taanju1jq0.jpg

Tanju Çolak

Galatasaray Eski Futbolcusu10 Kasım 1963 yılında Samsun 'da doğdu.

Futbola Samsun Yolspor'da başladı daha sonra Samsunspor'a transfer olan Tanju Çolak, 2'si 1.Lig olmak üzere 5 kez üst üstte, toplamda da 7 kez gol kralı olmuştur.Samsunspor'da 2 defa 1.Lig'de, 2 defa da Süper Lig'de olmak üzere 4 kez üst üstte gol kralı olmuştur. (1983-1984 1984-1985 1985-1986, 1986-1987) oldu. Bu başarılarından sonra 1987-1988 sezonunda Galatasaray Spor Kulübü'ne transfer oldu.Galatasaray formasıyla ilk sezonunda 39 gol atarak kariyerinde beşinci, Süper Lig üçüncü defa gol krallığına ulaşırken hem Metin Oktay'a ait bir sezonda en çok gol atma rekorunu kırdı, hem de Avrupa liglerinde o yıl en çok gol atan futbolcu ünvanını aldı. 1988-1989 sezonu Şampiyon Kulüpler Kupası'nda yarı final oynayan Galatasaray'ın kadrosunda bulunan Tanju Neuchatel Xamax ve AS Monaco FC'ya attığı gollerle takımı sırtlayan oyuncu oldu. 1990-1991 sezonunda dördüncü gol krallığına ulaşmasıyla kariyerinin zirvesine ulaştı.1991-1992 sezonunda Fenerbahçe'ye transfer oldu. 1992-1993 sezonunda altıncı ve son kez gol kralı oldu. Yavaş yavaş kariyeri gerilemeye başlayan Çolak bir süre 1.Ligde İstanbulspor'da forma giydikten sonra 1994'te futbolu bıraktı.

Milli Takım Kariyeri ;57 kez Milli takımlara çağrılan Tanju Çolak, 14 kez Türkiye U-18, 10 kez Türkiye U-21, 31 kez de Türkiye A Millî takım formasını giymiş ve bu maçlarda 12 gol atmıştır.

Teknik Direktörlük Kariyeri ;Futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlüğe başlamış önce Siirtspor sonra Samsunspor'da görev almıştır.
 
Cevap: Tanju Çolaktannjjjuuuu.jpg
Sevgili Dostlar ;Malumunuz olmak üzere Tanju Çolak Türkiyemiz'in ve Galatasarayımız'ın tarihine mal olmuş çok ama çok önemli bir futbolcusudur. Bugün özene bezene Avatar olarak bile yüreğimize bastığımız kişiliğini ve karakterini bilmeden sempati duyduğumuz bir sürü sporcular var.. Onlara tanıdığımız toleransı Tanju Çolak ve diğer sporcularımıza da tanımalıyız.

Müsade ederseniz bir örnek vermek istiyorum.

"Diego Maradona" Dünya futboluna mal olmuş bir efsane.. Hayatını anlatmama gerek yok.. Ama yine de "Maradona" adı telafuz edildiğinde bir hoş oluyor insan. " Tanju Çolak 'ta bizim için öyle olmalıdır diye düşünüyorum.. Ben inanıyorum ki Tanju Çolak bence tüm olumsuzluklara rağmen gönülden hala daha çok iyi bir Galatasaray'lı..

Diyeceksiniz ki yaptıklarına ne demeli ;

Haklısınız camiamız içinde bu tür davranışlar "etik" bulunmamakta.. Ama öz eleştiri yaptığımızda çoğu başarılara doymuş ve şımarmış sporcularımız maalesef bunları su istimal ederek olmusuz bir çok davranışlar içerisine girmişlerdir.. Bu sadece sporcular için değil hemen hemen toplumumuzun her türlü kesiminde topluma mal olmuş kişiliklerin şımarması sonucu haddini aşan bir sürü olumsuzluklar yaşanmıştır ve yaşanacaktır da..

Zaten bizi ilgilendiren boyutta ; Tanju Çolak'ın 1987-1988 sezonunda Teknik Direktör Mustafa Denizli döneminde Galatasaray'a gelip 1990-1991 sezonu sonuna kadar Galatasayımız 'da yaptıklarıdır. diye düşünüyorum..

Sevgiyle kalın...tanjumuzgs.jpg
 
Bu adam hakkında bilgi verebilir mi yaşı büyük olan abilerim?Burak Yılmaz tarzı bir oyuncu muydu?Öyle bir şeyler duydum da.
 
Bu adam hakkında bilgi verebilir mi yaşı büyük olan abilerim?Burak Yılmaz tarzı bir oyuncu muydu?Öyle bir şeyler duydum da.

Tanju gibi bir adam bugün dünyada dahi çok çok az ,

Tanju ceza sahası içi ve çevresinde bitiriciliği çok çok üst seviyede direkt bir santrfordu , golün her türlüsünü atabilen özellikle de ayak içi sert vuruşların ustasıydı , sadece son vuruş değil topla buluştuğu andan itibaren çabuk ve çalım atabilen bir yetenekteydi ,

O gerçek bir kraldı ...
 
Tanju cok fazla calim atabilen bir oyuncu degildi bence.Ama bitiricilik golu koklama 10 uzerinden 20 idi. Gol olmasi gereken hicbir golu kacirmazdi. Yani topun gol olma ihtimali varsa o topu gole cevirirdi. Top ona sanki surada dur ben gelicem beni gol yapacaksin diye mesaj cekiyordu. Balli tanju denmesinin sebebi buydu. Surekli gol bolgesindeydi ve cok bos kalip bedava goller atiyordu.Pas oyunundada fena degildi. Bence hakan sukurden daha iyiydi. Hakan sukurun kacmayacak golleri kacirma durumu vardi ama tanjunun yoktu. Jardelin yerli versiyonu diyebiliriz. Ama cok estetik gollerde atardi. Rovasata golleri meshurdu.
 
Tanju cok fazla calim atabilen bir oyuncu degildi bence.Ama bitiricilik golu koklama 10 uzerinden 20 idi. Gol olmasi gereken hicbir golu kacirmazdi. Yani topun gol olma ihtimali varsa o topu gole cevirirdi. Top ona sanki surada dur ben gelicem beni gol yapacaksin diye mesaj cekiyordu. Balli tanju denmesinin sebebi buydu. Surekli gol bolgesindeydi ve cok bos kalip bedava goller atiyordu.Pas oyunundada fena degildi. Bence hakan sukurden daha iyiydi. Hakan sukurun kacmayacak golleri kacirma durumu vardi ama tanjunun yoktu. Jardelin yerli versiyonu diyebiliriz. Ama cok estetik gollerde atardi. Rovasata golleri meshurdu.Ben de videolarda bunu hiç görmediğim için sormuştum zaten.Teşekkürler.
 
Topla buluştuğu noktada son vuruştan bir önceki hamleyi çok iyi yapardı diyerekten çalım atma mevzusunu düzeltmek gerek ,

keşke şuan da santrforumuz olsa , şu leş ligde leş savunmalar arasında en kötü sezonunda 30 golü rahat rahat atabilirdi ...
 
Üst Alt