Tavuk Eti Fiyatları %20 Arttı, Kilosu 10 Lira Oldu!


Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) madde sepetinde yer alan ortalama fiyatlara göre, geçen yıl tavuk etinin kilogram fiyatlarında Kurban Bayramı dolayısıyla eylül ve ekim aylarında düşüş meydana geldi. Geçen yıl ağustosta 8,08 lira olan tavuk etinin kilogram fiyatı eylülde yüzde 7,7 düşerek 7,45 liraya geriledi. Ekimde ise bir önceki aya göre yüzde 1,8 düşen beyaz et fiyatları 7,3 lira oldu.
59a67ad8c9de3d2c54df14c3.jpg


Ortalama fiyatlara göre geçen yıl temmuzda 8,3 lira olan tavuk etininin kilogramı bu yılın aynı ayında yüzde 20,5 artışla 10 liraya yükseldi.

Aynı dönemde koyun eti kilogram fiyatı yüzde 28,14'lük yükselişle 43,65 liraya çıkarken, dana eti kilogram fiyatı da yüzde 15,07 artarak 43,77 lira oldu.
"BAYRAMDAN SONRA TAVUK ETİ SATIŞLARINDA GERİLEME OLUR"
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, bu yılın 6 aylık döneminde tavuk eti sektörünün büyüdüğünün altını çizerek, söz konusu dönemde beyaz et ihracatının yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini aktardı.

Koca, bayramdan sonra okul sezonunun da açılacağına dikkati çekerek, "Kesilecek kurbanlardan dolayı vatandaşın dolabına et gireceği için Kurban Bayramı'ndan sonra geçici bir süre tavuk eti satışlarında biraz gerileme olur. Üretici fimaların bunu bildikleri için kendi tedbirlerini aldıklarını düşünüyorum." dedi.

Tavuk eti fiyatlarının arz ve talebe bağlı olarak değişebileceğini belirten Koca, Türkiye'de tavuk eti sektöründe üretim ve tüketimin sürekli artacağını kaydetti.

Et ve Süt Kurumunun bazı ürünlerdeki perakende satış fiyatları ise şöyle:
Ürün adı Satış Fiyatı (lira)
Dana kıyma 28,75
Dana kuşbaşı 31,00
Dana biftek-rosto 36,00
Dana pirzola 50,00
Gövde tavuk 6,70
Tavuk baget 8,57
Tavuk pirzola (derili) 9,75
Tavuk kanatsız tüm göğüs 7,55
Tavuk kanat uçsuz 12, 30
Tavuk kalçalı but 6,75
Tavuk but ızgara kemiksiz, derisiz 12,00
Gövde koyun 21,50
Koyun but 23,25
Koyun gerdan 19,50
Koyun pirzola 28,50
Kuzu kol 31,40
Kuzu gerdan 29,00
Kuzu pirzola 50,00
Kuzu kol kuşbaşı kemiksiz 40,82
Kuzu beyti-kıyma 43,13
Kuyruk yağı 15,00
 
Biz spor yapanlar zaten protein almayalım, kırmızı ete de yapın eksik kalmasın


GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 
Tarim ülkesi denilen Türkiye´de bu nasil mümkün oluyor. Son 20 senede, ciddi bir nüfür artimi mi oldu ? Yada bu AKP´nin tarim politikalari okadar mi felaket ? Ne yapti herifler, tarim ülkesine ? Yazi yahu, normal sartlar altinda, hayalimdeki Türkiye´de etin fiyati, avrupadan ucuz olmasi gerekiyor. Cikolata, seker, bilmem ne gibi, zararli mamüller pahali olsun. Türkiye gibi ülkede Sebze, meyve, et ucuz olmalidir. Hem saglikli ve güclü bir toplum icin, bu sart. Birakin cikolata lüx olsun, cola lüx olsun, et meyve degil.
 
Talebi artan ürünün, aynı oranda üretim artışı da olmazsa, fiyatın yükselmesi normal..

Bahar havası nedeniyle mangal süper dönemi yaşıyor, aşırı sıcakların bitiyor olması milleti evden çıkmaya tav ediyor. Kurban etinin yanına takviye isteği talebin en büyük nedeni olabilir. Bir hafta 10 güne fiyatlarda geri dönüşler başlar yavaşdan sanırsam. 1 aya veya havalar serinden soğuğa geçerken normale dönebilir..

İlaçlı yumurta da bile buradaki yumurtalar %15-20 arttı.. Fiyat artışı için her kriz kullanılıyor ama, olumlu gelişmeler fiyatlarda iyileşmeyi getirmiyor. Tarım bakanlığı ESK/EBK gibi kurumların üretim desteğini artırarak zaman içinde büyük ilçelere dahi tedarik sağlayacak bir mağaza ve satış zinciri kurarak fiyat kontrolü sağlamalı bence. Devlet denetiminden de zaman içinde aynı güvenilir fiyat politikasını sürdürecekj özelleştirmeler sağlanmalı..
Vatandaşın tahriksiz fiyatlardan kolay erişebileceği alternatifi olduğu sürece spekilatif satışlara da mecburi talep aynı oranda düşecektir sanırım..
 
Deli çok demek. Almanya'da kiralar en dandik küçük bir ev için 350-400 Eurodan başlıyor. Domatesin tanesi bir Euro, naptın sen hocam.

MHA-L29 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
Tr ve Deu arasindaki alim gucu ucurumunu
Kabullenemiyoruz millet olarak
Forumlarda sozluklerde surekli tartisiliyor
Zihniyet hep "domatesin tanesini 1 euroya aliyor yeav "
Kafasinda ne yazik ki

SM-G610F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
 
Üst Alt