Tek Başına 700 Kişiyi Öldüren Fin Efsanesi: Simo Hayha


Simo+Ha%CC%88yha%CC%88.jpg


"Rambo"nun pabucunu dama atan Simo Hayha, 17 Aralık 1905 yılında Finlandiya-Rusya sınırındaki Rautjarvi şehrinde doğdu. Çiftçilik ve avcılık yapan Hayha, 1925 yılında orduya katıldı, askerliğinin bitmesinin ardından tekrar doğduğu yere dönerek eski işlerini sürdürmeye başladı.

Hayha, Finlandiya ile Rusya arasında 1939-1940 yılında yaşanan "Kış Şavaşı"nda, Kızılordu’ya karşı ülkesini korumak üzere yaşadığı bölgede tek başına dağa çıkarak Rus askerlerinin adeta kabusu oldu ve "Beyaz Ölüm" olarak adlandırıldı.

Sıcaklığın -20 ile -40 derece arasında değiştiği bir iklimde, beyaz renkli kamuflaj giysisi ile çok güvendiği tüfeğini de yanına alarak bölgeye gelen Rus askerlerini tek tek öldürmeye başladı.

Askerlerinin tek bir kişi tarafından öldürülmeye başlandığını öğrenen Moskova, Hayha’yı bulup yok etmesi için bir destek kuvveti gönderdi. Ancak Hayha, onları da öldürdü.

Bu duruma çok sinirlenen Ruslar, keskin nişancılardan (counter-snipers) oluşan bir birliği daha bölgeye gönderdi. Hayha, bu grubu da başarıyla yok etti.

Sadece 100 günde tüfek ve otomatik tüfek ile askeri kaynaklar tarafından yaklaşık 500’ü onaylanmış, 700’den fazla düşman askerini öldüren Hayha, Moskova’yı çok öfkelendirdi. Hayha’yı öldürmek için kimsenin gitmek istememesi ve korkması üzerine Kızılordu, yeni bir yöntem deneyerek, Hayha’nın o an bulunması muhtemel her yere bomba yağdırmaya başladı. Hayha, söz konusu bombalardan birinden gelen şarapnel ile yaralanmasına karşın ölmedi ve kaçtı.

Hayha, Rus askerlerini tek tek "indirirken" keskin nişancı tüfeklerinde bulunan optik dürbünü, ışığı yansıtarak yerini belli eder endişesiyle hiç kullanmadı. Hayha, yeri belli olmasın diye de ağzında sürekli kar bulundurdu.

En sonunda 6 Mart 1940 günü Hayha başından vuruldu, ancak yine yakalanmadı. Finli askerler, ciddi yaralanan Hayha’yı üslerine götürdü. "Beyaz Ölüm" sonunda durmuştu.

Geçen birkaç günün ardından Simo Hayha, savaşın bittiği 13 Mart 1940 günü bilincini tekrar kazandı.

Hayha’nın tam olarak iyileşmesi yıllar sürdü ve 1 Nisan 2002’de ölene dek geyik avına ve köpek yetiştiriciliğine devam etti.
 
Son düzenleme:
ağaç kütüklerinin içine saklanan reis değil miydi bu ya? en son yakalayamayınca bulunduğu bölgeyi bombalamışlardı ve suratına şarapnel parçası gelmişti

o yüzden suratı böyle
 
Son düzenleme:

ip kamera canlı yayın | Tv Hosting | Trabzon Haber | Barkodlu Satış Programı | Samsun Haber | İsviçre Haber

Üst Alt