tekbirlerle derse giren öğretmen - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

tekbirlerle derse giren öğretmen

Hem laik hem musluman olunur mu ? Bu konudaki gorusunuz nedir ?
Bu soru kendi içinde hatalı. Laiklik ve dinin bir biri ile alakası laik olup herhangi bir dine mensup olunabilir mi değil. Laiklik herkesin istediği dine mensup olabilmesi demektir, bu din azınlıkta olsa bile. Soruyu başka bir ima ile soruyorsan sorma diye uyarmam gerekiyor. İslam dini bazı kişilerin kendi bakış açısından lanse ettiği gibi zorlama dini değildir.

MHA-L29 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Son düzenleme:
Batı'da yaşayıp okulda öğretmenin sınıfa haç çıkartarak (!) derse başladığını gören müslüman kardeşlerimiz laiklik konusunda ne düşünüyor merak ettim.

Yanlış yanlış ile savunulmaz. Öğretmensen herkesin inancına saygı duyacak ve işini şova dökmeden adam gibi yapacaksın.

Batı'da yaşayıp okulda öğretmenin sınıfa haç çıkartarak (!) derse başladığını gören müslüman kardeşlerimiz laiklik konusunda ne düşünüyor merak ettim.

Yanlış yanlış ile savunulmaz. Öğretmensen herkesin inancına saygı duyacak ve işini şova dökmeden adam gibi yapacaksın.

Hocam ne haç çıkarmakta sıkıntı var, ne de bismillahirrahmanirrahim diye derse başlayan hocada sıkıntı var. Tekbir ve besmele, dua aynı şeyler değil. Bu net ayırımın farkında varmak lazım. Laik bir eğitimi savunan biri olarak besmele çeken öğretmenden rahatsızlık duymadım bugüne kadar. Besmele çeken çok hocamız vardı. Ama tekbir bambaşka bir şey.

Hocam ne haç çıkarmakta sıkıntı var, ne de bismillahirrahmanirrahim diye derse başlayan hocada sıkıntı var. Tekbir ve besmele, dua aynı şeyler değil. Bu net ayırımın farkında varmak lazım. Laik bir eğitimi savunan biri olarak besmele çeken öğretmenden rahatsızlık duymadım bugüne kadar. Besmele çeken çok hocamız vardı. Ama tekbir bambaşka bir şey.

Öğretmen isterse haç çıkarır, isterse besmele çeker, isterse tekbir getirir lakin bunu sınıfa topluca yaptırırsa sıkıntı başlar. Hatta sadece kendisinin yaptığı eylemi (besmele, haç vs) sesli şekilde şova dönüştürürse bu da yanlıştır Hocam.

Müslümanın hal dili diye bir şey vardı. O öldü, sadece şekilcilik kaldı. Sakal, şalvar, yüksek sesli sloganvari tekbirler...

Polyushka polye ilen mi girmesini isterdiniz

Tabi ki tekbirle girecek

Musluman ulkeyiz

Bunu kafaniza sokacaksiniz

Sonucta her ders yasanacak bir durum degil, belli ki guzel bir etkinlik yapmislar

Aglamayin

Allahu ekber demek bir laiklik karsitligi , ataturk dusmanligi ya da militanliga adim filan degildir

videoyu izlemeden sadece basliga gore yorum
yazdim

Sen önce olayların hangi ortam ve konjonktür de değerlendirilmesi gerektiğini öğren ondan sonra yorum yap.Yani şu olayı aklamak için böyle bir argüman üretiyorsun.Bu adamlar iktidara geldiklerindede ılımlı islam söylemi ile geldiler şimdi ise her yerde militanlaşan bir yaklaşımları var sen muhtemelen o zamanda bu ılımlı islam kavramını benimsemiştin ve ülkenin geldiği durumun en büyük sorumlularındansın.

Bazı şeyler belli ortamlarda özellikle gelişir yada o ortamın içerisine özellikle monte edilmek istenir.Yani bir eğitim kurumunda öğrenciler tekbir getiriyorlarsa bunu nasıl laikliğe karşı yapılmamış bir eylem olarak göstermeye çalışıyorsun aklım duruyor gerçektende.

Hiç laga luga yapmayın bu videoyu çeken öğretmen allah sevigisi mi aşılamaya çalışıyor yoksa çocukların beynine siyasal islam mı?

Hiç laga luga yapmayın bu videoyu çeken öğretmen allah sevigisi mi aşılamaya çalışıyor yoksa çocukların beynine siyasal islam mı?
Bu video vb hareketlerin çok fazla açmazı var. Şimdi şöyle söylemek lazım yoğun şekilde dini duygu yaşayan insanlara hoş ve normal gelirken daha materyalist düşünen biri için bu siyasi bir hareket olarak algılanabilir. He bu hareketin gerekliliği ihtiyacı nereden doğuyor motivasyonu nedir bende bir karşılığı yok. Yani riyakarlığa alet mi ediliyor çocuklar. İdeolojik ve dini değerler etrafında yer alan topluluklar için bu tarz şevk veren hareketlerin görülmesi tabii ama bir eğitim kurumunun amacı bu mu olmalı ? Eğitim kurumları ideolojik dini ve toplumsal değerleden soyutlanabilir mi ? Soyutlanması gerekiyorsa bu video yanlış soyutlanmaması gerekiyorsa bu video doğru. Ya da şöyle bir soru sorayım videodaki çocuklardan biri senin çocuğun olsa ne hissederdin veya düşünürdün ?

SM-G900FQ cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Son düzenleme:
Bu video vb hareketlerin çok fazla açmazı var. Şimdi şöyle söylemek lazım yoğun şekilde dini duygu yaşayan insanlara hoş ve normal gelirken daha materyalist düşünen biri için bu siyasi bir hareket olarak algılanabilir. He bu hareketin gerekliliği ihtiyacı nereden doğuyor motivasyonu nedir bende bir karşılığı yok. Yani riyakarlığa alet mi ediliyor çocuklar. İdeolojik ve dini değerler etrafında yer alan topluluklar için bu tarz şevk veren hareketlerin görülmesi tabii ama bir eğitim kurumunun amacı bu mu olmalı ? Eğitim kurumları ideolojik dini ve toplumsal değerleden soyutlanabilir mi ? Soyutlanması gerekiyorsa bu video yanlış soyutlanmaması gerekiyorsa bu video doğru. Ya da şöyle bir soru sorayım videodaki çocuklardan biri senin çocuğun olsa ne hissederdin veya düşünürdün ?

SM-G900FQ cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
o okuldan alırdım , suç duyurusunda bulunurdum.Kuran kurslarına giderek büyümüş biri olarak söylüyorum bunu.

Üst Alt