TFF 2. ve 3. Lig Takımları Maçlara Çıkmama Kararı Alıyor!


Türk futbolunda flaş gelişme TFF 2. ve 3. ligde boy gösteren 90 takım maçlara çıkmama kararı alıyor.

Spor Toto Teşkilatı’nın TFF 2. ve 3. liglerinde yer alan kulüplerin İddaa bültenlerinde yer alan maç sayısını azaltması ve buna paralel olarak takımların aldığı paraların düşmesi, yeni bir krize yol açtı. 2. ve 3. liglerde mücadele eden 90 kulübün temsilcileri yarın Ankara’da bir toplantı yaparak, Spor Toto’nun bu kararına karşı alınacak önlemleri ve protesto yollarını konuşacak. Konu ile ilgili olarak Spor Arena'nın sorularını yanıtlayan 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği ve Ottocool Karagümrük Başkanı Cengiz Günaydın, şunları söyledi:

‘Hepimiz zor durumda kaldık’

“Spor Toto Teşkilatı her sezon 2. Lig’den 28, 3. Lig’den 11 maçı İddaa bültenlerine koyuyor. 5 yıldır devam eden bu süreçte biz hep aynı parayı alıyorduk ve hiçbir itirazımız da olmuyordu. Fakat Spor Toto bu sezonun 5. haftasında bir karar aldı. 2. ligden 18, 3. ligden ise 11 maçı İddaa’ya koyacağını açıkladı. Bu, her kulübün ortalama 500-600 bin TL gelir kaybına uğraması demek. Haklı olarak itiraz ettik. Bu karar sezon öncesi alınmış olsaydı, biz de harcamamızı ona göre yapardık. Şimdi hepimiz zor durumda kaldık.


‘Bakan’dan randevu alamıyoruz’

2. ve 3. liglerde yer alan 90 kulübün 45’i şehir takımı. Yaklaşık 30-35 milyon nüfusa hitap ediyorlar. Konuyu Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız’a iletmek istedik, aylardır kendisinden randevu alamıyoruz. 2. ve 3. lig kulüpleri olarak yarın Ankara’da bir araya gelip, neler yapabileceğimizi konuşacağız. Kulüplerin bazıları maçlara hiç çıkmak istemiyor. İlk etapta bu haftaki maçlara 45 dakika geç çıkmayı planlıyoruz. Ardından da maçlara hiç çıkmama kararı alacağız.


Spor Toto: Gelir kaybı olmayacak

Spor Toto Teşkilatı yetkilileri ise şu açıklamayı yaptı: “Teşkilat olarak geçen yıl 2. ve 3. lig kulüplerine 200’er bin TL fazladan ödeme yaptık. Ve bu rakamlar 2017 yılı bütçesinde yer alıyor. Bütçeyi dengelemek için bu kulüplerin İddaa bülteninde yer alan maç sayısını düşürdük. Sezonun ikinci yarısında, tıpkı geçen sezon olduğu gibi 28 maçı İddaa’ya alacağız ve kulüpler herhangi bir gelir kaybına uğramayacak.”

Hürriyet
 
Son düzenleme:
helal olsun haklarını arasınlar.

ama kulüpler bahis gelirlerine muhtaç durumdalarsa er yada geç batacaklardır bunu engelleyemezsin.

mesela 2 sene evvel süper ligde yer alan mersinspor her an kulübü kapatma kararı alabilir.
 
Üst Alt