TFF'nin Kadro Statüsü - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TFF'nin Kadro Statüsü

Yapmak istedikten sonra Kadroda ki çöpleri gönderir, yerlerine çok daha iyi olmayan ama en azından vasat oyuncularından alırsın.

Ancak benim takıldığım nokta bir önceki mesajıma yazdığım. Kulübün ve Milli Genç takımlarında olanlar ile Kadro tamamlanamıyor mu, merak ediyorum.

Bu Ateş üfleyerek sönmez
Tamamlanıyor. Asıl mesele ilk 18de 7 yerli zorunluluğu bulunması ona uygun bi kadro planlaması yapılmalı

Tamamlanıyor. Asıl mesele ilk 18de 7 yerli zorunluluğu bulunması ona uygun bi kadro planlaması yapılmalı
Eğer öyle tamamlanıyor ise ben bir sıkıntı göremiyorum. Alacaksın gençleri kadroya, yanlarına bir iki tane işe yarayabilecek oyuncu, Selçuk gibi leşler hariç, bu kadar. Hem bu oyunculara A Takıma çıkma hedefi koymuş olursun, hemde kolay maçlarda bir iki tanesini oynatırsın.

Bu Ateş üfleyerek sönmez

Şimdi olayın can alıcı noktaları 14 tane A Milli Takıma uygun diyor, bunun kriteri nedir? A Milli Takımda oynamış mı olmalı, yoksa mesela Milli takımın alt yaş takımlarına oynayanlar da sayılıyor mu?

Ve yine bir diğer önemli madde tescil süresi? Mesela kulübün genç takımlarında oynayanlar tescilli sayılıyor mu?

Bu Ateş üfleyerek sönmez
Yanılmıyorsam yeni yabancı kuralı işleme girmeden önce Türkiye de oynamış ve ikinci bir vatandaşlığı bulunan yerliler de yerli sayılıyordu hiç bir milli takımda oynamasalar bile. Mesela bizde Sinan gibi. Hatta yabancı milli takımda oynayanlar da yerli statüsünde sayılıyordu galiba mesela Beşiktaş dan Veli (Avusturya) gibi.

Bu yüzden sanırım Serdar Taşçı ismi dolaşıyordu 3 büyükler için yeni kural devreye girmeden kısa süre önce.

sent via GSC

Yanılmıyorsam yeni yabancı kuralı işleme girmeden önce Türkiye de oynamış ve ikinci bir vatandaşlığı bulunan yerliler de yerli sayılıyordu hiç bir milli takımda oynamasalar bile. Mesela bizde Sinan gibi. Hatta yabancı milli takımda oynayanlar da yerli statüsünde sayılıyordu galiba mesela Beşiktaş dan Veli (Avusturya) gibi.

Bu yüzden sanırım Serdar Taşçı ismi dolaşıyordu 3 büyükler için yeni kural devreye girmeden kısa süre önce.

sent via GSC
Evet öyle bisey bende okumustum.
Bu 14 kisiyi tamamlama imkani her türlü var ve ben sahsen kendi kaynaklarimizdan tamamlama taraftariyim.
Piyasada genc oyunculardan cok fazla bisey katacak tek bir oyuncu vardi, oda Cengiz Ünder.

Evet öyle bisey bende okumustum.
Bu 14 kisiyi tamamlama imkani her türlü var ve ben sahsen kendi kaynaklarimizdan tamamlama taraftariyim.
Piyasada genc oyunculardan cok fazla bisey katacak tek bir oyuncu vardi, oda Cengiz Ünder.
Katılıyorum. Süperlig den oyuncu alıp bunlara çuval çuval para vereceğimize altyapı daki oyunculara şans versek ne olur yani sonuçta aldığın oyuncuların da büyük bir bölümü hep elinde patlıyor. Altyapıdan oyuncuları denemen sana birşey kaybettirmez hatta ona buna savuracağın paranın cebinde kalmasını sağlar.

Hadi diyelim bunu yapmıyorsun scout ekibin var abi görevlendir Almanya da Hollanda da Fransa da falan alt ligler de genç oyuncuları bulsunlar. Bu çok zor değil açıkçası hatta bana göre Türkiye den oyuncu bulmaktan çok daha kolay birşey olur.

Resmen israf ligden yerlilere harcadığımız paralar çünkü hemen hemen hiç biri tutmuyor büyük takım için yetersiz kalıyor. Para da çöpe gitmiş oluyor.

sent via GSC

Şimdi olayın can alıcı noktaları 14 tane A Milli Takıma uygun diyor, bunun kriteri nedir? A Milli Takımda oynamış mı olmalı, yoksa mesela Milli takımın alt yaş takımlarına oynayanlar da sayılıyor mu?

Ve yine bir diğer önemli madde tescil süresi? Mesela kulübün genç takımlarında oynayanlar tescilli sayılıyor mu?

Bu Ateş üfleyerek sönmez

Genc takimlarda oynayanlari tescil ettirebiliyoruz listeyi tamamlamak adina. Ama gerek yok.

Diyelim 4 tane genci listeye yazdik ama alt yapida cikis yapan baska bir oyuncuyu oynatmak istiyoruz. Iste o zaman listede ismi yazmamasina ragmen oynatilabiliyor. Genc oyuncu konusunda TFF son derece acik.

Milli takima uygun demek tamamen yerli statüsünde olmasi gerek. Yani Fatih Terim'in milli takima alabilecegi oyuncular. Buraya gelecek türk asilli ama yabanci milli takimlarda oynayacak oyuncular yabanci sayiliyor artik. Sadece ligdeki mevcut isimler yerli sayiliyor kulüplerin bir dezavantaji olmasin diye. Mesela jimmy durmaz veya serdar tasci artik gelse bile yabanci sayilacak milli takimda oynamaya uygun olmadigi icin.

14 yerli oyuncu diyoruz ama 10+4 demek daha doğru. Altyapıdan yetişmemiş sadece 10 oyuncu tane yazdırabiliriz şu anda. 4 tane altyapıdan yetişme zorunluluğu var. Eray sayılmıyor ve elde sadece İsmail kalıyor. Bu nedenle 3 oyuncu zaten eksik olacak. Tabi U21 oyuncuları yazdırılıp doldurulabilir ama bir anlam ifade etmez.

Şu anda Serdar, Ahmet, Tolga, Yasin, Selçuk, Eren, Sinan, Emrah, Tarık, Koray ve Eray var. Hakan, Umut ve Oğuzhan kadro dışı oldukları için saymıyorum. Bu durumda yeni transfer yapılmasa bile bir tanesi kadro dışı bırakılacak veya bir yabancı eksik yazılacak. Denayer gelirse Koray kiralanıp yerine altyapıdan yetişme bir stoper alınabilir, 5. stoper olarak.

Üst Alt