The Lord of the Rings: The Rings of Power | Amazon - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

The Lord of the Rings: The Rings of Power | Amazon

Ek olarak Hobbit ve Lotr arasındaki timeline'da pek olay yok demişsin ama dizi için daha iyi bu durum iyi yazabilirlerse beklenmedik olaylarla heyecan yaratabilirler. Tolkien o aralıkta pek olay yazmaması o sırada olaylar yaşanmadı manasına gelmiyor. 4 tane çağdaki her olayı yazamaz Tolkien mantıklı değil.

POCOPHONE F1 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
Got da elde materyal olmayınca nasıl sıçtıklarını gördük, diyalog kalitesi çakıldı. Tolkien gibi bir dahinin çalışmasına ek yapmak yürek ister altından kalkabileceklerine zerre ihtimal vermiyorum ayrıca saçma olan nedir adam ne sebeple olursa olsun yazmamış işte elde veri yok.

Kitabı olan konuda bu kadar sıçtılarsa olmayanda neler yaparlar Allah bilir.

Dizi ve film konsepti farklıdır. Dizinin geçeceği ara çağlarda çok büyük savaşlar olmaması önemli değil. Çünkü beş ordu savaşı, miğferdibi kuşatmalarını zaten dizide anlatmamak işlerine gelecektir. Ama dizinin amacı ne olacak bu önemli. Yine yüzük mü ana konu olacak yoksa başka bişeymi. Bizim için ortadünyayı iyi yansıtsalar yeterli, arayada büyücüleri, elfleri, cüceleri, orkları koyarlar zaten. Umarım fantastik çocuk filmi değilde, GOT gibi yetişkinlere yönelik bir dünya yaparlar.

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Got da elde materyal olmayınca nasıl sıçtıklarını gördük, diyalog kalitesi çakıldı. Tolkien gibi bir dahinin çalışmasına ek yapmak yürek ister altından kalkabileceklerine zerre ihtimal vermiyorum ayrıca saçma olan nedir adam ne sebeple olursa olsun yazmamış işte elde veri yok.

Kitabı olan konuda bu kadar sıçtılarsa olmayanda neler yaparlar Allah bilir.

Got'da materyal olmadığı için dizinin kalitesi düşmedi. Dizi en başta George R. R. Martin kitapları dizi bitmeden tamamlar diye hesap edildi fakat George R.R. Martin kitapları ve hikayeyi bitiremediği için en başta kurgulanan hikaye düzeninden sapmalar oldu. Senaristler sonuçta kahin değil adamın zihnini tahmin edemezler zaten bu nedenle ilk sezonlarda senaryoya yardım eden Martin daha sonra bıraktı yardım etmeyi. Lotr'da yazılan metin belli daha fazlası yazılmayacak bunu hesap ettikleri zaman daha fazla olanağa sahip senaristler. Adamlar Tolkien'in kitaplarına ek yapmıyorlarki dizi çekiyorlar. Görsel materyal ile yazılı metin bambaşka şeyler karşılaştıralımazlar birçok konuda. Filmler diziler her zaman yazılı metini yorumladıkları zaman daha güzel olmuşutur. Sinema tarihi bunun örnekleri ile doludur. Birebir aynısını uyarlamaya çalışanlar her zaman sıçmışlardır ve o filmler beğenilmemiştir.

Aragorn ve onun hayatı üzerinden hikayenin ilerleyeceğini duymuştum ben ama ne kadar doğru bilmiyorum.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hobbit ile lotr arasında geçecekmiş, lotr evrenine epey hakimimdir hafızamı zorluyorum ama yok öyle dizisi çekilecek kadar önemli ve ilgi çekici bir olay, neyi konu edinecek bilemedim.

Sauron Mordor'a dönüyor, kaleleri maleleri yeniden inşa ediyor. Balin (cüce) moria'yı büyük oranda geri alıp sonra yeniden kaybediyor ve ölüyor, Aragorn Gondor varisi olduğunu öğreniyor, insanların bir kısmı saurona bağlılık yemini ediyor (korsanlar, easterlings vs ) bu kadar. Bir de peter jackson çekecekmiş sanırım yine çok kötü haber. Yine saçma salak kafasına göre kritik yerleri kesecektir dombili, tamam kitaplardaki derinliği bire bir yansıtmak imkansız ama bunun s.tığı kadar da içine s.ılmaz.
Bombadil yoktu.film de daha ne olsun,en baba ve esrarengiz karakterlerden biridir,kesmis

Bombadil yoktu.film de daha ne olsun,en baba ve esrarengiz karakterlerden biridir,kesmis

Hikayeye etkisi yok olmaması mantıklı ben filmde. Kitapta Glorfindel'de Bombadil gibi Frodo'yu kurtarıyor ama o da yok. Kendi içinde mantıklı bir durum 3 kitap hikaye örgüsü açısından bazı karakterleri koymaması. Sauron'da Barad-dur kulesinden hiç çıkmıyor ama filmde hep göz olarak simgelediler durumu vs ...

Orta dünya hayranı olup da Jackson'ın üçlemesini beğenen ilk defa görüyorum açıkçası benim için yeni bir durum bir süre sindirmem gerekecek bu yeni realiteyi. Salt biçimde film olarak değerlendirince güzel üçlemeydi ona lafım yok yanlış anlaşılmasın.

Orta dünya hayranı olup da Jackson'ın üçlemesini beğenen ilk defa görüyorum açıkçası benim için yeni bir durum bir süre sindirmem gerekecek bu yeni realiteyi. Salt biçimde film olarak değerlendirince güzel üçlemeydi ona lafım yok yanlış anlaşılmasın.

So

Peter Jackson'dan daha iyi bu üçlemeyi yapabilecek biri var mıydı ?

Hikayeye etkisi yok olmaması mantıklı ben filmde. Kitapta Glorfindel'de Bombadil gibi Frodo'yu kurtarıyor ama o da yok. Kendi içinde mantıklı bir durum 3 kitap hikaye örgüsü açısından bazı karakterleri koymaması. Sauron'da Barad-dur kulesinden hiç çıkmıyor ama filmde hep göz olarak simgelediler durumu vs ...
Bence var hoyuklerden kurtulmalarina katkisi yokmuydu yanlis muyim,kurtulmasalar zaten hikaye olmazdi

Silmarillion, Bitmemiş Öyküler, LOTR ve Hobbit serilerini okumuş birisi olarak Peter Jackson'un iyi bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Öncelikle filmin çekim süresinin 4 yıl olduğunu belirtelim(kaynak: elijah wood), bu sadece oyuncularla olan çekim kısımları. Jackson için süreç çok daha uzun. Projeyi alma, çekime ikna etme, senaryo yazımı ve edit kısımlarını da eklediğimizde dolu dolu 7 yılını bu işe veriyor(Sadece LOTR).

LOTR ekibinde Tolkien'le bizzat tanışma şerefine nail olmuş tek kişi olan Christopher Lee üstadın da filmlerde oynamak için can attığını ve senaryo düzenlemelerine yardım ettiğini hesaba katarsak en kötü tabirle idare eder bir yapıt ortaya koyduğunu söyleyebiliriz Jackson için. Efektler zamanının ötesinde, müzikler ve oyunculuklar efsane. Bu kısımlara pek itiraz eden olmaz sanırım. Çekim süresinin çok uzun olmasından kaynaklı oyuncuların rollerine kendilerini kaptırmaları da bu duruma yardımcı olmuş tabii. Jackson Mortensen'le konuşurken 1 saat boyunca Aragorn dediğini ve Viggo'nun bunu farketmediğini anlatıyordu. Hatta şöyle güzide bir sahnemiz de var herkese izlemesini tavsiye ederim:

Bu sahne beşinci tekrar falan. Bir türlü yönetmenin istediği kareyi yakalayamıyorlar. Son seferinde Aragorn miğfere tekme attığında ayak parmakları kırılıyor, zaten feryadın gerçekçiliğinden de anlayabilirsiniz bunu. Tabii role devam ediyor ve sahne filme ekleniyor. Bunun gibi pek çok sakatlık yaşıyor ekip çekimler boyunca. Kırık kaburgalar, kollar, kesikler vs. Sadece bu ekip değil, orc ve uruk rollerini oynayan arkadaşlara psikologlar eşliğinde eğitim veriliyor. Yeşilden ve yaşayan şeylerden nasıl nefret ettiklerini vs simule ediyorlar. O elemanlar da role kendilerini kaptırıyorlar. Çoğunun üzerindeki zırhlar ve silahlar gerçekten çok ağır. Bu materyallerin gerçekçi olması ve mekanların pek çoğunun gerçekten inşa edilmesi de eklenince herkes role giriyor. Viggo Mortensen'in bir videosu vardı orclarla alıştırma yapıyorlar dövüş sahnesi, bildiğin Aragorn gibi dövüşüyordu lavuk çamurların içinde. Tabii Ian Mckellen ve Christopher Lee gibi üstatlar için bu detaylar gereksiz.

Eklenebilecek bin tane şey var bunun gibi. Verilen müthiş bir emek var. Tabii herkesin kafasındaki karakterleri, mekanları tasvir etmesi gibi bir olasılık yok. Kitabın tamamını yansıtması da mümkün değil(Bombadil konusunda ben de çok kırgınım) ama yine de saygı duyuyorum ve büyük keyifle izlerim filmlerini her zaman. Daha da yazardım ama maç başlıyor şimdilik bu kadar olsun. Sevgiler.

Tamamda salt film olarak değerlendirmelisin zaten. Kitap ile filmi direk birebir karşılaştırmak doğru bir yöntem değil.

Üst Alt