TOGG'dan Çekilen İnan Kıraç: "Elektrikli otomobiller Türkiye için erken" - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TOGG'dan Çekilen İnan Kıraç: "Elektrikli otomobiller Türkiye için erken"

Sevgili Guzin Abla,

Ben haftada 600 mil yapiyorum. Ise gidis gelis 120 mil falan. Benzin 3 dolar olsa gunde 15 dolar falan harciyorum acaba bqna faydasi olur mu?

Senin bahsettiğin husus otonomi ile ilgili daha çok, elektrikli olmasından ziyade.

Otonomi büyük bir problem çünkü karar mekanizması kimin vicdanına göre olacak o muamma.

Mesela ailenle arabadasın, yoldan da insanlar geçiyor araba kaza yapacak, yolda mı devam edersin bariyerlere mi kırarsın, ya da aracın yazılımı hangi kararı vermeli? Bu ve bunun gibi konular şu an için risk barındırıyor.

Keza direksiyonu olmayan bir arabaya biner misin, bu da şu an için çoğu insanın kabul etmeyeceği bir husus.

Mühendislikte Otomata dersinde işlemiştik bu konuyu.
Bununla ilgili muhteşem bir kısa film var.
İzlemek isteyenler için şuraya bırakıyorum.

3 senede bir arabanın anca saşisini kaynaklayabilmişler üzerine takip edin yazmışlar. Millet seri üretim bandından görüntü bekliyor, sanayideki Mahmut ustanın tamirhanesi gibi yerden görsel akmış.üretim yapan herhangi bir firmaya parça dosyalarını atsan sanayideki kaportacılar da şu fotoğrafı sana çıkarır zaten. Elektrikli araç dönüşümü yapan onca firma var ülkede bu konu niye nirvana noktasına çıkarılıp gereksiz şişiriliyor acaba. Sonuçta Kazakistan'ın bile elektrikli araç üretmişliği var.
Birde araç yazılımı ne alemde misal arada onları paylaşmak gerekiyor, kaç kişi çalışıyor bu konuda bu bilgileri versinler arada.
Ne para ne mekan sorunu var arabayı elle birleştiriyorlar. Ayda 2 tane yapsak yeter diye düşünülüyor galiba. İnsan halkını kandırır mı yahu. İlk ürünü ortaya çıkardık hayırlısıyla devamı gelecek deseler ne olacak boğazlarına mı yapışacağız hayal niye satılıyor.

Elektrikli araç üretimine karşı değilim ama 21. Yüzyılda bir ülke elektrikli araç üretiyorum ehhe bakın kaynaklar şu kadar, yerli ve milli hobarey diye girişmez yav. Bakanı ayrı çıkıyor, cumhurbaşkanı ayrı. Normal şartlarda ülkeler dünya standartlarında elektrikli araç üretebilecek onlarca firmanın teşvik edilmesi için çabalar ne bileyim uzun bir süre vergiyi sıfırladım, ÖTV de yok ucuz olacak önce ülke insanı yararlanacak dersin mantıklı olan budur, biz milleti toplayıp özel üretim elektrikli araç üretiyoruz gibi davranıyoruz. Allah akıl versin.

Elektrikli arabayı kim sürebilir şöyle bir ele alalım.
Bir kere evin önünde özel park yerin olması lazım, daha iyisi garajın olması lazım.
Iş yerin yakın olup orada da şarj imkanın olması lazım.
Yani bir nevi özel park imkanın olması lazım.
Ya mesafe kısa olması lazım ya da gidilecek yere 2 saat önceden çıkılması lazım.

Şimdi bu kadar zaman ve imkan kim de var?
Evet doğru bildiniz, kimsede yok.

Elektrikli arabanın 20 sene de gelişme imkanı da yok, çünkü şu anki global dünya da, ya bir şey yararlıdır insanlar deli gibi alır, ya da bir şey kullanışlı değildir bir kaç kişi alır memnun kalmaz ve piyasa başka arayışlara girer.

Hidrojen bazlı arabalar test ediliyor bile ve bir çok konuda elektrikli arabalardan daha önde.

Gscimbom mobil

Hidrojen'in başka sorunları var. Üretim ve özellikle gelişim konusunda daha çok büyük adımlar atılmalı.

Bir de verimi çok düşük. Elektrikli arabalar %70'e çıktı nerdeyse herhalde. Hidrojen sistemleri daha %25'de. Randıman ve verim konusunda hepsinin gerisinde kalıyor hidrojen.

Hidrojen'in başka sorunları var. Üretim ve özellikle gelişim konusunda daha çok büyük adımlar atılmalı.

Bir de verimi çok düşük. Elektrikli arabalar %70'e çıktı nerdeyse herhalde. Hidrojen sistemleri daha %25'de. Randıman ve verim konusunda hepsinin gerisinde kalıyor hidrojen.
Geçenlerde bir bilim adamı kızınla beraber hidrojenli araba vs elektrikli araba diye video yapmış.
Hidrojen her konuda üstün çıktı.

Videoyu bulamadım şimdi ama YouTube'da var, biraz araştırsan bulursun.

Gscimbom mobil

Yok mu boyle bor ile çalışan bir motor dunya arenasinda showumuzu yapak.
bor da ne bormus he yakinda gotumuze bile calacaz. bizde su varmis deyince birileri her boka sokuyor. kaya tuzu faydaliymis muhabbeti gibi. kaya tuzu lambasi yaptilar, yastigini yorganini sabununu, dus malzemelerini, agiz bakim malzemelerini sayamayacagim herseyi. sonuc tuz iste. bi halt etmeyiz bokunu cikartmaktan baska.

SM-A520F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Evet çoğunlukla verimlilikle alakalı.
Hem kullanim süresi hem şarj olma özelliği.
Bence şu an elektrikli araçlar da en önemli eksik bu.
Benim için olmaz sa olmaz kriter.

Bu arada videoyu buldum

Gscimbom mobil
Arabaların üretiminden tut kullanımından çöpe gitmesine kadar hepsine dikkat ediliyor gerçek emisyon verimliliğini ölçmek için (Life Cycle Assessment).

Zaten elektrikli arabaların batarya üretimi optimize edilse (sadece çin'de üretilmemesi bile büyük fark yaratır) ve kullandığı elektrik normal elektrik yerine yenilenebilir elektrikten oluşsa o zaman elektrikli arabalar açık ara en temiz araba olurdu. Çünkü normal kullanım sürecinde arabanın emisyonu sıfır.

Elektrikli otomobile geçip benzin kokusunu özleyenlere özel parfüm üretildi

Ford, parfümde tütsülü bir his, lastik kokusu ve hatta "hayvansı" unsurların bir araya getirildiğini ve ürünün Mustang model araçların mirasına bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu söyledi.

Olfiction adlı parfüm şirketiyle ortak üretilen parfümdeki benzin kokusu, otomobillerde gerçekten bu kokuyu veren benzaldehit ve para-cresol gibi kimyasalların lavanta, havlıcan, turnagagası ve sandal ağacı bitkilerinin aromalarıyla karıştırılması sayesinde elde edildi.

Ancak şirket, benzinli otomobil tutkunlarını hayal kırıklığına uğratarak parfümün sadece promosyon amaçlı üretildiğini ve satışa sunulmadığını açıkladı.

Independent Türkçe, Motor 1, Fox
ford biraz gec kalmis gibi...

benzin denince aklima direk bir koku geldi. ; >

*dior fahrenheit deri(leather oil) bazli bir koku olmasina ragmen- benzin kokusunu cagristirdigi icin ayri bir sevilir mudavimleri tarafindan...

lastik, asfalt denince aklima ise su koku geldi; >
*bulgari black ... bu da lastigi , asfalti andiran (rubbery) kokusu hatta sise temasi bile bu yonde... bu da keza kulttur mudavimi boldur.

yani hem benzin hem lastigi andiran bir koku yapmak istemeleri yeni bir durum degil kanimca.

haberin icerigindeki devam eden satirlara nacizane yanitim;
tutsulu denmis, tahminim frankincense ve oud bazli icerik kullanmis olabilirler. hayvansi icerikte ise kimyasal yabani musk olabilir, veya benzer icerik. . . benzin'i en cok cagristiran icerik kanimca leather oil(deri) ,... lastik,asfalt kokusu ise yine keza deri(leather) icerikte yaygin....birde ink/murekkep kokusu lastigi andirir kimi yonden... encre noir.

koku konusunda cok uc ornekler mevcut. burger kokusu , kan kokusu vs cikmisti gecmis donemde....

*ford , bu koku da kaliteden odun vermezse kullanicilarina guzel bir jest yapmis olur kanimca....
abd pazari ozelinde istediklerini almalari olasi gibi...

dunya genelinde ise ustte verdigim kult ornekler ve sonradan cikan benzer kokular revacta olmaya devam eder bence.

Üst Alt