Total Futbol - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Total Futbol

Cevap: Total Futbol [Hafta 17]

Ayhan ve Emre oyuna girince emre elano'nun yerinde ve Arda Caner'in mevkiine mi geçti.

______Mustafa________

_____________Elano___

_____Arda____________

Barış____Nonda___Caner

Maçı gözlemlediğim kadarıyla tam olarak böyle oynadık. Arda tam forvet arkası değildi sağ tarafa yakındı. Elano gerisinde ve sola yakın oynadı. Mustafa da ön liberoydu. Elano'da ön libero gibi oynadı diyebiliriz ileri çok çıkmadı ve bu nedenle tam oynayamadı diye düşünüyorum.

Sonradan Emre oyuna girdi ve şöyle oldu diziliş;

______Mustafa________

_____________Elano___

_____Emre____________

Barış____Nonda___Arda_

Ayhan girince de;

______Mustafa________

_____________Ayhan___

_____Emre____________

Barış____Nonda___Arda_

şeklinde oldu. Tabii 70-75. dk. den sonra seyredemedim maçı ama böyleydi yani dizilişler.

Lucas Neill iyi işler yapacak gibi gözüküyor. Total futbol'a baya bir katkısı olacak gibi, nokta transfer gibi geldi bana.

Jo'da öyle, sürekli yer değiştirerek oynuyor ve uzun bacakları sayesinde rakipleri kolayca atlatabiliyor. İkisinin de pas alışverişleri çok iyi. Takıma süper katkı yapacaklar.

Küçük takımlara karşı oynadığımız oyunun Total futbola yaklaştığını söyleyebilirim.Bunu ligdeki her takıma karşı oynayabilmek zaman alıcak.

Benca hali hazırda total futbolun ister büyük ister küçük takım olsun tam anlamıyla yerine getiremiyoruz....

Mesela bir Beşiktaş maçı var o maçtaki oyun Ankaragücü maçındaki oyundan çok daha fazla total futbola benziyor...

Dolayısıyla rakibe göre futbol felsefesinin oturup oturmadığını söylemek yanlış olur kanaatimce, bunu takımın belirli bir süreye yaydığı performansa bakarak analiz etmek daha isabetli olur diye düşünüyorum...

Dos Santos 10 numara pozisyonu için harika bir oyuncu.Bakalım 4-3-3ün orta saha formasyonu son maçlardaki gibi 2+1 mi olacak yoksa 1+2 mi?

Dos Santos 10 numara pozisyonu için harika bir oyuncu.Bakalım 4-3-3ün orta saha formasyonu son maçlardaki gibi 2+1 mi olacak yoksa 1+2 mi?

Haftaya %90 4-3-3 sistemine dönmekle beraber 1+2 şeklinde oynamaya başlayacağız. Sanıyorum ki Elano-Arda birlikte oynayacaklar, geride de Mehmet veya Mustafa görev yapacak. Sol kanatta Dos Santos, sağ kanatta Keita, ilerdede Jo olacak. 10 numara pozisyonu 4-3-3 sisteminde yok zaten. Neeskens bir ropörtajında sezon başı 2+1 gibi oynuyor gözüküyorduk ama geriden bir kişi mutlaka ofansa yardım ediyordu, yani gene 1+2 şeklinde oynuyorduk demişti.

Bugün zaman zaman çok iyi paslaştık, hele ilk yarının sonundaki Arda'nın kaçırdığı pozisyon öncesi inanılmaz güzel paslaştık, bence bu senenin en iyi paslaştığımız sahnelerinden biriydi. Sonunda da Mustafa çok süper bir şekilde Arda'ya kafa pası attı, Arda'da atsaydı benim açımdan sezonun en güzel organize golü olacaktı. Genele aldığımızda ise saçma top kayıpları yapmasaydık, sistem için gerekli adamlar olsaydı (Kewell,Hakan,SABRİ) çok daha iyi oynayabilirdik ama çok top kaybı yapmamızın ve özellikle ilk yarıda çok pas hatası yapmamızın ana sebebi sahanın zeminiydi. İnanılmaz kötü bir zemindi, hayatımda hiç bu kadar bozuk zemin görmemiştim gerçekten.

İnanıyorum bundan sonra çok daha iyi oynayacağız. Bozuk zemine rağmen her ne olursa olsun 470 civarı pas (Kayseri 170'te felan kaldı) yapmak kolay değil, üstelik zaman zaman çok iyi geldiğimizde oldu. Diğer eksikler tamamlanınca çok umutluyum ben Galatasaray takımından ve şampiyonluk inancım çok çok fazla...

Cevap: Total Futbol [Hafta 21]

Sene 1998,

lise yıllarımın başıydı. Arkadaşlarımla önemli bir maç olan ve umutlar bağladığımız (bu gece gibi) B.Dortmund maçını izliyorduk. Kazansak çok şey değişecekti Galatasarayımızda ama şunu biliyorduk bazı şeyler için erken ve tecrübe lazım. Evet, Cesur Yürek Bülent basit bir hata yapıyor ve yeniliyorduk, sarhoştuk ama hüzünden tıpkı bugün olduğu gibi. Yıl 1998, unutmadık dün gibi bugün gibi. Zaman diyoruz, nice cesur yürekler çıkıcak ama bu sefer hedef yüksek olsun yeter ki, 12 yıl önceydi.

Geçmiş olun hepimize, arabayı düşünmekten zor sürdüm dostlarımla üzüntülü bir gece geçirdik ama unutmayalım bu takımın zamana ihtiyacı var. Ligin bizim için önceliği birazcık çok az daha olsa fazla.

1994-1995 sezonu CL Finali Ajax - Milan

Maçın uzatma dakikalarında Patrick Kluivert'ın biraz da şansının yardımı ile attığı gol hayal meyal gözlerimin önünde.Bu gol ile Ajax finali 1-0 kazandı.

O sezon Ajax'ın göstermiş olduğu performans, oynadıkları futbol, yarı finalde B.Münih'e 5 gol atmaları beni gerçekten çok şaşırtmıştı. Ajax'ın final 11 şöyleydi (Wikipedia yardımı)

Van der Sar (24)

Reiziger (22)

Blind (34)

F.De Boer (25)

FRANK RIJKAARD (33)

C.Seedorf (19)

E.Davids (22)

J.Litmanen (24)

G.Finidi (24)

R.De Boer (25)

M.Overmars (22)

Sonradan oyuna giren ve golu atan P.Kluivert (19)

34 yaşındaki kaptan Danny Blind ve 33 yaşındaki F.Rijkaard haricindeki takımın geri kalanının yaşları 19 ile 25 arasında değişmekteydi. Bu yaşlardaki gencecik yetenekleri yönlendirenler ise saha dışında L.Van Gaal, saha içinde ise tahmin edebileceğiniz gibi F.Rijkaard'dı. Kariyerinin en başarılı yıllarını Milan'da yaşayan efsane, bu sezon öncesi Milan'ı bırakarak yuvasına dönmüş ve finalde Milan'a karşı oynamıştı.

Demem o ki, ben Frank Rijkaard'dan gerçekten umutluyum. Lider olmak, efsane olmak, peşinden insanları sürüklemek onun doğasında, genlerinde var.

Lakin bir şeyden çekiniyorum. Zaman zaman bizleri, futbolumuzu pek ciddiye almadığını, meydan okuma için değil de amiyane tabirle para için burada olduğunu hissediyorum. Umarım yanılıyorumdur.

Bir küçük not : Wiki'yi incelerken hatırladım. Milan'ın çeyrek finalde San Siro'da Benfica'yı 2-0 yendiği maçın hakemi Ahmet Çakar'dı :) 15 yılda hakemliğimizin nereden nereye geldiğini gösteren bir örnek.

Bizler total futbol deyince ne anlıyoruz ?

Rijkaard,Galatasaray'da neyi başarmak istiyor ?

Rijkaard Barça'da birşeyler başardı ama Barça zaten bu sisteme yabancı değildi.Barcelona Cruyff zamanından beri pas sistemine dayalı futbol oynuyor.Aşama aşama totol futbolu geliştirdi içinde.Rijkaard sadece buna katkı sağladı.Şimdi de Cruyff'un yardımcısı olarak tanınan Guardiola bu mekanizmayı devraldı.Demek istediğim Barcelona bu sistemi 2 yılda oluşturmadı.Barcelona hep bu sistemle oynadı zaten Cruyff takım içinde söz sahibi olduğundan beri.Barca altyapısından çıkan İniesta,Messi bile direk sisteme girmesi takımın içinde yıllardır total futbol anlayışının ne kadar aktif olduğunu gösteriyor. Ayrıca Laporta geniş bir bütçe ayrıdı Rijkaard'a.Yanılmıyorsam Eto,Ronaldinho Rijkaard zamanında geldi.

Kimse Rijkaard Barça'da devrim yaptı demesin.

Beni düşündüren şey Galatasaray bu anlayışı benimseyebililecek mi ? Bizim buna ayıracak zaman ve sabrımız var mı.Rijkaard başaramayabilir de oluşturmak istediği modeli.

Rijkaard kalsın veya gitsin derken iyice düşünmek gerekir.

Cevap: Total Futbol

İyi futbol, iyi futbolcular ile oynanır diye düşünenlerdenim. İyi futbolcu almak için ise iyi bir bütçen olmalı. Hedeflerimiz elbette bir Messi, bir Eto'o olamaz tabiki de ancak hedefimiz de CL finali değil (en azından şimdilik). Bu yüzden hedeflere, kalibreye uygun futbolcular almak lazım.

Açıkçası ara transfer döneminde neden orta sahaya iyi bir oyuncu takviyesi yapılmadığını merak etmiştim. Ancak aklı selim düşününce, günümüz futbolunda en önemli mevkinin orta saha olduğu ve ara transferde bu bölgeye iyi bir takviye yapmanın son derece maliyetli olacağı gerçeği ortaya çıkıyor.

Total futbolla anlatılmak ya da ifade edilmek istenen nedir bilmiyorum, sayı dizeleri ile çok da ilgilenmiyorum. Benim için pozitif futbol deyimi yeterli.

Mevcut kadro yapısı ile Rijkaard'ın önümüzdeki yıl ve kalırsa yıllarda çok da başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Bu kadrodan ayrılması gereken çok oyuncu var ve benim için bu oyunculara Arda'da dahil. Şahsen patron ben olsaydım takımı Elano üzerine kurardım.

Ancak ben Rijkaard'dan, kişilik ve liderlik özellikleri nedeni ile gerçekten ümitliyim. Tabi ilk geldiğinde söylediği gibi gerçekten meydan okuma için geldiyse. Kadroda mevcut bütçe doğrultusunda gerekli revizyonu yapacağına inanıyorum. Hatta Gio ve Jo'nun bile günü kurtarmak adına değil, geleceğin kadrosunu oluşturmak adına kiralandıklarını düşünüyorum. Bu yılı Rijkaard'ın takımı ve ülke futbolunu tanıması için harcanmış bir dönem olarak görüyorum. Çok klişe bir örnek olacak ama ilk yılında Barcelona'da da başarılı olamamıştı.

Üst Alt