Transfer Nöbeti (ARŞİV 11) - Sayfa 420 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Alt yapı oyuncuları Adem, Yusuf gibi oyunculardan daha mı kötü de bunlarla kadroyu dolduruyoruz. Alt yapıyı takip edenlerin yorumu nedir.

D-AiAv8XsAAg_XO.jpg
Bu nasil bir kadro ... ya

Selçuk düzgün bir tip
Burakla ardayla ne isi oldu bunca zaman hic anlamadim.
Önemli olan gerçekleri anlaması ama volkan ile hiç arkadaş olmadı. Volkan sadece kısa boylu çelimsiz tiplere artistlik yapabilecek delikanliliga sahip biri. Melo o kadar düdükledi bunları anca kari gibi kelebek gibi atlamaya ziplamaya çalıştı. Drogba çağırdı gidemedi. Anca Sabriye linloln e yapar artistiligi. Oda Sabri boynunu yırttı Sneijder den de yedi tokadı hahaha delikanlı çakması.

Hala şu ardaya şöyle iyi adam kaptan falan diye geri donmesini isteyenler var. Arda ne kadar Galatasarayli ise bu tipler de o kadar iste

Önemli olan gerçekleri anlaması ama volkan ile hiç arkadaş olmadı. Volkan sadece kısa boylu çelimsiz tiplere artistlik yapabilecek delikanliliga sahip biri. Melo o kadar düdükledi bunları anca kari gibi kelebek gibi atlamaya ziplamaya çalıştı. Drogba çağırdı gidemedi. Anca Sabriye linloln e yapar artistiligi. Oda Sabri boynunu yırttı Sneijder den de yedi tokadı hahaha delikanlı çakması.
En büyük artistliği lincolne yapmıştı çalma kabadayı buldu 50 kilo adamı

hadi arda neyse yılısık cıvık yalak bi herifde burak onca şike cart curt meselesinden sonra emre ve volkanla nasıl yan yana gelebılıyor ya.
taraftarlar ıstedği kadar birbirini yesin işte onlar ın umrunda değil pek cok sey

Ne Arda Turan'ı arkadaş geriye dönmekten bikmadik mi adam futbolu birakali çok oldu Fatih Terim adam eder muhabbetlerini de sevmiyorum boş muhabbet geliyor adam gelecek doğduğumuz yer burası para konusmayiz deyip senede 2.5 milyon euro alacak gitsin nerde oynuyorsa oynasın ...

Güzel post. Üstüne şunları da eklemek lazım bence:

1. Bence %10-15 hem çok fazla, hem de çok az. Fazla çünkü Ozan’ın satisindan 1.5 milyon Euro abartili bir prim olurdu. Az, çünkü diyelim Ozan’ı satmadık 10 sene bizde forma giydi, hiç prim alamayacak mı adam? Bence satış olursa %3-5, A takımda oynadigi ilk 3 sezon icin her 11’de ciktigi mac basina prim bu isi cozer.

2. Brezilya’da neden çok sayıda iyi futbolcu yetişiyor? Sokakta, sahilde, her yerde futbol oynuyor adamlar. Tanju’nun, Aykut’un, Feyyaz’ın yetistigi donemde bizde de boyleydi. Bunu tekrar becermek zor ama ne kadar arttirirsak mahallelerdeki sahalari, futbol tesislerini, o kadar iyi.

3. Bizde oyuncular 17-19 yaslarina cok guzel geliyor ancak sonra %95i kaybolup gidiyor. Neden? Ozellikle buyuklerde adam 19 yasinda A takima alinip, 2-3 sene yedekte bekliyor. Ancak bu oyuncuyu öldürüyor, bunun yerine surekli 11 oynayacagi yerlere kiralamak lazim.

Rakamı örnek olarak verdim tabi Hamit. Aslında abartılı olmazdı ; Şöyle ki tüm ekibe dağıtıyorsunuz onu. O çocuğu yetiştirmekte görev almış herkese. 10 milyon euro'ya 10 yılda bir 1 tane çocuk çıkartan altyapıya çok. Ama her yıl çıkarana gayet makul prim. Her yıl 10-15 milyon euro artı getirecek ekibe 1.5 inan para değil hatta.

Bu arada sorumluluk verdiğin insanlara yetki de vereceksin. T.D. kim olursa olsun altyapıdan 1 oyuncuyu en az 10 maç oynatmak zorunda olacak. Altyapı hocasının belirlediği 2 oyuncudan birini misal. Her Altyapı Üstyapıya her yıl 2 adet değerli futbolcu yetiştirmek zorunda olacak. Detaylandırılabilir tabi. İş akışı ve organizasyonunu yazmak lazım. Ödülün olduğu yerde cezanın da olacağını unutmamak lazım. Beceremeyen altyapı hocası gider yenisi gelir.

Sokaklarda bir çok gencimiz harap oldu gitti. Ne yetenekler torpilleri olmadığı için takımların altyapılarına dahi giremediler. Hala da aynı şekilde gittiğine eminim. Birilerinin yiğeni yine büyük takımların altyapılarında takılıyorlardır tüm beyinsizlikleri ile.

Liyakat olmazsa hangi sistemi kurarsan kur bi anlamı yok zaten. Bizdeki 17-19 yaşındaki çocukların da eğitimden yana sıkıntıları var. Galatasaray'da oynamak isteyen çocuk derslerinde de başarılı olacak. Olmayanın işi yok zaten. Derslerinde başarılı olan çocuk demek, disiplinli, çalışkan ve akıllı çocuk demek. Karar mekanizması gelişmiş, kültürlü çocuk demek. 3 cümleyi kuramayan topçulardan olmayacak demek aynı zamanda o çocuklar. Çocuğu portakalla balla besleyecek durumu olmayan aileler ne yapacak? 17 yaşına gelmiş bileğim kadar bacağı var çocuğun. Altyapı hocasının suçu bir yana, otobüs biletiyle idmana gelip giden çocuğa bari doğru beslenecek kadar para vereceksin.

Bunların hepsi konuşulur tabi. Sistemimiz hatalı. Demek istediğim o. Altyapıdan oyuncu çıkmıyor. Çıkmaz. Devrim yaparsan çıkar. Bizim fikri hür, vicdanı hür, çok paralı, eğitimli ve kültürlü liselilerimizden 1 cümle duymadım bu yaşıma kadar. Galatasaray devlete dilensin, devletten yardım alsın, devlete arazi satsın beyimler de pilav yesin gururlansın. Arada da canları isteyince yönetim değiştirsinler.

Ben dışarıdan bir taraftar olarak altyapı sorununun şu prim sistemi ile düzeleceğine, çocukların gelecek görecekleri için bizleri tercih edeceğine, 5 yıldızlı altyapı direktörlerinin kapımıza CV'lerini bırakacağına. Scout'ların bile bize çalışacağına eminim.

Ama yapmazlar. Emin ol bir çoğu Galatasaray'ı sizin benim buradakiler kadar bile dert etmiyor. Dert edilse idi benden daha eğitimli binlerce liseli bu fikri 20 yıl önce söylerlerdi, uygulamasını da yaparlardı. Zira hepsi şirketlerinde aynı sistemi uygulayan zengin adamlar ve çocukları. Neyse gönül bir Margaret Thatcher isterdi Galatasaray için ama elimizde olan da belli. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt