Transferler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Transferler

Daha önce de böyle bir konu açmıştım ama forumdan kaynaklanan bazı nedenlerden ötürü konu kaybolmuştu. Transfer dönemide açıldı sayılır. Bu nedenden böyle bir konunun açılmasını uygun gördüm. Normal konusu var ama bu forumda da olması gerektiğini düşündüm.

Transferlere gelirsek bence Caner ve Giovani'nin bonservisleri kesinlikle alınmalıdır. Orta sahaya söylenenlere göre Veli ve Yasin alındı. Antep'ten Murat Ceylan'ı seyretmedim ama anlatılanlara göre baya güzel bir oyuncu, o da alınabilir. Onun dışında Gökhan İnler kesinlikle alınmalıdır. Türk olması büyük bir avantaj, yaşı da 26 ve çok kaliteli bir orta saha oyuncusu gerçekten, tam bizim sisteme uygun bir adam. Scott Parker'da bizim sisteme çok uygun birisi. Onun da alınmasını çok isterim açıkçası. Ve tabii Hamit'i de unutmamak gerek. Geldiği takdirde bedavaya gelecek.

Size göre kimler alınmalıdır, hangi mevkiilere transfer yapılmalıdır ? Hep beraber tartışalım. Alınan isimler olursa da burada değerlendiririz uygun görülürse.

Cevap: Transferler

Öncelikle transferlerin teknik heyetin raporları doğrultusunda yapılması gerektiğini savunuyorum. Onlar muhakkak transfere ihtiyaç duyulan mevkiilerin tespitini yapmışlar ve bununla ilgili raporlarını yönetime sunmuşlardır.

Bana göre Santos beklentileri karşılayamadı, ileriye dönük bir ışıkta göremedik. Bu haldeyken bonservisini almak büyük risk olur. Bu nedenle, sol açığa iyi bir transfer gerekli. Yine orta alana oyunda insiyatifi eline alabilecek hücuma dönük iyi bir oyuncu alınmalı. Bir de forvete Baroş'a altarnatif veya onun yükünü paylaşabilecek kaliteli bir golcü de alınmalı.

Kaliteli bir ön libero da şart. Bu yıl da yönetim bir hayli terleyecek kısacası. Bir yandan bu yılın başarısızlıkla sonuçlanmasının verdiği acı, bir yandan Rijkaard'ın artık 2. yılı olması sebebiyle beklentilerin daha da artması, diğer yandan yeni stadımıza geçecek olmamız transferde limitleri bir hayli zorlayacağımızı gösteriyor. Bekleyip göreceğiz, ne diyelim, Allah yardımcımız olsun.

Bence Gio'yu gönderip yerine sol açık aramak, tekrar adapte olmasını beklemek hata olur. Gio bana göre geleceğedair ışık verdi ve sezon başı kampını takımla geçirdikten sonra tam kapasite oynayabilecektir.

Caner konusunda ise kesinlikle alınmalı diye düşünüyorum ama sanırım opsiyon tarihi de geçti.

Ön libero sıkıntımız aydan bile baksan gözüküyor. Gökhan İnler sürekli geçen bir isim, gelse mükemmel olur ama ben gelebileceğini düşünmüyorum. Keza Hamit de oraya monte edilirse tadından yenmez ama Fenerbahçe'nin girişimleri var ve CL olma ihtimalleri onları bir adım önde tutuyor bu transferde.

Ardanın tekrar sol kanada dönmesini gerektiğini savunuyorum,ortasahaya biri libero diğeri ofansif çift yönlü yabancılar alınmalı.

Yasin ve veli transferleri alternatif oluşturmaları nedeniyle önemli.

Defansa tecrübeli,teknik ve hızlı bir yabancı şart.

Eğer federasyon kontenjanı artırırsa(bana göre yüzde yüz artıracaklar) sağ bekede kaliteli bir isim alınmalı.

Birde hem forvete hemde ortasahaya genç ve gelecek vaad eden 2 yabancı almalıyız.

Bunların yanında barış,leo,sarp,servet,caner ile yollar kesinlikle ayrılmalı.

Önce yönetim ne yapacağına karar verip uzun vadeli bir plan yapmalı.

Eğer gelecek sezondan sonra Rıjkaard gidecekse ona göre hareket edilmeli.

Bir sürü transferi önümüzdeki sezon odaklı yaparsak 1 sene sonra yolunmuş kaz gibi ortada kalır yine revizyon yaparız.

İyi bir kaleci. Servet satılırsa sol içe bir stoper, (onun parasıyla çok iyi adamlar alınır) Alternatif ya da direkt oynayabilecek bir sol bek(Caner olursa iyi, olmazsa Çağlar). Ön libero, sol iç orta saha. Bir adet daha yedek forvet, yeterlidir(Pektemek olursa iyi olur). Gİo'nun bonservisi çok yüksek olmazsa alınmalı, yüksekse hem sağ hem solda oynayabilecek bir alternatif isme gidilmeli. Stoch ismi geçiyor ama o da yedek bırakılacak biri değil.

---------------------XXX----------------

Sabri(Uğur)------Neill(Emre)------XXX(H.balta)------Hakan(Caner ya da Çağlar)

---------------------XXX----------------

------------Elano------------XXX--------

Keita(Serdar-Gio-Stoch vb.)---------------------------------Arda(Serdar,Gio-Stoch)

--------------------Baros(Batdal-Pektemek)---------------

Bu tabloyla ilk onbire 4 ya da 5(Sol bek durumu), yedeklere de 2-3 isim takviye edilmesi lazım.

Öncelikle transferlerin teknik heyetin raporları doğrultusunda yapılması gerektiğini savunuyorum. Onlar muhakkak transfere ihtiyaç duyulan mevkiilerin tespitini yapmışlar ve bununla ilgili raporlarını yönetime sunmuşlardır.

Bana göre Santos beklentileri karşılayamadı, ileriye dönük bir ışıkta göremedik. Bu haldeyken bonservisini almak büyük risk olur. Bu nedenle, sol açığa iyi bir transfer gerekli. Yine orta alana oyunda insiyatifi eline alabilecek hücuma dönük iyi bir oyuncu alınmalı. Bir de forvete Baroş'a altarnatif veya onun yükünü paylaşabilecek kaliteli bir golcü de alınmalı.

Kaliteli bir ön libero da şart. Bu yıl da yönetim bir hayli terleyecek kısacası. Bir yandan bu yılın başarısızlıkla sonuçlanmasının verdiği acı, bir yandan Rijkaard'ın artık 2. yılı olması sebebiyle beklentilerin daha da artması, diğer yandan yeni stadımıza geçecek olmamız transferde limitleri bir hayli zorlayacağımızı gösteriyor. Bekleyip göreceğiz, ne diyelim, Allah yardımcımız olsun.

Giovani tam bize göre bir oyuncu hocam. Oynadığı maçlarda çok ışık verdi şahsen bana. Tam Messi tipinde bir oyuncu ve bizim sisteme çok uygun bir oyuncu. Messi ne yapıyor ? Adam geçiyor, çok hızlı dribbling atıyor, sağdan içeri doğru katedip gol veya goller atıyor. Dengesi de süper. Giovani'de aynı böyle Messi tipinde bir oyuncu. Kanat/forvet tanımına çok uyuyor. Sağda oynadığı zaman içeri giriyor şut felan atıyor ki bize de böyle oyuncu lazım zaten. Yoksa kanat/forvet tanımının bir anlamı kalmıyor.

Giovani tam bize göre bir oyuncu hocam. Oynadığı maçlarda çok ışık verdi şahsen bana. Tam Messi tipinde bir oyuncu ve bizim sisteme çok uygun bir oyuncu. Messi ne yapıyor ? Adam geçiyor, çok hızlı dribbling atıyor, sağdan içeri doğru katedip gol veya goller atıyor. Dengesi de süper. Giovani'de aynı böyle Messi tipinde bir oyuncu. Kanat/forvet tanımına çok uyuyor. Sağda oynadığı zaman içeri giriyor şut felan atıyor ki bize de böyle oyuncu lazım zaten. Yoksa kanat/forvet tanımının bir anlamı kalmıyor.

Yalnız Messi oyunun sıkıştığı bölgelerde topa sahip olup topu o alandan rahatlıkla çıkarabiliyor ve bir anlamda bir sürü rakibi arkasında bırakıp pozisyona girebiliyor. Santos ise daha çok boş alan bulduğu zaman etkili olabiliyor. Eğer Rijkaard'ta senin düşündüğün gibi düşünüyorsa bonservisi alınabilir. İnşallah senin dediğin gibi olur.:)

Yalnız Messi oyunun sıkıştığı bölgelerde topa sahip olup topu o alandan rahatlıkla çıkarabiliyor ve bir anlamda bir sürü rakibi arkasında bırakıp pozisyona girebiliyor. Santos ise daha çok boş alan bulduğu zaman etkili olabiliyor. Eğer Rijkaard'ta senin düşündüğün gibi düşünüyorsa bonservisi alınabilir. İnşallah senin dediğin gibi olur.:)

Açıkçası Kasımpaşa maçında nasıl etkili oldu gördük boş alanda olduğu için felan denildi ama ondan sonra ki her maç böyle etkili oynamaya başladı. Yani sadece boş alanda etkili olmadığını, dar alanda da etkili olduğunu gördük. Ve %99 Rijkaard bunun için transfer ettirdi zaten bu tanımlara ve sisteme uyduğu için. Ve tabii ki ileri ki seneler için düşündü Giovani'yi.

Bunun için inşaallah alınır bonservisi.

Kaleci transferi yapılmamasından yanayım. Ufuk'a yeteri kadar şans verilmesini istiyorum. Beklentilerimizi karşılayabilir. Yedek olarak Aykut ve Emirhan işimizi görecektir.

Defans'a gelince Emre Güngör'ün Gaziantep'e gitmesi olası bir durum. Servet'de büyük ihtimal satılacaktır. Sağ Bek olarak Sabri'nin yerini garanti olarak görüyorum ben. Sakatlık ve rotasyonda Lucas, Ali kullanılabilir o bölgede. Stoper mevkisinde yeri kesin olan tek bir isim var oda Lucas Neill. Yanına bir yabancı alacağımızı düşünüyorum. Almazsak eğer Gökan Zan, Ali Turan'dan birini Lucas'ın yanına monte edebiliriz. Kesinlikle Hakan Balta'nın stoper oynatılmasına karşı biriyim. Sol bek olarak Hakan oynatılabilir. Sol tarafa ayrıca Hakan'a alternatif olabilecek bir isim alınmalıdır. Yada A2 takımından Berk güvenilmeli. Şahsi fikrim o tarafı yedekleyebilecek kapasitede olmasıdır.

Gelelim takımımızın en sorunlu bölgesi olan orta sahaya. Bir kere sezon başındayız henüz. Bu bölgenin komple değişmesinden yanayım ki büyük ihtimallede değişecektir. İlk olarak Mehmet Topal satıldı. Gitmesi muhtemel isimler Sarp, Barış, Ayhan ve hatta hatta Elano. Yeniden orta saha kurmak ve sisteme uygun oyuncular bulmak o kadar kolay olmayacaktır yönetimimiz için. Biraz kesenin ağzını orta saha transferi için açmamız gerekebilir. Yasin Pehlivan'ın ismi geçiyor bu bölge için. Veli Kavlak'ta aynı şekilde. Bu oyuncuları orta sahaya monte edebiliriz. Aurellio meselesi var bide. Alınmasına karşı değilim. Yaş benim için bir sorun teşkil etmiyor. Oyuncu profesyönel olduktan sonra, çalıştıktan, formanın hakkını verdikten sonra benim için sorun yok. Rotasyonda kullanabilir veya çok çok verim alırsak ilk 11'in değişmez ismi olabilir. Bu yine Yasin içinde geçerli. Ama tabiki gelmeleri sadece varsayım. Bence sezonun bizim için en önemli transferi orta sahanın ortasına yapalıcak olan transfer. Buraya gelecek oyuncuyu yönetim ince eleyip sık dokumalıdır. Buraya gelecek adam tutarsa sezon boyunca rahat ederiz. Ben kendisini zerre sevmem, nefret ederim ama Emre Belezoğlu bu bölge için tam aradığımızı adam(Gelmesi için söylemiyorum sadece örnek). En az onun seviyesinde; agresif, mücadeleci, hırslı, hem ilerde hem geride bize muazzam katkı yapacak bir adam lazım. Onuda yönetim ve Rijkaard arayıp bulacaklar artık. Gelelim Elano'ya. Dünya kupasında göstereceği performansa göre gidebilir. Gitmesi bizim için iyi olacaktır. Kafa olarak alışamadı bir türlü Galatasaray'a. Onun yerini yine bir yabancı transferi ile kapatabiliriz. Ama gitmemesi durumunda ona bir şans daha tanıyabiliriz.

İleri uç oyuncularına gelince Kewell gitti :( malesef. Onu hepimiz çok seviyorduk. Yolu açık olsun. Onu hiç unutmayacağız. Sol tarafta Arda ile birlikte Kewell, Gio görev yapabiliyordu. Gio'da büyük ihtimal gidecektir. Elde kaldı Arda. Satılması veya satılmaması taraftarı sıkıntıya sokmaz diye düşünüyorum. Satılırsa kimse kalkıpta Ulan niye sattınız adamı demez heralde. Bu sene kötü şeyler yaşadı. Performans olarak son haftalarda iyice düştü. Arda kalsa bile Sol tarafa bir transfer yapılacaktır. Bu artık Stoch'mu olur başkasımı olur bilemeyiz. Sağ tarafta yeri takımda garanti olan bir isim var Keita. Gitmesi süpriz olur heralde. Tabiki mantıklı teklifler geldiğinde yönetim değerlendirecektir. Rotasyonda veya sakatlığı halinde Serdar Özkan orada oynayabilir diye düşünüyorum. Forvetimiz tabiki Baroş. Kadroyu kurarken ilk önce Baroş'u yazmak lazım bence. Mehmet batdal geldi. Yanına bir Türk isim daha geleceğini düşünüyorum. Gelmelidirde. Yabancı hakkımız kalırsa yedek forvet için kullabiliriz. Tabiki maddi açıdan uygun isimler olmalıdır.

Trasfer stratejimiz belli gibi bu sene. Maliyeti olmayan oyuncuları almaya çaba gösteriyoruz. Ama hepsinin maliyeti olmayacak diye bişey yok. Ben inanmıyorumki yönetimin parası olmasın veya finansal kaynak bulamasın. Bu tür haberlere itibar etmiyorum. Galatasaray istedikten sonra her türlü maddi gücü karşılayabilir.

Topal,Servet,Emre Aşık,Emre Güngör,Uğur,Caner,Leo,Kewell,Mustafa,Ayhan,Barış,Gio,Jo bunlar gidecek diyorlar.

Buna göre;

1 Yabancı stoper, 1 sol bek

Veli, Yasin, Hamit, Yabancı ön libero

Stoch,Halil,Pektemek

Özellikle lig artık çok önemli olmalı. Belliki bu ligde bizim yaptığımız sistemde transferler sökmüyor. Sanırım artık hemffikiriz, artık yıldız değil görev adamı, sahaya ruhunu koyan oyuncu almalıyız.

Özellikle bunu yaparken türk transferler çok önemli. Gerçek Galatasaray'lı genç yetenekleri kaçrmamalıyız. Özellikle Mehmet Battal tam bizim istediğimiz gibi bir transfer yanına onu tarzı oyuncular almalyız, yanına derken türk transferler olarak yanına mesela Çağlar kesinlikle bu takıma katılmalı, gerçek bir Galatasaraylıdır. Bursann oyuncularına ise teklif ile götürülmemeli diye düşünüyorum. Geçen sene bile uçuk fiyatlar biçenler bu sene el uzatılmaz bırakalım Fener ve Beşiktaş yesin birbirini

Bu tarz konular kaç tane etti acaba?

Önceden ben bu tarz konu açmıştım herhangi bir sorundan ötürü silinmişti, şimdi gene ben açtım Ali Sami Yen Forumunda ana konu olarak düşünerek eğer uygun görülürse.

Hangi transferler yapılmalı ? Hangi bölgelere kimler alınmalı ? Gelen isimler nasıl ? Bu tarz sorulara cevap bulmak için bu başlığı açtım, daha önce açılmadı diye biliyorum, açıldıysa da kusura bakmayın gözümden kaçmış.

Konu bence son derece yerinde. Sayfalarca o gelsin bu gelsin diye menejer oyun kadrosu kurar gibi herhangi bir amacı olmayan konularda gerekli olan tartışma yapılamıyor.

Merak ettiğim bir konu arkadaşlar ; Gökhan İnler herhangi bir şekilde demeç, haber v.s gibi bir kaydı mevcutmudur. Tamam tam bizim aradığımız tarzda bir oyuncu fakat Ben şimdiye kadar Galatasaray ve Gökhan İnler kelimelerini aynı cümlede dahi duymadım? Keza diğer Türk takımlarıda öyle. Bırakın Galatasarayı Spor Magazin programlarında da hiç görmedim. Transfer bir yana dursun Mesut Özil gibi ailesi bilmem nereli babası Türk Annesi şuralı tarzında saçma haberler bile çıkmadı yani düşünün.

Soracağım Şudur bu bir istekmi yoksa herhangi bir duyummu var?. Sanki herkez sözleşmiş gibi Gökhan İnler diyor.

Bu konu, bu içeriğiyle ASY forumları için ilktir.

Hatta oldukça keyifli paylaşımlar var. Fikir içeren her mesaj GSCimbom Blog 'a kopyalanmıştır. ;)

Yapılması gereken transferler konusunda herkes hemfikir sanırım. Kadroya yüzeysel baktığımızda 3-5 isim dışında kimsenin yeri sağlam değil gibi görünüyor. Şu ana kadar alınan oyunculara bakacak olursak, alternatif isimler peşinde olduğumuz aşikardır. İşin aslı Dünya kupasına kadar genç ve alternatif isimler ile görüşülüyor, Dünya kupasından sonra asıl transferleri bekliyorum; seneye alternatifsiz bir kadroyla gireceğimizi düşünmek bile istemiyorum.

Alternatif işi bittikten sonra doldurmamız gereken ilk mevkimiz orta sahadır. Orta sahaya alınacak oyuncuların biri çift yönlü, biri defansif orta saha, diğeri de hücum gücü yüksek bir oyuncu olması lazım. -Tabi Elano'yu satamazsak hücum gücünü Elano üstlenecektir.- Ne kadar da Arda'yı 4-3-3 forvetine uygun görmesem de sol tarafa onu koymamız gerektiğini düşünüyorum. Sol bek içinde iyi bir oyuncu bulmamız lazım. Eğer aradığımız oyuncu ileriye çıkan bir sol bek ise defansif orta sahamız stoperlere yakın oynayan bir oyuncu olmalıdır. Stoper mevkisi içinde iyi bir kesici, sert, hızlı ve çabuk olmalıdır. Neill'e pas verebilecek kadar da pas bilgisi, zor durumlarda oyunu açabilecek kadar da ayağı düzgün olsun yeterlidir. Tabi bu saydıklarımı yapabilecek oyuncuyu rahatlıkla bulabilir miyiz, bilemiyorum. Gio'nun bonservisi kesinlikle alınmalıdır. O oyuncuyu kurtarıcı olarak değil de geleceğe yönelik yatırım olarak görüyorum. 1 sene daha kiralanması bize değil, bonservisi elinde olan takıma yarar sağlar. O yüzden kesinlikle alınmalıdır. Keita'yı Dünya Kupasından sonra iyi bir fiyat teklif eden olursa satarız. Geri kalanlardan Servet, Mustafa, Barış ve Caner ile yollar ayrılmalıdır.

Ayrıca söylemeden edemeyeceğim ama içimde bir ukte var. Acaba listemizde olan isimler Dünya kupasından sonra iyi performans sergilerse bizim açımızdan transferlerin gerçekleşme ihtimali düşecek gibi geliyor çünkü bizim dışında bir çok kulüp o ismin peşinde olabilir, bu da bonservis bedelinin artmasına neden olur. Umarım böyle bir şey olmaz, umarım yanılırım.

Soracağım Şudur bu bir istekmi yoksa herhangi bir duyummu var?. Sanki herkez sözleşmiş gibi Gökhan İnler diyor.

Bu Gokhan Inler haberleri tamamiyle taraftar'ın isteği. Ne bir duyum, ne de bir transfer gorusmesi haberi var ortada. Surekli kaynak olarak verilen forumlarda bile duyumcular Gokhan adından bile bahsetmediler. Aynı şey Hamit Altıntop ve Nuri Şahin içinde geçerli aslında. Ama Gokhan'dan farklı olarak spor gazetelerinin bu iki oyuncu ile ilgili yaptıkları tek düze haberler mevcut.Kısaca Gokhan Inler bir tarafatar niyeti, Turk pasaportlu 4-3-3'ün orta sahasına en çok yakışan isimlerden biri olduğundan diye düşünüyorum. Olurda Galatasaray'a transfer olmazsa -ki normali bu- umarım taraftar "neden alınmadı?" triplerine girmez.

Transfer stratejisine gelirsek ;

Galatasaray yonetimi bu sefer farklı kriterler arıyor alınacak oyuncular arasında. Karakter sahibi,tecrübeli,savaşçı kimlik sahibi isimler öncelikli olucak. Bir de kadro'yu iyileştirmenin yanında genişletme , alternatifleri kaliteleştirme amacı da var ki bunu genelde benim gorusume gore Turk,bonservisi elinde olan yada fazla maliyetli olmayan isimlerle yapmaya çalışılacak.Avrupa'daki göçmen oyuncular bu kapsamda bu yıl ki öncelik olacaktır.

Tabi herkezin bir hayali kadrosu,buna göre sistemi var.Rijkaard ve Neeskens'de eğer Galatasaray'da teknik ekip görevinde ise bu 4-3-3 sistemi olacaktır diye düşünüyorum.Aksi takdirde Rijkaard ile devam etmenin manasında bir düşüş görebilirim.

Sistem'in ışıgında yapıya uygun bir kadro oluşturmaya çalışıyorsak eğer elbette benimde bazı görüşlerim var bu konuda.

Gelecek yıl için Kaleci rotasyonunu eldeki Türk oyuncuları ile tamamlıyacağız.Aykut,Ufuk,Emirhan.Belki Emirhan yerine Anadolu'dan bir Türk kalecisi takviye edilebilir.Ancak Sinan Bolat veya Onur'un da takıma katılma olasılığı olmadığına göre eldekilerle yetienebiliriz diye düşünüyorum.

Defans hattımızda Servet ,Gökhan ,Emre G.'den biri yada ikisi ayrılacaktır.Ayrılacak oyuncu sayısı takıma katılacak isimlerle de doğru orantılı.Servet'in kesinlikle seneye aramızda olmayacağını düşünürsek,Ali Turan takviyesini olumlu karşılıyorum.Neill'ın yanına bir partner transferini de gerekli görüyorum.Yabancı ve istenen kriterlere uygun olan bir isim,kesinlikle Marquez değil bu isim.Daha atletik yapıda,saldırgan bir oyuncu olması gerektiği kanaatindeyim.Böyle bir takviye ile beklere odaklanılabilinir rahatça.Bek oyuncularımızın alternatiflerini eldekilerle veya altyapıdan isimlerle yaratmamız gerekir diye düşünüyorum.Bu haliyle Sabri,Neill,Ali,Emre,Gokhan,Hakan,Yabancı transfer,Uğur,Altyapı'dan bir sol bek şeklinde bir rotasyon Galatasaray'ı gelecek yıl taşıyacaktır.

Orta saha işin en sıkıntılı olduğu mevkimiz.Kaliteleştirmek şart,ancak yollanacak oyuncu isimlerine bakınca sanki eldekilerden de oluyoruz diye düşünmeden edemiyorum.Galatasaray orta sahası Mehmet Topal'sız haline bir de Elano'yu da kaybederse,yapılacak takviyelerin boyutunu düşünemiyorum.Bonservissiz gelen Mustafa Sarp'dan beklenenin bence üstünde performans geldi bu yıl.Gelecek sene çok iyi bir alternatif olacaktır.Ayhan'ın takımdan ayrılması bence şart değil.Barış Ozbek keza yedek olarak katkı sağlayacaktır,son iki yıldır da benim gözümde sağlıyor.Ama Sarp,Barış,Ayhan'ı bir sezonu taşıması için orta sahaya emanet edemezsiniz.Galatasaray bu yıl bunu yaptı ne yazıkki.Orta sahada önlibero mevki için bir yabancı oyuncu takviyesi gelicektir.Orta saha'da ise Elano'ya eşlik edecek isim,Türk olacak ise başta yazdığım Gokhan,Hamit kalibresinde bir isim olmalı.Bu isimleri takıma katmak oldukça zor, bu sebeble orta sahaya iki tane yabancı oyuncu takviyesi gerektiğini söyleyebiliriz.Elano,iki tane yabancı oyuncu transferi-veya Turk oyuncu(Hamit vs.)-,Sarp,Barış,Ayhan,Musa Çağıran Türkiye ligi için yeterli olacaktır.Eğer Avrupa mücadelelerinde de başarı bekleniyorsa Türk oyuncu takviyesi gerekiyor.Murat Ceylan,Yasin Pehlivan gibi isimler bu rotasyona dahil olursa çok daha kaliteli bir yapı oluşacaktır.

Hücum hattında ise bir boşluk söz konusu an itibari ile.Forvet olarak yıllardır gururumuz olan Milli takıma oyuncu yollama özelliğimiz yok olmuş durumda.Son hazırlık maçında çağılan kadroda Galatasaray'dan forvet oyuncusu yoktu.Kewell ve Giovanni'nin takımdan ayrılması,kanat forvet oyuncu sayısını bir hayli azalttı.Serdar Ozkan ve Mehmet Batdal takviyeleri ise olumlu ancak Kewell'ın bu sene verdiği katkıyı verebilirlermi bunu sezon başlayınca göreceğiz.Milan Baros'u sadece Mehmet Batdal ile yedekleyemez Galatasaray.Dolaşan isim fazla.Semih,Mustafa Pekdemek gibi.Bu iki isimden mutlaka biri kadroya dahil edilmeli.Semih eğer yedek kalmayı sorun etmeyecek ise kesinlikle ilk tercih olmalı.Ancak Semih gelir 4-4-2'ye döneriz düşüncesini ise Rijkaard'dan dolayı anlamlaştıramıyorum.Keita yine sağ kanat'da katkı sağlayacaktır.Sol kanatta ise Arda Turan bulunuyor.Bence bu kanada bir Tuncay Şanlı hamlesi yapılabilinir.Sonuçta 4-3-3'de kanat oyuncularının golcü özellikleri olması önemli.Tuncay,hem Turk olması,hem de sisteme uyum açısından iyi bir alternatif hatta ilk on bir oyuncusu olabilir kanaatindeyim.Oası Elano satışında da Arda'yı orta sahaya çekerek sol kanadı Tuncay'a emanet edebiliriz.Ozetle Keita,Serdar,Mehmet,Baros,Arda,Tuncay,Turk forvet transferi(Semih,Pektemek vs.) şeklinde oluşturulacak forvet hattı kadrosu başarıyı getirecektir.

Adettendir bir de diziliş yapalım :

Aykut

Sabri-Neill-Yabancı transfer-Hakan Balta

Yabancı transfer

Elano(Arda) - Yabancı transfer(veya Hamit vs.)

Keita - Baros - Arda(Tuncay)

Yedekler :

Ufuk,Emirhan

Uğur,Ali Turan,Emre G.,Gokhan Zan,Altyapıdan sol bek

Mustafa Sarp,Barış Ozbek,Ayhan Akman,Musa Çağıran,Türk ortasaha

Serdar Ozkan,Mehmet Batdal,Türk forvet

Tuncay ve Hamit'i de ekleyince 28 futbolcu yapıyor.Tabi Tuncay ve Hamit isimleri sadece alınması gerektiğini düşündüğüm oyuncu tiplerine iki örnek,bu iki isim olursa benim için tadından yenmez bir yapı oluşur.Ayrıca kurduğum kadroda sadece altı tane yabancı oyuncu mevcut.Defans beklerine veya hücum hattına birer tane alternatif oyuncu eklenerek 6+2 yapısı çok güzel oturtulabilir diye düşünüyorum.

Transfer dönemleri sıcak yaz günlerinde kafaların dağıtılması için bir etkinliğe dönüşüyor taraftar için.Ozellikle Haldun Ustunel'in son yıllardaki "isim transferleri" ilgiyi iyice arttırdı.Ancak unutumamalı ki Transfer dönemi henüz daha başlamadı.Ve Eylul ayında bitiyor.Arada bir de Dünya kupası var.Bu derenin altından daha çok sular akar kanaatindeyim.Sakin ve aklı başında davranıcağını düşünüyorum yönetimin,taraftarımız da böyle davranmalı.

Madem yerli iskelette değişikliğe gidiyoruz o zaman bir bakalım;

Hamit

Gökhan

Mevlüt

Halil

Serdar

Eren

Nuri

Tuncay

Mesut

Bu adamlar takımı bir üst düzeye taşıyabilecek adamlar.Her takımda başarılı olurlar bence.Burdaki isimlerden Hamit ve Gökhan dışında birinin gelmesi çok zor gibi ama bence istenirse Mesut dışında hepsi getirilir ama ne gerek var tabi bunlarla uğraşmaya.

-----------

Volkan Şen

Sercan

Pektemek

Murat Ceylan

Ali Turan

Serdar

Veli

Yasin

Tunay Torun

Bu isimlerse takımda rotasyonu çok iyi sağlayabilecek isimler. Bir kaçı başta yasin olmak üzere süpriz olmayacak şekilde patlama yapabilirler. Ancak sadece bunlarla yola çıkmak yeni bir hezimete davetiye çıkarmak olur.

Şimdi herkes yine daha erken, nankörsünüz, abartıyorsunuz, futboldan anlamıyorsunuz gibi beylik laflar edecek biliyorum. Ama artık onları önemsemeden söyleyeceğim öngörülerimi. Çünkü onlara göre Jo’nun ve Gio’nun ihtiyacımız olan adamlar olmadığını söylemek Rijkaard’dan çok bilmek ve futboldan anlamamaktı.

Şimdi;

1) ilk listede yazdığım isimlerden en az ikisini ve alttaki listeden 3-4 tanesini

2) ya da ilk listeden bir isimle iyi 2-3 yabancı değerli(ismi değil oyunu büyük) oyuncu ve alttaki listeden 2-3 oyuncuyu kadromuza katamazsak gelecek sene yine hüsran olur.

Bu kadar iddialı olmayı sevmem ama görünen köy kılavuz istemiyor. Gelecek sezon çok daha zorlu olacak. Anadolu takımları da iyice güçlenecek artık. Artık Hamit gelmez, Gökhan gelmez olaylarını bırakma zamanı. Zaten bonservisi olmayan Hamit bize değil de fenere giderse ve biz yukarıda saydığım seçenekleri de gerçekleştiremsek buna karşın, yönetim bahara kadar bavulları toplasın derim.

Üst Alt