TRT, Yeni Bir Dijital Platform Üzerinde Çalışmaya Başladı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TRT, Yeni Bir Dijital Platform Üzerinde Çalışmaya Başladı

TRT, yeni bir dijital platform üzerinde çalışmaya başladı. TRT0 olarak giriş yapılacağının duyurulması sonrasında çoğu kişi bu platformda yer alacak içerikler, yayın hayatına ne zaman başlayacağı ve ücretli olup olmayacağını araştırmaya başladı.

Özellikle salgın sırasında insanların evlerinde zaman geçirmesi insanların dijital platformlara ilgisini artırdı. Netflix beklenmedik bir sayıya ulaşsa da Disney +, 4 yılda toplanabilecek abone sayısını sadece 18 ayda toplamayı başardı. Türkiye’de yerel içerik platformları giderek artmaya başladı.

TRT sağlam geliyor
Netflix ülkemize girmeye başlamasıyla dijital platformlar ortaya çıkmaya başladı. Salgının yaşanmasıyla beraber ise patlama yaşadı denilebilir. Şu anda uydu odaklı çalışmakta olan BeinConnect ve Dsmart gibi platformlar içeriğe dikkat etmeye başlarken, Blu TV ve Puhu TV gibi platformlar da orijinal içerik miktarını artırdı.

Bu dönemde GAIN ve Exxen gibi yeni yatırımlara tanık olduk. Yavaş yavaş, televizyon endüstrisindeki önemli insanlarda bu atılıma katılmaya başladı. TRT, iki iddialı dijital platform ile Netflix’e gözdağı vermeyi hedefliyor.

Geçen ay ilk işaretleri veren dijital platformlardan biri olan TRT0, milli içerik üretmek için kolları sıvadı. Tutunamayanlar dizisinden tanıdığımız, usta yönetmen Osman Nail Doğan; Dünya Hali adlı bir dizi üzerinde çalışmaya başlamış durumda. Çeşitli içeriklerle ilgili görüşmeler yine devam ediyor.

Ayrıca Asya, Endonezya, Malezya, Hindistan, Avrupa ve Uygurca konuşulan bölgelere cazip gelecek başka bir dijital platform olacak. İçeriğin daha kapsamlı hazırlanacağı belirtiliyor.

TRT dijital platformları için abonelik ücretlerinin uygulanıp uygulanmayacağı henüz net değil. Sosyal medyada TRT'nin yanı sıra Dsmart platformunun da yeni içerik platformuna hazırlandığı söyleniyor.

Konu disi girecem de, örnek olarak bu hokkabazlari mi almislar.

Netlflix yüzyilin hokkabazlidigir, insanlar ne güzel zaten istedigini illegal indirip izliyordu, bu refleksleri tembelestirmis oldular. Hokkabazlik dememin sebebi de kalitesiz iceriklerdir. Aciyorum aciyorum, izlenecek birsey bulamiyorum, netflix orjinal diye bin bir tane bir birinden dandik adeta bir üc kagit ile millete sunulan prodoksiyonlar. Her produksiyonun icine zorlama escinsellik siydirma gayretinin, kaliteli olabilecek iceriklerin de kalitesini düsürmesi. Yillardir Netflix üyesiyim, neden bilmiyorum, sanki herkes sahip olmak zorundaymis gibi adeta bir hipnoz altina almislar milleti.

Ve ek olarak zamaninda korsan cdcilik vardi. Adam iki üc cd satip sokakta alninin teri ile ekmek parasi kazaniyordu, halkciydi, sosyalizimdi, sicacikti, alis veris öncesi sohbetler vardi, yine bir emperyal güc vatandasin ekmek teknesini elinden almis oldu.

Kuruluş Osman
2. Mehmet
Sultan Süleymanın dünyası
2. Mahmut'la modernizasyon
Cennet mekan Abdulhamid han.
Dedem vahdettin

vb halk üzerinde müthiş pudra şekeri etkisi bırakacak eserleri burada izleyebiliriz.

TRT Arşivi atarlar. Eski dizileri koyarlar. Gerçi şimdiki yönetim eski TRT dizilerini yayınlamaz. Yeditepe İstanbul gibi.

Şimdiki dizileri koyarlar. Al sana helal Netflix.

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Uluslararası Genç İletişimciler Forumu'nda yaptığı konuşmada TRT’nin 2023 yılında "Netflix'e alternatif uluslararası bir dijital platform" inşa edeceğini açıkladı.

TRT yayınlarının digital platformda yayınlanması olayı olacaktır. Buna benzer bir oluşum TRT İzle var zaten. Onu geliştirirler. Al sana platform.

Üst Alt