TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi.. - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçının ön analizi

Ön analiz:

Arda ortayı açar Nonda kafayı vurur kaleciden dönen topu Keita tamamlar.

Maç Sonucu Fenerbahçe:0 Galatasaray:1

A.Gücü maçında yediği golü çıkarabilmek için şuursuzca saldıran, bu sırada 2. golü yiyip oyundan düşen ve bu arada aciz şekilde 3 golü de kalesinde gören Galatasaray hepimizi ürkütür.

Lakin Rijkaard ve Neeskens 2 lisinin gerekli dersleri çıkartıklarına eminim.

Futbolcular da geçen yılki maçı iyi izlemeli, rakibin ve taraftarının bilinçli şekilde bizi nasıl sinirlendirip oyun disiplininden koparttıklarını görmeli ve aynı oyuna düşmemeliler.

Geçen yılki maçta, 2. dak 'da golü bulan Lincoln, 10. dakikalarda bulduğu golü sayılmayarak ve 20. dakikada kendini yere attı diye sarı kart gösterilerek pasifize olmuştu. İlk yarıdaki sarı kart yağmuruna sonradan Servet, Milan Baros katılmış, 2. yarıda ise bunları Ayhan Akman, Nonda, Arda ve Sabri izlemişti. 90. dakikada cereyen eden olaylar ve sinir harbinin üzerine, uzatmalarda Deivid 'ten yediğimiz gol, Fenerbahçe 'nin bu sinir harbinden bilinçli şekilde galip çıktığını ortaya koyuyor.

Fenerbahçe de ise, sarı kartları çapa olarak ve bizi yıldırmayı başardıkları bölgede oynayan Selçuk ile Josico görmüş.

Geçmiş dersler almak içindir. Bu yıl dış etkenlere gözümüzü kapayıp futbolumuzu oynarsak, kadro kalitemizle istediğimizi başarmak için hiçbir engelimiz yok.

Aşağıdaki yazıyı başka bir konudaki arkadaşları mutedil olmaya davet etmek için yazmıştım ama ben yazana kadar konu kapandı. :D Yazı, tam bir analiz değilse de, "light" analitik düşünceler de içerdiğinden buraya uygun gibime geldi.

* * *

Sevgili Galatasaraylı arkadaşlar,

maçı kazanabilirsiniz, bu pekala mümkündür ama "5-0 olur", "6 atarız", "tecavüz ederiz" gibi fantezileri n'olur bir kenara bırakın. Ayağınız yere sağlam bassın biraz. (Bizim için de geçerli tabii bu. Herkes "maç çantada keklik" havasında ama bir gün Galatasaray illa ki bizi Kadıköy'de yenecek.)

Evet, Galatasaray'ın kadrosu iyi ama Fenerbahçe'nin de öyle.

Evet, Galatasaray'da bireysel yetenekleri olan oyuncular fazla ama Fenerbahçe'de de öyle.

Evet, Galatasaray iyi futbol oynuyor ama -her ne kadar katılmasanız da- Fenerbahçe de öyle.

Unutmayın ki geçen sene de Kadıköy'e benzer hayallerle gelmiştiniz. Üstelik siz o dönem daha iyi top oynuyordunuz, maça çıkarken favoriydiniz ve bizde Alex yoktu. Bütün bunların üstüne, bir de daha 2. dakikada 1-0 öne geçtiniz. Sonuçta n'olmuştu peki? O yüzden elbette takımınıza güvenin, kazanmayı isteyin ama siz siz olun uçmayın!

Maçın adı Fenerbahçe-Galatasaray'sa her şey ortadadır, Kadıköy faktörü ibreyi çok az lehimize çevirir sadece, o kadar.

Sevgiler...

Her skora açık bir maç.

Her ne kadar forumdaki ve diğer Galatasaray'lılar,

"10. Haftada görüşeceğiz, gömeceğiz" vs ifadeler kullansa da biz her sene oraya bu şekilde gidip ve her sene yeni bir hüsranla döndüğümüz için bunların pekte bir anlamı olmadığı gözüküyor.

Bu sene kazanma şansımızı ben geçen seneye göre daha az görüyorum.

Geçen sene biz o maça kadar ki performansla ligin iyisiydik ve Fenerbahce ise en kötüsüydü diyebiliriz.

Bu sezon ise Fenerbahçe öyle ya da böyle galibiyetler alarak 8'de 8 yaptı ve çok formda gibi duruyorlar.Biz ise son dönemde büyük bir formsuzluk içerisindeyiz.

Bu sene bizim kazanacağımız yönünde artı puan olacak etkenler ise basit;

1-Rijkaard faktörü: Rijkaard büyük maçlara takımı nasıl hazırlayacağına az çok bilir. Fenerbahçe'nin formunuda görebiliyordur ve neleryapabileceğini, ne yapması gerektiğini çoktan kestirmiştir. Her ne kadar futbola maç maç bakılsa da Rijkaard önündeki 3 haftayı her zaman göz önünde bulunduracak ve ona göre çalşma yapacak kalitede bir antrenördür.

2-Daum faktörü: Daum büyük maçların hüsrancı adamı. Ne Avrupa'da ne de derbilerde istenilen performansı ne verebilmiştir ne de taraftarları derbilere rahat çıkabilmiştir. Derbi özürlü diye tabir edilebilir birazda. Ama her ne olursa olsun geçen senelerde derbilerde yine de kazanmıştır. Ama bunun bir kadro faktörü olduğu görüşündeyim.

3-Kadro kalite farkı: Kadromuzun Türkiye ligindeki en iyi kadro olduğu herkes tarafnda aşikar bir şekilde görülüyor. Bu kadro avantajını en iyi şekilde kullanabilecekte bir teknik heyetimiz olduğu da kesin birşey.

Eğer u 3 faktör lehimize işlerse bu maçtan galip çıkarız.

Fakat Kadıköy'deki futbolcu sendromu, oradaki talihsizliklerimiz veya bu söylediğim 3 faktörün aleyhimize işlemesi durumunda ise sonu yine bir hüsran olur.

Sonuç olarak, her 3 ihtimale açık bir maç. Herşeyin olabileceği bir mücadele olacak. Ümidim galip çıkmamız yönünde. Beraberliği de bu maçta her derbide olduğu gibi bu derbide de çok düşük bir ihtimal görüyorum.

Birincisi kesinlikle sakin olmalı Galatasaray. Birinci veya doksanıncı dakika farketmez.

Bunun dışında Fenerbahçe'nin oynadığı oyun belli. Geçen sene oynadığımız oyuna benziyor. Rakip dişli değilse kontrol Fenerbahçe'de. Dişliyse kontraataklarla geliyorlar. Bir kere takımın her şeyi Alex. Yaşı ilerlese de bu sonuç senelerdir aynı. Onsuz da kazanırlar. Fakat bu sonucu değiştirmiyor.

İkinci kritik yerleri ise Emre. Pas merkezi orada. Sonuca direkt katkı yapmasa da sonuca giden yola takımı sokan kişi. İşi bitiren Alex. Emre'nin pas dağıtmasını, pas almasını engellersek o zinciri kırmış oluruz.

Üçüncü tehlikeli kısım ise Gökhan Gönül. Bu aralar formda değil fakat sol kanadımızın sürekli ona oynayıp, onu marke edip minimum seviyede Gökhan Gönül'ü atağa çıkarması lazım. Zira bekler demarke oyunculardır ve atağa katıldıklarında defansın dengesi otomatik olarak bozulur.

Dördüncü kısım Andre Santos. Her ne kadar bu ara pek iyi oynar gözükmese de sezon başında yaptıklarıyla potansiyelini belli etti. Fakat oynadığı mevkii de hızlı adamlarımız olduğu için diğerlerinden daha az tehlikeli şimdilik.

Zayıf kısımları ise Bilica ve Lugano. Sürekli faul alınabilecek iki defans. Duran toplardaki etkinliğimiz düşünüldüğünde bu bize gayet iyi bir avantaj verecektir. Ayrıca Bilica topla çok oynuyor. Keita'nın baskılarıyla top kazanıp pozisyon bulabiliriz.

Bir diğer zayıf kısım ise Volkan'ın kopuk oyunu. Evet bu aralar fena değil. Fakat her an hata yapabilecek bir oyuncu. Topu kısa vurur, elinden kaçırır, ıska geçer vs. Her şutu iyi takip etmesi lazım Galatasaray'lı oyuncularımızın. Elden seken bir top bile büyük şans getirir.

Zayıf kısımlardan bir diğeri ise kanat savunmaları. Gökhan ve Kazım savunma işinde gayet kötüler. Kewell, Keita, Arda değişmeli olarak orayı zorlayabilir. Çok da atak yapabiliriz. Aynı şekilde sol kanattaki Andre ile Wederson veya Carlos'un da savunmalarını Keita tek başına parçalar. Ayrıca Sabri'nin katkısını da unutmamak gerek.

Sonuç olarak ortada bir maç olacak. İki takımında sabırlı olacağını, maçın 0-0 bile bitebileceğini düşünüyorum.

Ben Kewell'ın o maçta oynayabileceğini hiç sanmıyorum.

Açıkçası beklediğim kadro tam olarak şöyle;

......................Leo.......................

Sabri....Gökhan.........Servet......Balta

..............Sarp.......Ayhan(TOBİ).......

.....................Elano......................

...Keita.................................Arda.

.....................Baros.....................

Ben böyle bir kadro bekliyorum. Özellikle Tobi eğer bu maça hazır olarak çıkarsa şahane olur. Tobi'nin belkide geri dönüş maçı olacak. Umuyorum ki oraya gittiğimizde hiç sakat oyuncumuz kalmaz ve bu maça tam kadro çıkıp iyi bir galibiyet alırız.

...

Bu sene kazanma şansımızı ben geçen seneye göre daha az görüyorum.

Geçen sene biz o maça kadar ki performansla ligin iyisiydik ve Fenerbahce ise en kötüsüydü diyebiliriz.

Bu sezon ise Fenerbahçe öyle ya da böyle galibiyetler alarak 8'de 8 yaptı ve çok formda gibi duruyorlar.Biz ise son dönemde büyük bir formsuzluk içerisindeyiz.

...

Sevgili Murat,

bu maçlarda favorinin olmadığını, önceki performansın bir gösterge olamayacağını bir çok maçta tecrübe ettik. "Fenerbahçe kalesi potaya döner" yorumları yapılırken Johnson attı, kazandık. O sene bizden bir cacık olmadı ama Galatasaray gitti, UEFA Kupası'nı kazandı. Türkiye Kupası finaline favori çıktık, 5 yedik, döndük. Geçen sene zaten malum.

O nedenle, "kim, ne durumda, kim kazanır" gibi sorulara verilecek cevaplar hiçbir şeyin göstergesi olamaz.

Yukarda da belirttim. Her iki takımın da kadrosu bu ligin üstünde. (Galatasaray'ın kadrosunun ligin en iyisi değil, en iyi 2'den biri olduğunu düşünüyorum sizlerden farklı olarak) Her iki takım da iyi futbol oynamaya çalışıyor ve çoğu zaman bunu beceriyor. Sizde Arda gibi, Kewell gibi yaratıcı adamlar var, bizde de Alex gibi, Emre gibi. O halde maç her zamankinden daha da ortadadır. Yine yukarda belirttiğim gibi, Kadıköy faktörü ibreyi çok az bize çevirir, o kadar.

Elbette maçı Fenerbahçe kazansın isterim ama her şeyden önce güzel bir maç olsun. Keyifle, heyecanla izleyelim.

Ve tabii ki fair-play çerçevesinde, olaysız bir maç olsun.

Sevgiler...

Benim de zaten anlatmak istediğim buydu. Favori lafları " 5 atacağız, perişan edeceğiz vs." yanlış. Sonuçta o sahada kazanmakta zorlanıyoruz. Bu bir gerçek.

Geçen sezon her ne kadar favori gösterilsekte -ki gerçekten büyük bir performans farkı vardı- galip gelemedik. Bu sene de aynı durum söz konusu. 3 sonuca açık bir maç ama ben beraberliği çok çok düşük bir ihtimal olarak görüyorum.

Geçen sene herkesin aksine benim pek umudum yoktu açıkçası. Özellikle meira ve ayhan orta alanının ne kadar kolay geçildiğini düşündükçe... Bir de lincoln hiç gelmiyordu, baros kanattaydı hiç gelmiyordu, ümit karan forvetti hiç gelmiyordu. İlerden dönen sadece arda oluyordu o da her zaman değil. Zaten meira nın adam kovalama gibi bir özelliği yok bırakın önde presi, rakibi döndürmemeyi falan etliye sütlüye karışmayan bir adamdı. Ayhan da defansif yönü çok kuvvetli bir adam değil. Zaten dikkat ederseniz asıl güzel oyunlarımız Barış-M.topal ikilisinin iyileşip orta sahaya takviyeleriyle olmuştu. Bu sene Topal var. Barışı fazla düşünmüyor. Tobi de maça kadar hazır olur. Baros yerine de keita gibi bir adam oynayacak sağ kanatta. Gökhan Zan- sabri de iyileşirse tartışmasız geçen seneden daha iyi top oynarız daha çok mücadele ederiz kadıköyde. Ama fener bence de iyi oynuyor iyi pas yapıyor. Emre orta sahada hem defansif hem ofansif olarak büyük koz. Alex i çok beğenirim ama Mehmet ona biraz yakın oynarsa fazla etkin olabileceğini sanmıyorum. Onun dışında bizim zayıf yanımız sol kanadımız bence o yüzden bu maçta oraya kewell ya da aydın değil arda yı monte etmek gerekir.

-----------------------Franco---------------------

Sabri--------G.Zan-------------Servet--------H.Balta

----------------Barış-----------M.topal--------------

---------------------Ayhan(Tobi)--------------------

Keita------------------------------------------Arda--

---------------------Baros--------------------------

Baktığımız zaman barış-m.topal-ayhan ya da linderoth-arda-keita bunlar hep mücadele eden oyuncular. Benim kafamdan geçen kadro bu.

Geçen sene herkesin aksine benim pek umudum yoktu açıkçası. Özellikle meira ve ayhan orta alanının ne kadar kolay geçildiğini düşündükçe... Bir de lincoln hiç gelmiyordu, baros kanattaydı hiç gelmiyordu, ümit karan forvetti hiç gelmiyordu. İlerden dönen sadece arda oluyordu o da her zaman değil. Zaten meira nın adam kovalama gibi bir özelliği yok bırakın önde presi, rakibi döndürmemeyi falan etliye sütlüye karışmayan bir adamdı. Ayhan da defansif yönü çok kuvvetli bir adam değil. Zaten dikkat ederseniz asıl güzel oyunlarımız Barış-M.topal ikilisinin iyileşip orta sahaya takviyeleriyle olmuştu. Bu sene Topal var. Barışı fazla düşünmüyor. Tobi de maça kadar hazır olur. Baros yerine de keita gibi bir adam oynayacak sağ kanatta. Gökhan Zan- sabri de iyileşirse tartışmasız geçen seneden daha iyi top oynarız daha çok mücadele ederiz kadıköyde. Ama fener bence de iyi oynuyor iyi pas yapıyor. Emre orta sahada hem defansif hem ofansif olarak büyük koz. Alex i çok beğenirim ama Mehmet ona biraz yakın oynarsa fazla etkin olabileceğini sanmıyorum. Onun dışında bizim zayıf yanımız sol kanadımız bence o yüzden bu maçta oraya kewell ya da aydın değil arda yı monte etmek gerekir.

-----------------------Franco---------------------

Sabri--------G.Zan-------------Servet--------H.Balta

----------------Barış-----------M.topal--------------

---------------------Ayhan(Tobi)--------------------

Keita------------------------------------------Arda--

---------------------Baros--------------------------

Baktığımız zaman barış-m.topal-ayhan ya da linderoth-arda-keita bunlar hep mücadele eden oyuncular. Benim kafamdan geçen kadro bu.

Barış mücadele ediyor fakat,Fenerbahçe'ye ceza sahası önünde bol duran top kazandıracaktır.Çünkü agresif bir futbolcumuz..

Barış mücadele ediyor fakat,Fenerbahçe'ye ceza sahası önünde bol duran top kazandıracaktır.Çünkü agresif bir futbolcumuz..

O kadar bilnçsiz yapmıyor bence faulleri. Onun en önemli özelliği rakip atakları başlarken bitirmesi. Ya topu kapıyor ya da faul yapıyor. Kartlık fauller değil. Yani orta sahada emreyi bezdirip sinirlendirebilir. Alex i sindirir falan. En azından kimseyi rahat bırakmaz. Ama dediğin gibi de olabilir tabii.

O kadar bilnçsiz yapmıyor bence faulleri. Onun en önemli özelliği rakip atakları başlarken bitirmesi. Ya topu kapıyor ya da faul yapıyor. Kartlık fauller değil. Yani orta sahada emreyi bezdirip sinirlendirebilir. Alex i sindirir falan. En azından kimseyi rahat bırakmaz. Ama dediğin gibi de olabilir tabii.

Birde Oynarsa bile Topalla yanyana oynamamalı kanımca.Topalla ikisi teknik olmayan futbolcular,pas kayıplarıda söz konusu olabilir ve bu takım için kendi yarı sahamızda olumsuz sonuçlar doğurabilir.Rıjkard'ın böyle bir sistem yapacağını sanıyorum fakat eğer yaparsa Barışın Sarp ile oynaması daha iyi olur

Fenerbahçe maçlarında yıllardır aynı şeyler başımıza geliyor. 1 kere maça kesinlikle mental olarak geride başlıyoruz. Oyuncular bir nevi oyuna konsantre olamıyor maçın ilk dakikalarında. Zaten dikkat ettiyseniz hep ilk yarıların başlarında yemişiz golleri. Bu tamamen saha içi motivasyonu ile ilgili bir durum.

Biz her seferinde Kadıköy'de hücum futbol'unu benimsedik. Fenerbahçe'li oyuncular oyuna çok iyi konsantre oldukları için agresif başlıyorlar. Genelde kendi yarı alanlarında kabul ediyorlar oyunu.

Bizim yapmamız gereken orta sahada oyunu kilitlemek. Bir nevi kontrollü bir oyun sergilememiz gerekir. Feldkamp bunu uygulamıştı kupa maçında. Defansa yönelikbir anlayışla çıkmıştık maça ve Fenerbahçe'yi durdurmuştuk. Zaten maç da 0-0 sona ermişti.

Genelde Fenerbahçe - Galatasaray derbilerinin ilk yarıları baskı ile geçer. Eğer eşitlik bozulmamışsa iki taraf da 2. yarıya oyun konsantrasyonu olarak daha hazır çıkıyor. (Seyirci baskısı).

İşte tribünlerin tamamen sahaya odaklandığı anda biz golü bulursak herşey tersine döner. Bu sefer Fenerbahçe'li oyuncuların üzerindeki baskı artar. Öne geçip skoru koruyabilirsek tek çareleri açık oynamak olur.İşte burda hızlı oyuncularımız Keita ve Baros devreye girebilir. Onlara bu servisi yapacak isimler ise Arda ve Elano.

Bu maç için en önemli düşüncem, Rijkaard'ın oyuncuları maça çok iyi hazırlaması. Eğer oyuncular maç başladığından itibaren heyecanlarını yenip, maçın derbiliğini bir kenara bırakıp, disiplinli oynarsa şahsen galibiyete şaşırmam.

Yıllardır baskıya yenik düştük. Buna ek olarak şanssızlıklar başımıza geldi. İlk golü yediğimiz her maçta oyuncularımız mental olarak oyundan koptu.

Geçen sene attığımız ilk golden sonra belkide oyunu kontrolümüz altına alıcakken sürpriz ve erken bir gol yemiştik. Buna rağmen tekrar bir duran topla golü bulduk (Hakem saymadı). Onu da geçtim sayısız goller kaçırdık oyun 1-1 devam ederken. Sonra tekrar şanssızlığımız tuttu ve E.Aşık'ın uzaklaştırdığı top döndü ve kalemize girdi.

Rijkaard'a güveniyorum umarım bu maçın analizini iyi yapar ve oyuncuları hazır hale getirir.

Taktiksel açıdan benim düşüncem sahaya şu 11 ile çıkmalıyız.

________________Leo Franco

Uğur Uçar___Gökhan Zan__Servet Çetin___Hakan Balta

_________________Linderoth (Sarp)

________Barış Özbek_____________Ayhan Akman

Kader Keita_____________________________Arda Turan

________________Milan Baros

Bu kadro ile Fenerbahçe'yi bozarız. Takımda herkes pres'e uygun. Barış-Ayhan-Tobi 3'lüsü ile Emre ve Alex'i kitleriz. Keita ve Arda Cristian'ın üstüne oynar ve hataya zorlar. Linderoth'un o öldürücü uzun ara paslarıyla Baros ve Keita'yı pozisyona sokabiliriz.

Fenerbahçe'yi uzun topa zorlarsak Gökhan-Servet ikilisi ile sindirmiş oluruz.

Umarım 3 puanla döneriz..

Kesinlikle 3 önlibero ile oynamalı ve agresif olmalıyız.

Yenemiyorsak da yenilmemeliyiz. ilk 20 dk baskı yapıp 1 gol bulup kontra pozisyonuna dönmeliyiz.

......................Leo......................

Sabri......Servet.....G.Zan.....H.Balta

...........M.Sarp.......M.Topal...........

.....................Ayhan...................

Keita...................................Arda

....................Baros.....................

2. yarı da yorulanın yerine Elano - Kewell - Nonda girer.

Kesinlikle 3 Önlibero ve orta alan da oynamalıyız.

Beşiktaş maçı formunda diyorsun yani.

Zaten o oyun tam bir deplasman oyunuydu ki frka gitti maç.

Fakat geçen sene daha ilk dakikada atmamıza rağmen koruyamadık. Buna da dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca o maçın Elano'nun maçı olacağı görüşündeyim.

Ama BJK maçında 3 tane önliberomuz yoktu. Eğer Ayhan - M.Topal ve Sarp aynı anda sahada olursa fenerbahçe orta alanda pas da yapamaz ilerde baskı da kuramaz.

Fenerbahçe hiçbir zaman baskı kurmayı düşünmüyor derbilerde. Oyunu geride kabullenip kontratak ile oynuyorlar. Bizim bu tuzağa düşüpte paldır küldür hücum yapmamamız gerek. Yıllardır bunu yaptık ve kaybettik. Bizimde kontrollü başlayıp fenerbahçe'yi üzerimize çekmemiz gerekir. Gol gelmedikçe onların üzerindeki baskı artar ve hücum futbolu oynamaya başlarlar. İşte o dakkadan sonra işler lehimize döner.

Bence en önemli olay derbilerde takım disiplinini kaybetmemek önemli aşırı motivasyın bizi çok etkiledi olumsuz yönde yani rahat olamadık hiç bir zaman tabi bunda skor olarak öne geçip koruyamadık son maçtaki gibi geçtik ama golü çabuk yedik.

Not: ya biz bu maçlarda gerçekten şanssısız.

Biz erken gol yiyip demorolize olmayalım yeter.Daha iyi takımız ve golü buluruz diye düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt