TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi.. - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçının ön analizi

Şu anki duruma göre fb maçının tahminini yapmak yersiz olur.Genel bir bakış açısıyla baktığımızda,çift ön liberomuzun performansı çok çok önemli.Bana göre fb'nin en iyi bölgesi Emre ve Baroni'nin olduğu bölgedir.Bu oyuncuların olumlu performansları,hem defanslarını rahatlatıyor hemde Alex,Kazım ve Dos Santos gibi oyuncuların topla sık buluşmalarına neden oluyor.Bizim maçı almamız için bu ikiliyi durdurmamız gerek.Ne yazıkki sezon başından beri bu bölgede belli bir istikrar yakalayamadık.Eğerki bir sakatlık veya ceza durumu olmazsa Emre ve Baroni bu mevkiide oynayacak fenerde.Ama bizde şu an için kimin oynayacağı belli değil.Tahminime göre Rijkaard bu bölgede Ayhan ve Mehmet Topal'a şans verecektir.Normal şartlarda 2 oyuncumuzda formda olursa,her türlü üstünlük kurarlar,tabii bu oyuncularımıza özellikle hücum hattımızdaki elemanlarında destek olması gerek.Birbirlerine yakın oynamaları ve sık pas yapmaları gerek.Top ne kadar bizde olursa o kadar iyi olur.Unutulmamalıki fb kötü oynuyo gibi gözüksede her an tehlike yaratabilecek kapasitede bir takım.Bu hafta sonu oynayanacak lig ve hafta içi oynanacak Avrupa maçlarından sonra,daha rahat bir şekilde yorum yapmak mümkün.Ama şu an için maçın nasıl biteceğiyle ilgili hiç bir fikrim yok...

Yavaş yavaş tam anlamıyla analiz yapma şansına yaklaşıyoruz. Özellikle Bükreş maçları sonrası her iki takımı daha iyi tartabileceğiz. İlk yaptığım yorumda bahsettiğim şeylerin hala üzerinde duruyorum. Takım savunmamızda sıkıntı yaşadığımızı ve orta sahada darbeli, sert oynamadığımızdan dem vurmuş, Fenerbahçe karşısında en önemli dezavantajlarımızdan birinin bu olduğunu söylemiştim. Ayrıca psikolojik olarak panik halinde maç çıkardığımızı ve bu psikolojik sorunumuz yüzünden asıl performansımızdan uzak kalıp sinir harbi sebebiyle futboldan uzaklaştığımızı da eklemiştim.

Trabzonspor maçında bahsi geçen iki sorunu da yaşadık. Eğer Fenerbahçe'ye karşı böyle oynuyor olsaydık o maçı asla kazanamazdık. O yüzden ne yapıp ne edip sahadaki motivasyonumuzu zarara kaçmayacak şekilde güçlü tutmalı ve sahadaki oyunumuza iyi konsantre olmalıyız.

Bu maçı en çok belirleyecek şey Fenerbahçe'nin mevcut sisteminin en önemli adamlarının sakatlık durumları. Alex ve Guiza sakattılar. Keza Lugano'nun da bir problemi var. Eğer bu üç isim Galatasaray karşısında forma giyemezlerse Fenerbahçe sisteminin kritik sacayakları olmadığı için Fenerbahçe karşımızda sıkıntı yaşayabilir. Bu üç oyuncu olmayıp Gökhan Gönül ile Emre Belözoğlu'nu etkisiz hale getirirsek, panik yapmazsak, sadece rahat bir şekilde oyunumuza bakarsak 9 yıllık döngüyü kırarız diye düşünüyorum.

Haftalar öncesinde maçın kaderini belirleyecek bölgeyi ve isimi seçmiştim. Sağ kanat ve Abdulkader Keita... Bence Sabri ile birlikte maçın kaderini belirleyecekler. Sakinliğimizi korursak bu maçı kazanma şansımız yüksek. Yok, panik yapacaksak ve takım savunmasını iyi uygulayamayacaksak işimiz zor...

Haftalar öncesinde maçın kaderini belirleyecek bölgeyi ve isimi seçmiştim. Sağ kanat ve Abdulkader Keita... Bence Sabri ile birlikte maçın kaderini belirleyecekler. Sakinliğimizi korursak bu maçı kazanma şansımız yüksek. Yok, panik yapacaksak ve takım savunmasını iyi uygulayamayacaksak işimiz zor...

Benimde en cok kortugum adam Keita. Fener taraftarı, atmosfer ve saha içindeki kasaplar karşısında sinirlerine hakim olamayıp kırmızıyı yemesinden çekiniyorum.Hakem Keita'ya verilen faulleri es geçerse bizim popoita cezayı kendi keser.İnşallah hakem adil olur ve bu tür şeylere gerek kalmaz.

Benimde en cok kortugum adam Keita. Fener taraftarı, atmosfer ve saha içindeki kasaplar karşısında sinirlerine hakim olamayıp kırmızıyı yemesinden çekiniyorum.Hakem Keita'ya verilen faulleri es geçerse bizim popoita cezayı kendi keser.İnşallah hakem adil olur ve bu tür şeylere gerek kalmaz.

Hakemden yana şansmızın tutmayacağını hepimiz biliyoruz. Keita'ya istediklerini yapsınlar. Güçlü, dayanıklı bir futbolcu. Kolay kolay yılmaz. Onunla topu sürekli oynamalıyız ki ya faul kazanalım ya da hücumda etkinlik yapalım. Topun bizde kalması için Keita çok ama çok önemli.

Bahsettiğin gibi kendisi cezayı kesecek bir adam değil. Kasımpaşa maçında yapmış olduğuna aldanmamak lazım. Dikkat ettiyseniz hakeme itiraz, futbolcularla didişme gibi şeylerden her zaman uzak duruyor. Tepkisini olay mahalinden uzaklaşıp kendi içinde veriyor. Yüzündeki tebessüm ifadesi de o pozisyonlarda hem hakemi hem de rakibi yumuşatıyor.:)

Akıllı bir futbolcu, Allah Carlos-Santos-Vederson 3'lüsüne sabır versin.:)

Hakemden yana şansmızın tutmayacağını hepimiz biliyoruz. Keita'ya istediklerini yapsınlar. Güçlü, dayanıklı bir futbolcu. Kolay kolay yılmaz. Onunla topu sürekli oynamalıyız ki ya faul kazanalım ya da hücumda etkinlik yapalım. Topun bizde kalması için Keita çok ama çok önemli.

Bahsettiğin gibi kendisi cezayı kesecek bir adam değil. Kasımpaşa maçında yapmış olduğuna aldanmamak lazım. Dikkat ettiyseniz hakeme itiraz, futbolcularla didişme gibi şeylerden her zaman uzak duruyor. Tepkisini olay mahalinden uzaklaşıp kendi içinde veriyor. Yüzündeki tebessüm ifadesi de o pozisyonlarda hem hakemi hem de rakibi yumuşatıyor.:)

Akıllı bir futbolcu, Allah Carlos-Santos-Vederson 3'lüsüne sabır versin.:)

Büyük ihtimal hakem Cüneyt Çakır ya da Bünyamin Gezer olur benim tahminim bu yönde. inşallah dediğin gibi olur Lugano'yu bilica'yı düşündükçe kasaplıkları geliyor aklıma.inceden inceye çalışıyor ikisi de..

Roberto Carlos'u oynatırsa Daum tarihinin en büyük hatasını yapar Hagi'den sonra Keita'ya alerjisi olur:D

------------Leo--------------

Sabri---Servet---Zan----Balta

-------M.Topal----Ayhan-----

-------------Elano-----------

Keita---------------------Arda

-------------Baros-----------

Kadro bu olmalı. Kesinlikle tempo düşmemeli. 90 dakika aynı tempoda oynamalıyız F.bahçe'ye karşı. Bu yüzden Kewell yedek soyunmalı.

Mehmet Topal'ın kesici ve sıkı marke etme özelliği kullanılmalı ve Alex-Topal markajı olmalı.

İlerleyen dakikalarda oyuna taze kan sokulmasında gecikilmemeli. Oyunun gidişatına göre Nonda oyunda olmalı. Hatta her şartta Nonda'nın galip yada mağlup olsak bile sahaya ayak basmalıdır.

Ayhan gereksiz çalımlara girmeyecektir zaten. Tecrübesini konuşturacaktır. Gerisi Rijkaard-Neeskens ikilisine kalmış bişey..

Ben daha kontrollü bir orta saha düşünüyorum zaten daha önce de yazmıştım. Ancak buradaki herkese bir sorum olacak. Şimdi bizim takımda zaman zaman dönseler de genelde; keita, arda, kewell, baros ya da bu isimlerden herhangi birisinin yerinde oynarsa elano, ilerde kalıyor, defansa yardım etmiyorlar. Bu da bizde defansif bir zaaf oluşmasına sebep oluyor. Ancak fenerbahçe de de ; guiza, alex, kazım ve santos da geriye dönmüyor. Hatta sol bekleri bizimkine nazaran daha çok çıkıyor, sağ bekler de eşit seviyede diyelim. Yani defansif anlamda şartlar eşit gibi görünürken, fenerin takım savunmasının bizimki kadar açık vermemesinin tek sebebi emre midir? Başka bir sebep görebilen var mı? Cidden merak ediyorum.

Ben daha kontrollü bir orta saha düşünüyorum zaten daha önce de yazmıştım. Ancak buradaki herkese bir sorum olacak. Şimdi bizim takımda zaman zaman dönseler de genelde; keita, arda, kewell, baros ya da bu isimlerden herhangi birisinin yerinde oynarsa elano, ilerde kalıyor, defansa yardım etmiyorlar. Bu da bizde defansif bir zaaf oluşmasına sebep oluyor. Ancak fenerbahçe de de ; guiza, alex, kazım ve santos da geriye dönmüyor. Hatta sol bekleri bizimkine nazaran daha çok çıkıyor, sağ bekler de eşit seviyede diyelim. Yani defansif anlamda şartlar eşit gibi görünürken, fenerin takım savunmasının bizimki kadar açık vermemesinin tek sebebi emre midir? Başka bir sebep görebilen var mı? Cidden merak ediyorum.

İleride basmak gibi bir amacı yok Fenerbahçe'nin, bu yüzden arkalarında boşluk bırakmıyorlar hemen kendi ceza sahalarına veriyorlar sırtlarını. Ofsayt taktiği yapmıyorlar Galatasaray gibi, ayrıca daha çok kendi yarı sahalarında topla oynayıp ileride ani parlamalarla gol bulmaya çalışıyorlar.

Biz bütün oyunu rakip yarı sahaya yıkmak istediğmiz için hep karşı tarafta oynuyoruz ve çok ileride basıyoruz, bunun üzerine bir de "büyük takım yapmamalı" denen ofsayt taktiği uyguluyoruz. Üstüne bir de futbolcularımız sürekli alan değiştiriyor, top el değiştirince belirli bir çakılı bölgeden ziyade o anda neredelerse o mevkinin defansif görevlerini uygulamaları gerekiyor.

Kısacası bence Emre değil kesinlikle, oyun anlayışı çok farklı iki takımın. Fenerbahçe de bizim kadar ileride basmaya çalışsa, ya da hep rakip yarı sahada oynamaya kalksa, aynısı -hatta daha kötüsü- başına gelir.

İleride basmak gibi bir amacı yok Fenerbahçe'nin, bu yüzden arkalarında boşluk bırakmıyorlar hemen kendi ceza sahalarına veriyorlar sırtlarını. Ofsayt taktiği yapmıyorlar Galatasaray gibi, ayrıca daha çok kendi yarı sahalarında topla oynayıp ileride ani parlamalarla gol bulmaya çalışıyorlar.

Biz bütün oyunu rakip yarı sahaya yıkmak istediğmiz için hep karşı tarafta oynuyoruz ve çok ileride basıyoruz, bunun üzerine bir de "büyük takım yapmamalı" denen ofsayt taktiği uyguluyoruz. Üstüne bir de futbolcularımız sürekli alan değiştiriyor, top el değiştirince belirli bir çakılı bölgeden ziyade o anda neredelerse o mevkinin defansif görevlerini uygulamaları gerekiyor.

Kısacası bence Emre değil kesinlikle, oyun anlayışı çok farklı iki takımın. Fenerbahçe de bizim kadar ileride basmaya çalışsa, ya da hep rakip yarı sahada oynamaya kalksa, aynısı -hatta daha kötüsü- başına gelir.

Benzer tarz oyuncularla oynamamıza rağmen, oyun taktiğinden kaynaklandığını söylüyorsunuz. Olabilir. Tabii bende farkediyorum fenerin öyle önde basma gibi bir amacı yok ama bastığı dakikalarda dahi bizim kadar açık vermiyor sanki. Böyle bir durumda fenerin taktiği derbi kazanmaya daha yatkın gibi. Benim görüşüm bu maçta herşeyi biz belirleriz. Hücumları efektif kullanabilirsek, maçı alırız. Ama çok fazla pozisyondan elimiz boş dönersek, o geri dönüşler bizi yakabilir.

Fenerbahçe çok baskı kurmayacak geride açık vermeyecek ama 90 dakika sert ve mucadele gücü yüksek bir şekilde oynayacak eğer orta alandaki sertlige sertlik ile karşılık verip direnç gösteremezsek hersene oldugu gibi kontradan ordan burdan olmayacak goller yeyip gine evimize boynumuz bükük geri dönecegiz.

Rijkaard'a çok güveniyorum önce oyuncuları kafa olarak maça hazırlaması gerek,sahada her zaman sakin kalmamız gerek,ayrıca kimse kimseyi kandırmasın Kadıköy'de ki maç Bükreş maçından kat kat daha önemli,herkez bunun bilincinde Arda,Keita,Ayhan,Baros gibi oyuncuların dinlendirilmesi gerek...

Tahminim bu macin kilit adami Ayhan olucak. Fener her zaman ki gibi orta saha da muthis bir pres uygulayacak. Son seneler de Fener'e karsi daha mac baslamadan 1-0 yenik baslamamizin sebebide bu. Adamlar sanki savasa cikmis gibi ilk yarilarda boguyolar bizi orta sahada. Ayhan baski altinda surekli hata yapan bir oyuncu, ozellikle gecmiste Fener maclarinda cok canimizi yakti. Umuyorum bu maclik Rijkaard Ayhan'dan vaz gecer.

----------- Kaleci -------------

Sabri - Gokhan - Servet - Hakan

---- Baris - Mehmet --------

Keita ------- Arda

------------------- Kewell

--------- Baros

Ikinci yarida yapilmasi gereken hamleler;

Keita ve Kewell'dan en az birisi cikmasi gerek. Bu ilk Kewell olur kanaatindeyim. Yerine Aydin'i koyup 10 kisi oynayacagimiza Ugur'u oyuna alip Sabri'yi ileri cekmek en mantiklisi. Oyunun gidisatina gore Keita 70'lerde cikarilir, yerine Elano'yu alip Arda sola cekilebilir.

Oyun kurgusu boyle bir hal alir;

------------ Kaleci ------------

Ugur - Gokhan - Servet - Hakan

----- Baris - Elano - Topal -----

Sabri ------- Baros ------- Arda

Ben kendi kafamda biseyler uydurdum yazdim. Tabi Rijkaard'in taktik tahtasinda soz biter. Bunlari kendi sahalarinda ezelimde, skor ne olursa olsun benim icin hic fark etmez. Isterlerse 3-4-5 atsinlar, sonucta yollari Denizli de biter.

Derbinin hakemi Bünyamin Gezer. Bence kilit adam kendileri olacak. ;)

Bu arada Bünyamin Gezer'in yönettiği, takımızın son 6 maçı. Merak edenler buyursun.

BEŞİKTAŞ A.Ş. 1-0 GALATASARAY A.Ş. 2 Mart 2008 Hakem

KAYSERİSPOR 0-0 GALATASARAY A.Ş. 31 Ağustos 2008 Hakem

GALATASARAY 3-0 TRABZONSPOR A.Ş. 19 Ekim 2008 Hakem

SİVASSPOR 4-2 GALATASARAY A.Ş. 3 Şubat 2009 Hakem

GALATASARAY 0-1 ESKİŞEHİRSPOR 22 Mart 2009 Hakem

GAZİANTEPSPOR 2-3 GALATASARAY A.Ş. 9 Ağustos 2009 Hakem

Aynı amcamızın yönettiği Fener maçları:

FENERBAHÇE 0-2 BURSASPOR 23 Şubat 2008 Hakem

TRABZONSPOR A.Ş. 2-0 FENERBAHÇE 10 Mayıs 2008 Hakem

SİVASSPOR 2-1 FENERBAHÇE 26 Eylül 2008 Hakem

FENERBAHÇE 2-1 BEŞİKTAŞ A.Ş. 29 Kasım 2008 Hakem

FENERBAHÇE 0-0 TRABZONSPOR A.Ş. 25 Ocak 2009 Hakem

KAYSERİSPOR 0-2 FENERBAHÇE 8 Mart 2009 Hakem

BEŞİKTAŞ A.Ş. 4-2 FENERBAHÇE 13 Mayıs 2009 Hakem

DİYARBAKIRSPOR 1-3 FENERBAHÇE 24 Ağustos 2009 Dördüncü Hakem

Konu D.Bükreş maçı dolayısıyla kapatılmıştır.

Katılım gösteren ve okuyan herkese teşekkür ederiz.

Tahminim bu macin kilit adami Ayhan olucak. Fener her zaman ki gibi orta saha da muthis bir pres uygulayacak. Son seneler de Fener'e karsi daha mac baslamadan 1-0 yenik baslamamizin sebebide bu. Adamlar sanki savasa cikmis gibi ilk yarilarda boguyolar bizi orta sahada. Ayhan baski altinda surekli hata yapan bir oyuncu, ozellikle gecmiste Fener maclarinda cok canimizi yakti. Umuyorum bu maclik Rijkaard Ayhan'dan vaz gecer.

Ayhan'ın baskı altında sürekli hata yapan bir oyuncu olduğu konusuna katılmıyorum, son maçta hata yaptı ki o zaman da hiç beklemediği bir pas almıştı. Futbolun içinde bunlar var, kafaya pek takmamak gerek.

Fenerbahçe karşısında son yıllarda sürekli 1-0 yenik başlamamızın tek nedeni medyanın maçtan önce sürekli bu konuyu gündeme getirerek - ki haklılar, GS-FB rekabeti her zaman ilgi görür - sanki dünyanın en önemli olayıymış gibi göstermeleri. Bu da doğal olarak taraftarımız nezdinde beklentiyi en üst noktaya çıkarıyor. Fakat çoğu kişi unutuyor ki bu da yalnızca diğer maçlar gibi bir müsabaka. Getirisi de 3 puan, ne eksik ne fazla... Taraftarın büyük beklenti içine giriyor olması, futbolcuları da baskı altına alıyor. Ve gidenler bilir, Şükrü Saraçoğlu'nda normal tribünleri bırakın şeref tribününde bile galiz küfürler ediliyor. Bu da ister istemez camianın ve yerli futbolcuların psikolojisini olumsuz etkiliyor. Bu maçı, gerçek önemini anlayabildiğimiz zaman kazanacağız.

Teknik analizlere pek girmek istemiyorum, zira teknik bilgim yalnızca futbolcuları uzaktan seyretmekten ibaret, Frank Rijkaard gibi 7/24 onlarla yaşamadığım için yorum yapmak mantıklı gelmiyor. Fakat bu maçın kilidini ne Keita ne de Arda'nın çözeceğini düşünüyorum. Onlar zaten "Keita" ve "Arda" gibi oynayacaklardır, önemi olan orta sahada oynayan üçlünün performansı. Onlar ne kadar az hata yaparsa ve ne kadar sakin olursak bu maçtan olumlu bir sonuçla dönme ihtimalimiz o kadar artar.

Daha önce hiç Fenerbahçe maçlarında oynamamış yıldızlarımız var.Bunlar; Elano, Keita ve Leo Franco. Maç bence Leo Franco ve Keita da bitecek.Leo Franco 3-5 tane top çıkarırsa Fenerliler zaten pes edip daha kuvvetli gelmeye çalışır ve yorulur.Yorulmaktan geçtim daha çok kişiyle gelecekleri için en büyük silahlarımızdan birisi KONTR ATAK olacaktır..

Volkan'ın hakkını yemeyelim gerçekten yetenekli kaleci.Nonda'nın son vuruşları çok önemli, eğer gerçekten Nonda' yı iyi kullanırsak ileride çok büyük tehlikeler yaratılabilir..

------------- Leo -------------

Sabri - Gökhan - Servet - Hakan

----------M.Topal(Sarp)

------Elano------Ayhan

Keita------------------ Arda

----------- Baros

Büyük olasılıkla bu 11 ile çıkacağız sahaya.

Bence M.Topal savunmada oynamalı. Daha çabuk Gökhan'a göre. Bunun yanın ön liberoda Sarp'a bu maçta güvenemiyorum son zamanlarda düşüş içinde. Eğer Gökhan oynayacaksa stoperde M.Topal mutlaka ön liberoda oynamalı.

Bu maçla ilgili analiz yapmayı konu ilk açıldığından beri çok istedim ama şu ana kadar hani klavyeye dökecek inanın birşeyler bulamadım. Çok değişik bir duygu bu maça tanıklık edecek olmak. Fenerli arkadaşlarımla atışmalarımız başlamıştı geçen haftadan ve artarak sürüyor, formamla geziyorum ve heyecanlıyım. Yani bu sitedeki herkes gibi. Şu anda kafamdakiler toparladım ve bunları unutmadan bir an önce aktarmak istedim. Umarım bu güzel beyin fırtınasına bir katkıda bulunabilirim.

Öncelikle 2 takımında maça nasıl geldiklerine bakalım. Bu sezon Galatasaray ligde ve avrupada oynadığı 18 maçta 1 kez yenilmiş. Fenerbahçe ise 16 maçta 2 mağlubiyet almış. Ligde Fenerbahçe 2 puanlık avantajla çıkıyor bu maça. Yani iki takımda oldukça formdalar. Son maçlarında da İstanbul'u Bükreş karşısında gayet iyi temsil ettiler.

Derbi tarihinde ise büyük bir moral avantajı var Fenerbahçe'nin. Galatasaray'ın takım ve taraftar olarak üzerindeki baskı olumlu veya olumsuz etken olmaya müsait. Bunu Pazar akşamı göreceğiz. Fenerbahçe camiası için Galatasaray maçından daha büyük maç yoktur. Bir derbi bittikten sonra ondan sonraki derbi konuşulur. Galatasaray'a endeksli bir yaşam vardır suyun öte yakasında. Bu tarafta ise son zamanlarda gelişen biraz "züğürt tesellisi" denebilecek bir psikoloji gelişti; "Herhangi bir maç bu maçta." Bunu diyenler ya yalan söylüyor ya da Futbolun keyfi ne demek, taraftarlık ne demek bilmiyor bence. "Şampiyon olalım da varsın yine yenilelim", yahu hem yen hem şampiyon ol değil mi?

Sahaya inecek olursak, önce kısa kelimelerle iki takımı tarif ederek başlayalım;

Galatasaray = Hız, Keyif, Kanat, Gol

Fenerbahçe = Denge, Pas, Orta saha, Alex

Galatasaray açısından bakmaya çalışacağımız için, analiz birimimizi Galatasaray olarak alacağız. Galatasaray takımının oynamaya çalıştığı sistemin 18 maçında sonunda görüldü ki en önemli unsuru kanatları. Keita ve Sabri’nin Sürüklediği sağ kanat ile Kewell ve zaman zaman Arda'lı sol kanat takımın lokomotifleri. Bunun saf bir tercih olduğunu düşünmekte saflık olur kanaatindeyim. Bu aynı zamanda bir eksikliğin kabulü. Galatasaray'da orta sahanın ortası maalesef yetersiz. Ayhan ve Mustafa yine zaman zaman Topal maalesef oyunun iki yönünü oynayamıyorlar. Oynamaya çalıştıklarında da tek yönünü dahi yapamaz hale geliyorlar. Rakip kendi ceza alanı yayından bizim yay bölgesine kadar neredeyse Ankara-İstanbul otobanı kadar rahat geliyor. En ufak bir sertlik, en ufak bir rahatsız etme yok. Birazda bu sebepten Fair-Play liginde lideriz. Bu liderliğin bu açıdan çokta iyi bir şey olmadığını düşünüyorum.

Fenerbahçe ise bu sene yıllardır kanayan sorunu olan kanatlara takviyelerle girdi lige. Mehmet ve Santos kanatları canlandırmak amacıyla alındı. Ama bu oyuncuların geride kalan haftalarda ısrarla içerden oynamaya gayret etmeleri, Fenerbahçe’nin kanatlarını yine kırmış durumda. 4 kanat oyuncusunda Gökhan dışında pozisyon hazırlayan nerdeyse kimse yok. Ancak Orta saha Türkiye'nin şu anda tek modern anlamda orta sahası ve bana göre Keita ile birlikte ligin en formda ismi olan Emre bu sene harika bir performans gösteriyor. Her ne kadar gollerde veya gol paslarında Alex'in adı geçse de, bütün ataklar onunla başlıyor. Hem de kendi arkadaşlarından çok, rakipten kaptığı toplarla. İki takımın maçlarının aynı gün olduğu maçlarda dikkatle izlerseniz Emre ile bizim orta sahalarımız arasında fark çok net ortaya çıkıyor. Trabzon maçında Ayhan'ın hatasıyla yediğimiz golü hatırlayalım. O pozisyonları gol olmasa da sezon başından beri veriyoruz. Ancak aynı toplar Emre'ye atıldığında topu alıp rakip eksiltip yüzünü rakip alana dönebiliyor bu hem rakibi az adamla yakalama hem de kendi savunmasındaki adamların olası top kaybında dengesiz yakalanmasını engelliyor ki bu, işte takım savunması dediğimiz fenomenin bir parçası. Yani Emre sadece top kapmıyor aynı zamanda kaptırmıyorda. Orta sahalarını sağlam yapan diğer bir konuda kanatlarında dezavantaj olarak bahsettiğim ama burada avantaja dönüşen kanat adamlarının içe kat etmeleri. Dolayısıyla burada rakipten hep en az bir fazla adamla bulunuyorlar. Kendisine verilen topları da sonuca hem asist hem gol olarak çevirme yeteneği fazla olan Alex'te diğer avantajları.

Hep eleştirilen Galatasaray savunması ile Fenerbahçe savunması arasında ben ciddi bir fark görmüyorum. Aynı hataları yapma olasılığı olan oyuncular rakipte de var ama dediğim gibi onların orta sahası başta Emre olmak üzere bu oyuncuların dengesiz yakalanmasına izin vermiyor.

Bu maçı kafamda oynattığımda o kadar çok alternatif aklıma geliyor ki, Allah Rijkaard'a kolaylık versin diyorum. Fenerbahçe’nin ne oynayacağı artık belli. Sezon başından beri aynı kadro ve sistemle devam ediyorlar. Bizde sistem ısrarı olsa da sistemi uygulayan oyuncular konusunda bazı bölgelerde arayış sürüyor. Bunu birazda sezon başı yedek düşünülen ama formda olan isimlerde sağlıyor. Birde bu maça 3 savunma yönü olan oyuncuyla çıkma ihtimalide eklenince iş iyice komplike bir hal alıyor. Kewell-Arda-Elano mu, Topal mı Sarp mı, Nonda mı Baros mu? Bu sorular herhalde hepimizin kafasında. Benimde kendimce kafamda bir 11 var bunu yazımın sonunda paylaşacağım. Ama şimdi gelelim nasıl oynamamız gerektiğine;

- Öncelikle Galatasaray maça sakin başlamalı, ama korkaklık ve çekingenlik çizgisine kaymadan.

- 11 kişi tamamlamaya gayret etmeliyiz. Hakem ve Tribünlerden mümkün olduğunca etkilenmemeye çalışmalıyız.

- Hızlı oynamalıyız. Ve mutlaka KANATLARA inmeliyiz. Topun orta sahada kalmamasına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde çıkarken yakalandığımız çok pozisyon görebiliriz. Belki Elano bu topu kanatlara indirme konusunda bir adım öne çıkabilir.

- Şut atmalıyız, rakibin rahat gelmesini engellemeliyiz. Fenerbahçe’ye bu maça kadar şut atmaya çalışan iki takım vardı; Manisa ve Antep sonuçlara lütfen dikkat.

- Ve bana göre sistemden değil oyunculardan fedakârlık beklemeliyiz. 4-2-3-1'den vazgeçmemeliyiz bence ama o öndeki 3’lünün savunmaya yardımı her maçın en az 2 katı fazla olmalı. Özellikle ortadaki ismin. Arda’da bana bu fedakârlık yönünde cazip geliyor o bölgede. TOPAL’da bu maçta bence mutlaka oynamalı. Her ne kadar formsuz desekte son maçta iyiydi. Bu maçta topu kullanmakta değilde top kazanmakta sorun yaşayacağımızı düşününce ve buna birde TOPAL'ın her FB maçında iyi oynadığını düşününce Mustafa'dan 1 adım önde olduğunu düşünüyorum.

- Ve sonuç olarak bence bu maça gerçekten motive olmalıyız. Ben herkesin aksine fazla motiveden değil tam tersi rakipten daha az motive olduğumuzdan bu maçları 9 senedir kaybettiğimizi düşünüyorum. Ancak beraberlikte bence her yönden avantajımıza.

Leo, Sabri-Gökhan-Servet-Hakan, Topal-Ayhan-Arda(Elano),Kewell, Keita, Nonda(Baros)

Not: Baros'un bu maçta 90 dakika oynarsa ve işler kötü gitmeye başlarsa atılacağını düşünüyorum. Kötü bir his sadece.

Biraz uzun oldu ama umarım katkıda bulunmuşumdur.

Saygılarımla..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt