Tudor Taktikleri: Gegenpressing - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Tudor Taktikleri: Gegenpressing

ben şuursuz bastıklarını düşünmüyorum. Presi bir oyuncu yapar, diğer oyuncuları presin yapıldığı mevkide ki alanı daraltır, böylece rakip oyuncunun pas opsiyonu kalmaz, ya kaptırır, ya taça yada dan dun ileri vurur. Bizim şu anda yaptığımız pres allah ne verdi ise. Boş kalan rakip oyuncu çok, top ayağında olan rakip oyuncu bir doğru pas çıkarsa geçmiş olsun.

MHA-L29 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
Hocam iyi hos diyorsun da sanirim sen ya da ben farkli analiz etmisiz. Takimin baski kurdugu donemlerde, ki twitter da videolari cok dolanmisti, yalnizca Linnes gec geliyordu onun disinda herkes birisini kapatiyordu.
Yani bence 2 3 kisinin deli dana baskisi degil bu.
Planli programli bir baski ama cok ham cok gelistirilmesi gereken bi oyun.
Yani bazi pozisyonlarda bos adam kalsa da ,Tudorun amacinin butun alan ve adamlari kapatmak oldugunu, ancak oyuncularin bu plana daha %100 uyamadigini dusunuyorum ben. Zamanla otutur bu tarz oyunlar.

SM-G935F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Hocam iyi hos diyorsun da sanirim sen ya da ben farkli analiz etmisiz. Takimin baski kurdugu donemlerde, ki twitter da videolari cok dolanmisti, yalnizca Linnes gec geliyordu onun disinda herkes birisini kapatiyordu.
Yani bence 2 3 kisinin deli dana baskisi degil bu.
Planli programli bir baski ama cok ham cok gelistirilmesi gereken bi oyun.
Yani bazi pozisyonlarda bos adam kalsa da ,Tudorun amacinin butun alan ve adamlari kapatmak oldugunu, ancak oyuncularin bu plana daha %100 uyamadigini dusunuyorum ben. Zamanla otutur bu tarz oyunlar.

Örnek Sivas maçıydı galiba, kornerden top ceza sahası yayında ki rakibin önüne düştü. Üç dört oyuncumuz fırladı, orada rakip hızlı davranıp sağında ki arkadaşına oynasa, yada ceza sahasına direk şişirse üç dört oyuncumuz oyundan düşmüş olacaktı. Bu sadece örneklerden biri, orta sahada da yaptık, rakip oyuncular boşken üç dört oyuncumuz prese gitti. Teknik kapasitesi zayıf rakiplere karşı fazla sorun olmaz ama işte akıllı bir rakip bunu kullanabilir.

Son düzenleme:
Örnek Sivas maçıydı galiba, kornerden top ceza sahası yayında ki rakibin önüne düştü. Üç dört oyuncumuz fırladı, orada rakip hızlı davranıp sağında ki arkadaşına oynasa, yada ceza sahasına direk şişirse üç dört oyuncumuz oyundan düşmüş olacaktı. Bu sadece örneklerden biri, orta sahada da yaptık, rakip oyuncular boşken üç dört oyuncumuz prese gitti. Teknik kapasitesi zayıf rakiplere karşı fazla sorun olmaz ama işte akıllı bir rakip bunu kullanabilir.

Haklisiniz hocam o pozisyon ne kadar atesleyici olsa da buyuk riskti .
Zamanla daha kontrollu olacagina inaniyorum ben onun sinyallerini aldim Sivas macinda. Tabii Antalya maci benim gozumde tamamen 1 is kazasi milli takim sicak zemin muhtemelen milli arada yapilmis ekstra yuklemelerin getirdigi bi yorgunluk ile is cigrindan cikti o mac.

Takımda taktik yok hücum planı yok.Sadece 3-4 oyuncunun mücadele gücü ile ayakta duruyoruz.İlerde gomis'e topu atıp indirmesini bekliyoruz.Bu şekilde 3-5 maç daha gideriz sonrasında patlarız.

Sen sen ol , italyada uzun sure oynamis, Juve kulturunu almis birine Taktik yok deme, komik duruma dusme.

Dunyada futbolda taktik denilen seyi icat eden ulkedir Italya.Italyada da bu taktik kulturunun 2 ana takimi da Juve ve Milandir.

Adamin taktik bilgisi Turkiyedeki tum teknik adamlarin otesindedir.

Sulinlteki adama taktik bilgisi yok diye bi tek bizim ulkede soylenir zaten !!

Lippi’den liderlik Ancelotti’den disiplin! Karşınızda Igor Tudor

Biz ulke olarak futbolda taktik dehayiz aslinda !! Hepimiz dogustan biliriz ! :)

Bu italyanlarin bize en uygun olmayan tarafi ise deplasmanlari hep tutucu oynamalaridir.

Son düzenleme:
Italyan futbol kulturunden , ozellikle Juve ve Milandan gelen birine taktigi yok demeyin.

Bu 2 takim futbolda Taktik denen seyi icat eden futbol ekolleridir.

Sen sen ol , italyada uzun sure oynamis, Juve kulturunu almis birine Taktik yok deme, komik duruma dusme.

Dunyada futbolda taktik denilen seyi icat eden ulkedir Italya.Italyada da bu taktik kulturunun 2 ana takimi da Juve ve Milandir.

Adamin taktik bilgisi Turkiyedeki tum teknik adamlarin otesindedir.

Sulinlteki adama taktik bilgisi yok diye bi tek bizim ulkede soylenir zaten !!

Biz ulke olarak futbolda taktik dehayiz aslinda !! Hepimiz dogustan biliriz ! :)

Bu italyanlarin bize en uygun olmayan tarafi ise deplasmanlari hep tutucu oynamalaridir.

TM.Şubattan beri takımın başında bir hoca var ve takımın ne oynadığı hala belli değil.Oyun planı yok.Gomis'e top atıyoruz gol atmasını yada pasörlük yapmasını bekliyoruz.Bir de tolganın ceza sahasına yaptığı ekstra koşular var.Geriye düştüğümüz yada berabere giden maçlarda ikinci bir oyun planıda yok.10 yaşımdan beri maç izlerim tribünde ve tvde avrupadan maçlarıda takip ederim.Komik duruma düşecek olanlar tudor köylüsünü savunanlardır.İtalyan futbolu diye birşey de kalmadı artık.

Italyadan hele Juve kulturunden olan birine taktigi yok deme.

Taktigi olanla olmayan birilerini ariyorsan asagidaki linklerde bulabilirsin.

Andrea Pirlo'dan Fatih Terim icin şok yorum! - Goal.com
sokakta binlerce coluk cocuk var hayatini FM ile gecirmis, hepsi inanilmaz taktikler biliyordur, ama hicbiri TD olamaz, neden ?
cunku taktik bilmek ile bunu sahaya yansitmak arasinda cok fark var

Östksjd bilmem ne takımına elenmiş teknik direktörden taktiksel deha yaratmaya çalışan komediyenler yormayın kendinizi.Eğer dediğiniz gibi taktik deha olsaydı elindeki mevcut oyuncularla köy takımını eleyip bizi avrupa ligi gruplarına götürürdü.Benim içim acıyor şu konyasporu filan izlerken.Bana köylüyü savunmayın burda kalbinizi kırmayayım.

antqayl maçında hangi taktikle oynadık
juve taktiği mi?
Antalya macini bi is kazasi olarak ele almak lazim bence.
Hucumde ozellikle belhandanin kotu oyunu badou nun yorgun olusu (milli takimdan en gec donendi yanlis hatirlamiyorsam) gomis in anlamadigim derecede pilinin bitik olusu (dk 5 de dili disari cikmisti ilk defa bi adama baskiya ciktiginda o adamin attigi yan pasin pesinden gidip hataya zorlamadi )
Ilk 3 macta ise taktigi az cok belliydi yahu korler sagirlar gordu oyunu taktik bilmiyor demeyin artik.
Bam bam bam oyun falan da degildi keza oyunun kurulus yeri ( maicon ve mariano sag tarafi fernando ve belhanda ortayi)kuran oyuncu belli . Top bizdeyken rakipteyken dizilisler belli . Surekli top almak icin bosa cikmalar yapiliyor(gecen yilki en buyuk sorunumuz topu alan oyuncunun pas opsiyonu hic olmuyordu bu yil en az 3 kisi bosa cikiyor) . Sag yogunluklu ataklarda gomisin bosalttigi yerlere tolga badou ve belhanda (en etkisizi belhanda) kosulari belli acin bakin tekrarini maclarin. Rodrigues in sagdan 0a inip iceri kestigi toplarla attigimiz gol sayisi 3. Bakin bu bir hucum taktigidir sansa bala denk gelmez o is. Duran toplardan 2 gol attik ki birisi gercekten calisilmis pinpon oynar gibi atilmis bir gol.
Kayseri macinda nerdeyse her korneri kayserilileri vurmustu ama buna da care uretilmis sivas ve antalya macinda hic vuramadi rakip takim sadece etoo nun golu var o da oyuncular niyeyse hepsi birden uyudu pozisyonda erken kullanilinca Tudorun sucu yok.
Tamam yetersiz diyebiliriz. Tamam yanlislari var diyebiliriz de yahu cilkini cikarmamak lazim.
Ne Terim sandiginiz kadar bos ( basarilarinin 10da birini yakalayabilen yerli bir td yok edit: Mustafa Denizliyi unuttum o yaklasir bir tek) ne de Tudor.
Sevmeyin, begenmeyin ozgursunuz de goz var nizam var taktik bilgisi yok demek , tesaduf demek teknik direktorsuz sampiyon olur demek cok sacma ve bos argumanlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
sokakta binlerce coluk cocuk var hayatini FM ile gecirmis, hepsi inanilmaz taktikler biliyordur, ama hicbiri TD olamaz, neden ?
cunku taktik bilmek ile bunu sahaya yansitmak arasinda cok fark var

Ahhh ahh FM ile gecirmis cocuklar 8 yil Juvede Lippi ve Ancelotti teknik direktorlugunde oynamis bir adami karsilastirmak.

Hangi taktigi yansitamiyor acaba. Takimi en son kim bu seneki kadar arzulu gordu.

Yahu Tolga gibi hayatinda 2 gol atmis kazmaya 3 haftada 4 gol attiran sey taktik degilde neydi ??

Son düzenleme:
bu taktikte amaç, topun kaybedildiği noktada hemen yıldırım bir baskına kalkarak yeniden topu kazanmaya çalışmak

borussia dortmund'un başarısının sırrı, barcelona'nın tiki takatısını işletmek için gerekli altyapıyı sağlayan anlayış bu. orhan uluca'nın yazılarında pek rastlayamadım ama bence fatih terim ve ersun yanal da tarihsel olarak türkiye futbolunda bu anlayışın öncü mümessileri oldular, hatta klopp yokken onlar vardı diyeyim de işi sulandırayım, eheh. zaten memlekette bu isimlere taktiksel açıdan itibar edilmemesini hiç anlamam.

terim diyince on kişiden sekizi misal hemen motivasyona, oyuncularını nasıl gaza getirdiğine bağlar. bu "motivasyon" açıklaması (hatta sığlığı) uğruna onun taktiksel becerisi, türkiye futboluna getirdiği yenilikler hep görünmez olur

dikkat edin, terim ne zaman söyleşi vs gibi mecralarda motivasyon becerisi yegane alamet-i farikasıymış gibi sunulsa düzeltme yapma ihtiyacı hisseder ve taktik anlayışını ön plana getirmeye çalışır. ki hakikaten hakkıdır. deli danalar gibi pres yapma denen kavramı feldkamp galatasaray'ında tanıdım, ama daha akılcı, daha sonuç almaya yönelik, sahanın parselizasyonu ve topsuz oyun anlayışı bağlamında şekillenen bir taktik olarak anladığım gegenpressing, terim takımları tarafından icra edilmeye çalışıldı ve edilmeye devam ediyor gibi. özellikle 1999-2000 sezonunda galatasaray'ın türkiye ligi'nde oynadığı maçların pozisyon pozisyon, görselli mörselli bir taktiktel analizi yapılabilse (ki ne zaman türkiye'deki futbol programları goygoyu bırakıp ya da hakem hataları tartışmaktan vazgeçip pozisyon pozisyon taktik tartışacak allahaşkına?) orada gegenpressingin izleri bulunacak, adım gibi eminim.

hakeza ersun yanal'ın özellikle gençlerbirliği zamanları. hatta şöyle bir benzetme bile yapılabilir. fatih terim, gegenpressing'i barcelona tarzı kullanırken (nihayetinde terim felsefesi topu ve oyunu daima kontrol etmeye yöneliktir); ersun yanal bir nevi dortmund tarzı takılarak topu kaptıktan sonraki ilk birkaç saniye içerisinde hızla sonuç almaya yönelir..

-alıntıdır-

Üst Alt