Tuncay Soyak


tuncaysoyak1959ankaraed.jpgTuncay Soyak

Galatasaray Eski Futbolcusu03 Şubat 1959 tarihinde Ankara 'da doğdu. Forvet oyuncusuydu. Trabzonspor'da oynadığı 1978-1986 döneminde yıldızı parladı. Attığı gollerle Trabzonspor'un başarılarında söz sahibi oldu. Özellikle "İnter'e" attığı bir gol var ki Değerli Trabzon seyircisi belleğinde "efsane gol" olarak nitelendirilmiştir. 1986-1987 sezonunda Teknik Direktör Jupp Derwall döneminde forvet sıkıntısı çeken Galatasaray kadrosuna transfer edilmiştir. 1983-1984 sezonunda Tarık Hoçiç'in Galatasaray'dan ayrılmasından sonra Galatasaray'da ciddi bir golcü sıkıntısı yaşanmaktaydı. O sıkıntıyı bir nebze olsun gidermeye çalışan teknik yönetim Tuncay Soyak ile bu açığı kapatmak istedi. Tuncay'ın transferinden bir hafta sonra antreman sırasında ayağı kırılınca bütün ümitler suya düştü. Tedavisi uzun zaman aldı. Düzeldikten sonra kadro da yer almaya başlayan Tuncay, sezon sonu 1987-1988 sezonunda Tanju Çolak'ın transfer edilmesi ile Galatasaray'dan ayrıldı.

İnanılmaz derecede hırslı ve inatçı bir futbolcuydu. Çok iyi hücum presi yaptığından spor kamuoyunca "Avrupa-i Santrafor" olarak nitelendirilirdi.

9 kez A Milli, 3 kez 'de U-21 Milli toplam 12 kez Milli futbolcu olma onurunu yaşadı.Futbolculuk Kariyeri ;

Trabzonspor

Galatasaray

Gençlerbirliği

Zeytinburnuspor 'da 1991 yılllarına kadar futbol kariyerine devam etti. Daha sonra Teknik Direktör olarak (Darıca Gençlerbirliği , Balıkesirspor , Küçükköyspor , Tekirdağspor , Hadımköyspor , Gebzespor , Maltepespor) bir çok takımlarda görev aldı.Sevgili Tuncay Soyak'ı da bu vesile ile yad etmiş olduk.Sevgiyle kalın.
 
Üst Alt