Turan Doğangün


turandogangunedis2209ji9.jpgTuran Doğangün

Galatasaray Eski Futbolcusu1941 yılında Kırklareli 'de doğdu. Futbolcu bir aileden geliyordu. Kardeşleri Refik ve Faik Doğangün ile başlayan futbol sevdası ; Başakspor'da başladı. Alpullu Şekerspor, Galatasaray, Ankaragücü takımlarında futbol kariyerini başarıyla devam ettirdi.

1962-1963 sezonunda Teknik Direktör Gündüz Kılıç döneminde Galatasaray'a transfer edildi. 1970-1971 sezonunda Galatasaray'da Teknik Direktörlüğe İngiliz Brain Birch getirilince revizyona gidilen Galatasaray kadrosundan Turan Doğangün ayrılmak zorunda kaldı. Ve Ankaragücü'ne transfer oldu.2 Kez A Genç Milli, 2 kez Ümit Milli, 5 kez 'de A Milli olan Turan Doğangün toplam 9 kez Milli olmuştur.Güçlü fiziğine rağmen mücadele ruhu yüksek oyun disiplinine her maçta uyan mütevazi, hoş görülü bir futbolcumuzdu. Orta saha 'da ofansif ve defansif anlamda çok çalışkandı. İstikrarlı futbolu ile 1962 'lerden 1970 'li yıllara kadar Galatasaray orta sahasının vazgeçilmez isimlerinden birisiydi. Galatasarayımız'ın uzun yıllar başarılı olmasında Turan Doğangün, Mehmet Oğuz ve Ayhan Elmastaşoğlu 'dan oluşan orta sahasının büyük katkıları olmuştur.

Turan Doğangün oldukça sert şutlar atabilen bir oyuncuydu. Orta alanda görev yapan Turan, B.Mehmet ve Ayhan 'ın çok kritik zamanlarda atmış oldukları goller 'le de ön plana çıkmayı başarmışlardır..Bu vesile ile Sevgili Turan Doğangün'ü yad etmiş olduk.

Saygılarımla ; sevgiyle kalın...
 
Üst Alt