Türk Savunma Sanayi Genel Başlığı - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türk Savunma Sanayi Genel Başlığı

Som-J seyir füzesi kabul teslimat aşamasında imiş. Test mühimmatı 401. Test Filo Komutanlığında test ediliyormuş. F-35 için geliştirilmişti lakin Milli Muharip Uçak için de önemli bir mühimmat olacaktır, o yüzden aslında kritik bir seyir füzesi olarak nitelendirmek doğru bir tanım olabilir.

Valla Allah yardımcımız olsun.. İsrail bu hafta yine Türkiye'yi tehdit etmeye kalktı..Hedefleri Akdenizde buldukları gazı Girit üzerinden Avrupa'ya sevketmek bunu da tabiki Türkiye'nin kıta sahanlığından geçirmeyi planlıyorlar.. Bir tane düşmanımız yok Doğu Akdeniz'de... Savunma sanayi olması gerektiği gibi ilerlese de bu ilerleme hızı bize yetmeyecek.. Bu belli oldu.. Örnek olarak Bu SOM füzelerinin çoktan karadan atılan versiyonlarının üretilmesi gerekiyordu.. Savunma Sanayi'ni yakından takip eden biriyim..2030'a kadar savaşmazsak sırtımız yere gelmez.. 2030 itibariyle bu ülke Savunma Sanayi Teknolojisinde ilk 7'ye girer..

Ne kadar savunma sanayinde iş yaparsan yap Doğu Akdeniz'de karşındaki bloğu parçalayamadıktan sonra boş.. Yunanistan ve Mısır ve bunların yaptıkları Rafael ve Meteor füzeleri vs.. alımlar.. İsrail'i hiç saymıyorum.. Mısır'ın bir hafta önce İtalya'dan aldığı FREMM fırkateynleri vs..

Birincisi Bunlara karşı bizim en az 2-3 tane TF-2000 tarzı hava savunma destroyerimizin olması gerekiyordu ki ilkinin bitirilmesi 2027'leri bulacak diyorlar.. Tanesi 2-3 milyar dolar.. Çoktan kaynak vurulması lazımdı ama para yok..

İkincisi Uzun menzilli hava savunma sistemlerinin S-400'lerle entegre bir şekilde Kıbrıs gibi kritik noktalara yerleşmesi gerek ki .. Bu süreçte 2024'leri bulur..

Üçüncüsü Mius ve Göksungur gibi insansız ihaların seri üretime geçmesi gerek ki bu da bence 2024-2025'leri bulur..

Dördüncüsü ise Meteor füzelerinin yerli versiyonunun yapılması planı var.. Akdoğan adı verilen bu jet motorlu füzenin acil yapılması gerekiyor.. Bu da nereden baksan 3-4 sene sürer..

Son olarakta F-16'ların tamamının AESA radar güncellemesinin yapılması gerek..

Uzun lafın kısası umarım 2027-2028'e kadar bu üçlü blok bize karşı faliyete geçmez..

Inanilmaz ucuz. Rus gazeteci " Türkler, hareket eden herseye füze atiyorlar" demis. Hem etkili hem ucuz. Uzmanlardan birisi Tb2 sihalarin Kalashnikovu demisti.
Mesela Filipinler savunma bakani " butcemiz 270 milyon dolar, eger Apache alirsak 2 tane ama Atak alirsak ayni paraya 6 tane alabiliyoruz" demis.

Savunma sanai konusunda ciddi ciddi ilerleme gerçekleştiren firmalar çoğaldı. Muadillerine göre etkili ve ucuz ürünler çıkarıyorlar. Paylasilan kanalı bende takip ediyorum. İlgili arkadaşlar takip edebilir

Ben savunma sanayindendeki gelişmelerden memmun olsamda iktidarın Siha konusunda iki yüzlü olduğunu düşünüyorum.. Bayraktarlara verilen destek hiçbir şekilde Vestel'e verilmedi.. Ülkede ne kadar beyin varsa Bayraktar'a verdiler..Yapılması gereken buydu ama Vestel'i kendi kaderine bırakmak iki yüzlülüktür..Bu adamların hiçbir şekilde destek almamasından sonra Vestel haklı olarak Sihaların Suudi Arabistanda üretilmesi konusunda Suudlarla anlaştılar.. Yunanistan'a yardım yapan ve bizi her konuda sırtımızdan vuran adamlarla.. Bu adamlar bu bilgi ve deneyimleri elde etseydi hayati önem taşıyan Kargı projesi daha hızlı ilerleme kaydedilebilirdi..

Hava kuvvetlerinin durumu canımı sıkıyor.
Yunanistan 18 tane Rafale ile kalmayacak. 40'a çıkartacaklar bu sayıyı, kendileri açıkladılar.
F35 alacaklarını zaten biliyorduk ama bizim durumumuzdan istifade edip o satışı da hızlandırıyorlar.
Ellerindeki 80 civarı F16'yı Blok70 seviyesine çıkartacaklar. Modernizasyonları ABD yapıyor şu anda.

MMU desen, proje tıkırında işliyor ama geçenki sunuma göre 2033'e kadar 10 adet üretilmesi planıyor ki tarih son derece makul, hatta söylenen tarihte gelirse ciddi bir başarı olacak.

En azından şu Rafale'ları dengelemek için ABD'den F15EX koparsaydık bari.

Arada 12-13 senelik boşluk var MMU'ya kadar. Öyle Özgür modernizasyonu filan da kurtarmaz yani. Acilen bir ara alıma gidilmeli ama bu konu hakkında dedikodu bile olmaması korkutucu. Bu şekilde hiçbir şey yapmadan devam edersek, 2030'larda Yunanistan hava üstünlüğünü çok net bir şekilde ele geçirecek. Mısır bile hava kuvvetlerine ciddi yatırımlar yapıyor.

Ne oldu bizim S400 işi? Reis geçenlerde konusmustu Biden ile. Pek birsey çıkmadı sanki. Kullandirtmayacaklar, belli oldu. F35 parasınında uzerine çöktüler.

Yerli uzun menzilli sistemlerimiz yok diye biliyorum. Daha cok kisa ve orta menzilli sistemlerimiz var diye biliyorum. Yaniliyorsam duzeltin lutfen

Üst Alt