Türk Savunma Sanayi Genel Başlığı - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türk Savunma Sanayi Genel Başlığı

Deniz Kuvvetleri için; TCG UFUK, TCG İSTANBUL, TCG ANADOLU ve TF-2000 HSM ile Meltem-3 projelerini takip etmeye çalışıyorum. TCG UFUK ile TCG ANADOLU gemilerinin teslim süresi yaklaşmakta diye hatırlıyorum, Meltem-3 projeleri için ise kabul faaliyetleri başladı diye biliyorum. Atmaca-Gezgin füzeleri ise donanma için büyük kabiliyet alanı sağlayacak diye düşünmekteyim. Atmaca füzesinin de teslim süresi yaklaşmakta olduğunu sanıyorum.

Hava Kuvvetleri için ise; SİHA projeleri başta olmak üzere; Gökbey Helikopteri, MMU projesi, Atak-2 Helikopteri, bu projelerin yanı sıra uzaya fırlatılacak uydu projelerini takip etmeye çalışıyorum. Bu projelerden; Akıncı TİHA ve Gökbey Helikopteri projelerinin epey aşama kat ettiği söylenebilir.

Hava Savunma Sistemleri açısından ise Hisar hava savunma füze ailesi ve Siper hava savunma sistemi benim epey ilgimi çekmekte. Bu projeler ülkemiz için çok elzem öneme sahip projelerden.

*Çok fazla teknik bilgilere sahip olmadığımı belirtmeliyim; sadece Savunma Sanayii ilgi alanlarımdan olduğu için takip edebildiğim kadarı ile bilgilere sahibim.
Mesajımın üzerinden yaklaşık iki yıl gibi bir süre geçmiş. Mesajımda yer alan projelerin bir kısmı teslim edildi ve ediliyor; bu gelişmeler şahsen sevindirici. İçerik olarak çok karmaşık olmaması adına sadece donanmamız ile ilgili olan gelişmeleri güncellemeye çalışacağım şimdilik.

TCG Ufuk Donanmamız için özel bir imkan ve kendi imkanlarımız ile üretmiş olduğumuz bir platform; özellikle radarlar konusunda gelişmiş Aselsan ürünlerine sahip. Donanmamıza teslimi gerçekleştirilmiştir.

Meltem-3 Projesinde teslimler başladı, uçakların bir kısmı Donanmamıza teslim edildi; Akdeniz ve Ege'de elimizi güçlendiren bir sistem olması hüviyetini taşımakta.

TCG İstanbul üretim sürecinde diğer 3 İstif sınıfı fırkateynimiz ise ihale sürecindedir. İstif sınıfı fırkateynler taşıyacakları sistemler bakımından büyük çoğunlukla kendi üretimimiz olan sistemleri taşıyacaktır, bu bakımdan özel bir platform denilebilir. Örnek olarak MİDAS, Atmaca, Hisar-D gibi sistemleri söyleyebiliriz.

TCG Anadolu, bir LHD platformu olarak donanmamız için bir ilk hüviyetinde; Ordumuzun lojistik imkanlarını yukarı taşıyacaktır. Ayrıca güvertesinde taşıyacağı helikopter platformları ve planlanan İHA sistemleri ile "Mavi Vatan" için caydırıcı bir unsur olabilecektir. Yakın bir zaman zarfında teslimi gerçekleşmesi planlanmaktadır.

Atmaca gemi savar füzesinde kullanıma hazır seviyesine gelinmiştir. Donanma platformlarımız üzerinde kendisine yer bulan bir sistem olup, caydırıcılığı bulunmaktadır.

TF-2000 HSM çok özel bir platform ve bugün günümüzde üst seviye donanmalarda yer alan HSM platformlarına denktir. Türk Donanmasının bu kabiliyete erişmesi caydırıcılığını çok ciddi anlamda yukarılara taşıyacaktır. TF-2000 HSM; 2 adet 64 Adet VLS(MİDAS), 16 adet Atmaca gemi savar füzesi ve çeşitli kritik teçhizatlar taşıyacaktır. Ayrıca geminin radar sistemi "ÇAFRAD" adı verilen çok özel bir sistemden oluşmaktadır. İhale sürecine yakında çıkılabileceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
Yahu Bayraktar'ın karakterini zerre sevmem ama adam neredeyse İHA ve SİHA'lara ömrünü vermiş bir mühendis; sen kalkıp bunu diyorsun. He yapraam o zaten onu bilemez, göremez.

Bu adam eliyle drone firlatip havada ucurmaya calisirken bu günlerin gelecegini soylemisti bir videoda. Hepimiz yav he diyip geçmiştik. Adam buyuk bir deger. Solcu sağcı hukumetci muhalefet bilmem. Buyuk bir Turkiye vatandaşı. Sayilari artsin her alanda

Bu adam eliyle drone firlatip havada ucurmaya calisirken bu günlerin gelecegini soylemisti bir videoda. Hepimiz yav he diyip geçmiştik. Adam buyuk bir deger. Solcu sağcı hukumetci muhalefet bilmem. Buyuk bir Turkiye vatandaşı. Sayilari artsin her alanda
no-comment-sticker-no-comment-square-sign-no-comment-peeler-vector-id1206038576

Üst Alt