Türkiye'de Yaşamak İçin Kaç Para Gerekir ? - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'de Yaşamak İçin Kaç Para Gerekir ?

Cevap: Türkiye'de Yaşamak İçin Kaç Para Gerekir ?

Ben öğrenciyken tek başıma aylık 650 anca yetiyordu. Kaldı ki bunun içinde ne konaklama ne de ulaşım masrafı vardı. 2 kişi geçinmek zor. Çocuk yoksa 1300-1400 liraya orta halli bir yaşam sürdürülebilir. Ama birikim imkanı olmaz.

İzninle kendi yaşantımı yazıcam sana..

Evliyim ve 1 çocuğum var..

İzmirdeyim, kiram yok..Elime geçen para ayda 1750..

Masraflarımı yazıyorum..

Her hafta hanıma 100 lira bırakırım, evin ıvırını zıvırını küçük alışverişlerini halletsin diye..Ayda 400 yapar..

Hanıma verdiğim alışveriş parasının haricinde eve alınacak et, balık, peynir, bal, sucuk gibi bizim memlekette maalesef lüks tüketime kaçan alışverişler bana aittir, onlara da aylık ortalama 500 gider ( haftada 2 defa et ve kalan balı peyniri eksik ıvır püsür olmayacak şekilde)

Telefon : 2 cep telefonu + 1 sabit telefon + internet : aylık ortalama 150 lira bu..

Yol parası 150 lira aylık..

Elektrik ve su : İkisinin toplamı 100 lira ortalama..

Isınma: doğalgaz : oda ortalama 80 lira..yazın azalır kışın artar..Sen klima dediğin için bunu elektriğe dahil edebilirsin..

Şimdi toplayınca yaklaşık 1500 liralık bir masraf çıkıyor..250 lira artar..Onuda şu şekilde kullanırım..6 aydan 6 aya büyük bir market alışverişi..Genelde temizlik deterjan tarzı..Onuda taksitle savdığımız için 100 lirada o biner ek olarak masrafa..

Geri kalır artan para 150..Bu para yazın daha fazla olur, kışın daha az :) En önemli sebebi ısınma masrafı bunda :) bu yüzden kalan paarayla ya sosyalleşiriz yada kenarıya para koyarım..Ne denk getirebilirsem artık :) dediğim gibi yazın daha fazla artar, ısınma masrafı + evin yeme içme masrafı kışa göre düşer..

Ama farketmişsindir, çocuk için tek kalem yok daha..Küçük çünkü daha..İşte problem burda..1750 lira para ile oldukça güzel geçinirsin..Ama çocuk düşünürsen mutlaka gelirini arttırmanın yolunu bulmalısın yada gelirinin arttırabileceğin bir işe girmeli yada kurmalısın..

Ben halimden çok memnunum çok şükür..

Rabbim sana hakkında hayırlı olanını nasip etsin..

Allah yardımcın olsun..

Cevap: AW: Türkiye'de Yaşamak İçin Kaç Para Gerekir ?

sagol usta , sen TR'desin diye sinir bozucu diyorsun , inan bana Tr'de nasil cogu sey sinir bozucu ise Almanya'dada cok sey sinir bozucu. yani Almanya güllük gülistanlik degil. buranin havasi , suyu , insanlari , monoton yasam , devleti , kanunlari , vergileri hersey sinir bozucu.

Tabii heryerin kendine göre sinirbozuculuğu vardır orası muhakkak fakat TR'nin sinirbozuculuğuyla yarış imkansız. Ben bunu siyasilerden rahatsız olduğumdan değil buradaki insanların insanlığa verdiği değerden utandığım için söylüyorum.

Ne zaman gittin yerleştin oralara bilemem ama 2000 den sonra ahlaken çöküş başladı ve devam ediyor.

Kira derdin yoksa yani kendine ait bir evin varsa, hayata 1-0 önde başlıyorsun öncelikle.

Kişiden kişiye, şehirden şehire değişen bir durum olur giderler.

Antalya'da oturuyorsan yakıt giderin çok düşük. Ankara'da oturuyorsan yakıt giderin çok yüksek gibi örnek verebiliriz.

Kira vermeyeceğin için rahat olabilirsin. 1500-2000 lira ile nispeten rahat geçinirsin.

sagol kardes. deneyecem yaa. bir kere geldik dünya'ya onuda sevmedigimiz ülkede yasayim tüketmenin anlami yok.

suan 3500 Euro =7270 TL para kazaniyorum, inan bana tr de 1500 tl kazansam bende mutlusu olmaz

Ülkedeki insanların çoğu özellikle bilinçli olanlar kaçıp gitmek istiyor buradan aradığın huzuru bulabilmen de düşündüğün kadar kolay değil açıkçası herkes iyice kendi çıkarının peşinde koşmaya başladı son dönemde.

O yüzden iki kere daha düşün dönmeyi önce.

Tabii heryerin kendine göre sinirbozuculuğu vardır orası muhakkak fakat TR'nin sinirbozuculuğuyla yarış imkansız. Ben bunu siyasilerden rahatsız olduğumdan değil buradaki insanların insanlığa verdiği değerden utandığım için söylüyorum.

Ne zaman gittin yerleştin oralara bilemem ama 2000 den sonra ahlaken çöküş başladı ve devam ediyor.

34 bucuk yasindayim Almanyada dogdum büyüdüm

Bir de Almanya'da iyi para alıyormuşsun ne iş yaptığını bilmiyorum da Türkiye'de insana değer falan da verilmiyor onu da belirteyim tabii kendi işini kurabilirsen bundan etkilenmezsin pek.

34 bucuk yasindayim Almanyada dogdum büyüdüm

Valla kardeşim diyip duruyorum uyarmıyorsun abi.Şimdi abi senin seçimindir ama umarım pişman olacağın birşey yapmazsın. Ben şu an yerleşebileceğim ülkeyi seçebilecek durumda olsam direkt olarak az insanın yaşadığı, saygının hala olduğu soğuk baltık ülkelerine veya yine az insanın yaşadığı bir ülkeye gitmek isterdim. İlişkilerin sıcakkanlı olduğu ve menfaatlerin peşinde koşulmak yerine paylaşıldığı yerler.:(

Hakan abi, peki senin Türkiye ile ilgili izlenimlerin nelerdir ? Hangi şehirleri görme fırsatın oldu ? Gözünü korkutmak istemem. Sonuçta ne kadar zorda olsa burda yaşamak için tonla sebep var.

AW: Türkiye'de Yaşamak İçin Kaç Para Gerekir ?

usta zaten önceki mesajlarimda dedim. 650 tl en kötü durumda kalir bana. zaten isimi kuracam 1-2 sene buradan yürütecem. tuttugu zaman dönüs yapacam. zarar edersem bu sevdadan vaz gececem. ama diyelimki is kurdum ama en kötü dönemde 1000 tl ekstradan kaliyorsa dönmeyi göze alabilirmiyim onu merak ettim. 1650 tl yapar kira derdi olmadan

1650 iyi para geçinirsin ama durduğun yerde kalirsin.

Çıtanı yükselt planlarini eşinle paylaş beraber çalişin.

Çocuk olduktan sonra iş hayati zorlaşir.

Şuan senin yerinde olsam ikinizin yapacaği en karlı işi araştırıp ona odaklanırım.

Bu zamanini çok ararsın...

Send from my HTC OneX using Tapatalk 2

İzninle kendi yaşantımı yazıcam sana..

Evliyim ve 1 çocuğum var..

İzmirdeyim, kiram yok..Elime geçen para ayda 1750..

Masraflarımı yazıyorum..

Her hafta hanıma 100 lira bırakırım, evin ıvırını zıvırını küçük alışverişlerini halletsin diye..Ayda 400 yapar..

Hanıma verdiğim alışveriş parasının haricinde eve alınacak et, balık, peynir, bal, sucuk gibi bizim memlekette maalesef lüks tüketime kaçan alışverişler bana aittir, onlara da aylık ortalama 500 gider ( haftada 2 defa et ve kalan balı peyniri eksik ıvır püsür olmayacak şekilde)

Telefon : 2 cep telefonu + 1 sabit telefon + internet : aylık ortalama 150 lira bu..

Yol parası 150 lira aylık..

Elektrik ve su : İkisinin toplamı 100 lira ortalama..

Isınma: doğalgaz : oda ortalama 80 lira..yazın azalır kışın artar..Sen klima dediğin için bunu elektriğe dahil edebilirsin..

Şimdi toplayınca yaklaşık 1500 liralık bir masraf çıkıyor..250 lira artar..Onuda şu şekilde kullanırım..6 aydan 6 aya büyük bir market alışverişi..Genelde temizlik deterjan tarzı..Onuda taksitle savdığımız için 100 lirada o biner ek olarak masrafa..

Geri kalır artan para 150..Bu para yazın daha fazla olur, kışın daha az :) En önemli sebebi ısınma masrafı bunda :) bu yüzden kalan paarayla ya sosyalleşiriz yada kenarıya para koyarım..Ne denk getirebilirsem artık :) dediğim gibi yazın daha fazla artar, ısınma masrafı + evin yeme içme masrafı kışa göre düşer..

Ama farketmişsindir, çocuk için tek kalem yok daha..Küçük çünkü daha..İşte problem burda..1750 lira para ile oldukça güzel geçinirsin..Ama çocuk düşünürsen mutlaka gelirini arttırmanın yolunu bulmalısın yada gelirinin arttırabileceğin bir işe girmeli yada kurmalısın..

Ben halimden çok memnunum çok şükür..

Rabbim sana hakkında hayırlı olanını nasip etsin..

Allah yardımcın olsun..

Allah razi olsun bu degerli mesajin icin kardes inan cok yardimci oldu. türkiyedeki kisiler nasil yapar nasil eder diye hep merak ederim ama sormam. benim bir tanidigim var emeklilik parasi aliyor 600 tl mi ne onun neredeyse tamami kredi borclarina gidiyor. torunun sünnet dügününe bile gidemedi taki takmasi lazim diye. biz verecektik kabul etmedi gurur meselesi yapti. Allah yardimcisi olsun. ama o durumda olmak istemem tabi . ama bakiyorumda benden daha keyifli yasiyor tavuklari var izmirdeki evinin bahcesinde (tek katli anasindan kalma gece kondu ) kira vermiyor yani. ama dedim ya benden daha mutlu bir hayati var

Yanlız üstad, oradaki gelirin maşallahı varmış yeni gördüm onu..

Sana burda 1500-2000 diyoruz ama oradaki masrafını da bilmiyorum tabi, o gelirden(7000 küsürden) bu gelire(max 2000 diyoruz) alışması da gözünü korkutmak gibi olacak ama çok zor olur..

Kendini çok iyi hazırlaman gerek..

AW: Türkiye'de Yaşamak İçin Kaç Para Gerekir ?

sagol kardes. deneyecem yaa. bir kere geldik dünya'ya onuda sevmedigimiz ülkede yasayim tüketmenin anlami yok.

suan 3500 Euro =7270 TL para kazaniyorum, inan bana tr de 1500 tl kazansam bende mutlusu olmaz

Ne iş yapiyorsun almanyada ve hangi şehirdesin?

Send from my HTC OneX using Tapatalk 2

Bir de Almanya'da iyi para alıyormuşsun ne iş yaptığını bilmiyorum da Türkiye'de insana değer falan da verilmiyor onu da belirteyim tabii kendi işini kurabilirsen bundan etkilenmezsin pek.

usta kemeraltini bilirmisiniz ? cok kisinin gectigigi ve alis veris yaptigi mekandir.tam bilmiyorum ama günde belki 300.000 kisi gecer oradan :confused: 1000 tlye 2 katli dükkan buldum , bayan erkek kiyafet dükkani acacam toptancilarla anlasarak. benim beklentim bu dükkandan minimum 1000 tl kazanc. düsünceme göre fazlasi olur azi olmaz ama hic bellide olmaz zarar da edebilirim belki ama inanmiyorum. dükkanin sahibinin 2. dükkani var bu dükkanin tam karsisinda oradaki bayan ile konustum ( kiracasi ) dükkanin yapisi ayni . iste bu bayana sordum ayda en kötü kac para kazaniyor diye. 3000 den asaya düsmüyor dedi. oda kiyafet dükkani

Birde Allah var ya yukarda yalan söylemeyeyim..Bu geçim işi hanım işidir beyler..

Hanımınız tutunluysa, kanaatkarsa yemin ediyorum her gelirle en kötü bir şekilde yuvarlanıp gidersiniz..Ben savuruğumda diyemezsiniz, o frenler sizi..

Ama hanımınız değilse tututmlu, kanaatkar işiniz çok zor, her hangibir ortalama gelir emin olun yetmeyecektir..

Yeni evlenecek kardeşlere tavsiyemde bu olsun :)

Ondan hakkını teslim edeyim dedim, geçim işi hanımın işi..Bize pek düşen bişey yok.. :)

Üst Alt