Türkiye'deki Sismik Hareketler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'deki Sismik Hareketler

Arkadaşlar biliyorsunuz son zamanlarda bu sismik hareketlerde çok artış meydana gelmeye başladı. sebebinin ne olduğunu bilen var mı bu konu ile ilgilenenler falan.

tam maçın başlarında ankarada yine sallandık. 3.5 şiddetinde olmasına rağmen ev gitti geldi. fakat darbeli oldu sallamalı değil. yani tek attı. ankara bşb facebook sayfası da paylaşmış yeni mahallede bir evde çatlaklar maydana gelmiş. bir haftada 3. sarsıntı oluyor bu. öncesinde gümleme sesi duyuluyor. 3-4 gün öncesinde de oldu ama o sarsmalıydı. onda da aralıklarla güm güm sesleri çıkıyordu

valla uyumaya korkuyorum. daha doğrusu düşünmekten uyuyamıyorum. bugün de sabahlayacağız gibi ama uzmanlar her ne kadar müstakil deprem olma ihtimali varsa da büyük bir depremin öncüsü olabileceğini de söylüyorlar. ben binalarımıza da güvenmiyorum. bi ara ege bölgesi de sallanıp duruyordh hala öyle mi bilmem. ama insanı ciddi panikletiyor bu olay :(

renktaş ankara'da yaşıyosan ev deniz kumundan veya malzemeden çalınmadıysa bişey olmaz rahat rahat uyu.

ev çok kötü değilse ankara'da olan depremden ev yıkılmaz. ankaralıların hissedeceği en büyük deprem kuzey anadolu fay hattında olacak olan depremlerdir. o fay hattındaki depremin sırası ise istanbulda. yani depremin size etkisi az olur

Valla ben de çok korktum dün gece

2 saniye falan sürdü ama eve yumruk yemiş gibi oldu

Bu küçük depremler iyiydir derler

Enerji küçük parçalar halinde salınıyor

Valla ben de çok korktum dün gece

2 saniye falan sürdü ama eve yumruk yemiş gibi oldu

Bu küçük depremler iyiydir derler

Enerji küçük parçalar halinde salınıyor

aynen tek attı, yatakta telefonla maçı açtım. sanki 10-15 cm sağa doğru ittirdi gibi. ve orada kaldı. tekrar sola çekmedi. bildiğin şehir kaydı yana doğru.

bu da hasar alan bir ev

Allah alla
gece bende bir hışımla uyandım, arkadaşın dediği gibi yatak sanki altımdan kayıp gidiyordu.
hanımın uykusu ağır tabi o uyuyor ama beni anlamsız bir korku kapladı hemen saate baktım. saati 03:01 olarak görünce doruk dedim son duanı et işin bitti.

sonra gacır gucur sesler gelmeye başladı, ses baya üst katımdan geliyordu hemen bir sigara yaktım. biraz efkar birazda mutluluğa ortak olmanın verdiği değişik bir hazdı.

sismik miydi, değil miydi bilmem ama herifler gecenin 3ü felan dinlemiyor işi götürüyor

Bunu zamanında jeoloji mühendisliği okuyan bi arkadaşa sormuştum. Ankara'nın zemini batı kentlere göre çok daha eski olduğu için Ankara'daki evlerin yıkılma olasılığı çok düşük demişti. Tabi müteahhit malzemelerle oynamadıysa. Ayrıca faylarda biriken yoğun enerji (ki bizim ülkemizdeki faylarda gerçekten birikme çok fazla) 3 - 3.5 şiddetli depremlerle parça parça atılması daha iyidir demişti.

Arkadaşlar biliyorsunuz son zamanlarda bu sismik hareketlerde çok artış meydana gelmeye başladı. sebebinin ne olduğunu bilen var mı bu konu ile ilgilenenler falan.

tam maçın başlarında ankarada yine sallandık. 3.5 şiddetinde olmasına rağmen ev gitti geldi. fakat darbeli oldu sallamalı değil. yani tek attı. ankara bşb facebook sayfası da paylaşmış yeni mahallede bir evde çatlaklar maydana gelmiş. bir haftada 3. sarsıntı oluyor bu. öncesinde gümleme sesi duyuluyor. 3-4 gün öncesinde de oldu ama o sarsmalıydı. onda da aralıklarla güm güm sesleri çıkıyordu

valla uyumaya korkuyorum. daha doğrusu düşünmekten uyuyamıyorum. bugün de sabahlayacağız gibi ama uzmanlar her ne kadar müstakil deprem olma ihtimali varsa da büyük bir depremin öncüsü olabileceğini de söylüyorlar. ben binalarımıza da güvenmiyorum. bi ara ege bölgesi de sallanıp duruyordh hala öyle mi bilmem. ama insanı ciddi panikletiyor bu olay :(
Bunun nedeni Türkiye'nin altında zibilyon tane fay hattı olması. Neden şu anda hareketli diye soruyorsan tamamen tesadüf.

Sonuçta sismik hareketler kırıklar halinde magmanın üzerinde hareket halinde olan sert yüzeyin (karaların), aralarındaki çatlakların iç yüzeyindeki sürtünme kuvvetinin gösterdiği dirençten dolayı ötelenen hareketinin, bu ötelenmeden kaynaklanan birikimin sürtünme direncinin kuvvetini aşmasıyla ortaya çıkan ani boşalmalar. Yer değiştirmeye çalışan bir kara parçasının, kendi hareketini engelleyen sürtünme kuvvetini aşacak enerjiye ne zaman ulaşacağını kestirmek mümkün değil. Sadece büyük sismik hareketlerin istatistiklerine bakarak tahminde bulunuluyor.

sal bizi arkadaş,

4.9 çankırıda olmuş
5.1 hemen 5 dk sonra yine çankırıda olmuş.

ankaradan da hissedildi baya
hayatın parçası oldu artık

bugün çerkeşte 4 üzeri 6 adet deprem oldu, 4 adet de 4ten daha aşağı olmak üzere toplamda 11 deprem meydana geldi.

daha önce 1944te çankırıda 7.2lik bir deprem meydana gelmiş. acaba büyük bir felaketin habericisi mi diye kafama takıldı bu iş. bu kadar hareket aynı bölgede pek normal gibi gelmedi bana

adam bildi

türkiyede kimse rahat olmamalı deprem konusunda. ankarada da 7 ve üzeri deprem olacak. tıpkı istanbul gibi, "gelecekte" ama ne zaman bilinmez.
konuyu takip etmen bizim için faydalı olacak dostum

27 Eylül'de olacak diye ekşide biri yazmış.
Hemde geçen ay ufaktan tırsmaya başladım. Annem babam acayip panik yapmışlar. Geçmiş olsun Istanbul.

Üst Alt