Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 69 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

Erman renkdaş bence geç değil ama yabancı dil olmazsa olmaz. O konuyu bir yandan geliştirmek şart yurtdışı işleri için.

Umarım şu bahsettiğim proje başarıyla gerçekleşir ve senin durumdaki arkadaşlarımız vatanından ayrılmak zorunda kalmadan arzuladığı imkanlara kavuşur.

Bilemiyorum renkdaş ama sanmıyorum ülkemizin çılgınca dövize ihtiyacı var. Durumumuz ortada, bu konuda iyimser kalmak istiyorum.

Tabiki renkdaş yeterki iş bitsin artık burdan duyurmak boynumuzun borcu oldu.
Döviz ihtiyacımız var da yönetenler bu kunuda zayıf kalıyor. Yazılım alanı devlet tarafı tam bir kara delik. Onaylarken bile süründürürler.
Yurt dışına bilgi gidecek şöyle böyle olacak diye bıktırırlar bu yazılımın sahipleri de en son sizinle mi uğraşacağız diye avrupaya gider oradan bu başarılı projeyi başlatırlar "aaa deriz"
Benim arkadaşım bu aile sağlığı sistemleri yazılımları yapan bir şirkette uzun zamandır çalışıyor, adamlar yazılım geliştirken en basit bir eklentiyi bile yenilik olarak sunamıyorlar bakanlık tarafından belirtilen bir şablon var önlerine çıkartılıyor ret diyorlar. İşin garip kısmı güvenlik önlemleri diye bunları yapıyorlar her allahın günü ayrı bir yerde veri sızıntısı olurken sessizlik hakim olaya.

Daha pratik, daha mobilize bir sistem oluşabilir bir ara ciddi kafaya koymuştum 2-3 firma var bu konuda yazılım yapan bir firma da biz olalım diye ciddi seviyede kafa yordum bakanlıktan izin alalım diye çalışmalara başlayacaktık. Ta ki elime bu şartnameyi alıp inceleyene kadar.
Heriflerin yazılım şartı olarak sadece java istiyorlar sertifika vs okey de sadece java dili varmış gibi davranmaları bu ülkede yazılımsal olarak devlet birimleriyle entegre çalışacak uygulamala için net bir pranga.
Ha belki düzeltmişlerdir yakın zamanda da incelemedim gerçi ama mantık bu ve bir yerde sistemi yavaşlatan şeyler oluyor.

Yukarıda bahsettiğim yazılımın benzeri için aynı firmanın ana geliştiricilerinden birine almanyadan bir girişimci ciddi bir destek ayırdığını belirtmiş ve almanyada bu yazılımın kullanılması için de bürokratik işlemlerin aşılacağı garantisiyle abiyi davet etmiş bakalım ne olacak.

Illa eleman bazinda hire olmasaniz da kurdugunuz sirketle bi anlasma yapilsa, bu kural, kanun neyse tine de degismesi gerekiyo mu?

Neyse renkdaş ben anladığım üzerinden cevaplayayım.

Aslında değişecek bir kural kanun yok. Olayın özü şu Avrupa ve Amerika devletleri kendi ülkelerindeki gözbebeği şirketlerinin sırlarının korunması hususunu çok önemsiyorlar. Uzaktan çalışan yurtdışındaki bir ülkenin vatandaşı olduğunda yani başka bir ülkenin kanunlarına bağlı olan bir yabancı söz konusu oluyor. Böyle olunca da bu konuda bir zaafiyet oluşacağını düşünüyorlar.

Bu sebeple de durumu bir nebze önleyebilmek için o devletin bu konuda hassas davranmasını ve bunu denetlemesini ya da zorlaştırmasını talep ediyorlar.

Yani hire edecekleri Türk çalışanının, bir Türk şirketinin altında çalışıyor olması veya şirket kurmuş olması birşeyi değiştirmiyor çünkü bu şirket yine bir yabancı ülkenin kanunlarına bağlı ve onlar için şirket bir otorite değil. Otorite olarak o kişinin devletini kabul ediyorlar.

Yani bahsettiğim anlaşmayı senin devletin imzalamazsa senin şirketinin garantörlüğü birşey değiştirmiyor ki zaten o sebeple yıllardır partial jobs dışında sözleşmeli çalışan olunamamakta.

Bahsettiğim anlaşmayı imzalamış ülkeler arasında olmadığımız için biz oyun dışındayız.

Neyse renkdaş ben anladığım üzerinden cevaplayayım.

Aslında değişecek bir kural kanun yok. Olayın özü şu Avrupa ve Amerika devletleri kendi ülkelerindeki gözbebeği şirketlerinin sırlarının korunması hususunu çok önemsiyorlar. Uzaktan çalışan yurtdışındaki bir ülkenin vatandaşı olduğunda yani başka bir ülkenin kanunlarına bağlı olan bir yabancı söz konusu oluyor. Böyle olunca da bu konuda bir zaafiyet oluşacağını düşünüyorlar.

Bu sebeple de durumu bir nebze önleyebilmek için o devletin bu konuda hassas davranmasını ve bunu denetlemesini ya da zorlaştırmasını talep ediyorlar.

Yani hire edecekleri Türk çalışanının, bir Türk şirketinin altında çalışıyor olması veya şirket kurmuş olması birşeyi değiştirmiyor çünkü bu şirket yine bir yabancı ülkenin kanunlarına bağlı ve onlar için şirket bir otorite değil. Otorite olarak o kişinin devletini kabul ediyorlar.

Yani bahsettiğim anlaşmayı senin devletin imzalamazsa senin şirketinin garantörlüğü birşey değiştirmiyor ki zaten o sebeple yıllardır partial jobs dışında sözleşmeli çalışan olunamamakta.

Bahsettiğim anlaşmayı imzalamış ülkeler arasında olmadığımız için biz oyun dışındayız.
Sorumu dogru anlamissin. Turkcem cok iyi degil kusura bakma. Ayrıca usenmeden Bilale anlatir gibi acikladigin için tesekkurler.

Üst Alt