Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 27 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

yanlış anlaşılma olmasın üstoid
MENGİ TENGRİGİN GÜÇÜDÜR

biz TENGRİCİYİZ

damgalarımız orkun ırmakından :
Untitled-1.jpg

ezan da dinlemeyiz

sançagımız da gördügün gibidir

images

Mete Han fanboyluk yapabilirim o halde.

1568065922940.png

Boyle vasat bir topluma sahip olupta bundan fazlasini beklemek hayalcilik. Bu konuda verimli bir tartisma yapmak icin devleti, hukumeti bir kenara birakip, halktaki (ebedi) kalite sorunsalini masaya yatirmak lazim.

Destek icin biraz hayal gucunuzu kullanin ; kiyas aldiginiz ulkelerin hukumetlerini Turkiye’ye transfer etsek, hic birsey degismez. Buna karsin, ornegin Hollanda halkini bizim cografyaya transfer etsek, mevcut siyasetcilere ragmen, ulkenin cehresi de, duzeni de, disiplini de ihracati da, inovasyonu da, trafigi de buyuk ivme kazanir. Eh zaten halk bu duzeyde olunca, ulke yoneticeleri de (bottom up seklinde o mevkilere yerlestiklerine gore) haliyle halkin kalitesini yansitan kisiler olarak pesinen ortaya cikiyor.

İTÜ'lü gencin öldürülmesi güvenlik kameralarına takılmış. Nerede öldürüldü? İstiklal Caddesi, öyle kuş uçmaz kervan geçmez bir yer değil.

Bu arada sosyal medyaya bu tür görüntüler yansıdığında öldürülen genç kızsa güzel, erkekse yakışıklıysa veya İTÜ'lü olmak gibi spesifik bir özelliğe sahip değilse bu tür şeyler fazla gündem de olmuyor ya da saman alevi gibi sönüyor tepkiler. Bu insani bir durum konuyla alakası yok tabi.

Hasılı Cahit Zarifoğlu'nun dediği gibi :

Ben bu çağdan nefret ettim, etimle kemiğimle nefret ettim.

Yaşam alanının daralması ve kısıtlanma en büyük problem bana göre.

Ekonomi bakımından Ukrayna, İspanya , İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde kötü durumdadır ana insanların geneli mutlu.

Bizim ülkede genel bir mutsuzluk var ve insanlar bunu kanıksamış durumda. Kimse kişisel hakları için savaş vermiyor, ya da verenlere saygı duymuyor.

Kültürel yozlaşma, artan suçlar ve şiddet hep sonuç. Temelinde cehalet ve ahlaki kokuşmuşluk ile gelen özenti düzen var.

Örnek vereyim. Daha çekirdek ailede bile şunu yapmak zorundasın, bak elalemin çocuğu şöyle diye kıyaslar ile yetişiyorsun. Yani 5 yaşında çocuğa kıskançlık kodlanıyor. Diğer tarafta da tamamen ilgisiz, çocuğu sokak hayvanı gibi gören bölük pörçük aileler. İnsanlar kendilerine ait hayaller kuramıyor. Kurunca da çok geç olduğunu düşünüp bu paradoksta kayboluyor ve psikolojik olarak çöküyor.

Aile ve eğitimde bilinç konuları çözülmeden ülkede bir karakter geliştirmek mümkün olmayacak.

O yüzden kaçıp gitsen de gittiğin yerde uyum sağlaman %100 kolay değil. Ancak kendini tam manası ile geliştirmiş insanlar mutlu olabilir.

Önce gideceğin ülkeleri iyi belirlemelisin. Gideceğin ülkenin dilini bilmen gerekir yoksa çok zorlanırsın. Mesela ben İngilizceyi iyi bildiğim için sadece İngilizce konuşulan ülkelere giderdim. İtalyanca bilmiyorsan İltalya'ya, İspanyolca bilmiyorsan İspanya'ya gitmen mantıksız. Ya da oralarda Türk İşletmelerinin birinde işe gireceksin. O zaman dahi biraz olsun yaşadığın ülkenin dilini bilmen gerekir. Diğer bir ihtimal de önden bir 6 ay o ülkenin dil kursuna gitmelisin.

Türkiye'de bir işin yoksa yurt dışını denemek gerekir her türlü. Baktın olmadı geri dönersin. Kaybedeceğin bir şey yok ama kazanacağın çok şey var. Yaşın gençse korkmadan atılmalısın. Nereye gidersen git kendine ait bir evinin olması ilk öncelik olmalı. Daha sonra bir yuva kurman ve aile sahibi olman. İş arkadaşı, dost, komşu, best friend falan bir yere kadar yer, içer gezer eğlenirsin ama günün sonunda hepsi gider yalnız kalırsın. Anne, baban kardeşlerin falan da yanında olmayacak. Zaten yabancı bir ülkedesin. Kendini yalnız hissetmemek için iyi bir tercih yapıp doğru kişiyle hayat arkadaşlığı yapmalısın. Yoksa bakarsın 50-60 yaşına kadar çalışmışsın, kazanmışsın ama tek başınasın. Belli bir zamandan sonra çok para da tatmin etmez seni paylaşacak birini ararsın..

Ben yurt disinda yasiyorum. Gecenlerde isten eve donus yolunda otobus'de bir teyze benim GS esofmani giydigimi gorunce benim ile konusmaya basladi, X yere gitmeliyim, oraya nasil giderim yardimci olur musun diye sordu, kizi yaninda, bende yolu gosterdim. Tren gelene kadar bir kac dk sohbet ettik. Teyze Turkiye'den geleli 2 gun oldu o yuzden sordum dedi. Bende tatil icin mi geldiniz diye sordum, yok kizim burada universite okuyacak o yuzden geldim dedi.

Bende teyze Turkiye'de iyi universite okullari yok mu diye sorunca bu ulkenin egitimi daha iyi dedi, kendi tarafindan hakli olabilir tabi. Bende goruslerini merak ettigim icin buraya yeni geldiniz, ilk izlenimiz nasil diye sordum. Bana bu cevabi verdi "Buradakiler biraz irkci ya, kizim universite'de yanliz, buradakiler hic kendisiyle konusmuyor, yardimci olmuyor" dedi. Bu kisiden kisiye degisir tabi, okullarda cogu zaman Turk'ler Turk'ler ile takilir, buradakiler de kendi insanlariyla takilir dedim.

Bu sadece kucuk bir ornek. Yurt disinda yasamanin iyi yonleri var, kotu yonleri de var, bunu yurt disinda yasayanlar bilir sadece. Yine uzun uzun yazarim ama bazilarinin isine gelmeyecegi icin gerek yok.
Irkçılık olmuyor o.

şu başlığın haline bak. türkiye'den kurtulma yolları. sanırsın mülteci kampında esaret yaşıyorlar.
savaşta dağda bayırda kol bacak can vermiş adam bu cümleyi kurmuyor size ne oluyor ? ne de meraklısınız ecnebi diyarlarına . gavurların cirit attığı bir yerde yaşamak açıkçası bende hiçbir ilgi uyandırmıyor .

* istisnalar hariç bir cami görememek
* içinde domuz ürünü var mıdır endişesi taşıyarak gönül rahatlığıyla bir et yiyememek
* ne kadar kalabalık olsa da yalnız olduğumu bilmek
* ortak bir kültüre sahip olmamanın verdiği dışlanmışlık hissi
* çocuk yetiştirirken gavurlaşmasın diye ne yaparım duygusu .
* evime ayakkabı ile girecek insanların verdiği rahatsızlık hissi
vs vs .

NOT: PARA HER ŞEY DEĞİLDİR
Avatar-mesaj uyumunu kes. Gitmek istemeyenlerde de gitme isteği uyandıran harika bi post.

@Taner Dipcik bu başlığa daha önce de yazdım, o dönem neden aklıma gelmedi bilmiyorum ama Türkiye'nin süper, bizim memnuniyetsiz tipler olduğumuz zırvasından dolayı sinirlerim zıpladığı için aklıma gelmedi galiba.

Şöyle bir organizasyon var; European Youth Portal
İşte gidebileceğin ülkeler, şehirler, kurumlar vs tercihte bulunabiliyorsun gayet. Yanlış bilmiyor isem tek gerekliliği 18-30 yaş aralığında olman, dil bilmek gibi bir ön koşulu da yok sadece, online mülakat tarzı bir görüşme oluyormuş son aşamada o arada kendini tanıtman, işte neden gelmek istediğini ifade etmen gibi bir süreç var onları ikna etmen adına o kadar.

Motivasyon mektubu ile başvuru gerçekleştiriyorsun, yine yanılmıyorsam 3-6-12 aylık periyotlarla işte kurum ve duruma göre değişiyor kendin hangisini istiyorsan o paralelde birini tercih edip başvurabilirsin. Kabul edildiğin takdirde, ulaşım ve konaklama masraflarını karşılıyorlar, hayatta kalacağın kadar maddi bir yardım da yapıyor ama tabii bu süreçte resmi olarak bir işte çalışman legal değil. Arkadaşımın arkadaşı bu yolla İspanya'ya gidip, Fransız bir kızla evlenip, oturum izni vs almayı deniyordu en son, başka bir elemanda Macaristan'a gitmişti ama sonra ne oldu bilmiyorum pek yakın değildim kendim de deneyecektim ama işte hem kendi güvenli alanımdan çıkmak hem ailevi bir nedenden ötürü vazgeçtim. Çok zor değil gibi bu organizasyon ile gitmek hatta bunun Güney Amerika versiyonu da vardı ama adını unuttum gitmeyi kafaya koydu isen güzel bir motivasyon mektubu hazırlarsan illa birinden kabul alırsın bence.

@Taner Dipcik bu başlığa daha önce de yazdım, o dönem neden aklıma gelmedi bilmiyorum ama Türkiye'nin süper, bizim memnuniyetsiz tipler olduğumuz zırvasından dolayı sinirlerim zıpladığı için aklıma gelmedi galiba.

Şöyle bir organizasyon var; European Youth Portal
İşte gidebileceğin ülkeler, şehirler, kurumlar vs tercihte bulunabiliyorsun gayet. Yanlış bilmiyor isem tek gerekliliği 18-30 yaş aralığında olman, dil bilmek gibi bir ön koşulu da yok sadece, online mülakat tarzı bir görüşme oluyormuş son aşamada o arada kendini tanıtman, işte neden gelmek istediğini ifade etmen gibi bir süreç var onları ikna etmen adına o kadar.

Motivasyon mektubu ile başvuru gerçekleştiriyorsun, yine yanılmıyorsam 3-6-12 aylık periyotlarla işte kurum ve duruma göre değişiyor kendin hangisini istiyorsan o paralelde birini tercih edip başvurabilirsin. Kabul edildiğin takdirde, ulaşım ve konaklama masraflarını karşılıyorlar, hayatta kalacağın kadar maddi bir yardım da yapıyor ama tabii bu süreçte resmi olarak bir işte çalışman legal değil. Arkadaşımın arkadaşı bu yolla İspanya'ya gidip, Fransız bir kızla evlenip, oturum izni vs almayı deniyordu en son, başka bir elemanda Macaristan'a gitmişti ama sonra ne oldu bilmiyorum pek yakın değildim kendim de deneyecektim ama işte hem kendi güvenli alanımdan çıkmak hem ailevi bir nedenden ötürü vazgeçtim. Çok zor değil gibi bu organizasyon ile gitmek hatta bunun Güney Amerika versiyonu da vardı ama adını unuttum gitmeyi kafaya koydu isen güzel bir motivasyon mektubu hazırlarsan illa birinden kabul alırsın bence.
@Demir P. Baş

Üst Alt