Türkiye'ye Transfer Olan Yabancı Oyuncuların Futbolunun Geriye Gitme Nedenleri - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'ye Transfer Olan Yabancı Oyuncuların Futbolunun Geriye Gitme Nedenleri

Antrenmanlar herhalde biraz daha hafifdir türkiyede. Adamlar bir de yüksek maas + uzun sozlesmeyle geliyorlar. Türkiyeye gelenler normalde zaten yasi cok fazla genc olmuyor ve kariyer olarak düsüste oluyorlar.

Kalitesiz lig olduğu için futbol o kadar basit bir oyun değil şimdi sen en kral oyuncu yu getiriyorsun takım da ne taktik ne teknik hiç bir şey yok takım birbiriyle uyumlu değil muslera mariano yuto marcao nzonzi seri lemina belhanda feghouli falcao babel andone şu isimlere bakarmisin kağıt üstünde efsane kadro sahaya çıkınca 2008 ayhan akman barış özbek arda turan ümit karan cihan li kadrodan daha kötü top oynuyor..

Ya mesela alman oyuncu...

Adam hayatı boyunca Bundesliga ile büyümüş... İngiltere İspanya bilmem İtalya ligini takip etmiştir az çok.

Türkiye ligini kim nereden bilsin veya ilgisi olsun yahu?

Duymuştur tabiki aynı benim japon ligini duyduğum gibi. Pro işine odaklanır tamam ama yüksek verim vermesi için heyecan, tutkuda da olmalı az çok sporcuda.

Renktaş esasında orada anlatmak istediğim şuydu: Yurt içinden aldığın yerli topçu zaten leş, misal Tarık Çamdal. Adam bize geldiğinde geriye gitmiyor zaten kötü oyuncuydu sadece bize geldiği için kalitesizliği ortaya çıktı. Ama yabancı oyuncunun kaliteli olduğunu biliyorsun, iyi futbolcu olduğunu biliyorsun ama 1 sene sonra o da yatışa geçiyor.

Onun da istisnalari var. En bariz ornek Selcuk Inan. Birinci senesinde muhtesem. Ikinci senenin basinda boktan ikinci yarisinda gene muhtesem. Sonrasi malumunuz.

Neyse bu sorunun cevabi biraz kisilikle biraz da profesyonellikle ilgili. Messi ve Ronaldo her yil bok gibi para kazaniyorlar. Bunun sebebi Allah vergisi yeteneklerinin ustune daha cok calisip koymalari ve karsiliginda emsalsiz basarilara imza atmalari. Belli bir kazanc seviyesinde kalabilmeleri icin bu sart. Ayni zamanda kaybetmeyi sevmeyen yapilari var.

Ote yandan diger kalan binlerce aktif lisansli profesyonel topcular M ve R seviyesinde ulasamayacaklarini bildiklerinden kariyerleri boyunca en azindan bir buyuk kontrati koparacak kadar oynayip sonra yatiyorlar. Baska da bir izahi yok yani. Eger gercek profesyonellerse kendilerine backup, islerinin hakkini kariyerleri boyunca vermeye gayret ediyorlar. M ve R gibi kupa ustune kupa kazanmasalar bile hep belli bir seviyede kalmak icin takdire şayan bir ugras veriyorlar. Bu kategorideki topculara ornek olarak ta Bulent Korkmaz veya Gerrard 'I verebiliriz. Benim dusuncem bu yonde.

Antrenman bilgisi düşük teknik direktörler ve iş disiplini olmayan oyuncular olunca gelen oyuncuların büyük kısmı da ben enayi miyim diyip yatışa geçiyor. Nasıl olsa milyonlar da hesabına yatıyor. Düşük tempolu çöp ligimizde de 3 5 iyi maç oynayıp kral olacağını da biliyor. Bunların hepsi bir araya gelince oyuncu geliştiremeyen çöp takımlar çıkıyor işte ortaya.

Soldado, İspanya'ya geri döndüğünde iki hafta boyunca antrenmanlara alışmakta çok zorlandığını söylemişti. Ama ben olayı sadece buna bağlamıyorum. Futbolcuların çoğu, özellikle belli bir yaşa gelmişse burayı son durak olarak görüyor. Yeterince özverili değiller. Drogba'nın ileri yaşına rağmen bırakın bu ligi Avrupa maçlarında bile neler yapabildiğini gördük.

Ve tabiki özellikle taraftarların ve basının kalitesizliği. 2 maç iyi oynayan oyuncuyu futbol sefiri olarak görmeleri.

Bence bu antrenman ile alakalı ve disiplin ile ilgili İkili mücadeleye girmeden kendini yere atıp faul bekleyen çok futbolcu var. verilen garanti paralar fazla maaşlarda buna eklenince ortaya çıkan sonuç bu.

Kaliteli bir lige gelmiyorlar. Disiplini olmayan 30 yaş üstü oyuncuların neredeyse çoğu bu lige emeklilik ligi kafasında bakıyor. Basitçe gerçek bir hedefi amacı olmayan bir ligde kolay para kazanmak istiyorlar.

Bir önceki sayfada bir arkadaş söylemiş. Gelen oyuncuların çoğu düşüşte oluyor. Üst düzey seviyede olsa zaten Dünya'nın bihaber olduğu ligimizde top oynamaya gelmez.

Antreman eksikliği en büyük sorunlardan.

Arada bizim ligde olan takımların antreman görüntülerine bakıyorum hala 5 e 2 gibi modeller var, klasik antreman bitince çift kale maç. Bireysel olarak oyuncuları geliştirecek antreman metodları yok. Oyuncu kendi çalışırsa aradan sıyrılıyor o da fiziksel anlamda.

Antreman eksikliği en büyük sorunlardan.

Arada bizim ligde olan takımların antreman görüntülerine bakıyorum hala 5 e 2 gibi modeller var, klasik antreman bitince çift kale maç. Bireysel olarak oyuncuları geliştirecek antreman metodları yok. Oyuncu kendi çalışırsa aradan sıyrılıyor o da fiziksel anlamda.
İyide, çok ağır antreman yaptırırsanda hocanın başını yiyiyorlar. Kötü sonuçlarla kovduruyorlar. Adamlar zaten yatmaya gelmiş sen bize neyapıyorsun modundalar.

Belki sebeplerden biride bizde sistem yok. Uzun vadeli planlama yok. Hocalar, kadrolar çoksık değişiyor. Gelen oyuncu bir sistem görse kendini daha fazla zorlayabilir belki.

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Antrenman ve oynanılan maç kalitesi. İlk sene çok belli etmese de sonraki seneler düşüşe geçmelerinin bariz nedeni bu.

Sınırlarını buna göre zorluyorlar.

Üst Alt