Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık

Cevap: Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık

Türkiye, Marmara Bölgesi ve kıyı bölgeler hariç kurak bir coğrafyaya sahiptir.

Kuraklık ayrı, sıcaklık ayrıdır. Türkiye kurak bir ülke değildir. Dağlık kesimler yeşil değildir. Ankara'dan sonrasında (karadeniz hariç) yeşil değildir. Gittikçe azalır lakin kuraklık belli 1-2 bölge hariç yoktur. O yüzden Tüm Türkiye için kurak demek coğrafyaya hakarettir.

Nasil degilmis ? :) Kiyi bølgeleri haric gittikce yesilligin yok olmasinin nedeni ne ? Denizel etkinin ic alanlara gelmemesi ve yeterli yagmur degil mi ? Kuraklik kriteri icme suyu bulup bulmamak mi sadece ? Ekstra urun cesitliligi ne Anadolu'da hatta Turkiye'nin kiyi bølgeleri haric. Sadece teknoloji ile mi alakali tarimsal verimlilik iklim ve toprak ile hic mi baglantisi yok. Kuraktir Turkiye kiyi kesimleri haric. Ekstra cok fazla yukselti var. Bu da engel denizelligin ic kesimde egemen olmamasina. Neyle alakali Turkiye'nin kiyi kesimler haric yesil olmamasi denizellik ve yukselti ile alakali degil mi o da esittir karasallik ile ?

Karadeniz bölgesini hiçe saymayın şimdi. Senenin 4'de 3'ü yağış alan bir bölge ve oldukça ılıman bir iklime sahip.

Bilinen birşey de, yanlış hatırlamıyorsam 3000 yılı kapsayan bir olay var. Güneş Dünya'ya yaklaşıyor. Dünya'nın sonu böyle olacak zaten bu bilimsel bir gerçek. Ama Güneş öyle pat hemen yarın selam diyip gelmeyecek. Bu aşırı uzun ve karmaşık fiziki formüllere dayanıyor. Ve bu 3000 yıl da toplam 20-30 derece arası bir artış olacak. Bu da 30 yıl da 0.5 derece artışı demek. Yani bundan 50 yıl sonra iyice sıkıntılar artar da, 2013 fln daha çok erken bu tarz sıkıntılar için.

Hukumet ormanların mobilyaya cevrilmesine ve surekli insaat dikilmesine izin verdigi icin normal. Onemli degil gerci, kuresel ısınmanın ne demek oldugunu gorecek herkes nasılsa.

"insan kendi kuyusunu kazar" <-- dogru.

sulara ve elektriğe yine zam yolda ayrıca barajlarda 3 senelik suyumuz var allaha şükür fakat ocaktan sonra çok şiddetli bir kış geçireceğimiz kanaatindeyim.

Karadeniz bölgesini hiçe saymayın şimdi. Senenin 4'de 3'ü yağış alan bir bölge ve oldukça ılıman bir iklime sahip.

aralık sonu geldi daha adam gibi yağmur yağmadı daha şurada 6 sene önce kardan geçilmiyordu, sanırım deniz kıyısından yukarılara çıkma vakti geldi.

Kurak olması bir kenara topraklarımızda verimsizlik de var. Ne adam gibi meyve üretilir(üzerime gelenler olursa donanım sağlam, rezil ederim), ne petrol çıkar, ne de farklı bir mineral.

Sana bulasmamak gerekir donanim saglamsa :) Toprak verimsizligi iklimle de kurak olmasi ile de cok alakali. Anadolu mesala bozkir ve hep ayni tur urun arabayla gecildiginde camdan bakinca bile belli oluyordu direk. Sebep karasallik ve buna paralel kuraklik. Petrol konusunda katiliyorum ve iste surda petrol cikti kapattilar istemiyorlar falan bence direk sehir efsanesi. Onca sirketler var Akdeniz falan altini ustune getiriyorlar petrol bulmak icin. Bir yerde yuzeye yakindir cikmistir ordan belki insanlar dusunmustur aaa petrol var. Sonucta kalitesi rezervi falan cok ønemli. Orada yapacagi maliyeti karsilayabilmeli ki o tesisler sanirsam cok pahali. Yuzeye yakindir azdir ya da kaliteli degildir sonucta o masrafi karsilayabilmeli ki platform vs. vs. onca paradir. Petrol dogalgaz falan direk atlarlar zaten bu sekilde olmasa her tarafta deli gibi petrol gaz falan aramazlar.

Fakat meyve konusunda kiyi bølgeleri iyi bence. Tam profesyoneldir makinalasmadir ne kadar uygulaniyor onu bilemem fakat ordaki topraklar verimli. O da direk iklimle alakali gene. Fakat tartismak bile gereksiz bence kiyi bølgeleri haric Turkiye'nin kurak olmasini.

Nasil degilmis ? :) Kiyi bølgeleri haric gittikce yesilligin yok olmasinin nedeni ne ? Denizel etkinin ic alanlara gelmemesi ve yeterli yagmur degil mi ? Kuraklik kriteri icme suyu bulup bulmamak mi sadece ? Ekstra urun cesitliligi ne Anadolu'da hatta Turkiye'nin kiyi bølgeleri haric. Sadece teknoloji ile mi alakali tarimsal verimlilik iklim ve toprak ile hic mi baglantisi yok. Kuraktir Turkiye kiyi kesimleri haric. Ekstra cok fazla yukselti var. Bu da engel denizelligin ic kesimde egemen olmamasina. Neyle alakali Turkiye'nin kiyi kesimler haric yesil olmamasi denizellik ve yukselti ile alakali degil mi o da esittir karasallik ile ?

Türkiye kurak değildir. Susuzluk vs dünyanın birçok ülkesinde mevcut olan sorundur. Mineral konusunda fakirde değiliz. Ar-Ge yapılsın birçok kaynakta bulunur. Söylediğim gibi dünyada hiçbir ülke yoktur ki "ufak tefek il büyüklüğündeki ülkeleri saymıyorum" her yeri yemyeşil olsun. Türkiye'nin büyük kısmında kuraklık sorunu yoktur. Bazı bögelerimizde mevcuttur evet. O yüzden geçiniz. 4 mevsimi rahatlıkla bolbol yaşar.

Topraklar kurak değil insanlar tembel ve sadece ekimi dikimi bakımı kolay veya çevrede çok popüler olan ürünlere yöneliyorlar. Sonrada herşeyi devlete satmaya kalkıyorlar. Sonra çiftçi zor durumda oluyor. Tarıma yatırım yapan ne kadar şirket varsa 3 senede %200-%500 arası geri dönüş sağladı ve sanayi şirketleriyle atbaşı yarışacak derecede geliştiler.

Şehirleşmeden tekrar kırsala göç başlarsa tarımın gelişeceğine inanıyorum ama bu seferde kuraklaşmadan dolayı zamanında bıraktıkları kadar verimli toprakları bulamayacaklar.

Bu gelişime inanmama sebeb olan fikrim ise; Şehire gelen insan kendini geliştiriyor ve eğitim seviyesi yüksekliyor,bu insanların tekrar kırsala dönmesi halinde yaptığı işi babadan kalma tarım olarak görmeyip yatırım olarak yapacaklardır. Ürünün dönüşünüde devlete değil, piyasa araştırması yaptıktan sonra akıllıca yapacaklardır. Bana şu an 5-10 sene geri ödemesiz kredi verseler ilk olarak tarıma yatırım yapardım.

Türkiye kurak değildir. Susuzluk vs dünyanın birçok ülkesinde mevcut olan sorundur. Mineral konusunda fakirde değiliz. Ar-Ge yapılsın birçok kaynakta bulunur. Söylediğim gibi dünyada hiçbir ülke yoktur ki "ufak tefek il büyüklüğündeki illeri saymıyorum" her yeri yemyeşil olsun. Türkiye'nin büyük kısmında kuraklık sorunu yoktur. Bazı bögelerimizde mevcuttur evet. O yüzden geçiniz. 4 mevsimi rahatlıkla bolbol yaşar.

4 mevsim daha cok Orta kusakta yer almasi ile alakali. Tipiktir 4 mevsim cogu Orta kusak ulkesinde. Fakat karasallik ve denizellik farklidir. Turkiye'nin kiyi bølgeleri haric neden surekli karasal iklim urunleri yetistiriliyor ? Sebep kuraklik iste nesini tartisiyoruz anlamiyorum kuraklik deyince direk su kitligi mi anlasiliyor ? Genelinde var kiyi bølgeleri haric ki en buyuk belirtisi tarimsal cesitlilik. Cografya bile alt ust ediliyor karasal iklim degil o yuzden de kurak degil diye Turkiye icin. Sabit temeldir bu cografya bilgisi. Neden bøyle ?

Daglar var denizden gelen su buhari dag boyunca yukselir ve yagisi dag ile deniz arasina birakir. O yuzden Karadeniz'den geldikce yesillik azalir ve Anadolu bozkir. O su buhari dagi asarsa da dagin bu taraflarina zaten yagis birakmaz. Temel cografya bilgisi bu. Ekstra yukselti yukselti de Akdeniz iklimini engeller. Denizelligi ic kesimlere gecirmez. Sicaklik farki fazladir kislar soguk yazlar sicak hem de cok sicak. O yuzden soguga ve sicaga dayali urun yetistirirsin ve karasal kurak iklim urunudur bugday falan.

Hayvancilik da aynisi. Siz de geciniz. Turkiye buyukbas hayvancilik icin uygun bir ulke degil. Sebep gene kuraklik ve karasallik. Buyuk hayvanlar icin yaz yagislari genis cayirlar olmali cim ot yesil falan. Hollanda ineklerinin verimliligin cok olmasi falan tesadufi falan degil ekstra orda tarim yaptiklari alan cok kisitli olmasina karsin cok fazla verim almalarinin tek nedeni de sadece teknoloji degil.

Dedim ya karasallik ve kuraklik deyince direk su kitligi anlasiliyor hic de øyle degil. Mineral dedigin seyin ortaya cikmasi icin yagisin fazla olmasi gerekir. Eger iklim sert karasalsa kimyasal cøzulme gerceklestiremezsin orda mineral bakimindan da zengin falan olmaz.

Turkiye'nin kiyi bølgeleri haric neyin yesilligi arabadan gecince bile direk belli oluyordu. Ki en buyuk belirtisi bunun tarim. Kiyi bølgeleri haric genelde karasal iklime dayali urunler yetistirilir ve gene iklimle alakali buyuk hayvanlar falan dogal yetistirilemez Turkiye'de cunku cayir mera yok az. Ahirda yetistirirsin o da verimliligi dusurur vs. vs. karadeniz de olur orda yapiyorlar mi onu da bilmiyorum fakat Anadolu'da yaparsin fakat verimliligi azdir inegin falan.

Sabittir de bu cografya bilgisi her yerde øzellikle de denizellik ve karasallik ve karasalligin kuraklikla da yakindan bagi oldugu. Ne yapacaksin yeterli yagis yoksa kimyasal cøzulme gerceklestiremedikce istedigin kadar ARGE yap mineraller icin bir anlam ifade etmeyecek.

Zaten o yuzden Israil falan tarimda surekli makinelesme modernlesme yoluna zevkinden gitmiyor. Ya da Turkiye'de kiyi bølgeleri haric urun cesitliligi yok vs. vs.

Edit: Tarimsal urun cesitliligini sagladigin yer kiyi bølgeleridir gene. Zaten sabit kiyi bølgeleri haric kuraktir Turkiye ki kiyi bølgelerindeki durum da dar alanda etkili gene daglardan falan dolayi. Anadolu'da mi ya da Dogu'da mi yetistiriyorsun meyveleri falan tarimsal olarak daha fazla urun cesitliligi sagliyorsun.

Türkiye'nin kurak sınıfına girdiğini bu yaşıma geldim yeni duydum valla.Bazen farklı görüş belirteceğim diye iyice saçmalıyorsunuz.

Topraklar kurak değil insanlar tembel ve sadece ekimi dikimi bakımı kolay veya çevrede çok popüler olan ürünlere yöneliyorlar. Sonrada herşeyi devlete satmaya kalkıyorlar. Sonra çiftçi zor durumda oluyor. Tarıma yatırım yapan ne kadar şirket varsa 3 senede %200-%500 arası geri dönüş sağladı ve sanayi şirketleriyle atbaşı yarışacak derecede geliştiler.

Şehirleşmeden tekrar kırsala göç başlarsa tarımın gelişeceğine inanıyorum ama bu seferde kuraklaşmadan dolayı zamanında bıraktıkları kadar verimli toprakları bulamayacaklar.

Bu gelişime inanmama sebeb olan fikrim ise; Şehire gelen insan kendini geliştiriyor ve eğitim seviyesi yüksekliyor,bu insanların tekrar kırsala dönmesi halinde yaptığı işi babadan kalma tarım olarak görmeyip yatırım olarak yapacaklardır. Ürünün dönüşünüde devlete değil, piyasa araştırması yaptıktan sonra akıllıca yapacaklardır. Bana şu an 5-10 sene geri ödemesiz kredi verseler ilk olarak tarıma yatırım yapardım.

Aynen öyle. Avrupa'nın tamamının tarım ürünlerine bakılsın bizim kadar çeşitlilik yoktur. Ya çok soğuk ve verimsizdir ya da Akdeniz kıyısındadır ve mevsimliktir. Bizde herşey var ama üretim, teknoloji ya da insan gücü az hatta bitirildi iyice. Avcrupa = Patates. Ölecekler o da olmasa. Envayi çeşit yemeğini yapıyorlar. İskandinav ülkeleri balıkçılık ya da bazı tarım ürünleri.Türkiye kurak değildir. Etrafı 3 yanı denizle çevrili gölleri olan, akarsuları bulunan bir ülke kuraksa diğer ülkeler bitmiş o halde. ABD'nin neredeyse yarısı çöl. Texas-Arizona-Nevada en büyük kara parçaları bunlar.

4 mevsim daha cok Orta kusakta yer almasi ile alakali. Tipiktir 4 mevsim cogu Orta kusak ulkesinde. Fakat karasallik ve denizellik farklidir. Turkiye'nin kiyi bølgeleri haric neden surekli karasal iklim urunleri yetistiriliyor ? Sebep kuraklik iste nesini tartisiyoruz anlamiyorum kuraklik deyince direk su kitligi mi anlasiliyor ? Genelinde var kiyi bølgeleri haric ki en buyuk belirtisi tarimsal cesitlilik. Cografya bile alt ust ediliyor karasal iklim degil o yuzden de kurak degil diye Turkiye icin. Sabit temeldir bu cografya bilgisi. Neden bøyle ?

Daglar var denizden gelen su buhari dag boyunca yukselir ve yagisi dag ile deniz arasina birakir. O yuzden Karadeniz'den geldikce yesillik azalir ve Anadolu bozkir. O su buhari dagi asarsa da dagin bu taraflarina zaten yagis birakmaz. Temel cografya bilgisi bu. Ekstra yukselti yukselti de Akdeniz iklimini engeller. Denizelligi ic kesimlere gecirmez. Sicaklik farki fazladir kislar soguk yazlar sicak hem de cok sicak. O yuzden soguga ve sicaga dayali urun yetistirirsin ve karasal kurak iklim urunudur bugday falan.

Hayvancilik da aynisi. Siz de geciniz. Turkiye buyukbas hayvancilik icin uygun bir ulke degil. Sebep gene kuraklik ve karasallik. Buyuk hayvanlar icin yaz yagislari genis cayirlar olmali cim ot yesil falan. Hollanda ineklerinin verimliligin cok olmasi falan tesadufi falan degil ekstra orda tarim yaptiklari alan cok kisitli olmasina karsin cok fazla verim almalarinin tek nedeni de sadece teknoloji degil.

Dedim ya karasallik ve kuraklik deyince direk su kitligi anlasiliyor hic de øyle degil. Mineral dedigin seyin ortaya cikmasi icin yagisin fazla olmasi gerekir. Eger iklim sert karasalsa kimyasal cøzulme gerceklestiremezsin orda mineral bakimindan da zengin falan olmaz.

Turkiye'nin kiyi bølgeleri haric neyin yesilligi arabadan gecince bile direk belli oluyordu. Ki en buyuk belirtisi bunun tarim. Kiyi bølgeleri haric genelde karasal iklime dayali urunler yetistirilir ve gene iklimle alakali buyuk hayvanlar falan dogal yetistirilemez Turkiye'de cunku cayir mera yok az. Ahirda yetistirirsin o da verimliligi dusurur vs. vs.

Sabittir de bu cografya bilgisi her yerde øzellikle de denizellik ve karasallik ve karasalligin kuraklikla da yakindan bagi oldugu. Ne yapacaksin yeterli yagis yoksa kimyasal cøzulme gerceklestiremedikce istedigin kadar ARGE yap mineraller icin bir anlam ifade etmeyecek.

Zaten o yuzden Israil falan tarimda surekli makinelesme modernlesme yoluna zevkinden gitmiyor. Ya da Turkiye'de kiyi bølgeleri haric urun cesitliligi yok vs. vs.

Selen komik olmuş ilk cümleyi okudum sadece kasıyorsun hala. Türkiye orta kuşak, başka kuşak coğrafya kasıyorsunuzda gerçeklere gelelim. Kuraklık nedir ? Zamanla değişir. Dünya bazen kuraklık yaşar bölgesel bu sıralar bize geldi yağmur azaldı vs. Birçok ülkede var bu sorun diyorum. Kurak değildir Türkiye. Tüm ülkeye mal etmeyin. Belli bölgelerimizde vardır evet. İstanbul'a bakıp kurak demek zaman komik 18m insan var orada. Birçok Avrupa ülkesinden tek başına misli ile fazla. Ülkemizde yetişen ve elverişli olan ürünleri yazdırmayın burada. Patates ülkelerini örneklemeyin.

Selen komik olmuş ilk cümleyi okudum sadece kasıyorsun hala. Türkiye orta kuşak, başka kuşak coğrafya kasıyorsunuzda gerçeklere gelelim. Kuraklık nedir ? Zamanla değişir. Dünya bazen kuraklık yaşar bölgesel bu sıralar bize geldi yağmur azaldı vs. Birçok ülkede var bu sorun diyorum. Kurak değildir Türkiye. Tüm ülkeye mal etmeyin. Belli bölgelerimizde vardır evet. İstanbul'a bakıp kurak demek zaman komik 18m insan var orada. Birçok Avrupa ülkesinden tek başına misli ile fazla. Ülkemizde yetişen ve elverişli olan ürünleri yazdırmayın burada. Patates ülkelerini örneklemeyin.

Orta kusak ulkeleri ve 4 mevsim ile alakan yoksa Emrah cografya egitimi nasil veriliyor size merak ediyorum. Denizellik ve karasalliktan cogunuz bihaber herhalde. Zaten kiyi bølgeleri haric kuraktir dedim ki saydim tarimsal urun cesitliligi topragin mineral olarak az olmasi buyuk hayvanlar icin uygun olmamasi vs. vs. Onlardan aldigin verimin az olmasi vs. vs. Turkiye'nin kiyi bølgeleri disina da karasallik yok kuraklik yok demek ciddi ciddi cografyayi alt ust eden birsey ben de bu konuda kasmanizi anlamiyorum. Yani tarimsal urun cesitliliginin kiyi bølgeleri haric ne oldugunu sen de adin gibi biliyorsun. Mineral ve cøzulme arasindaki bagintiyi da biliyorsun. Istanbul falan degil sorun Turkiye kiyi kesimleri haric kurak bir ulkedir.

Kuraklik ekstra esittir sadece su kitligi da degildir. Icme suyu ihtiyacina bakip karasallik øzelliklerini yagisin yeterli olmamasini denizellik ve karasalligi arka plana atip kurak dememek de gayet ilginc.

Benim bildiğim kuraklık yıllık yağış miktarıyla doğru orantılıdır.Türkiye'nin de kurak ülkelerle yağış miktarı eş değer değil.

Orta kusak ulkeleri ve 4 mevsim ile alakan yoksa Emrah cografya egitimi nasil veriliyor size merak ediyorum. Denizellik ve karasalliktan cogunuz bihaber herhalde. Zaten kiyi bølgeleri haric kuraktir dedim ki saydim tarimsal urun cesitliligi topragin mineral olarak az olmasi buyuk hayvanlar icin uygun olmamasi vs. vs. Onlardan aldigin verimin az olmasi vs. vs. Turkiye'nin kiyi bølgeleri disina da karasallik yok kuraklik yok demek ciddi ciddi cografyayi alt ust eden birsey ben de bu konuda kasmanizi anlamiyorum. Yani tarimsal urun cesitliliginin kiyi bølgeleri haric ne oldugunu sen de adin gibi biliyorsun. Mineral ve cøzulme arasindaki bagintiyi da biliyorsun. Istanbul falan degil sorun Turkiye kiyi kesimleri haric kurak bir ulkedir.

Turkiyedeki nehir sayısı kurak dememek için yeterli Selen. Biliyorsun belki nehirler sadece denize döküldüğü yerde yoklar, doğduğu yerden boğazına kadar heryere verim sağlıyorlar. Kuraklık sadece birkaç kısıtlı bölgemizde olan bir sorun. Ama kuraklaştığı ve verimsizleştiği gerçek. Bunun sebebide bilinçsiz tarım, iklimsel değişiklikler, bilinçsiz sulama, bilinçsiz su tüketimi, rastgele şehirleşme veya yapılaşma falan diye 100 bin tane sebeb sayabiliriz ama Türkiye kurak değil. Sen Danimarkada ne coğrafyası okudun bilemiyorum ama ben zaten Türkiyede öğrendiğim coğrafyayı unutalı 10 sene oldu. Ben gözlemlerime ve bu konuda çeşitli yerlerde okuduğum makalelere göre çıkarım yapıyorum. Ayrıca Türkiyeye ne kadar geldin ne kadarını gezdim onuda merak ediyorum, öyle google earthten bakmaya benzemez bu ;)

Avrupa'da ABD'de suyu bile kartuşlarla limitli satıyorlar. Komik kuraklık yorumları gerçekten bu saatte komik oluyor kusura bakmayın. Yağış miktarları vs belli dönemlerde artar belli dönemlerde azalır. Çok artarsada zararlıdır birçok ürün talan olur, az yağarsada zarar. Kısacası Türkiye dengelidir yağış olarak. Kaç ülke var 3 tarafı deniz, içinde göller, akarsular (yüksek debili !) olan. Evet bazı bölgelerimiz kuraktan ziyade sert karasal iklimde ve/veya çöl iklimine yakın ama her ülkede vardır bu. biz geniş bir coğrafyadayız. Bunlar olağan şeyler.

Üst Alt