UEFA’dan Kur Zararına Ayar


uefa.jpg

Sarı-lacivertli yöneticiler ile UEFA Başkanı Ceferin’in İsviçre’de gerçekleştirdiği kritik zirvede dövizdeki artışın Finansal Fair Play anlaşmasına uymak zorunda olan kulüpleri zor durumda bırakması masaya yatırıldı. UEFA’nın yüzde 25’i bulan kur zararı konusunda gerekenin yapılacağını bildirdiği ortaya çıktı.


UEFA’dan geçtiğimiz hafta İsviçre’ye çıkarma yapan Fenerbahçe’ye müjdeli haber geldi. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in de destek verdiği sarı-lacivertli yönetim kritik ziyaretten olumlu sonuçlar elde etti.

Milliyet Gazetesi’nden Senad Ok’un haberine göre toplantıda UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ile Başkan Aziz Yıldırım ve sarı-lacivertli yöneticilerin tanışmasının ardından diğer konulara geçilirken önemli adımların atıldığı ortaya çıktı. UEFA ile imzalanan Finansal Fair Play anlaşması çerçevesinde sarı-lacivertliler her sezon zararını azaltmak zorunda. Dört sezonluk yapılan anlaşma çerçevesinde Fenerbahçe anlaşma kurallarına uydu ve zararını bu sezon itibariyle 20 milyon euroya kadar çekti.

UEFA’ya bu sene ise 10 milyon euro açık vermeyi taahhüt eden sarı-lacivertliler döviz kurunun artışı sebebiyle sıkıntı yaşadı. Yönetimin yaptığı tespitlerde geçen sezon Mayıs ayında 3.2 lira olan euro kuru şu anda 4 lirayı bulmuş durumda. Bu artış kulübün mali anlaşmaya uymasını bir hayli zorlaştırıyor.

Yapılan tespitlerde sadece döviz kurunun artışı ile zararın yüzde 20, yüzde 25 arası artacağı hesaplandı. Bu durumu UEFA ile paylaşan yöneticiler olumlu cevap aldı. UEFA yetkilileri, kulüplerden kaynaklanmayan bu durumu dikkate alacağını ve gerekli kolaylığın sağlanacağını sarı-lacivertli yönetime iletti.

HERKES YARARLANACAK

Fenerbahçe’nin bu girişimi benzer şekilde UEFA ile geçtiğimiz yıllarda anlaşma imzalayan ve döviz kurunun artışı sebebiyle sıkıntı yaşayan diğer takımları da rahatlatacak.

Dövizdeki artıştan olumsuz etkilenen ezeli rakipler Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un yanı sıra Rus ekiplerinin de benzer sıkıntıları vardı. UEFA, sarı-lacivertli yönetimin bu girişimi ile döviz kurunun artışı sebebiyle sıkıntı yaşayan ekiplere yardımcı olacağını belirtti. Konuyla ilgili yapılacak düzenlemenin detaylarının kısa zaman da netleşeceği ifade edildi.

Gamaspor
 
UEFA'ya güven mi kaldı, bunu da yaparlar.

2012'de sponsorluk adı altında rüşvet alıp bir takımı yarı final oynatıp, şikeye ceza vermeyen bir kurumdan bahsediyoruz.
 
Bu olursa bak o zaman sorarlar adama biz niye ceza aldık diye. Kur farkından ceza yedik sonucta biz geçen yıl.
 
Üst Alt