UEFA'dan TFF'ye Soğuk Duş


Savcılıktan ayrıldıktan sonra Aydınlar ve Arıboğan ile konuyu tartışan Cornu’nun “Şüphe bile karar için yeterlidir” sözleri soğuk bir hava estirdi.Futbolda devam edenve henüz net bir sonuca bağlanamayan şike soruşturmasına sonunda UEFA el koydu.

UEFA Başkanı Platini'nin talimatıyla dün İstanbul'a gelen Pierre Cornu, İstanbul Adliyesi'nde savcı Mehmet Berk ile görüşmüştü. u görüşmeye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile Başkan Vekili Lütfi Arıboğan da katıldı.Ziyaretle ilgili raporu iki gün içerisinde UEFA'ya sunması beklenen Cornu'nun, edindiği izlenimlerin, temsilcilerimizin Avrupa'daki kaderini belirleyeceği ileri sürüldü.ŞÜPHE BİLE OLSA

Star gazetesinde görüşmeyle ilgili çarpıcı ayrıntılar yer aldı. UEFA’nın Disiplin Başmüfettişi Cornu, Federasyon Başkanı Aydınlar’a “Şikede şüphe bile olsa gereği yapılmalı” diyerek Yunanistan ekibi Volou’nun Avrupa Ligi’nden ihraç kararını hatırlattı.KOMŞUYU HATIRLATTI

Cornu “UEFA, Avrupa Ligi’nde adı şike ile anılan ve aklanmamış bir takım bulunsun istemiyor. Tatmin edici cevaplar alınamazsa, UEFA kendi insiyatifini kullanabilir. Başkan Platini, Yunanistan’da bunun örneğini verdi. Yunan Federasyonu karar almakta zorlanıyordu. Platini, Başbakan Papandreu’ya durumun ciddiyetini anlattı ve ardından Volou ve Kavala ile ilgili küme düşürülme kararı çıktı. Sizlerden de beklentimiz sıfır toleransla karar almanızdır” ifadesini kullandı.Aydınlar da Cornu’ya “Suçlanan kişilerin savunmasını almadan karar veremeyiz. Gizlilik kararı kalktığında en ufak bir kanaat ve şüphe oluşursa gereğini yaparız” dedi.

EL KOYMA YOK BİLGİ ALIMI VAR

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, savcılıkta yapılan toplantıdan sonra çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladı. “UEFA şikeye el mi koydu?” şeklindeki soru üzerine sinirlenen Aydınlar, “Yok böyle bir şey. Sadece bilgi almaya geldiler” cevabını verdi. Aydınlar, olarak şu açıklamayı yaptı: “UEFA’nın şike konusundaki başdanışmanı geldi. Soruşturmayı yürüten savcı ile değerlendirme yapıldı. UEFA temsilcisi şike soruşturmasını başlattıkları için savcılarımıza teşekkür ettiler. Bundan sonra da bilgi sahibi olmak istediklerini söylediler. UEFA şike konusuna el koydu diyemeyiz. Halen Futbol Federasyonu’nun yürüttüğü bir soruşturma var. UEFA sadece bilgi alıyor. Rapor hazırlamaları sözkonusu değil. Böyle bir şey yok.”Kaynak : UEFA'nın Başmüfettiş Pierre Cornu'yu İstanbul'a göndermesi şike soruşturmasına ayrı bir boyut kattı
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soguk DusYahu arkadaşlar bu görüşme basına açık mı yapıldı yada MAA dan başkası açıklama mı yaptıda böyle haber yapıyorlar? Haberin doğruluğundan eminmisiniz?
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soguk DusEğer UEFA Savcı Mehmet Berk in verdiği delil ve belgeleri yeterli bulursa emin olun anında toplantısını yapar. Yarın da FB - BJK yi kupalardan ihraç eder. Bu da şu anlama gelir MAA denen zat afedersiniz eşşek gibi FB - BJK ve Sivas ı küme düşürmek durumunda kalır. Zaten Uefa dan ihraç gelirse TFF hangi yüzle göreve devam eder orasını da Allah bilir.
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soguk DusHaber atmasyon. UEFA'nın yaptırımı şu an için sözkonusu değil,ne zaman ki gizlilik kalkar iddianame hazırlanır, ondan sonra TFF'nin vereceği karara göre hareket eder,TFF bir karar verirse ilgili kulüplere cezayı yapıştırır,eğer TFF yine topu taca atar ve mahkeme sonucunu beklerse o zaman işin içine büyük patron girer toptan tekme olayları başlar,federasyon da cezaların içine girer.
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soguk DusEğer UEFA Savcı Mehmet Berk in verdiği delil ve belgeleri yeterli bulursa emin olun anında toplantısını yapar. Yarın da FB - BJK yi kupalardan ihraç eder. Bu da şu anlama gelir MAA denen zat afedersiniz eşşek gibi FB - BJK ve Sivas ı küme düşürmek durumunda kalır. Zaten Uefa dan ihraç gelirse TFF hangi yüzle göreve devam eder orasını da Allah bilir.onlarda yüz yokki ne arasın. o uefanın verdiği karar der geçer. allah topunun belasını versin ne diyim ki. futbolumuzun da içine ettiler, bundan sonra rakibim fenerbahçe ve yardakçıları değil en azından onu biliyorum. böyle ligininde federasyonununda ta........
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşBu UEFA başmüfettişi sizde biraz fazla beklentiye neden olmuş.- UEFA Fenerbahçe'nin veya bir başka takımın alacağı cezaya karışamaz. Sadece UEFA'nın düzenlediği organizasyonlardan men edebilir.

- UEFA'nın söylediği iddia edilen; "%1 bile şüphe varsa düşürün!" sözü uydurmadır. Hiç bir kurum böyle insanlık dışı bir uygulamaya imza atamaz. Bu barbarlıktır.

- Ayrıca savunma hakkı kutsaldır. Gizlilik kalkana kadar taraflardan savunma alınamayacağına göre olumlu ya da olumsuz hiç bir kurum herhangi bir karar alamaz. Aksi despotluğa girer.Boşa ümitlenmeyin derim. CL kuraları çekilecen Fenerbahçe de o kupaya gidecek. Aklanırsa ne ala amaaa aklanmazsa öttürürler Fener'i...
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşUEFA TFF nin birşeyler yapması için tavsiye verir, daha fazlasını yapamaz.Kendi organizasyonundan men edip etmeyeceğine ise aldığı bilgiler doğrultusunda karar verebilir.Bakalım göreceğiz.
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşUefa nın iç cezaya direkt karışmayacağı doğru ama İtalyadaki olaylarda ceza tavsiyesi vermişti. Yunanistandaki olayda da ceza veremeyen federasyon Platininin gidişiyle cezayı yapıştırdı. Yani uefa karışmıyor görünse de aba altından sopa gösterip ceza vermeyen ülkelerin ceza vermesini bir şekilde sağlıyor. Tabi bunun küme düşürme mi eksi puan mı olacağına karışıcağını düşünmüyorum.
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşŞampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nden men bile yeterli bir tehdittir. TFF gerekli kararları alamaz ve şikecileri küme düşüremezse, FIFA'da işe karışıp, uzun vadede milli takımı bile uluslararası organizasyonlardan men etme hakkına sahip. İşin en acısı ise bundan sonra Türkiye'nin şikecilere prim veren bir ülke olarak tanınacak olması.
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşUEFA TFF nin birşeyler yapması için tavsiye verir, daha fazlasını yapamaz.Kendi organizasyonundan men edip etmeyeceğine ise aldığı bilgiler doğrultusunda karar verebilir.Bakalım göreceğiz.Savunma almadan o kararı bile veremez daha doğrusu vermez. Dediğim gibi. Savunma hakkı kutsaldır. UEFA bir diktatör dahi olsa öldürmeden önce numaradan da olsa sanıkların savunmasını mutlaka dinleyecektir. Gizlilik kararı kalkana kadar da bu mümkün değil. Yani Fenerbahçe CL ye gidecek gibi görünüyor. Gerçi bu onların faydasına mı zararına mı bilemedim. Demek ki temiz olduklarına çok güveniyorlar ya da "Battı balık yan gider." diyolar. Ya aklanırsak hesabı mı yapıyorlar ne? :D
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşSavunma almadan o kararı bile veremez daha doğrusu vermez. Dediğim gibi. Savunma hakkı kutsaldır. UEFA bir diktatör dahi olsa öldürmeden önce numaradan da olsa sanıkların savunmasını mutlaka dinleyecektir. Gizlilik kararı kalkana kadar da bu mümkün değil. Yani Fenerbahçe CL ye gidecek gibi görünüyor. Gerçi bu onların faydasına mı zararına mı bilemedim. Demek ki temiz olduklarına çok güveniyorlar ya da "Battı balık yan gider." diyolar. Ya aklanırsak hesabı mı yapıyorlar ne? :DÖyle birşey yok, yancı medyanın kolpasıdır o. Disiplin cezası verirken gerek görürse savunma alır, almak zorunda değildir yani.
 
Ufak bir beyin jımnastiği: UEFA Savci Berk'e neden teşekkür eder?Aklıma geldi paylaşıyım istedim. Mali diyor ki UEFA başmüfettişi savcıya soruşturma için teşekkür etti ve cezai işlemlerin takipçisi olacaklarını söyledi (Başka şeyler de söyledi de önemli değil). Peki biraz düşünün UEFA yetkilisi savcıya neden teşekkür eder? İlk aklıma gelen cevap şu: Dönen pislikleri ortaya cıkarıp üstüne gittiği için. Neden cezalardan bahseder peki? Ortada suçların ve suçluların varolduğu açık olduğu için heralde. Yani olay düz mantık arkadaşlar ve net. Ve bunu TFF başkanı kendi ağzıyla söylüyor ama kanıt bulamıyor ne hikmetse!! E hadi o zaman içimizden küfredelim hepberaber ne duryoruz :D
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşUefa ancak şunu yapar ; biz kendi organizasyonlarımızda şüpheli takımları bulundurmak istemiyoruz, bu yüzden de X takımları Avrupa Kupalarından, takımlar aklanana kadar men etme kararı veriyoruz.Eğer aklanma olursa kupalardan men kararı kalkar, aksi olursa ona göre yeni bir karar açıklaması yaparız.Benim tek beklentim bu.
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşSavunma almadan o kararı bile veremez daha doğrusu vermez. Dediğim gibi. Savunma hakkı kutsaldır. UEFA bir diktatör dahi olsa öldürmeden önce numaradan da olsa sanıkların savunmasını mutlaka dinleyecektir. Gizlilik kararı kalkana kadar da bu mümkün değil. Yani Fenerbahçe CL ye gidecek gibi görünüyor. Gerçi bu onların faydasına mı zararına mı bilemedim. Demek ki temiz olduklarına çok güveniyorlar ya da "Battı balık yan gider." diyolar. Ya aklanırsak hesabı mı yapıyorlar ne? :DÖzerk kuruluş bunlar. Bal gibi yaparlar.
 
Cevap: UEFA'dan TFF'ye Soğuk DuşÖyle birşey yok, yancı medyanın kolpasıdır o. Disiplin cezası verirken gerek görürse savunma alır, almak zorunda değildir yani.Medyanın yazdıklarına inanacak kadar saf değilim. Bu savunma meselesini Faik Çetiner'in programında bizzat CAS üyesinin ağzından duydum. CAS üyesi (adını unuttum) federasyonun karar almamasına gösterdiği "savunma alamama" gerekçesini haklı gördü. Ayrıca disiplin veya adli her ne tür karar olursa olsun "Ceza" vermeden önce savunma almamak insan haklarına aykırıdır. Çünkü işin içinde CEZA var. Çoluk çocuk oyuncağı değil yani.
 
Üst Alt