uğur meleke: futbolu kendi içimize kapatıp “sporun Kuzey Koresi” olmanın hiçbir faydası yok bu ülkeye.

uğur meleke: yabancı kuralının yeniden değişmesine itirazım var. Yasak kalkalı daha bir yıl oldu.

uğur meleke: kulüpler, kazandığı her 100 liranın 89’unu futbolculara öderken, yeni yabancı sınırlaması ne kadar mantıklı olabilir?

uğur meleke: bir daha bu ülkede 8 milyona Mehmet Topuzlar alınmayacak, Selçuklara 3-4 milyon maaş bağlanmayacak.

uğur meleke: sadece yabancı futbolcu değil, yabancı yönetici, yabancı spor yazarı, yabancı başkan da lazım bu ülkeye.

devamı > Bir puana 23 bin euro oduyoruz | Uğur MELEKE
 
uğur meleke : sahaya çıkan takım, tudor'un takımı değil. teknik adam yenilecekse bile, inandıklarında ısrar etmeli. talimatla değil (hürriyet)
 
[FONT=&quot]Uğur Meleke (yabancı sınırı için) "Ülkeye Iphone girişini yasaklarsak, dünyanın en iyi cep telefonlarını üreteceğimizi mi düşünüyorsunuz?"[/FONT]
 
bu güzel sezonun en güzel maçlarından biri bu pazar akşamı oynanacak ve eğer fauller-kartlar engel olmazsa, tarihi bir derbi olmaya aday. muhtemelen her iki takımın bu maç sonrası hedeflerini de belirleyecek bu 90 dakikanın fütz (yani swot, yani üstünlükler-zayıflıklar, fırsatlar-tehditler) analizini yapmaya çalıştım.

galatasaray cephesi

maça 12 kişi başlayacaklar!

üstünlük: ligin tek namağlup takımı, en fazla gol atanı, en az yiyeni. yüzde 58 ortalamayla en fazla topla oynayanı, yüzde 84,5’la en yüksek pas isabeti sağlayanı. hatta yüzde 57 ile en iyi hava topu alanı. bu derbiye gelirken en önemli avantajları ritm duygusu, kazanma alışkanlığı. maça muhtemelen moralli seyirciyle birlikte 12 kişi başlayacaklar, kafaya 40 bin kişiyle çıkacak, kaleyi 40 bin kişi savunacaklar.

zayıflık: sivas, karabük ve konya maçlarının ortak problemi şuydu: g.saray, önde baskı yapan her rakibine karşı zorlandı. sivas’ın kalitesi skor yapmaya yetmedi ama karabük bu yolla 2 gol buldu. konya önündeki problem de, selçuk’un girişiyle çözüldü. muhtemelen yine selçuk’lu bir 4-3-2-1’le başlayacaklar. ve hatırladığım kadarıyla son 30 yıldır ilk defa bir derbiye iki dev de 4-3-2-1 ile başlıyorlar.

fırsat: galatasaray, gol repertuarı geniş bir takım. kenar ortalarına gomezvari biçimde kafasını, ayağını, vücudunun her uzvunu sokan bir gomis var.
feghouli başta olmak üzere, belhanda ve selçuk da dahil iyi şut silahları var. fenerbahçe’nin de bu sezon ligde ceza sahası dışından ve hava toplarından üçer gol yediğini eklemek gerek.

tehdit: g.saray’ın en güçlü yeri, aynı zamanda belki de en zayıf karnı: gomis... sezona muhteşem girdi, ligin şu anda en iyisi. ama onun bir düşük vitesini daha görmedik bile. Hep 5. viteste. bir sakatlık ya da formsuzluk durumunda alternatifi eren’le arasında dağlar, tepeler, ovalar, platolar kadar mesafe var. gomis, g.saray’ın beyni, kalbi, ruhu. muslera’nın yokluğundan daha fazla etkiler, onun sorun yaşaması.

fenerbahçe cephesi

merkezi en güçlü yeri!

üstünlük: 4-3-2-1’le neredeyse 6 oyuncunun buluştuğu bir merkez var f.bahçe’de. üç maçtır orta sahada bir kalabalık yakalıyorlar, göbekte dirar-souza-ozan, önlerindeki valbuena-giuliano ile yüksek kaliteli pas trafiği, alametifarikaları. beşiktaş ortaya çare üretememişti. g.saray da çare üretemezse, yeteneklilere oynama imkanı verirse, valbuenalar-giulianolar kendilerini gösterebilirler.

zayıflık: kalenin bir türlü kapatılamaması. fenerbahçe tarihinde ilk kez, ilk 12 resmi maçının tümünde gol yedi. kameni, volkan demirel gibi manşetlik goller yemiyor ama neto’yla neustadter, manşetleri kalecilerden çalabiliyorlar. fenerbahçe’nin post-alex dönemi kayıpları arasında bence en fazla aradığı isim simon kjaer.

fırsat: maçlara büyük coşkuyla başlıyor, hep birlikte önde baskı yapıyorlar. galatasaray da çıkarken sorun yaşayabilen bir ekip. fernando neredeyse kalecinin yanına kadar gelip top aldığı için, galatasaray’ın üçlü savunma oynadığı yanılgısı yarattı kamuoyunda. o gerileyince, herkes geriliyor; fenerbahçe maçın başında fernando’yu zorlayabilirse, sürpriz bir şeyler çıkarabilir oralardan.

tehdit: fenerbahçe’nin son yılların en kırılgan dönemini yaşaması. sportif sonuçların başkanlık seçimini etkileyeceği hissi ve taraftarın işler kötü gittiğinde takım yerine kulübü düşünmeye başlayıp, futbolculara sırtını dönebilmesi...
galatasaray karşısındaki bir kayıp, aykut kocaman’a ilk yarının kalan 8 haftasında kadıköy’de büyük zorluklar yaşatabilir.

kaynak: hurriyet
 
DSHGzHvXcAAWRmG.jpg

DSHG941X0AAh7O8.jpg

DSHHIKhWAAATXiB.jpg

DSHHZL6XUAEBpTh.jpg
 
Uğur Meleke: "Fatih Terim, bu tarz maçlardan sonra hedef tahtasına oyuncularını koyuyor, Ocak’ta operasyon olacağını işaret ediyor sıkça. Ancak şu an Galatasaray kadrosunu oluşturan 26 futbolcunun 18’ini zaten Terim transfer etmiş."

Uğur Meleke: "Kadrodakilerin sadece 3’ü Tudor transferi (Mariano, Belhanda ve Feghouli). Yani bu oyuncuları getiren de, kötü maçlar sonrası hedef tahtasına koyan da aynı kişi: Fatih Terim."

Uğur Meleke: "Mesele Real Madrid’e 6-0 yenilmek değil. Böyle yenilmek... Böyle yenilmeyi Slavia Prag içine sindirmiyor, Lokomotiv sindirmiyor, Brugge sindirmiyor, Galatasaray sindiriyorsa, orada büyük bir problem var demektir."
 
Üst Alt