Ülke Puanı ve Galatasaray'ın Gidişatı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ülke Puanı ve Galatasaray'ın Gidişatı

Forum adminlerinin isteği üzerine Ülke Puanı Kritik Eşikte! başlığına yazdığım yazıyı burada paylaşıyorum.

Hiç bir takım gitmesin. Ülkede leş bir zihniyet var. Vefa ile gerçekler karıştırılıyor. Sistem değişmeden gitsek de sürekli rezil olup döneceğiz. Gitmeyelim. Zaten orada olmayı hak etmiyoruz.

Günümüzde 18 milyon TL alan teknik direktörün dördüncü senesinde LEŞ futbola rağmen hala inanılmaz destek görüyor. Hala modern futboldan binlerce kilometre uzakta. Hala her söylediğine inanılıyor. Hafızalar bir iki günlük. Gözlerimle görmesem ben de dediklerine inanacağım.

Neymiş geçen yıl takım tam coşacakken , şampiyon olacakken pandemi bizi bozmuş. Pandemi mi bozdu, yoksa saracchi, onyekuru ve taraftar ile daha dikine oynayan ve çok güçsüz takımlara karşı aldığımız galibiyetler mi çok büyütüldü bunun cevabı verilmeli. Nedense bu iğrenç lige göre azıcık top oynayan takımlara karşı oynamaya başlayınca ve taraftar olmayınca dökülmeye başladık...

Yersen...

Zaten GS’nin deplasman fobisi var. O olmasa neler yapacağız.

Avrupa fobimiz de var. Eh işte takımlara karşı herhalde 5 senedir galibiyetimiz yok. Ama laf söylemek haksızlık, çünkü fobimiz var. Oynanan futbol, ya da teknik direktörün berbatlığı değil, fobi sorun. Hakemler sorun. TFF sorun. Oyuncular sorun. Yönetim sorun. FFP sorun. Dünya sorun. Oksijen sorun. Tek sorun olmayan Fatih Terim...

Pandemi sadece Galatasaray’a vardı herhalde? Diğer takımlar etkilenmedi.

Pandemiden önce Avrupa’da en az koşan takımdık. Herhalde en berbat performansa sahip bir iki takımdan biriydik senelerdir. Sanırım bu da pandemi hazırlığıydı. Yoksa çıkıp modern futbol oynatmayı bilmiyor mu hoca!

Bir iki sene sonra Başakşehir kulübü pandemi yüzünden iki şampiyonluğu resmen hediye ettik demeye başlarsa şaşırmam. Nasılsa bu ülkede bir laf ortaya atıyorsun, gündemi değiştiriyorsun. Gerçekleri bükebiliyorsun...

Fatih Terim ve takımı bizi Avrupa’da yıllardır rezil ediyor. Ama sorsan FFP, sorsan, finansal sıkıntılar, sorsan bütçe farkları.

Aynı bütçe farkları Türkiye’de Galatasaray’ın lehine var. Neden 10 milyon Euro’luk takımlara eziliyorsun? Hani bütçe sorundu?

Sanki bütçe farkı oyuncuların disiplini ile alakalı. Oyuncular bütçe düşük olduğu için koşmuyor galiba.

Bütçe düşük! (65 milyon Euro) olduğu için sürekli defansın arkasına sarkıtılan adamlarla goller yiyoruz. Bütçe olsa, hoca oyunculara taktik verecek ama bütçe olmadığı için sürekli ayak tenisi oynatılıyor...

Bütçe düşük olduğu için ceza alanında altı defans oyuncusu varken kesilen ortalarda iki rakip oyuncusu istikrarlı olarak boş bırakılıyor ve hep goller yiyoruz. Hoca topçulara pozisyon almasını öğretecek ama bütçe sıkıntı...

Yersen... Ki ülke bunları yiyor!

Başlarım ülke puanına. Bizim ülkede harcanandan çok daha düşük bütçelerle Avrupa’da takımlar kapasiteleri çerçevesinde adam gibi top oynuyorlar. Yenilip, yenme farklı bir argüman, ama sahaya çıktın mı koşacaksın, alan daraltacaksın ve istikrarlı olarak defansif görevlerini yerine getireceksin.

Hiç bir disiplin, taktik, planlama yoksa tokatı yer sıralamada geriye düşersin. Bundan doğal bir şey yok.

Hocanın aldığı para büyük değil, 12 milyona düştü sanırım. Bein'de yorum yapan eski TJKli de aynı parayı alıyor.

Mevzu iyi futbol oynamaksa dünyada iyi futbol oynayan takım sayısı maksimum 10'dur, kulüpler özellikle de zirveye oynayanlar hedefe yönelik futbol oynarlar. Bu da eldeki kalite ayakların günlük performanslarına bakar, günlük performanslar olmazsa da bu durumlara düşersin.

Pandemi olmasa o takımın şampiyon olacağını hepimiz biliyoruz, pandemi sonrası kötülükte bizle yarışan TS mi olacaktı mesela ya da Uefa stresine devam eden Tşehir mi?

Bütçe konusu ayrı, orada mevzu teknik heyete de yazar yönetime de yazar, eski yönetime de yazar. Belhanda ve Feghouli'ye ödenen paraların sorumlusu teknik heyet değil ha teklif geldi gelmedi onu bilemem.

10 milyon euroluk takımlara ezilebilirsin çünkü düşük bütçeli takımları yenilemek kolaydır, Alanya'nın ilk 11'inde 6 adam değişti sanırım, oyuncu satıp bonservis mi kazandılar? Hayır ama düşük maliyetli oldukları için ya sözleşmeleri bitti ya da elden çıkarıldı.

ŞL bütçesine göre kadro kurarsan ŞL olmayınca böyle kalırsın.

Hocanın hataları var da buradaki çoğu nokta onun hatası değil.

FFP açıklandığı dönem, Terim'den ziyade bu sürecin sonunda elde satılabilir adam kalmayabileceğini ve takım yenilemeye de para olmayacağını yazmıştım, bunu görmek çok zor değildi. Yenilenmeyi ve değişmeyi başaramadık ne forvet, ne orta saha ne de kanat mevkilerinde bunu yapamadığımız için bu duruma geldik.

O bölgelerde satılan adamların yerine doğru oyuncular alınsa böyle olmayacaktı, burada mevzu kime yazar teknik heyete mi? Tartışılır orası.

Hoca geldikten sonra da 10 kere kadro değişti, bir sistem oturtamamak da çok anormal gelmiyor.

Dediğim gibi hatalar var ama her şeyin suçlusunu Terim gibi göstermek de doğru değil, şu ortamda şu kadro başkasının elinde olsa ne olacaktı? Şov mu yapacaktık?

Avrupa konusu ok, Avrupa futbolunu takip edemediğimiz için katılmanın da pek manası kalmadı ama dibe batmak iyi olacaktır.

Hocanın aldığı para büyük değil, 12 milyona düştü sanırım. Bein'de yorum yapan eski TJKli de aynı parayı alıyor.

Mevzu iyi futbol oynamaksa dünyada iyi futbol oynayan takım sayısı maksimum 10'dur, kulüpler özellikle de zirveye oynayanlar hedefe yönelik futbol oynarlar. Bu da eldeki kalite ayakların günlük performanslarına bakar, günlük performanslar olmazsa da bu durumlara düşersin.

Pandemi olmasa o takımın şampiyon olacağını hepimiz biliyoruz, pandemi sonrası kötülükte bizle yarışan TS mi olacaktı mesela ya da Uefa stresine devam eden Tşehir mi?

Bütçe konusu ayrı, orada mevzu teknik heyete de yazar yönetime de yazar, eski yönetime de yazar. Belhanda ve Feghouli'ye ödenen paraların sorumlusu teknik heyet değil ha teklif geldi gelmedi onu bilemem.

10 milyon euroluk takımlara ezilebilirsin çünkü düşük bütçeli takımları yenilemek kolaydır, Alanya'nın ilk 11'inde 6 adam değişti sanırım, oyuncu satıp bonservis mi kazandılar? Hayır ama düşük maliyetli oldukları için ya sözleşmeleri bitti ya da elden çıkarıldı.

FFP açıklandığı dönem, Terim'den ziyade bu sürecin sonunda elde satılabilir adam kalmayabileceğini ve takım yenilemeye de para olmayacağını yazmıştım, bunu görmek çok zor değildi. Yenilenmeyi ve değişmeyi başaramadık ne forvet, ne orta saha ne de kanat mevkilerinde bunu yapamadığımız için bu duruma geldik.

O bölgelerde satılan adamların yerine doğru oyuncular alınsa böyle olmayacaktı, burada mevzu kime yazar teknik heyete mi? Tartışılır orası.

Hoca geldikten sonra da 10 kere kadro değişti, bir sistem oturtamamak da çok anormal gelmiyor.

Dediğim gibi hatalar var ama her şeyin suçlusunu Terim gibi göstermek de doğru değil, şu ortamda şu kadro başkasının elinde olsa ne olacaktı? Şov mu yapacaktık?

Avrupa konusu ok, Avrupa futbolunu takip edemediğimiz için katılmanın da pek manası kalmadı ama dibe batmak iyi olacaktır.
Yorumunu yanlis anlamdiysam iki noktaya dikkatini cekmek isterim. Birincisi pek onemli degil ama iyi futbol oynayan 10'dan fazla klup var. Biz Avrupa'nin hic bir liginde su oyunla ilk iki ya da uce gireriz diyemem. Yok maksadin iyi degil guzel futbol ise onu oynayan takim sayisi 10'u gecmez. O konuda haklisin.

Ikincisi eger CL kadrosu kurmussak, CL'de olmasak bile SL'de dove dove sampiyon olmamiz lazim. Turkiye'de bizden baska kimse boyle kadro kurmuyor. Bu da bu islevi yapamayan hocanin sorunudur. Lami cimi yok. MC sahaya inip topu oynamıyor ya da hocalik taslamiyor. Biz de oynamiyoruz. Kimi suclayalim baska? 25 topcuyu birden degistiremeyecegine gore bir tane hocayi degistirmek daha kolay.

SM-G965U cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Dusuncelerine saygi duyuyorum. Ama katilmadigim bir cok nokta var.

1. Hoca bu seneye kadar yani Dolar/Euro firlamadan once 3 milyon Euro aliyordu. Oynanan futbola gore sence bunu hak etti mi? Bence kesinlikle hayir. Uc senedir oynattigi futbol bence bunun karsiligini vermiyor. Oynattigi futbolu igrenc olarak tanimliyorum. Bu sene maasini 12'ye cektiyse kendisine tebrikler diyorum. Daha da dusurmesi gerekiyor. Cunku hak etmiyor. Abdullah Avci da, Senol Gunes de aldiklari paralari hak etmiyorlar.

2. Dunyada iyi futbol oynayan takim sayisi 10'u gecmez diyorsun ama katilmam mumkun degil. Sadece Ispanya, Ingiltere ve Almanya Lig'lerine yogunlassak minimum 20-30 tane iyi futbol oynayan takim cikaririz. Kaliteli, adi hep onde olan buyuk takimlari bir kenara koyalim... Bir kac ay once Getafe ile ilgili bir seyler yazmistim bu forumda bizden iyi olduklari ile ilgili. Bir kac kisi laf atmisti ve sacmaladigimi iddaa etmislerdi. Cevap vermedim cunku Getafe'yi izlemediklerine eminim. Getafe tas gibi top oynuyor. Butceleri de dusuk. Onlara iyi oynamiyor diyebilir misin? Eger oyle diyorsan iyi futbol kistasin nedir?
Senin Galatasaray'la ilgili yorumlarini begenirim ama dunyada iyi oynayan takim sayisi 10'u gecmez diyorsan su saydigim uc ligi izlemiyorsun demektir. Gecen sene Ingiltere Premier League'de saklabana donup kume dusen Norwich'i bu lige koysan gecen yil puan farkiyla sampiyon olurdu. Adamlar sahada basmadik yer birakmiyorlar. Saha ici organizasyonlari basarili. Riskli oynuyorlar ve oyunculari/ozellikle defanslari PL kalitesini kaldiramadi. Simdi bunlara iyi oynamiyor diyebilir misin? Kapasiteleri capinda tas gibi oynuyorlar. Ama cok iyi takimlara karsi dusuk butce ile oynadiklari icin kazanamadilar. Yani oyuncu kalite farkindan dustuler/futbol kalitesizliginden degil. O gecen yilki futbolla bunlari bizim lige koy cogu takimimizi ezerler, biz dahil... Bence...
Cok uzaga gitmeyelim. Olympiakos'un avrupada gecen iki yilda bir kac macini izledim. Istatistiklerine baksan oyle anormal basarilari yok. Ama adamlar kadro kalitelerine gore gercekten iyi futbol oynuyorlar. Disiplinliler, cok kosuyorlar, laubalilik, geriye gelmeme, golge/sahte pres vesaire hic bir sey yok. Poposuna teneke baglanip Fener'den yollanan adam onlarda el ustunde. Neden? Sahada bir futbol akli var.

3. Pandemi olmasa o takimin sampiyon olacagini en azindan ben bilmiyorum. Hatta Fatih Hoca'nin Ocak'a kadar sabir demesinden sonra ona tekrar inanmama ragmen oynattigi futbolu bir sekilde aylar oncesinden ongorebilseydim sezon basinda bu sene sampiyon olacagiz ama iyi oynadigimizdan degil bu ligin lesliginden demezdim. Bu ligin lesligine ragmen bizden bir sey olmaz derdim. Dort senedir rakibimiz yok bu ligde. Bu isin gercegi. Sansla ve Basaksehir mucizesi ile iki kez sampiyon olduk. Cekirge ucuncu kez ziplayamadi. Ocak'ta hizli kanat transferi olmazsa bu kez de avucumuzu yalayacagiz. Feghouli - Arda kanati yapmaya calisan bir hocadan bahsediyoruz.

Gecen yil da yazdigim gibi Onyekuru ve Saracchi'nin gelmeleri ile gucsuz takimlara karsi bir anda iyi isler yapmaya basladik. Ikisi de cok kosan ve ozellikle Saracchi cok bindirme yapan ve orta yapan bir eleman. Ilk baslarda hatirlarsak cok iyi isler cikartti. Rakip defanslarin dengelerini alt ust etti. Ben o surecteki iyi gidisi bunlara bagliyorum.

Devre arasindan sonra oynadigimiz takimlar:
Denizlispor ligi 14. sirada bitirdi
Konyaspor ligi 13. sirada bitirdi
Kayserispor ligi 17. sirada bitirdi
Kasimpasa ligi 10. sirada bitirdi (cokus icindeydiler, cok transfer yapip ikinci yari basladiktan bir iki ay sonra toparlayip ard arda galibiyetlerle kumede kaldilar) Bizden once oynadiklari son 10 macta 8 maglubiyet, 1 galibiyet ve 1 beraberlikleri vardi. Basaksehir'den 5, Trabzonspor'dan 6 yemislerdi.
Yeni Malatya ligi 16. sirada bitirdi
Fenerbahce galibiyeti tek ve gayet buyuk guzel bir galibiyet. O macta akilli bir sekilde kontra atak oynamistik ve hocayi sonuctan dolayi degil yaptigi dogru strateji nedeniyle tebrik etmistim. Sagdan sola, soldan saga kagni paslari olmadi. Seri Onyekuru'nun onune surekli top birakmaya calisti ki, yapilmasi gereken, akilli strateji buydu. Bizden daha berbat sekilde adam kaciran bir ikinci defans varsa o da Fener'di herhalde. Bunu cok iyi degerlendirmistik. Hoca'yi da o macta tebrik ettim.
Genclerbirligi ligi 12. sirada bitirdi.

Ondan sonra Sivasspor maci ile baslayan bir cokus var. Sen bunu Pandemi'ye bagliyorsan eyvallah. Bir iki galibiyetten sonra bu ulkede ekranlara cikip Fatih Terim isi ciddiye aldi diyen bir suru yorumcu vardi. Onlar da seni destekliyor. Ben ise bu maclari almamizin iki nedeni oldugunu gecen yildan beri tekrarliyorum.
1. Sarachhi ve Onyekuru ile nihayet hizli hucuma cikabilen bir takim olmamiz. Ozellikle Saracchi'nin bitmek tukenmek bilmeyen enerjisi ile bindirmeleri ve rakip defanslarin degesini bozmasi ki bunda rakiplerin kalitesizliginin payi var...
2. Rakiplerin anormal kotu olmalari ve taraftar destegi.

4. Butce konusu herkese yazar. Bunda haklisin. Ama bu kulubun futbol biriminin bir numarali yoneticisi bence Fatih Terim. Bu nedenle en buyuk sucu ona yaziyorum.
Ayrica ozellikle gecen yil, hocaya verilen kadro son derece iyi bir kadroydu. Hep yazarim. Bu forumda da duruyor. Nzonzi hakkinda ilk 6-8 hafta yazilanlar ile sonrasi arasinda neden siyah ile beyaz kadar fark var? Hepimiz bu Roma ne kadar aptal bir kulupmus diye yazmiyor muyduk? Yorumlar duruyor. Ayrica hizli kanat transferleri ve guclu atletik forvet oyunculari bu ligde her zaman is yapmisken, biz mi Fatih Hoca'ya ve yonetime o oyunculari sattirmadik? Biz mi o oyunculari aldirmadik? Falcao'nun, Babel'in, Diagne'nin, Jimmy'nin ne kadar yanlis transferler oldugunu transfer olmadan once yazdim. Bu maaslarla anormal riske giriyoruz, bu yaslardaki adamlara bu maaslar ve bu garanti 3 yillik sozlesmeler vermek intihardir dedim.
Bunu ben gorebiliyorsam, zahmet etsin Fatih Hoca da gorsun. Yonetim de gorsun.

5. Dedigim gibi senin bir cok yorumunu begenirim. FFP konusunda da son derece nokta atisi yorum yapmissin. Fatih Terim basta olmak uzere yonetim bunda suclu. Satilmasi gereken oyunculari zamaninda satmalari gerekiyordu ve alinmasi gereken tipte oyunculari almadilar.
Fatih Terim artik 17-18 yasindaki gencler goreceksiniz bilmem ne demedi mi? Sonrasini sen yaz buraya istersen. Degeri gun gectikce dusen, sahada neredeyse sifir katki ile oynayan adamlari sattirmadi. Her mac Feghouli ve Belhanda ile devam edildi. Gidilip Falcao alindi. Kadronun degersizligini hepimiz biliyoruz. Elinde dort sene var. Nasil kadroyu yenileyemiyorsun? 40-50 arasi futbolcu transferi var ortada... Teklif geldiginde satilmasi gereken oyunculari hoca sattirmadi. Alinmasi gereken tipte oyunculari da o aldirmadi. Bu yil bile Belhanda'ya gitmeyi istedigi icin sitem ettigi aciklamasi yok mu? Futbol hayati uc sene once bitmis Arda'dan her mac oynayacak kanat cikartmaya ben mi calisiyorum? Ben sasiyorum. Ama dedigim gibi bunlar sadece benim goruslerim.

6. Yanlis oyuncu transferleri, bir numara olarak Fatih Terim'e ve yonetime yazilir. Sonra da scouting ekibine. Suc tamamen Fatih Hoca'nin diyemem.

7. Cok guzel bir noktaya parmak deginmissin. Bu kadro 10 kere degisti de asil gitmesi gerekenler neden gitmedi? Bu transferler hocanin degil diyorsan saygi duyuyorum ama benim gorusum Mustafa Cengiz hoca buyur demeden Florya'ya gidemez. Keza A.A. da oyle. Bence Fatih Terim Florya'da tartisilmaz bir numara. Sen boyle dusunmuyorsan, saygi duyarim ama katilamam.

Ayrica nasil ki her firsatta kulupte Fatih Terim'in heykeli dikilmeli diyorsam, 96-00 yilinda bu ulke futbolunun cok cok ilerisinde muhtesem futbol oynatiyordu diyorsam simdi de cok berbat bir hocalik performansi varken kendimce dogrulari soyluyorum.
Bu arada hatirlamayanlar olabilir. 96-00'de UEFA'yi alana kadar avrupadaki performansimiz iyi degildi. Ligimizdeki takimlari futbol acisindan eziyorduk ama kaliteli Avrupa'li takimlar iki uc pas yapip presimizi kirip bizi cogunlukla yeniyorlardi.
Ben dahil kimse hocayi elestirmedi. Cunku o takimlardan daha dusuk butceli oldugumuzu kabul ediyorduk. Ama ortada tas gibi futbol oynamaya calisan bir takim vardi.
Keza gecen yil SL'de maclar baslamadan R. Madrid'i veya PSG'yi kesinlikle yenemeyiz, o maclarda gereksiz beklentiye girmek yanlis olur demistim.
Buna ragmen hocayi elestirdim. Neden? Dort macta 40 gol yiyecek futbol oynadik.
Sampiyon oldugumuz yillardaki gibi dort macta dort maglubiyet aldigimizda takimda Muslera acik ara yildiz oldu Luyindama ile.
Hocam yapmayin...

Bu farki cok iyi analiz etmek gerekiyor.

Üst Alt