GSC Portal - Ünal Aysal: "Kaçacak olsam 2011 yılında..." | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Portal Ünal Aysal: "Kaçacak olsam 2011 yılında..."

unal-aysaldan-bayram-mesaji.jpg

Galatasaray'da 25 Ekim'de başkanlığı bırakacak olan Ünal Aysal basın toplantısı düzenledi.

Detaylar GSC Portal'da...

2011 yılında gelmezdim ne demekmiş. Kulübün zar zor toplanmış hisselerini satan ve stadın kaymağını yiyen bu yönetimdir.

Stadin kaymaği derken, bir stad benim bildiğim en fazla geliri, isim hakki, loca ve vip koltuktan yapar. Polat döneminde hepsi harcanmisti zaten. Yillik, 27-28 milyon euroluk bir rakama denk geliyor. 10 milyon dolarda isim hakki var. Turkiye sartlarinda cok büyük rakam.

Bu rakami her yil Aysal kullansa, söylediğine katilirdim.

Söylediklerinde sonuna kadar hakli. GSnin Aysaldan önce geliri, düsüktü, coğuda harcanmisti. Enkaz bir kadro, Avrupa yok. Su anda durum Aysain aldiğindan kat kat daha iyi durumda. Hatalarida oldu. Fakat bu hatalar yaptiği iyi seyleri gölgelemez.

Aysal yerine eskii yönetimler gibi birisi gelseydi, su anda Gsnin borcu 600-700 milyon dolari gecmisti. Polatin harcamadiği gelirlerle finansman giderini bile ödeyemezdik. Kalan gelirler borclarini faizini bile karsilamazdi yani. GSnin yillik maaliyeti en az 100 milyon dolardi o dönemde. Kadroda da Sneijderler Musleralar Brumalar olmazdi. 40 ayda 27 kupada olmazdi.

Stat ve maç günü gelirleri çok önemlidir en fazla gelir de Aysal döneminde elde edilmiştir tabi ki. Polat döneminde hepsinin harcandığını sanmıyorum stat devre arasında açıldığı için 1.5 sezonluk satılmıştı ilk kombine vs. ler onun dışında Aysal dönemine kalıyor her şey diye biliyorum ben yanlış biliyorsam kusura bakmayın. Peki bu kadar gelire ve sportif başarıya rağmen neden borçlar inmedi yada futbol takımına istenen düzeyde kadro kurulamadı yada stat hala devraldıkları gibi duruyor yenilenemedi. Satılan hisseler geri alınamadı. Kulübün kaynakları har vurulup harman savrulmuş iğrenç menajer ilişkili transferler, nereye gittiği belli olmayan harcamalar, transferlere ve oyunculara hiç hak etmedikleri kadar fazla paralar saçmalar ve bunların sonuçlarına baktığımızda bize yönelik bir kazanç görünmüyor. İlk geldiğinde sürekli dilinden düşmeyen kurumsallık adına ne yapmış koca bir 0. Medyayı ve Türk spor camiasının dinamiklerini bilmediği için amatörce hatalar yaptı yanına da kendisini yanlış yönlendiren adamlarla doldurdu.

Ünal Aysal ilk iki senede başarılı idi Fatih Terim'in de çok büyük katkısı ile tabi. Terim yanlış hareket etti Aysal o anda doğru kararı verip gönderdi peki süreci bundan sonra iyi yönetebildi mi ? Ünal Aysal'ın son 15 ayı faciadır. Yanlış üstüne yanlış yapmıştır. Sonunda da kulübü ateşe atıp kaçmıştır. Bırakırken bile yanlış yapmıştır arkasından gelecek yönetimi çok zor durumda bırakmıştır.

Burası Galatasaray arkadaşlar. Mutlak başarı odaklı olmak zorundasınız. Bu sene de şampiyon olmayalım diye bir şey yok. Her sene en iyi futbolu biz oynayıp biz şampiyon olmalıyız. Bunun dışında hiçbir şey kabul edilemez. Futbol yazdım evet bu camianın amiral gemisidir futboldaki başarı her şeydir bu camia için. Aysal ilk 2 sene iyi diye son 15 ayı görmezden gelemeyiz. Başarılı olduğun müddetçe Galatasaray'da var olursun.

valla başkanı çok seviyorum, büyük adam-efsane , odama posterini ascam o derece ama bu camia sana layık değil başkan. adnan polat, aziz yıldırım, demirören gibi birilerine layık sen sıkma canını

Stat ve maç günü gelirleri çok önemlidir en fazla gelir de Aysal döneminde elde edilmiştir tabi ki. Polat döneminde hepsinin harcandığını sanmıyorum stat devre arasında açıldığı için 1.5 sezonluk satılmıştı ilk kombine vs. ler onun dışında Aysal dönemine kalıyor her şey diye biliyorum ben yanlış biliyorsam kusura bakmayın. Peki bu kadar gelire ve sportif başarıya rağmen neden borçlar inmedi yada futbol takımına istenen düzeyde kadro kurulamadı yada stat hala devraldıkları gibi duruyor yenilenemedi. Satılan hisseler geri alınamadı. Kulübün kaynakları har vurulup harman savrulmuş iğrenç menajer ilişkili transferler, nereye gittiği belli olmayan harcamalar, transferlere ve oyunculara hiç hak etmedikleri kadar fazla paralar saçmalar ve bunların sonuçlarına baktığımızda bize yönelik bir kazanç görünmüyor. İlk geldiğinde sürekli dilinden düşmeyen kurumsallık adına ne yapmış koca bir 0. Medyayı ve Türk spor camiasının dinamiklerini bilmediği için amatörce hatalar yaptı yanına da kendisini yanlış yönlendiren adamlarla doldurdu.

Ünal Aysal ilk iki senede başarılı idi Fatih Terim'in de çok büyük katkısı ile tabi. Terim yanlış hareket etti Aysal o anda doğru kararı verip gönderdi peki süreci bundan sonra iyi yönetebildi mi ? Ünal Aysal'ın son 15 ayı faciadır. Yanlış üstüne yanlış yapmıştır. Sonunda da kulübü ateşe atıp kaçmıştır. Bırakırken bile yanlış yapmıştır arkasından gelecek yönetimi çok zor durumda bırakmıştır.

Burası Galatasaray arkadaşlar. Mutlak başarı odaklı olmak zorundasınız. Bu sene de şampiyon olmayalım diye bir şey yok. Her sene en iyi futbolu biz oynayıp biz şampiyon olmalıyız. Bunun dışında hiçbir şey kabul edilemez. Futbol yazdım evet bu camianın amiral gemisidir futboldaki başarı her şeydir bu camia için. Aysal ilk 2 sene iyi diye son 15 ayı görmezden gelemeyiz. Başarılı olduğun müddetçe Galatasaray'da var olursun.

Bir kurumsallaşma tutturmuşsunuz gidiyor. Kurumsallaşmanın ne olduğunu biliyor musunuz önce onu sorgulamalı.

Transfer olayında menajerlerle çalışmak kurumsallıktır. Bir yönetici her transfer için ordan oraya seferi gibi gezmesi değildir kurumsallık.
Menajerlik şirketine söylersin şu tarz adam arıyorum sana database sunar. Yada listen vardır bunları şu fiyata getirirsen şu kadarı'da sana dersin.

Futbolun taşeronluğudur bu ne bekliyorsunuz daha anlayamıyorum. Her şeyi kendi bünyende oluşturamazsın.

Galatasaray hesapları bağımsız denetim şirketlerince incelendi başkan dönemi boyunca kurumsallaşma budur işte içerden 2 adam tutup hesapları incele demiyorsun. Bağımsız yeminli şirketlerle anlaşıyorsun.

Sonra gelelim hisselere yada gelmeyelim google'da aratırsan nedenini hemen bulursun.

Birde son olarak kuruluş amacımız bellidir, bunun dışı istekler küçük düşünmek demektir.

Galatasarayın hedefi her sene şampiyon olmak değil her sene ş.liginde olup en az 2.turun gediklisi olmaktır. Yerel başarıları çok kafanıza takıyorsunuz.

Yerel başarılara yoğunlaştığın sürece oo adamlar 80 milyon dolara sponsorluk alıyor diye bakarsın.

Bizim borçlar niye erimiyor diye ağlarsın. Kusura bakmasın kimse 300 milyon dolarlık borç ha deyince 3 senede sıfırlanmaz, sıfırlanamaz.

Ha Ünal Aysal çok güzel bir strateji ile borçları eritecekti olaylar malum, tüm dünyada ilk olan bir kural uydurulup hükümet eliyle engellendi.

Bir kurumsallaşma tutturmuşsunuz gidiyor. Kurumsallaşmanın ne olduğunu biliyor musunuz önce onu sorgulamalı.

Transfer olayında menajerlerle çalışmak kurumsallıktır. Bir yönetici her transfer için ordan oraya seferi gibi gezmesi değildir kurumsallık.
Menajerlik şirketine söylersin şu tarz adam arıyorum sana database sunar. Yada listen vardır bunları şu fiyata getirirsen şu kadarı'da sana dersin.

Futbolun taşeronluğudur bu ne bekliyorsunuz daha anlayamıyorum. Her şeyi kendi bünyende oluşturamazsın.

Galatasaray hesapları bağımsız denetim şirketlerince incelendi başkan dönemi boyunca kurumsallaşma budur işte içerden 2 adam tutup hesapları incele demiyorsun. Bağımsız yeminli şirketlerle anlaşıyorsun.

Sonra gelelim hisselere yada gelmeyelim google'da aratırsan nedenini hemen bulursun.

Birde son olarak kuruluş amacımız bellidir, bunun dışı istekler küçük düşünmek demektir.

Galatasarayın hedefi her sene şampiyon olmak değil her sene ş.liginde olup en az 2.turun gediklisi olmaktır. Yerel başarıları çok kafanıza takıyorsunuz.

Yerel başarılara yoğunlaştığın sürece oo adamlar 80 milyon dolara sponsorluk alıyor diye bakarsın.

Bizim borçlar niye erimiyor diye ağlarsın. Kusura bakmasın kimse 300 milyon dolarlık borç ha deyince 3 senede sıfırlanmaz, sıfırlanamaz.

Ha Ünal Aysal çok güzel bir strateji ile borçları eritecekti olaylar malum, tüm dünyada ilk olan bir kural uydurulup hükümet eliyle engellendi.

Kurumsallaşmayı ben tutturmadım Ünal Aysal tutturdu geldiğinde dilinden düşmüyordu. Ne yaptı kurumsallaşma için biz gittikten sonra da aynı devam edecek çark demişti. Kaosa girmek için pamuk ipliğine bağlıyız.

İster kurumsal ol ister olma profesyonel liglerde her şekilde menajerlerle çalışmak zorundasın. Yöneticiler transfer konularında teknik heyetle irtibatlı olarak aktif olmalıdır bu süreçte gerekirse şehir şehir gezer. Yapılan transferler futbol takımının ihtiyaçları doğrultusunda mı yapılıyor yoksa tuhaf ilişkiler sayesinde mi ? Ödenen ücretleri kim belirliyor kime ne kadar gidiyor ? Yapılan işlerde kulübün menfaati mi yoksa kişilerin menfaati mi gözetiliyor ? Hepsi havada kalıyor bu soruların.

Mali denetim yaptı da ne oldu gereksiz harcamaların önüne geçilmiş mi yok. Zaten yapılan her yanlış belgeli birde belgeli olmayanlar varsa durum daha kötüdür tabi.

Galatasaray her sene en iyi futbolu oynayarak şampiyon olmalıdır. Türkiye ligini uzak ara domine edemezsen Avrupa'da kalıcı başarıyı unut. Avrupa'da sürekli olmak için yerel lig başarısı çok önemlidir. Bizim asıl vizyonumuz dünya devi olmaktır şampiyonlar ligini almakta değil. Porto şampiyonlar ligini almıştır ama dünya devi değildir. Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih gibi dünya devi olmak. Şuanda çok uzağız bunlara tabi ki ama hedeflerimizi bu şekilde planlamalıyız.

En önemlisi daima yerel ligde basarili olmaktir, yoksa gerisi fasa fiso... Skibbe döneminde ve Rijkaard döneminde, hep ilk yillar baya iyi isler yaptik avrupa liginde. Ancak ligde basarili olamayinca, bunlarin devami da olamadi ve havada kaldi yapilanlar... Zaten iyi bir takimsan ikisini birlikte götürüsün. Basarisiz olununca, daima bahaneler siginir insan.

valla gitme sebebi hasbelkader bu foruma girip bazı yorumları okuması olabilir... :)

"laayyynnnn ben bunlar için mi uğraşıyorum" demiştir... ben olsam derim yani...

Cimbom'un geliri şimdiden gider! - Ekonomi Haberleri - Radikal

bilgilenmek açısından bir ekonomi yazarının gözünden adnan polat döneminin sonundaki galatasaray'ın gelir(!) kalemleri ve durumları... yazı nisan 2011 tarihlidir...
yazıyı okursan galatasaray'ın adnan polat'ın gidişiyle 2015 yılına kadar nasıl gelirsiz bırakıldığını görebilirsin... senin tahmin ettiğin gibi maç günü gelirleri kulüplerin en büyük geliri değildir... ortalama 25m euro civarındadır... o da en iyi ihtimalle... sadece telekom'un isim hakkıyla yıllık 10 milyonluk anlaşmamız vardı... ama kullanılamayan... loca gelirleri kombinelerle bu yıllık 55-60m'nu bulur... ve bu parayı borç içindeki bir kulübe geldiğinde kullanamıyorsun...

yani ünal aysal'ı beğenmeyebiliriz... eleştirebiliriz... türk futbol camiasına ayak uyduramadığını söyleyebiliriz...

ama nankörlük etmeyelim...

loca gelirleri ve isim hakkı geliri gelir gibi görünüyordu ama cebe hiç girmiyordu.Dursun Özbek bu yüzden direk suçlu şu kişidir demedi.bu yıllara yayılmış bir sorun ve Özhan Canaydın döneminden başlıyor

Üst Alt