uyuyamamak - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Birçok arkadaş yazmış, bu konuda kendimce tecrübe de ettiğim için kesinlikle onlara hak veriyorum. Hareketsizlik ve çok yeme-içme uyuma sorunlarına neden oluyor. Geçen sene (2017-2018) her gün 40 dk civarı yürüyüş yaptığımda (işe yürüyerek gitme) ve de 18'00'den sonra yeme içmeyi kestiğimde çok kaliteli bir hayatım olmuştu. Özellikle sabah kalktığımda çok daha dinç oluyordum. Sonra baba olduk ve bebe bütün her şeyin içine etti. Yaşam kalitesi eksilerde.

Kalitesizlik hiçbir vakit bu denli mutluluk getirmemişti.

Ben de uyanamiom genelde

dmf-png.43093

Benzer problemi öğrencilik zamanında yaşıyordum daha sonra düzeldi. Herkes benzer şeyi söylemiş ama kendi gözlemlerime göre şunları yaparsan düzelme görebilirsin:

- Sigara içiyorsan bırak ya da uyumadan en az 2-3 saat önce içme. (Uyarıcı etkisi var + gece balgam oluşturup burunda ve boğazda tıkanıklık yapıyor; uyku kaliteni bozuyor)
- Sabah erken kalk (çalışmıyorsan spor yapmak için kalk)
- Bir süre kafein içeren her şeyden uzak dur. Hatta yatmadan önce laktoz içeren şeyler alabilirsin. (Yoğurt, süt vs gibi)
- Sıkıntılarına fazla yoğunlaşma, herkesin sıkıntıları oluyor bunu aklına getir.
- Uyumadan önce yatakta kitap oku.
- Odanın havası dar olmasın, havalandır bol bol.
- Nefes egzersizleri yap.
- Düzenli egzersiz yap.
- Sağlıklı beslen.
- Teknolojik aletlere aşırı bağımlı olmadığın sürece sıkıntı yok ama bağımlıysan onu da ölçülü hale getir. Uyumadan önce uzak dur.
- Uyuduğun odada kesinlikle teknolojik bir şey olmasın, sadece uyku ve sex için kullan.

Bunları yaptığın halde düzelme yoksa herkesin söylediği gibi doktora git.

Işe girmeden önce ben de böyleydim işe girdim 10 gibi yorgunluk başlıyor 11 12 gibi yatıyorum sabah da dinç şekilde kalkıyorum uyku çok önemli eğer dengesi bozulursa vücut komple dağılıyor.

"herkesin uyuduğu bir evde uyanık olmak, uyuyamayan için sorundur. hareket alanı kısıtlanır, ses çıkarmamak için hassasiyet göstermek gerekir. kimsenin hiçbir şey düşünmediği yerde ise düşünüyor olmak aynı etkiyi yaratıyor."

~ bektaş şenel

Gyrex isimli ilaçla çare bulduğum durumdur , yatmadan 2 saat önce al , 10 saat kesintisiz uyu.

He bugün almadım çünkü hatun ilaçla uyumami sevmiyor , uyanınca mal oluyormusum gün boyunca.

bu tür durumlar psikolojik baskı nedeniyle olabilir mi ? mesela ya bu gece de uyuyamazsam düşüncesi.

genellikle aşağıdaki faktörlerden sebep uyuyamazdım;

-gün içinde bir sorun yaşayıp onu kafamda takıntı haline getirme
-yüksek sıcaklık
-kötü yastık
-akşam kahve tüketmek

5 6 senedir uyku problemi yaşıyorum.
yatağa girdikten sonra uykuya dalmak minimum 2 3 saat sürüyor
gün içinde ki aktivetelerin önemi de yok çok yoğun yada hareketsiz bir gün geçirsemde uyuyamıyorum
göz çevresi iyice kararmaya/morlaşmaya başladı

uykusuzluk yaşamış ve bir şekilde atlatmiş birinden tavsiye alabilseydik güzel olurdu
3 yıl sonra gelen güncelleme.

Işe başlayınca geçti. Seve seve uyuyor seve seve uyaniyorsunuz

Bu olayın en etkili sebebi kendimce sigara ve stress. İkinci etken ise vardiyalı sistemde çalışma, gündüz işinde olanlar arasındasaysaniz sabah kesinlikle erken kalkmak kesin çözüm. İlaç filan kullanıp kendinizi maffetmeyin. Hafta içi 06:30 hafta sonu ise 09:00 dedimmi ayakta olurum. Hiç bir iş yapmasanız bile akşam saat 10 oldumu gözler gidiyor. İstediğin kadar sigara iç yada çay, kahve

Stres vb. faktör kesinlikle etkiliyor kafanı kurcalayan ilişki, borç gibi durumlar varsa uyusan bile gece tık diye uyanıyorsun bunlardan arınmak gerek yada minimum seviyeye indirmek sonrasında ise kesinlikle fiziksel aktivite tavsiye edebilirim akşamları tempolu yürü ve sonrası gel ılık bir duş al faydasını göreceksin...

Boş kalmak çok uyku düzeni bozan birşey, çalıştığım yerde 3 ay boşluk zamanım olmuştu. Direk gece gündüz düzenim kaydı, 5'ten erken uyuyamaz hale gelmiştim.

Gün içerisinde kendini yoracak birşey gerek, spor, çalışma, yürüyüş vs
Sadece evde kalan birisi için o düzeni oturtmak çok zor.

Kaygı durumu uykuyu çok bozabilen birşey olabiliyor. Uykuya dalma sürecinde yaşadığınız o düşünce yoğunluğu, zihninizde dönüp dolaşan düşünceler uyku problemi yaratabiliyor. O noktada destek almak önemli.

Bu durumda da yaşam tarzı değişiklikleri yine çok önemli

Hala çözemiyorsanız destek almakta fayda var.

Üst Alt