Uzayla İlgili İlginç Bilgiler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Uzayla İlgili İlginç Bilgiler

Uzayda bir yıla yakın kalan Scott Kelly, uzaydan yerçekimsiz ortam yüzünden 5 santim uzayarak, ikiz kardeşinden 8.6 milisaniye daha az yaşlanarak ve çok daha popüler olarak dönmüş.

fox4ILQa0GEAhfdJ-636084209605327848.jpg

sABnou05X2QzEFEu-636084210036616253.jpg

Dünya'dan 40 ışık yılı uzakta olan Yengeç Takımyıldızı'nda 55 Cancri gezegeni, Dünya'nın iki katı büyüklükte ve üçte biri elmastan oluşan bir gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenin, Bir tarafı sürekli karanlıktır ve diğer tarafı 3900 derece lavlarla kaplıdır.

TpjkBfIE3Q9vvG2m-636084210346328524.jpg

favicon.ico
Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzun sürer.
favicon.ico
Venüs Güneş’in etrafında 224,7 Dünya gününde dönmekte, ancak kendi ekseni etrafında dönmesi 243 Dünya günü sürmektedir.
favicon.ico
Ay’dan dönen astronotlar karantinaya alınmıştır. Bulaşıcı veya öldürücü bir hastalık getirmediklerinden emin olmak için Ay’dan dönen astronotlar bir süre karantina altına alınmışlardır.
favicon.ico
Güneş’in içine 1 milyon tane Dünya sığabilir.
favicon.ico
Güneş, Güneş Sistemi’nin tüm kütlesinin yüzde 99’unu oluşturmaktadır.
favicon.ico
Uzaya çıkarsanız boyunuz uzar. İnsan vücudu yerçekimsiz ortama çıktığında insan omurgası düzleşir, bu 5 cm’ye kadar daha uzun boylu olmanıza yol açar.
favicon.ico
Uzay aslında uzak değildir, yeryüzünden sadece 100 kilometre uzaklıktadır.Eğer arabayla uzaya doğru seyahat edebilseydik bir saatten kısa sürede uzaya çıkabilirdik.
favicon.ico
Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni Güneş’e en yakın gezegen değildir.

favicon.ico
Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün sıcaklığı gündüzleri 425 °C, geceleri ise -125 °C ‘dir. Venüs ise Güneş’e daha uzak olmasına rağmen atmosferindeki sera etkisi sebebiyle yüzey sıcaklıkları sürekli olarak 500 °C civarındadır.
favicon.ico
Astronot kelimesi Antik Yunanca yıldız anlamına gelen “Astron” ve denizci anlamına gelen “nautes” kelimelerinden oluşmaktadır.
favicon.ico
Uzayda ağlarsanız gözyaşlarınız akmaz.
favicon.ico
Uluslararası Uzay İstasyonu’nunda kirli iç çamaşırlar ve tuvalet kağıtları yiyecek üretiminde gübre olarak kullanılabilir.
favicon.ico
13727 yılında Kutup Yıldızı değişecek.
favicon.ico
En uzağa giden insan yapımı obje Voyager 1’dir.
favicon.ico
1977’de Jüpiter ve Satürn’ü incelemek amacıyla fırlatılan Voyager 1, daha sonra Uranüs ve Neptün’ü de incelemek için de kullanışmış ve daha sonra yıldızlar arası uzaya çıkmıştır. Üzerinde altın bir plakta uzaylılara mesajlar taşımaktadır. Kaydı buradan dinleyebilirsiniz.
favicon.ico
Satürn’ün uydusu Titan’ın atmosferinde organik kimyasal olduğuna dair birçok bulgu vardır.
favicon.ico
Bir astronot giysisinin maliyeti 11 milyon dolardır. Bunu yüzde 70’i sırt çantası ve kontrol modülüdür.

favicon.ico
Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzun sürer.
favicon.ico
Venüs Güneş’in etrafında 224,7 Dünya gününde dönmekte, ancak kendi ekseni etrafında dönmesi 243 Dünya günü sürmektedir.
favicon.ico
Ay’dan dönen astronotlar karantinaya alınmıştır. Bulaşıcı veya öldürücü bir hastalık getirmediklerinden emin olmak için Ay’dan dönen astronotlar bir süre karantina altına alınmışlardır.
favicon.ico
Güneş’in içine 1 milyon tane Dünya sığabilir.
favicon.ico
Güneş, Güneş Sistemi’nin tüm kütlesinin yüzde 99’unu oluşturmaktadır.
favicon.ico
Uzaya çıkarsanız boyunuz uzar. İnsan vücudu yerçekimsiz ortama çıktığında insan omurgası düzleşir, bu 5 cm’ye kadar daha uzun boylu olmanıza yol açar.
favicon.ico
Uzay aslında uzak değildir, yeryüzünden sadece 100 kilometre uzaklıktadır.Eğer arabayla uzaya doğru seyahat edebilseydik bir saatten kısa sürede uzaya çıkabilirdik.
favicon.ico
Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni Güneş’e en yakın gezegen değildir.
Istanbulda 100 Kilometre yolu nereye bir saate gidiyorsun

favicon.ico
İçinde yaşadığımız Samanyolu Galaksi ’si gibi milyarlarca galaksi vardır.
favicon.ico
Güneş galaksinin etrafında 200 milyon yılda bir döner. 100,000 ışık yılı mesafe.
favicon.ico
Evrenin yaklaşık 14 milyar yaşında olduğu tahmin edilmektedir.
favicon.ico
Bilinen evrendeki yıldız sayısı sayılamayacak kadar çoktur. Bu sayının 70 sekstilyon, yani 70 bin milyon milyon milyon olduğu tahmin edilmektedir.
favicon.ico
Hepimiz şu anda uzayda saatte 530 kilometre hızla hareket etmekteyiz.

favicon.ico
Ay’a ayak basan astronotların ayak izlerinin 100 milyon yıl kadar Ay yüzeyinde değişmeden duracağı düşünülmektedir.
favicon.ico
Ay’da atmosfer bulunmadığından Ay’a ayak basan astronotların ayak izinin Ay yüzeyinde 100 milyon yıl kadar değişmeden kalacağı düşünülmektedir.
favicon.ico
Tüm Dünya’nın bir yılda tükettiği enerjiden daha fazlası bir günde Güneş’ten Dünya’ya ulaşmaktadır.
favicon.ico
Güneş enerjisi Dünya enerji üretiminin sadece yüzde 1’i olsa da Dünya’ya ulaşan tüm enerji çok daha yüksek miktardır. 15 yıl içinde Güneş enerjisi üretiminin tüm üretim içindeki payın yüzde 20 olması beklenmektedir.
favicon.ico
Satürn gezegenin yoğunluğu sudan daha düşüktür.
favicon.ico
Ay, Dünya’dan her yıl 3,8 santimetre uzaklaşmaktadır.

Geçen hafta hayatımda ilk defa 2017 model doblo kullandım. Gerçekten uzay mekiği gibiydi. İçinde kayboldum diyebiliriz. Boyum 187. Yanlış anlaşılmasın :D
Bir kere kiralik olarak kullandim, cok rahatti.
Kendim zaten Hyundai Tucson SUV kullaniyorum ve alcak araba kullaninca, yüksek arabanin ne kadar rahat oldugunu anliyorum.

Üst Alt