Üzülmesin Diye Saklamışlar | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Üzülmesin Diye Saklamışlar

Gurbetçi ailenin zorluklarla büyüttüğü 4 çocuktan en küçüğü olan Servet’in annesinin, beyninde tümör olduğunu sadece eşine söylediği, çocukları üzülmesin diye son ana kadar sakladığı ortaya çıktı

HTSPOR/Hüseyin ŞENTÜRK

Servet Tazegül’ün olimpiyat şampiyonu olmasının arkasında dramatik bir öykü yatıyor. Gültan ve eşi Beyler Tazegül çiftinin 4 çocuğundan en küçüğü... 1973’te işçi olarak Almanya’ya giden Tazegül çiftinden Gültan bir otelde temizlikçi olarak, Beyler Tazegül de bir matbaada işçi olarak uzun yıllar çalıştı. Para biriktiren nişanlı çift, Türkiye’ye gelip evlendi. 3’ü kız 4 çocukları Almanya’da dünyaya geldi. En küçükleri ise Servet’ti. Yılmadan usanmadan çalışan Servet tekvandoda fırtına gibi esmeye başladı. Her şey yolunda giderken 2011’de baş ağrısı nedeniyle doktora giden annenin beyninde bir kütle tespit edildi. Oğlu Servet’in 2011 Dünya Şampiyonası’na katılacağı, kızının da hamile olması nedeniyle anne çocuklarına bu haberi vermedi. Sadece eşine durumu bildirdi. Gültan Tazegül, eşiyle gizlice hastaneye yatıp operasyon geçirdi. Ama Tazegül’ün durumu giderek kötüye gitti. Hastane kapısında bekleyen baba, durumu çocuklarına haber vermek zorunda kaldı. Genç tekvandocu yıkıldı. Alınan parçanın biyopsi sonuçlarında beyinde tümör olduğu anlaşıldı. 7 ay hastanede yatan Gültan hanım evine gönderildi. ‘Birkaç aylık ömrü var’ denilmesine rağmen eşi ve çocukları tedavi için ısrarcı oldu. Işın tedavisi gören Tazegül’ün durumu her geçen gün kötüye gitti.

ANNELER GÜNÜ’NDE VEDA YEMEĞİ

Kampını Almanya’da yapan, idmanlardan sonra annesine koşan Servet, Mayıs ayının ikinci pazar günü olan Anneler Günü’nde ailesine bir araya topladı. Bu, onların birlikte yediği son yemekti. Haziranda anne hayata gözlerini yumdu. Tazegül ailesi, cenazesiyi İzmir’de gözyaşları arasında toprağa verdiler.

Son ana kadar yanındaydı

Federasyon Başkanı Metin Şahin, “Olimpiyat arifesi geldi, annesinin yanında olmak istedi. Gittik ‘ayırmayacağız oğlunu senden’ dedik. 3 aylık kampı Nürnberg’e taşıdık. Son 4 günde Türkiye’ye dönecektik, izin verdik, kaldı. Son ana kadar hep yanındaydı” diye konuştu.

Tombiş annenin içine doğmuş

Servet Tazegül’ün “Tombiş annem” diye sevdiği Gültan Tazegül, hayatını kaybetmeden kısa süre önce “Oğlum altın alacaksın” demiş

Olimpiyat Şampiyonu olduğunda, bir turnuvada altın madalya alan bir sporcudan daha mağrurduServet Tazegül...Hüzünlenmişti, ancak madalya töreni sırasında gülümseyebildi.. Madalyayı 2 ay önce kaybettiği annesine ithaf eden Servet’in “Tombiş annem” diye sevdiği, birlikte uyuduğu Gültan Tazegül, ölmeden önce oğlunun olimpiyat şampiyonu olacağını hissetmiş...Kanser hastası olan Gültan hanım, kendisine olimpiyat vizesi müjdesini veren eşi Beyler Tazegül’e “Sadece yarışmayacak, şampiyon da olacak” demiş. Baba Beyler Tazegül, eşinin hayata gözlerini yummadan kısa süre önce hasta yatağında yatarken oğluna “Ben gördüm sen olimpiyat şampiyonu olacaksın, altın madalya alacaksın. O maç tamam, bitti” dediğini söyledi. Servet, annesinin olimpiyatta kendisini izlemesini çok istemiş, ancak kısmet olmamış. Baba Tazegül, “O şampiyon olacak, ben de göreceğim derdi, ama vakti yetmedi. Allah’ın takdiri” diye konuştu.

‘EMİNİM Kİ BENİ İZLEMİŞTİR’

TRT Spor’da babasının annesiyle ilgili sözleri izletilen Servet’in gözleri doldu. Genç sporcu, “Anneme söz vermiştim. Eminim ki beni bir yerlerden izlemiştir” ifadesini kullandı.

‘Yüzde 50’lik Servet yetti’

Londra’daki talihsizliklere son verip 23 yaşında şampiyon olup bayrağımızı kürsünün en üst basamağına çektiren Servet Tazegül Türkiye’yi sevince boğdu... HABERTÜRK’e konuşan Servet, “Kısa süre içinde annemi kaybetmiş olmak beni derinden sarstı. Bu moral bozukluğuna sakatlık eklendi. Sağ bileğimde yırtık tespit edildi. İki hafta idman yapamadım. Fiziksel olarak performansımın yarısını göstermeme rağmen şampiyon oldum. Yüzde 50’lik Servet yetti” ifadesini kullandı. Türkiye’nin madalya konusundaki şanssızlığının moralini bozduğunu kaydeden Servet, “Başka ülkelerin sporcuları kaldıkları yerlerin kapılarına fotoğraflarını asıyorlardı. İnşallah olimpiyat bitene kadar bir sürü madalya alırız ve kapımıza asarız” diye konuştu. 2008 Pekin’de bronz alan, 2012 Londra’da altına ulaşan Servet olimpiyat konusundaki hedefleri için “2016’da unvanımı korumak istiyorum. 2020’de 31 yaşında olacağım. Şimdiden bunun için konuşmak erken ama olimpiyatı İstanbul alırsa finali ülkemde yapmak isterim” diyor.

‘Kafama tekme yedim, ayıldım’ Yerel saatle 01.00’de yatan, 06.00’da kalkan Servet için 09.00’daki ilk maç çok zorlu geçmiş. Milli Servetimiz, ABD’liyle yaptığı maç için “Açılamamıştım. Kafama tekme yiyince biraz ayıldım” diye konuştu. Yarı finalde 9-6 yendiği İngiliz rakibiyle oynadığı maçı da değerlendiren Servet, “Daha uyanmamıştım, İngilizler bağırmasa uyanmazdım, onlara teşekkür ediyorum” dedi.

‘Mesajlara daha çok sevindim’

“Altın madalyadan sonra bir rahatlama oluştu. Başardığımdan dolayı büyük mutluluk yaşadım. Sonra benim için yazılanları, mesajları görünce inanılmaz gururlandım. O zaman nasıl bir şey başardığımı daha iyi anladım. İnanın mesajlar, madalyadan daha çok sevindirdi beni. Tüylerim diken diken oldu. Burada da İngiliz seyirciler maçtan sonra beni alkışladı. Resim çektirdiler, bu fair-play tablosu çok güzeldi.”

Başbakan’a şaşırmış

Londra’ya gitmeden önce Başbakan Erdoğan verdiği iftar yemeğinde Servet’e baş sağlığı dilemiş, madalya istemişti. Erdoğan’ın şampiyonluk maçı sonrası kendisini aramasına bir hayli şaşıran Servet, “Ailecek maçımı izlemişler. Uyuyacaklarını düşünmüştüm. Çok mutlu oldum. Çok teşekkür ederim” diye konuştu.

İranlı başkanı kaçırttı!..

Finalde Motamed’i 6-5 yenerek şampiyon olan Servet, İranlı’nın tam kabusu oldu. En son 2009’da bu oyuncuya yenilen Servet, daha sonra hiç maç kaybetmedi, rakibini üst üste 3. kez devirdi. Maç öncesi çok umutlu olan İran federasyon başkanı, sporcularının bir kez daha Servet’e boyun eğdiğini görünce, madalya törenini beklemeden salondan ayrıldı.

Jackie Chan’e teşekkürler!

Servet’in tekvandoya başlama hikayesi oldukça ilginç... Almanya’da doğan yıldız sporcu, 5 yaşındayken Uzakdoğu filmlerinden etkilenmiş, Jackie Chan’e özenmiş. Ablası da kendisini götürüp tekvando salonuna yazdırmış. 2003’te Türk Milli Takımı’na dahil olan Servet, müthiş bir başarıya imza atıp tüm madalyaları topladı.

‘Kafama tekme yedim, ayıldım’

Yerel saatle 01.00’de yatan, 06.00’da kalkan Servet için 09.00’daki ilk maç çok zorlu geçmiş. Milli Servetimiz, ABD’liyle yaptığı maç için “Açılamamıştım. Kafama tekme yiyince biraz ayıldım” diye konuştu. Yarı finalde 9-6 yendiği İngiliz rakibiyle oynadığı maçı da değerlendiren Servet, “Daha uyanmamıştım, İngilizler bağırmasa uyanmazdım, onlara teşekkür ediyorum” dedi.

Cevap: Üzülmesin Diye Saklamışlar

Dilerim Hidayet'e dilenmesi karşılığında sebille para akıtanlar, biz mücadelemizi sadece milli forma için veriyoruz diyen bu genç sporcularımızın hepsine de aynı şekilde akıtırlar,temsil ücretlerle geçiştirmezler,çünkü hepsi Hidayet ve tayfasından çok daha fazlasını hakkediyor.

Üst Alt