Vergi Cehennemi: Türkiye'de Vergiler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Vergi Cehennemi: Türkiye'de Vergiler

Korkunç.

Su, elektrik, doğalgaz, internet, sağlık hizmetleri gibi şeyleri zorunlu ihtiyaç olarak değerlendirip -ki bazıları öyle artık- bu kalemlerin bazılarını ücretsiz yapan ülkeler var bir de bunlardan 4-5 farklı uydurulmuş vergi alanlar...

Bursa gibi bir yerde 2 kişilik ailede 100 tl su faturası nedir ? Elektrik keza öyle. İnternet AKK zırvası olmasına rağmen 60 tl. Doğalgaz desen... Neyse.

gerçektende alkol kullanıyorsan sigara içiyorsan akaryakıt alıyorsun aldığın maaş devlete geri dönüyor.Biz para kazanmak için değil vergi ödemek için yaşıyoruz.

Türkiye'de ciddi bir kölelik durumu söz konusu...

Halk Müslüman olmasa çoktan isyan ederdi..

Vergi yükünün sebebi aşırı bir beton yatırımı, çünkü getirisi yok !!

Aynı şekilde devlet kanadının yapmış olduğu ciddi israf boyutunda harcamalar var..

Bu harcamaların hiç bir şekilde sorgulamıyor olması cabası.. Belediyelerin kontrolü söz konusu değil zaten olamaz. Çünkü hiç bir hükümet öz eleştiri yapmak istemez.

Kaba bir hesap Suriye'deki savaşın, ilk gününü basit bir boyutunu sizlerle paylaşacağım..

Önce Kaynak

Dün çeşitli üslerden kalkan ve operasyona katılan 72 uçak 108 PKK, PYD hedefini vurdu.

72 Uçak 108 hedefi vurmuş yani doldur boşalt ile her uçağın iki kere havalandığını varsayalım..

F16'lar hakkında pek bilgim yok ama kullanmış olduğu füzeleri şuradan görebilirsiniz. (Karadan Karaya)

Yazarken bir yandan da hesaplamasını yapayım. ilk sırada yer alan 2 füzeyi hesaba katıyorum.

1134.jpg

Hesapta yanlış varsa konuşalım ama zihniyetimizi vergi devleti olmaktan çıkartmalıyız.. Bu ülkenin halkına ve geleceğine yazıktır.

En azından opsiyon getirilmeli bazı maneviyat odaklı kurumlara, ben diyanete vergi ödemek istemiyorum kardeşim müslüman değilim, trt'ye vergi ödemek istemiyorum diyebilmeli, tamam yol vs kullanmasak bile kamu malı sonuçta ama bu ve benzeri bahsettiğim kurumların kamuya mal olmak gibi bir durumu yok.

En azından opsiyon getirilmeli bazı maneviyat odaklı kurumlara, ben diyanete vergi ödemek istemiyorum kardeşim müslüman değilim, trt'ye vergi ödemek istemiyorum diyebilmeli, tamam yol vs kullanmasak bile kamu malı sonuçta ama bu ve benzeri bahsettiğim kurumların kamuya mal olmak gibi bir durumu yok.

Onun için Türkiye'ye başkanlık sistemi getirme fikri gündeme gelebilir.. Trakyalı adam dediğin gibi camiye istemez atıyorum okul ister..

İstanbulda yaşayan adam ise benim ödediğim vergileri neden ülkeye dağıtıyorsun, yeterince hizmet alamıyorum diyebilir.

Anadoludaki adam ise emlak vergisi, mtv yada vergi yüklerine isyan edip, İstanbulda yüksek gelirli bir insanla neden aynı yükü taşıyorum diyebilir. Ki köydeki insanlar kendilerine ev yapamıyorlar.. Çünkü ülkede her yer büyükşehir olduğundan, nerede olursan ol aynı vergi yükünü yaşıyorsun.

Aynı şekilde doğudaki insanların da benzer talepleri olacaktır.

Ülke büyük ve her çeşit insanlar var.. Herkesi memnun etmek zor ve adaletsiz bir ortam var..

İşin en basitini söylemek gerekirse doğudaki, kayıp kaçak elektriklerini hala bizler ödüyoruz. Adaletsizlik çözülemedikçe insanlar birikim yapamıyor..

Şu vergi boyutu insanların girişimci ruh ile hareket etmesine de engel oluyor çünkü şartlar gerçekten zor..

Ne iş yaparsan yap, tedarik kaynağından dolayı eur ve usd yüküne maruz kalıyorsunz..

Son düzenleme:
Türkiye'de vergilerin en büyük sıkıntısı sermayenin vergilendirilmemesi. Klasik neoliberal büyüme modeli gereği sermeyeyi mümkün olduğunca biriktirecek elleri rahatlatırken temel kamu giderlerini vatandaşın üzerine bindiren dolaylı vergiler. Mesela insanların üniversite harçlarının kalkmasına sevinmesini bu yüzden anlayamıyorum. Zira 1 milyon insanı ilgilendiren bir ücret doğal olarak 70 milyona bölüştürülüyor.

Doğrudan vergiyi alamayan devletlerin klasik yöntemi şu an bizdeki. Bir de üzerine üretim yapıp döviz girdisi sağlaamıyorsan geçmiş olsun.

Konuyla direkt alakalı değil ama yinede yazayım; 2 gün önce koşuya çıktım, ayıptır söylemesi en az 20 km koşarım/yürürüm neyse işte acayip susadım karşımda sıra sıra dizilmiş şok,bim ve a101 vardı. Fiyat karşılaştırmayı, fiyat incelemeyi severim hepsine teker teker girdim aynı şeyi bir 5-6 ay önce de yapmıştım. Hemen her şeyin fiyatı %50 artmış, bazı ürünlerde 2 kat artmış. 250 gr no name tereyağı 7.50 tl olmuş, günlük süt 1 lt 3.5-4 lira arası.

Allah dar gelirliye, asgari ücretliye sabır versin. Bu insanların sağlıklı beslenme şansları sıfır, kırmızı eti vs geçtim (hoş kırmızı et veya herhangi bir hayvan ürünü sağlık için gerekli değil bence neyse) en temel mutfak malzemesi olan yağ fiyatları almış başını gitmiş. Mecburen ayçiçek yağı ve margarine dayanacaklar, özellikle margarinin zararlarını herkes biliyordur. Sonra da efendim neymiş sağlık giderleri artıyormuş... Allah Allah acaba neden...

Üst Alt