Vladimir Putin, Koronavirüs Aşısını Bulduklarını Açıkladı!


Vladimir Putin:

“İlk koronavirüs aşısını geliştirdik, kızım aşıyı oldu. Aşının oldukça iyi çalıştığını ve güçlü bir bağışıklık yarattığını biliyorum ve tekrar ediyorum; aşı gerekli tüm kontrolleri geçti.”

rusya devlet başkanı vladimir putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıkladı.

putin’in açıklamasına göre, rusya sağlık bakanlığı, gamaley epidemiyoloji ve mikrobiyoloji enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını tescil etti. rusya böylece koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu.

hükümet yetkilileriyle bir toplantıda putin, “bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi” dedi.

rusya sağlık bakanı mihail muraşko’dan kendisini aşı ile ilgili bilgilendirmesini isteyen putin, “yine de aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. tekrarlıyorum: aşı gerekli tüm denemelerden geçti” dedi.

koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı üzerinde çalışanlara teşekkür eden putin, bunun dünya için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

‘kızıma aşı yapıldı’

aşının alıcı antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten putin, “bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi.

putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz üstünde olduğunu ifade etti.

putin, “ikinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde” dedi.

‘en kısa zamanda seri üretime başlayacağımızı umuyorum’

“en kısa zamanda aşının seri üretimine başlayacağımızı umuyorum. bu önemli” diyen putin, isteyen herkese aşı yapılabilmesi için bunun gerekli olduğunu kaydetti.

putin, aşı yaptırmanın kesinlikle gönüllülük çerçevesinde olması gerektiğini de vurguladı.

putin, “ilk tescili biz gerçekleştirdik. yurtdışındaki partnerlerimizin çalışmalarında da ilerleme kaydedilmesini, uluslararası ilaç pazarında kullanım için yeterli miktarda ürün olmasını umuyorum” dedi.

muraşko: ilk önce sağlık çalışanları ve öğretmenler aşılanmalı

diğer yandan rusya sağlık bakanı mihail muraşko, aşılamanın ilk olarak sağlık çalışanları ve öğretmenlere yapılmasını teklif etti.

muraşko, “aşının sivil anlamda uygulanmasına aşamalı olarak başlanacak. öncelikle işleri enfekte kişilerle bağlantılı olanlara aşı yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. bunlar sağlık çalışanları ve çocukların sağlığının bağlı olduğu öğretmenlerimiz” dedi.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
De Russen hebben hun onderzoeksgegevens niet met wetenschappers in andere landen gedeeld. Daardoor kan niet worden beoordeeld hoe betrouwbaar de informatie is.

Ruslar araştırma verilerini diğer ülkelerdeki bilim insanlarıyla paylaşmadı. Bu nedenle bilginin ne kadar güvenilir olduğunu değerlendirmek mümkün değildir.
 
Üst Alt