Wimbledon 2011 ( Djokovic - Kvitova ) | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Wimbledon 2011 ( Djokovic - Kvitova )

Tek Erkekler

------------

2010 Rafael Nadal (Ispanya)

2009 Roger Federer (İsviçre)

2008 Rafael Nadal (İspanya)

2007 Roger Federer (İsviçre)

2006 Roger Federer (İsviçre)

2005 Roger Federer (İsviçre)

Tek Bayanlar

------------

2010 Serena Williams (ABD)

2009 Serena Williams (ABD)

2008 Venus Williams (ABD)

2007 Venus Williams (ABD)

2006 Amelie Mauresmo (Fransa)

2005 Venus Williams (ABD)

Tenisin en prestijli organizasyonları arasında yer alan ve Pazartesi günü başlayacak olan Wimbledon Tenis Turnuvası, tarihi ve kendine özgü kurallarıyla ayrı bir yere sahip.

Haziran ayının son haftasında başlayan ve iki hafta süren Wimbledon Tenis Turnuvası, ilk olarak 1877 yılında Londra'nın güneybatısındaki bir sahada, All England Lawn Tennis and Croquet Kulübü'nün kontrolünde oynandı.

Turnuvanın ilk yıllarında tek klasman, tek erkekler kategorisiydi. All England Lawn Tennis and Croquet Kulübü, 1884 yılında tek kadınlar ve çift erkekler kategorilerini de turnuvaya eklerken, çift bayanlar ve karışık çiftler ise 1913 yılında organizasyona dahil edildi.

Çim kortta Oynanan Tek Grand Slam

Çim kortta oynanan tek "Grand Slam" olan ve iki hafta süren Wimbledon Tenis Turnuvası'nda, ortadaki Pazar günü "Middle Sunday" olarak anılıyor ve o gün maç yapılmıyor. Bu kural 1991, 1997 ve 2004 yıllarında yağmur nedeniyle 3 kez delindi.

Turnuvada maç sırasında yağmur yağması halinde sahaların üzeri branda ile kapanıyor ve karşılaşmalara "yağmur molası" veriliyor. Merkez Kort'ta geçen yıl yapılan açılır-kapanır çatı, bu kortu diğerlerinden ayırıyor. Wimbledon'a katılan tenisçilerin beyaz giyinme zorunluluğu, korta giriş ve çıkış protokolü gibi yazılı olmayan bir takım kurallar da bulunuyor.

Wimbledon tenis turnuvasında bu yıl tek erkekler ve tek kadınlarda şampiyon olacak sporculara kişi başı 1,1 milyon sterlin ödül verilecek.

Turnuva organizatörleri tarafından yapılan açıklamada, şampiyonluk ödülünün geçen yılki miktara göre yüzde 10 artırıldığı ve bu yıl şampiyon olacak isimlerin 100 bin sterlin daha fazla alacağı duyuruldu.

Açıklamada, toplam ödül miktarının da geçen yıla göre yüzde 6,4 oranında artırıldığı ve 14,6 milyon sterlin olarak belirlendiği belirtildi

yayın:ntvspor

kaynak:ntvspor

Cevap: wimbledon 2011

Marsel'den Wimbledon'a erken veda

Wimbledon Tenis Turnuvası Erkeklerde milli tenisçimiz Marsel İlhan, Polonyalı Jerzy Janowicz'e 4-6, 7-6 ve 13-15'lik setlerle 2-1 yenilerek 1. ön eleme turunda Wimbledon'a veda etti.

Sezonun üçüncü "Grand Slam"i olan Wimbledon Tenis Turnuvası'nda, milli tenisçi Marsel İlhan eleme turlarındaki ilk maçında Polonyalı rakibi Jerzy Janowicz'e 2-1 yenilerek turnuvaya veda etti.

2010 yılında ilk kez Wimbledon Tenis Turnuvası'na katılarak Türk tenis tarihine geçen ve ikinci turda turnuvaya veda eden 23 yaşındaki milli raket, bu yıl turnuvanın elemelerindeki ilk maçında 20 yaşındaki Janowicz'e 4-6, 7-6 ve 13-15'lik setlerle mağlup oldu.

Dünya klasmanında 156'ncı sırada yer alan Janowicz, elemelerdeki ikinci maçında Britanyalı Oliver Golding ile karşı karşıya gelecek.

Cevap: Wimbledon 2011

Tenis bölümü benim atilimlarim sonucunda açildi dostlar, tüm tenissever Galatasaray ailesine hayirli ugurlu olsun.

Turnuayi NTV Spor, yayinlayacak.

Roland Garros performansina bakacak olursak banko Nadal derdim ama hemen ardindan yine Londra'da düzenlenen AEGON bilmem ne turnuvasinda erken elenmesi soru isareti. Yine de Grand Slam havasi farklidir, neler olacagini hep birlikte görecegiz.

Mesela hangi gençler? Zeminlere göre performansı farklı olan oyuncular vardır. Çimde farklılık yaratacak genç kim?

Adem, neye göre banko? Geçmiş başarılarına bakarak mı böyle düşünüyorsun.?

Dalgasına demedim, yanlış anlaşılmayayım; zira elimden geldiğince Tenis'i takip etmeye çalışıyorum. Otoritelerce kabul gören gerçek şudur ki bu Wimbledon turnuvasının iki favorisi vardır; biri Federer diğeri de Nadal. Belki listeye Andy Murray'ı da ekleyebiliriz. :) Neyse ben oyumu Federer'den yana kullanıyorum. Nadal ne kadar üstünlük kurarsa kursun Federer'e karşı (ikili karşılaşmaları kastediyorum), Federer turnuva başarılarıyla kabul görmüş bir efsanedir ve daha yeteneklidir kanımca...

Dalgasına demedim, yanlış anlaşılmayayım; zira elimden geldiğince Tenis'i takip etmeye çalışıyorum. Otoritelerce kabul gören gerçek şudur ki bu Wimbledon turnuvasının iki favorisi vardır; biri Federer diğeri de Nadal. Belki listeye Andy Murray'ı da ekleyebiliriz. :) Neyse ben oyumu Federer'den yana kullanıyorum. Nadal ne kadar üstünlük kurarsa kursun Federer'e karşı (ikili karşılaşmaları kastediyorum), Federer turnuva başarılarıyla kabul görmüş bir efsanedir ve daha yeteneklidir kanımca...

Nadal ve Federer olayında tamamen zıt düşünüyoruz ama mental olarak Nadal, Federer'i göçertmiş durumda. Turnuva başarısı olarak baz alırsak, Nadal'ın Federer'in yaşına gelmesini beklemek gerek. O zaman daha sağlıklı tespitler yapılabilir. Andy Murray, mental olarak aşırı zayıf, onun yerine Djokovic iyi olur. Philipp Petzschner, Jurgen Melzer gibi çimde iyi performansı olan oyuncularda vardır elbet. Finali zorlayamazlar ama başarılı olma ihtimalleri hayli yüksek. 20 Haziran'ı bekliyoruz. :)

Çim kortta önemli olan etkili servis atip oyunu en kisa sürede bitirmektir. Roland Garros'un ilk turunu izlediyseniz John Isner servisleriyle Nadal'i baya zorlayip oyunu 5 sete tasimisti. Belki de en büyük sanssizligi ilk turda Nadal ile karsilasmak olmustu. Wimbledon'da sürpriz yapabilecek adaylardan biri bence.

Kişisel fikrim servis-vole, den pek sürpriz çıkmaz.

Favoriler kazanır.

Çim dışında heryerden sürpriz çıkar.

3 gün

3-2 bitmişti son set 70-68 bitmişti

Ayrıca tüm zamanların en uzun tenis maçı, en uzun set, bir maçta ve bir sette oynanan en çok oyun, en uzun süren oyun ve en çok sayıdaki ace rekorları kırılmıştı.

Üst Alt