XG Nedir Nasıl Hesaplanır? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

XG Nedir Nasıl Hesaplanır?

bildigim kadarıyla 4 parametreye bakıyor opta. kaleye olan mesafe, şut açısı, şut türü (sag ayak/sol ayak/kafa), şuttan önceki aksiyon (cross/set piece/big chance/chance/dribble). bu parametrelerin hepsi aynıysa aynı havuza atıyor şutları.

mesela 0.75-0.79 arası değişim sebebi nedir acaba merak ettim. düz mantık ile atıyorum dünyada atılan 10000 penaltının 7850si gol olmuş ve üzeri kaçmış diyelim. buna göre oranlanmaz mı?

atıyorum ev sahibi-deplasman parametresi mi var? anlamadım.
yok şirketten şirkete değişiyor yav fark yok aslında. bi şirket 0.78 alıyor biri 0.75 mesela öyle

Bu soruyu chatgpt yapay zekasına sorduk ve 7 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği şekilde cevaplamasını istedik. İşte Chatgpt'in verdiği cevap :
XG'yi 7 yaşındaki bir çocuğa şöyle anlatabiliriz:

XG, futbolda bir oyuncunun gol atma şansını gösteren bir rakamdır. Örneğin, bir oyuncu kaleye şut attığında, şutunun gol olma ihtimalini söyleyen bir sihirli sayıdır.

Hayal et, bir futbolcu topa vurdu. Eğer top kaleye çok yakınsa veya kalecinin olmadığı bir yere gidiyorsa, oyun daha heyecanlı olur ve gol olma ihtimali daha yüksek olur. XG, böyle durumları sayıya döker. Eğer XG değeri büyükse, demek ki oyuncunun gol atma şansı çok yüksek!

XG hesaplamak için, uzmanlar geçmişteki futbol maçlarından gelen verileri kullanır. Bu veriler, farklı pozisyonlardan atılan şutların kaç tanesinin gol olduğunu gösterir. XG sayesinde, takımların ne kadar iyi şut attığını ve ne kadar gol atabileceklerini tahmin edebiliriz.

Sonuç olarak, XG, futbol oyununu daha iyi anlamamıza yardımcı olan bir rakamdır. Bu sayı, oyuncuların ve takımların ne kadar etkili olduklarını gösterir ve futbol maçlarını daha heyecanlı hale getirir!
Chatgpt futbol sorularında efsane sallıyor ya.

En futbol cahili bile bir maç sonunda hangi takımın xg si fazla oldugunu bilebilir.

Maç içinde en fazla kimin taraftarı hop oturup, hop kalkıyorsa onun xg si aman tanrımm

Üst Alt