Yeni İzmir Alsancak Stadyumu | 15.000 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
alsanc1.jpeg

alsanc2.jpeg

alsan3.jpeg

Stadın konumlandığı alan 1910 yılından itibaren futbol maçları için kullanılmıştır. İlk yıllarında azınlıklar tarafından kullanılan müsabaka alanı Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İzmir Valiliğine geçmiştir. İzmir Valiliği 1929 yılında kapalı ve açık tribünlerden oluşan Alsancak Stadyumunu inşa etmiştir. 1959 yılında kurulan Türkiye Futbol 1. Ligi’nde yer alan Altay, Göztepe, Karşıyaka, Altınordu ve İzmirspor takımları bu stadyumda çok sayıda müsabakalar yapmıştır. 1971 yılında stad yeniden ele alınmış, tadilat yapılmış ve son halini almıştır. Bu süreç içerisinde ulusal ve uluslararası bir çok maça ev sahipliği yapan stadyum, 2014 yılında yapılan depreme dayanıklılık testinde , can güvenliği bakımından riskli bulunmuş ve 2015 yılında yıkım kararı verilmiş ve yine 2015 yılının eylül ayında yıkım işlemlerine başlanmıştır. Bu bağlamda tarihi önemi yüksek olan bu stadyumun , kapasitesi korunarak ,çevreye duyarlı , güncel yönetmeliklere uygun, güncel teknolojinin kullanıldığı yeni bir stadyum olarak yeniden ele alınması projenin temel amacı olmuştur. Stadyumun doğu ve batısında seyirci tribünleri oluşturulurken kuzey kale arkasında eski idari binanın yeniden ele alınarak güncellenmesi planlanmıştır. Arsa ebatları nedeniyle güney tribünü yapılamamıştır. Stadyum kapasitesi 15.000 seyircidir. Stadyumda 4 adet soyunma odası,2 adet hakem odası, 4 adet antrenör odası, UEFA ofisleri, 10 adet loca, basın toplantı ve çalışma alanları , protokol alanları, güvenlik için ayrılan birimler , yeme –içme alanları ve 100 kişilik çok amaçlı salon bulunmaktadır.

Son düzenleme:
7e44596eda.jpeg

99ae5886f3.jpeg

e0de72204b.jpeg

7c5245abdf.jpeg

6c7c0a7bd0.jpeg

Bu arada stad fena ilerlemiyor. Daha geçen hafta yan tarafından geçtim, dış cepheye yavaş yavaş başlamışlar.

Hoş bir stad olacak gibi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Atatürk stadi berbat bir stad. Sanki eski yunanlardan kalmis gibi resmen. Onu yikip yeni tekrar stad yapmak daha mantikli geliyordu bana.

Güzelim izmirime çok daha güzel stad yakışırdı. Kötü durmuyor bu yeni yapılan bu arada ama yetersiz buldum.

12 bin de çok az bence.

Üst Alt