Yeniden Dünyanın Bir Numarası Olmamız İçin Yapmamız Gerekenler - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yeniden Dünyanın Bir Numarası Olmamız İçin Yapmamız Gerekenler

Üstat işte çağımızın hastalığı yanlış anlama ama süslü ve muğlak ifadeler, uzun vadeli çalışmalar, political correctnes v.s.

Madde madde gideyim ben de öyle yaptım zira :)

1) Üstat mustafa denizli şampşyon kulüpler kupasını alacam demedi ama eline imkan gelince de türk spor tarihinin kulüpler bazındaki en büyük başarısı olan yarı finali getirdi. Bu maddeye vereceğim cevabı fatih hoca ile bitireyim; Finale çıkmayı niye hedefleyeyim 2-3 maç daha kazanır kupayı alırım :)

2) Sponsorumuz marshall boya idi :)

3) Tam tersi 30-35 arası hagi-popescu-taffarel ile başarı geldi...

4) Yazdım 96-00 arası altyapıdan emre ve bir de fatih akyel dışında onu da unutmuşum başka altyapı çıkışlı oyuncumuz yok.

5) Scout sistemine sokayım hagiyi popescuyu scout etmeye gerek mi var? Yahut hasan şaşın ankaragücünde ankara deplasmanında bize karşı yardır yardır oynadığı fark etmemek için. Renktaşlar hatırlayın 98 dünya kupasında taffarel penaltılarda devleşip brezilyaynın hollandayı elemesini sağlamıştı...scouta ne gerek var feraset sahibi olup 94 dünya kupasındaki performansını 98'de sergileyeceğini fark edip 98 dünya kupası öncesi sözleşme imzalayınca. Fenerliler artık gelmez diyordu ama tafo geldi :)

Monaco yok hükmünde bir takım bejekeye madara oldular halbuki senin reçeteyi uygulamışlardı üstat niye? gençlere güvenilmez de ondan hani yıldızları psgye gitti de ne oldu yine elendiler psgde de bu yöntemlerle ancak menajer zengin edilir, kulüpler batırılır.

Bazı konularda katılıyorum ama bir konuya değinmeden geçemeyeceğim çünkü yazdığım maddelerin önemi burada:
87 veya 96-00 yıllarındaki futbol ile modern futbol arasındaki fark zaten yazdığım maddelerde geçerli artık o şekilde başarılı olma ihtimali kulüplerin kalmadı genel olarak maddi güce dayalı bir sistem var 150-200-250 m euro'ların konuşuldu bir dönemdeyiz. 96-00 yıllarında bu kadar fark yoktu hatta o dönemlerde çeyrek final kapılarından bile döndük daha da zorlasak yarı final ve finali görebilirdik ama günümüzde aynı şartlarda yarışmıyoruz. Stadlar daha moderd, 1. sınıf takımlarla bizim gibi takımlar arasındaki fark çok ciddi boyutlara çıkmaya başladı. Eskiden liglerde farklı sürprizler çıkardı 09-10 yıllarına kadar almanya, fransa, la liga, epl gibi liglerde değişik şampiyonlar görebiliyorduk ama artık resmen büyük kulüpler tamamen ipleri eline aldı ve italya da juventus, la liga'da tamamen barcelona - real, almanya da bayern münih, fransa da PSG kısacası dünyada modern futbolla baş etmek istiyorsak onlara da ayak uydurmak zorundayız.

O yıldızlar bedavaya falan gelmiyor misal zlatanı getirmeye çalışsak yıllık 10 milyon euro en az maaş vermemiz gerekicekti eskisi gibi değil piyasa çin var, abd var , katar var yaşlı yıldızları ucuza getirme devri çoktan bitti basarsın parayı getirirsin ama bizde şuan basıcak para yok
zlatan demedim ilk mesajda renktaş eskiye atıfta yaptım. Robben-Ribery-Chielliniyi önerdim adam zaten abdye gitti ama bunlar boşta bunlar çok ucuza gelir bize yıllık 20 milyon euroyu geçmez toplam maliyetleri. Gayet uygun...

zlatan demedim ilk mesajda renktaş eskiye atıfta yaptım. Robben-Ribery-Chielliniyi önerdim adam zaten abdye gitti ama bunlar boşta bunlar çok ucuza gelir bize yıllık 20 milyon euroyu geçmez toplam maliyetleri. Gayet uygun...

Yok bende örnek olsun diye yazdım da robben ve riberyyi bayern bırakmaz bıraksada biz alamayız pahalı kaçarlar 20 milyon falan toplam maliyet imkansız bile demiyorum 1 tanesini alamayız o kadar parayla.

Bazı konularda katılıyorum ama bir konuya değinmeden geçemeyeceğim çünkü yazdığım maddelerin önemi burada:
87 veya 96-00 yıllarındaki futbol ile modern futbol arasındaki fark zaten yazdığım maddelerde geçerli artık o şekilde başarılı olma ihtimali kulüplerin kalmadı genel olarak maddi güce dayalı bir sistem var 150-200-250 m euro'ların konuşuldu bir dönemdeyiz. 96-00 yıllarında bu kadar fark yoktu hatta o dönemlerde çeyrek final kapılarından bile döndük daha da zorlasak yarı final ve finali görebilirdik ama günümüzde aynı şartlarda yarışmıyoruz. Stadlar daha moderd, 1. sınıf takımlarla bizim gibi takımlar arasındaki fark çok ciddi boyutlara çıkmaya başladı. Eskiden liglerde farklı sürprizler çıkardı 09-10 yıllarına kadar almanya, fransa, la liga, epl gibi liglerde değişik şampiyonlar görebiliyorduk ama artık resmen büyük kulüpler tamamen ipleri eline aldı ve italya da juventus, la liga'da tamamen barcelona - real, almanya da bayern münih, fransa da PSG kısacası dünyada modern futbolla baş etmek istiyorsak onlara da ayak uydurmak zorundayız.
Ama üstat o zaman psg-monaco-arsenal-liverpool-united-city-inter-milan niye başarılı olmuyor mesele para değil zira...Başarıyı kadro planlaması getiriyor. Bayernde kadro planlamasını yapan heyete bir bak renktaş;

Rummenige-Beckenbauer-Stoiber-Hoeness-Sammer...Tabii başarılı olacak yoksa parayla olsaydı psg'nin daha çok parası var babayı alıyorlar almaya da devam edecekler...

Yok bende örnek olsun diye yazdım da robben ve riberyyi bayern bırakmaz bıraksada biz alamayız pahalı kaçarlar 20 milyon falan toplam maliyet imkansız bile demiyorum 1 tanesini alamayız o kadar parayla.
0 bonservis ile niye alamayalım? Robben'in menajeri bile yok :) Sen camdan tavana bakıyorsun üstat bu mantıkla hagi de gelmezdi barcelonanın kaptanı popescu da :) selamlar

0 bonservis ile niye alamayalım? Robben'in menajeri bile yok :) Sen camdan tavana bakıyorsun üstat bu mantıkla hagi de gelmezdi barcelonanın kaptanı popescu da :) selamlar

0 bonservis için yıllık ücreti yüksek tutman gerekir + imza parasıda var 3 yıllık sözleşme yaptın diyelim senelik 5 milyondan ki kabul etmez bence ama makul seviye diyelim senin için 3 milyonda imza etti mi sana 18 ee nasıl olacak ffp ?

Ama üstat o zaman psg-monaco-arsenal-liverpool-united-city-inter-milan niye başarılı olmuyor mesele para değil zira...Başarıyı kadro planlaması getiriyor. Bayernde kadro planlamasını yapan heyete bir bak renktaş;

Rummenige-Beckenbauer-Stoiber-Hoeness-Sammer...Tabii başarılı olacak yoksa parayla olsaydı psg'nin daha çok parası var babayı alıyorlar almaya da devam edecekler...

EPL takımları bence başarılı bu sezon tüm takımları gruptan çıktı zaten öyle bir ekonomileri var ki tüm liglere bedel oluyor, PSG'nin şanssızlığı lider olduğu halde Real Madrid gibi bir kupa avcısının eline düşmesi oldu. Milan'ın yaptığı kadro yenilemesi bile ufak tutarlarda PSG, City bu adamlar 1 stopere 60-70-80 m euro veriyor İnter, Milan 2-3 oyuncu alıyor zaten farklar burada oluşmaya başladı. Juventus gitti Napoli'den 95 m euro'ya Higuain'i aldı ekonomik boyut çok önemli çünkü gerçekten liglerdeki dengeleri ve avrupayı etkiliyor. Şu an gitgide şampiyonlar ligi resmen avrupada oynanan bir lige benzemeye başladı. Kupayı kim kazanır desek herkes 4 takım yazar ve 4 takımdan 1 tanesi kazanır böyle de bir gerçek var. Man City, Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih bunların dışına çıkar mı bence zor... Bayern kadro planlaması yapıyor adamlar kar bile ediyor ama aldıkları oyunculara bakmak lazım ciddi rakamlar veriyorlar

EPL takımları bence başarılı bu sezon tüm takımları gruptan çıktı zaten öyle bir ekonomileri var ki tüm liglere bedel oluyor, PSG'nin şanssızlığı lider olduğu halde Real Madrid gibi bir kupa avcısının eline düşmesi oldu. Milan'ın yaptığı kadro yenilemesi bile ufak tutarlarda PSG, City bu adamlar 1 stopere 60-70-80 m euro veriyor İnter, Milan 2-3 oyuncu alıyor zaten farklar burada oluşmaya başladı. Juventus gitti Napoli'den 95 m euro'ya Higuain'i aldı ekonomik boyut çok önemli çünkü gerçekten liglerdeki dengeleri ve avrupayı etkiliyor. Şu an gitgide şampiyonlar ligi resmen avrupada oynanan bir lige benzemeye başladı. Kupayı kim kazanır desek herkes 4 takım yazar ve 4 takımdan 1 tanesi kazanır böyle de bir gerçek var. Man City, Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih bunların dışına çıkar mı bence zor... Bayern kadro planlaması yapıyor adamlar kar bile ediyor ama aldıkları oyunculara bakmak lazım ciddi rakamlar veriyorlar
Evet ama hep artıdalar ve dediğin izahatlara bir bak üstat paradan çok kadro planlaması ile alakalı dikkat edersen?

Evet ama hep artıdalar ve dediğin izahatlara bir bak üstat paradan çok kadro planlaması ile alakalı dikkat edersen?
Her şeye adım adım başlamalıyız bugün o dediğim maddeleri yapmak zorundayız yavaş yavaş her geçen dönem ciddi bonservis bedelleri, sponsorluk antlaşmaları vs kazanarak kadro kalitemizi dünyada ilk 10 takıma doğru sokmalıyız bu dediğim olay 9-10 senelik projelerle oluşur çünkü kulüp şu an borç içinde yüzüyor o kadro seviyelerine yetişecek gücümüz yok... Lig de ruh, mücadele bir yere kadar ama CL bambaşka bir platform kalite istiyor zaten verdikleri paradan da o anlaşılıyor bir de CL'de eskiden ne takımlar vardı şampiyon kulüpler kupasında da kızıl yıldız, partizan, celtic, rangers, malmö vs şu an hiçbiri yok bu döneme meydan okumak istiyorsak kartlarına göre okumalıyız diğer türlü o kupayı kazanmamız çok zor

Her şeye adım adım başlamalıyız bugün o dediğim maddeleri yapmak zorundayız yavaş yavaş her geçen dönem ciddi bonservis bedelleri, sponsorluk antlaşmaları vs kazanarak kadro kalitemizi dünyada ilk 10 takıma doğru sokmalıyız bu dediğim olay 9-10 senelik projelerle oluşur çünkü kulüp şu an borç içinde yüzüyor o kadro seviyelerine yetişecek gücümüz yok... Lig de ruh, mücadele bir yere kadar ama CL bambaşka bir platform kalite istiyor zaten verdikleri paradan da o anlaşılıyor bir de CL'de eskiden ne takımlar vardı şampiyon kulüpler kupasında da kızıl yıldız, partizan, celtic, rangers, malmö vs şu an hiçbiri yok bu döneme meydan okumak istiyorsak kartlarına göre okumalıyız diğer türlü o kupayı kazanmamız çok zor
Şimdi yazıyorum kadroyu ne dersin bir bak üstat?

Şimdi yazıyorum kadroyu ne dersin bir bak üstat?
Bir de monaco konusunda beşiktaş olayını söylemiştin onu da söyliyeyim sezon başında oyuncularının bir çoğunu satarak 350 m euro para kazandılar ama para harcamadılar ellerindeki kadroyu korusalar muhtemelen avrupa da gene ciddi başarılar elde edeceklerdi hatta ligi alma ihtimalleri bile olabilirdi tabi kendi tercihlerinden dolayı aynı planlamaya sadık kaldılar. PSG ne yaptı Neymar'a 250 m euro verdi ve aldı ligde fark yarattı ki liglerindeki en önemli olan Monaco'dan Mbappe'yi aldılar rakiplerinin de gücünü azalttılar. İşte biz buna endüstriyel ve modern futbol diyoruz adam öyle paralar veriyor ki hayır bile denemiyor hayır deseler bu sefer daha fazla veriyorlar bir şekilde alıyorlar.

Liverpool - Barcelona coutinho olayı da böyle adamlar hayır dedikçe para öyle bir seviyeye çıktı ki liverpool bile sezon ortasında oyuncu satmak zorunda kaldı

Bir uefa kupasi aldim diye kendini dunyanin bir numarasi saymak ne yahu? Shaktar kadar degiliz. Porto gibi olmamiz icin en az 10 sene avrupada boy gostermemiz lazim

Scouting modern futbol'da olmazsa olmaz abicim...yazdıklarını okudukça Türk futbolundan birsey olmayacagını anlıyorum.

Özellikle bu zamanlarda futbolcularin şişmiş bonservislerini dusunursek iyi scoutlar altın degerindedir.

Roma Cengizi nasil buldu

0 bonservis için yıllık ücreti yüksek tutman gerekir + imza parasıda var 3 yıllık sözleşme yaptın diyelim senelik 5 milyondan ki kabul etmez bence ama makul seviye diyelim senin için 3 milyonda imza etti mi sana 18 ee nasıl olacak ffp ?
Evet zaten aşağı yukarı benim hesabımda buydu zaten 20 milyon baremi koydum. Başlıktaki ilk yazıda belirttim zaten kaynağı;

""
Dahası Selçuk-Serdar-Çalık-Denayer-Günter = Chiellini'nin tüm masrafı

Dahası: Rodrigues-Gündoğan-Latovlevici-Linnes-Cavanda = Ribery'nin tüm masrafı

Dahası: Belhanda-Carole-Balta-Yasin-Carasso = Robben'in tüm masrafları
""

Yan, hem toplam maaş bütçemizi düşüyoruz hem de dünya yıldızlarına para saçma imkanımız doğuyor zira uefa talimatnamesine göre 8 altyapı oyuncun olursa maksimum bildirebileceğin isim sayısı 25 oluyor ki bu 3 kalecinin şart olduğu bir ortamda 23 kişili15 kişilik kadro kafi demektir. 23-3 kaleci-5 altyapı oyuncusu = 15 kişi gerek bize seneye -3 bu dediğim transferler 12 kişi kaldı geriye.

Bu isimlere 20 milyon euro desek, muslera-2 kaleci ve 5 altyapı oyuncusunun toplamına son derece müsrif bir hesapla primler dahil 5 milyon euro desek etti 25 milyon euro. Geriye kaldı12 futbolcu için 40 milyon euro ffp limitini aşmamak adına;

Dediğim oyuncuları takımdan kovunca ki ekseriyetinin sözleşmesi haziranda bitiyor yahut seneye 2019 haziranında bitiyor 2 senelik sözleşmesi kalan yok aralarında;

Maicon-Mariano-Tarık (kovmamız mümkün değil maalesef)-Nagatamo (uzattık diyorum)-fernando-tolga-feghouli-sinan-gomis-eren kalıyor. Demek ki 2 yeni transfer daha lazım;

O zaman kale hariç 2 transfer yapılacak bunlara da 5 milyon euro 2-3, 2.5x2 gibi ayıramaz mıyız? Etti 30 milyon euro. Kadro kalanların maaşları ise aşağıdaki gibi;

1- Bafatimbi Gomis 3 Milyon 350 Bin Euro
2- Fernando 3 Milyon 300 Bin Euro
3- Mariano 2 Milyon 300 Bin Euro
4- Maicon 2 Milyon 200 Bin Euro
5- Eren Derdiyok 2 Milyon 150 Bin Euro
6- Tolga Ciğerci 2 Milyon Euro
7- Tarık Çamdal 1 Milyon 600 Bin Euro
8- Sinan Gümüş 600 Bin Euro
9- Nagatamo 1 Milyon 700 Bin Euro (bir devreyi 2 ile çarptım basitçe)
10-Feghouli 3 Milyon 850 Bin Euro

Genel toplamda 23.050.000 Euro yaptı bunu da diğerleri ile toplayalım 53 milyon euro. Yani 2 yeni yabancı transfer ve 1 yerli kaleci gelecek üstüne robben-ribery ve chiellini geliyor, 2017-2018'deki 64 milyon euroluk net maaş toplamımızı 14 milyon euro aşağı çekip finansal fair play'e ilk defa uyumlu hale geliyoruz (bu kadar yıldız geliyor ve masrafımız düşüyor niye pislikler gitti çünkü fifanın-uefanın 23 dediği o da 8 altyapılı 21 yaş altı olacak dediği kadrolu 50 kişilik-40 kişilik çöplerle doldurup kadro dışı bırakırsan ünal aysal gibi ümit gündoğan 27 yaşında u-21'le idmana da çıkar, tarıkı kiraya vermek için üstüne para da verirsin) ve aşağıdaki gibi bir 11'le şampiyonlar ligi maçına çıkıyoruz;

Muslera

Mariano-Maicon-Chiellini-Nagatamo

Robben-Fernando-Feghouli-Yeni Transfer (Mesela Fellaini)-Ribery

Gomis

Şampiyonlar Liginde bence bu kadro rahat yarı final yapar seneye ki yedeklerde hiç fena değil ilk 18 için;

Yeni Transfer Yerli Kaleci-Eren-Sinan-Ozan-Atalay-Yunus-Tolga-Yeni Transfer Stoper

Scouting modern futbol'da olmazsa olmaz abicim...yazdıklarını okudukça Türk futbolundan birsey olmayacagını anlıyorum.

Özellikle bu zamanlarda futbolcularin şişmiş bonservislerini dusunursek iyi scoutlar altın degerindedir.

Roma Cengizi nasil buldu
Enes Ünal, Çağlar bu adamlar da aynı şekilde gitti şu an kulüpleri başka kulüplere satsa aldığı fiyatın 3-4 katına satacaklar aynı şekilde Ndiaye'yi Osmanlıspor 300 bin euro'ya aldı adam 2-3 senede 15 m euro'ya çıktı ki daha da fazla çıkabilir. Scout bir kulüp için şu modern futbol döneminde olmazsa olmazlardan mutlak ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor

Üst Alt