Yıldırım Demirören Türk Futbolunu Böyle Bitirdi


68261.jpg


Türk futbolunun patronu Yıldırım Demirören'in hataları, sadece milli takımları değil tüm ligleri ve kulüpleri de olumsuz etkiledi.

Avrupa'da 100'e yakın kulübe 80 milyon Euro'yu aşan para cezasının yanı sıra kupalardan men cezaları da verildi. Sözcü'nün haberine göre, Demirören başkanlığındaki TFF'nin lisans verdiği 7 Türk kulübü ise UEFA'nın kıskacına takıldı. Beşiktaş ve Galatasaray'ın yanı sıra Trabzonspor, Bursaspor, Gaziantepspor, Karabükspor ve Kasımpaşa farklı cezalara çarptırıldı.
Ülke ekonomisi çok parlak olmayan Türkiye'de seyirci rakamları da adeta yerlerde sürünüyor.
POLONYA İLE YARIŞIYORUZ!
Asgari ücretin 1.500 Euro olduğu Almanya'da bir taraftar, bu parayla 10 Bayern kombinesi alabiliyor. Ortalama 1.400 lira kazanan asgari ücretli bir Türk'ün gücü ise 1 kombineye zor yetiyor ve tribünler boş kalıyor.
Futbolun kalitesizliği de eklenince, Süper Lig'de içler acısı ortalama seyirci rakamı ortaya çıkıyor: Ortalama 9.500.
Doluluk oranı yüzde 30. Bu rakam, 38 milyon nüfusu olan ve ligi neredeyse hiç ilgi görmeyen Polonya seviyesinde. Demirören ve ekibi, bu rakamları bile bile hiç önlem almayıp futbolun batmasına adeta göz yumuyor.
1-291.jpg


TERİM’E 75 MİLYON TL
Türkiye Futbol Direktörlüğü gibi dünyada eşi benzeri olmayan bir makam oluşturan TFF, bu koltuğa oturtup 5 yıllık sözleşme imzalattığı Fatih Terim'e, beklenen başarılar gelmemesine karşın primler dahil toplam 18 milyon Euro (Bugünkü kurla yaklaşık 75 milyon TL) ödedi.
BOŞA CEZA KESİYOR
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kulüpleri zenginleştirmek yerine PFDK üzerinden kestiği cezalarla kendikasasını doldurdu. Birçok futbol kulübünün ceza kurulu gibi davranmakla suçladığı Federasyon her yıl Süper Lig,1. ve 2. Lig kulüplerine ortalama 20 milyon TL ceza kesti.
14 MİLYON LİRALIK SEYAHAT
Yayın ihalesi, sponsorluk ve cezalarla kasanın dolması, keyfi harcamaları da arttırdı. Fahiş maaşlaraçalıştırılan danışmanların yanında EURO 2016 için tam 900 konuk, uçaklarla Fransa'ya taşındı. Bu seyahatin maliyeti 14 milyon TL'yi buldu.
SAYGINLIK SIFIRA İNDİ
PFDK’nın verdiği kararlar tartışıldı, Tahkim'in kararları skandal boyutlara ulaştı. Rize'de gazeteci dövenYalçın Ayhan ve Ufuk Ceylan'ın 5 maçlık cezaları 3'e indirildi; kurulların ve TFF'nin saygınlığı kalmadı.
HAKEM HATALARI TAVAN YAPTI
Hakem hataları da hiç olmadığı kadar arttı. Son çare olarak video hakem uygulamasını devreye sokma kararı alan TFF, MHK değişikliklerine gitse de kurullardaki ahbap çavuş ilişkileri de sürekli gün yüzüne çıktı.
YABANCI ÇÖPLÜĞÜ OLDUK
Yabancı kuralının arttırılması ve altyapılara gerekli önemin verilmemesi, Türk futbolunu yabancı çöplüğüneçevirdi. Genç milli takım futbolcuları A takımlarda kaybolup gitti.

TÜRK TAKIMLARINA YOK
Türk futbolunun saygınlığı kalmayınca, olan Avrupa'da kamp yapmak isteyen kulüplere oldu. Pek çok ülke, özel maçlara güvenlik gerekçesiyle izin vermedi.
FUTBOLA SİYASETİ BULAŞTIRDI
2-249.jpg

Demirören, ‘Futbol Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tarihi bir jest yapmıştı: “Sayın Cumhurbaşkanım. Daha güçlü Türkiye için 17 Nisan sabahı ‘Evet' diyen bir Türkiye'ye uyanmak için saygılarımı sunuyorum.” Aynı Demirören ve ekibinin girişimleriyle, sosyal medya aracılığıyla ‘Hayır' oyu vereceğini açıklayan hakem İlker Şahin açığa alındı.
Şahin’in açığa alınmasında etkin rol oynayan isim, TFF Tahkim Kurulu Üyesi Yusuf Öksüzömer… Bu isim, CHPlideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘Adalet' yürüyüşü ile ilgili alaycı paylaşımlarda bulundu. Öte yandan, hayatını kaybeden Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya aleyhinde yorumda bulunduğu iddiasıyla İbrahim Tokmak'ın hakemlik lisansı da iptal edildi.

FIFA’DA REKOR DOSYA
Hesapsız harcamalar yapan kulüplerin sağlıklı denetlenmemesi nedeniyle FIFA'daki dosya sayısı da rekor seviyelere ulaştı. Genelde yabancı futbolcuların açtığı davalar aleyhimize sonuçlanırken, puan silme cezalarına kadar ciddi yaptırımlar uygulandı.
BEŞİKTAŞ’I DA BATIRDI
Yıldırım Demirören, TFF'nin başına geçmek için Beşiktaş'taki başkanlık görevini bırakmıştı. Demirören'in 8 yıllık başkanlığı süresince siyah-beyazlılar sadece bir kez şampiyon olurken, hoyratça harcamalar kulübü adeta batağa sürüklemişti. Bu dönemde 84 futbolcu transfer eden Kartal, Del Bosque, Tigana ve Schuster'e toplam 12.5 milyonEuro tazminat ödemişti. Beşiktaş, finansal fair play kriterlerine uyulmadığı gerekçesiyle Avrupa'dan men cezası alırken mevcut Başkan Fikret Orman, Demirören'in batıklarını temizlemekle uğraştıklarını üstü kapalı olarak ifade etmişti.
abc gazetesi
 
Çok ilginç değil mi ya ne zaman yabancı sınırı kalktı birden yerli oyuncular yurt dışına gitmeye başladı.

sent via GSC
 
hayat o kadar pahalandı ki maç izlemeye para vermek enayilik. SURVİVOR ülkesiyiz her anımız mücadele bunu kabul edelim önce. bir avrupa ülkesi değildik zaten gelen suriyelilerde bir 10 milyon olunca tam bir ortadoğu ülkesi olacağız.
 
türk futbolu zaten boktu ama 2002'den beri futbolda görülen aşırı politizasyon daha da batırdı. bunlar daha iyi gunlerimiz. bakmayın bu insanların akp'ye ve cb'nına yalakalık yaptıgına yarın akp'nin tam zıttı bir görüşe sahip hükümet ve cb geldigi zaman da aynı çanak yalayıcılıgını yapacaklar, bu insanlar paraya ve güce tapıyor. heee tabi bu günleri yaşamış insanlar olarak devran döndügünde biz bu onursuzları, haysiyetsizleri unutacak mıyız? asla.
 
150 euroya Bayern kombinesini anca çevre dağlarda kamp kurarak alabilirsin.
Ayakta kale arkası CL ve Kupa maçsız olur.
Ama adam akıllı bir kombine Cl ve Kupa maçları dahil 700 euro'dan başlar.
Ha birde şöyle birşey var.
Sipariş edersin 2 sezon sonra anca sıra gelir.

Yabancı kuralına'da katılmıyorum kimse seni zorlamıyor 11 yabancı oynat diye.
Altınordu modelini başka takımlarda yapabilir.
Gitsinler yerinde izlesinler bir hafta.
Zaten iki futbolcu çıkarsan senede, ne borç kalır ne dert. 10 sene sonra para basarlar.

P9 Gscimbom Mobile
 
Umarım,Demirören sonrası tff koltuğuna dursun oturur.

Bizim neler çektiğimizi tüm futbolseverler bizzat tecrübe eder ve türkiye de futbolun yerini başka bir spor alir.
 
bu adamin yapdigi tek dogru sey yabanci sinirini kaldirmasiydi oda fatih terim sayesinde oldu

bazi irkcilar diyoki isde yabancilar oynuyor türk futbolcular oyniyamiyor
kimsede demiyoki yabanci futbolcu sayesinde topcularin biyerleri tutusuyo artik benim yerim zaten rahat kötü oynasam bile diye bakamiyorlar
son zamanlar yurt disina verilen topcular kac tane? yabanci siniri varken kac tane? yerli topcumuz olmadigi icin gidip almanyadan 2.ligde oyniyan topculari bile kurtarici olarak görüyoduk
bence bu isin icinde komisyon olayida cok etkili bu adamlar yoksa böyle konusmaz artik yerlilerden alamiyorlar o paralari
 
Üst Alt