Yobo: ''Türkiye'yi Arap ülkesi gibi düşünüyordum'' - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yobo: ''Türkiye'yi Arap ülkesi gibi düşünüyordum''

Cevap: Yobo: ''Türkiye'yi Arap ülkesi gibi düşünüyordum''

İbrahim antu,da serbestte bi evrim konusu açsana.Senin burayı merak ettiğin gibi bende orayı merak ediyorum.Ordaki sirkülasyona bakalım birde olmazmı:lol:

Hocam bırak şimdi antu'yu da cevap ver rica ediyorum. Farklı mı değil mi söyle de, son noktayı koyalım bu muhabbete lütfen. Anlaştık mı?

Türkiye'nin iç ve doğu kesimlerinde dinin toplum yaşamı üzerindeki etkisi genel olarak Araplardan çok mu farklı?

Hocam bırak şimdi antu'yu da cevap ver rica ediyorum. Farklı mı değil mi söyle de, son noktayı koyalım bu muhabbete lütfen. Anlaştık mı?

Türkiye'nin iç ve doğu kesimlerinde dinin toplum yaşamı üzerindeki etkisi genel olarak Araplardan çok mu farklı?

İslam dini sadece arapların dini değildir.Nasılki hz.musa bıldırcın etine nankörlük edip Allahına söylede bize yerden biten soğan falan göndersin diye yahudilere,hz:isa şu anki hristiyan olan milletlere gönderildiyse,hz.muhammed(sav)da o dönem için cahilliğin kız çocuklarını diri diri gömmenin kol gezdiği arap yarımadasına aynı ilahi evrensel mesajı getirmek için gönderildiler.

Demek istediğim şuki hakiki islam hz.muhammedin hayatıdır.Nüfusunda islam yazan her milletin yaptıklarını islama bağlayamazsınız.

İslam dini sadece arapların dini değildir.Nasılki hz.musa bıldırcın etine nankörlük edip Allahına söylede bize yerden biten soğan falan göndersin diye yahudilere,hz:isa şu anki hristiyan olan milletlere gönderildiyse,hz.muhammed(sav)da o dönem için cahilliğin kız çocuklarını diri diri gömmenin kol gezdiği arap yarımadasına aynı ilahi evrensel mesajı getirmek için gönderildiler.

Demek istediğim şuki hakiki islam hz.muhammedin hayatıdır.Nüfusunda islam yazan her milletin yaptıklarını islama bağlayamazsınız.

Bunların konumuzla alakası ne bilmiyorum ama, anlıyorum ki sen de benimle aynı fikirdesin kısaca. Sorun yok o zaman, iyi günler.

Adam'in burda kötu niyeti yok, 'bizde seni yamyam sandedik' gibi yorumlara gerek yok.

+Türkiye bir Avrupa ülkeside degil tam olarak, bu Avrupali olma istegi nedir onu anlamiyorum ben. Avrupali olmadinmi cahil ilkel birimi oluyorsunuz sanki? Istanbul-Eskisehir-Izmir en modern sehirlerimiz ama Istanbul disinda sizin 'Avrupali sehir' tanimina uyan yok. Yasam tarzlarida farkli Türkiye ve Avrupa'da (megalopolisler disinda)

Tamam o zaman, sorun yok. Farklı düşünüyoruz sadece. :) Bence iç ve doğu kesimlerin pek farkı yok o bakıma. :)

O bölgedeki toplumdan kaynaklanıyor.Mesela İstanbul'da farklı düşünen insanlar çok olduğu için Doğu illerinden farklı.Ne demek istediğini anlıyorum.İnşallah sende anlamışsındır.

Cahillikle fln alakası yok. Avrupa'da çoğu ülke bizi develerle fln seyahat ediyoruz fln diye biliyorlar. İstanbul'u, Antalya'yı gördükten sonra şaşırıyorlar ve düşünceleri değişiyor. Bu ülkeyi o insanlara öyle tanıtmaya çalışanlara cahil deseniz daha doğru olur yani.

Adam'in burda kötu niyeti yok, 'bizde seni yamyam sandedik' gibi yorumlara gerek yok.

+Türkiye bir Avrupa ülkeside degil tam olarak, bu Avrupali olma istegi nedir onu anlamiyorum ben. Avrupali olmadinmi cahil ilkel birimi oluyorsunuz sanki? Istanbul-Eskisehir-Izmir en modern sehirlerimiz ama Istanbul disinda sizin 'Avrupali sehir' tanimina uyan yok. Yasam tarzlarida farkli Türkiye ve Avrupa'da (megalopolisler disinda)

Daha batılıdır bahsedilen manada istanbuldan.Hatta en batılıdır.

Türkiye islam ülkesi ve dindar yaşayan dayılarımız amcalarımız yolda mini etekli kız görse küpeli erkek görse yada elinde içki görse tepki verir oda normaldir çünkü onun zamanında böyle şeyler yoktu bazı büyüklerimiz böyle düşünüyor diye ordaki topluma geri kafalı demek küfür etmekten farksızdır.Bu yazdıklarım bazı arkadaşların yorumlarına cevap değil kendi düşündüklerim.

Araplaşmak=Hangi özellikler misal ver ibrahim daha doyurucu cevaplar alabilrsin o zaman eminim.

Araplaşmak=Hangi özellikler misal ver ibrahim daha doyurucu cevaplar alabilrsin o zaman eminim.

Araplaşmak diye bir şey demedim. Türkiye'nin iç ve doğu kesimlerinde dinin toplum yaşamındaki etkisi ve insanların yaşam tarzı Arap ülkelerinden pek farklı değil, o yüzden yaşam biçimi açısından Türkiye'yi Arap ülkesi gibi düşünen insanlar pek haksız değil diyorum. Türkiye sadece batı kesimlerden ibaret değil çünkü.

Tiyemi alıyorsun ibrahim onu demedim bunu demedim.Araplaşmak dediğin şey nedir?Hangi özellikler mesela?Biraz açarmısın dedim.

Araplaşmak diye bir şey demedim. Türkiye'nin iç ve doğu kesimlerinde dinin toplum yaşamındaki etkisi ve insanların yaşam tarzı Arap ülkelerinden pek farklı değil, o yüzden yaşam biçimi açısından Türkiye'yi Arap ülkesi gibi düşünen insanlar pek haksız değil diyorum. Türkiye sadece batı kesimlerden ibaret değil çünkü.

Farklı olmayan yönler dediğin şeyleri biraz açarmısın yani mesela?

bölge bölge farklılıklar vardır tamam kabul ediyorum , ama arkadaş ülke olarak isimden kaybediyoruz "turkey"

Üst Alt