YÖK katsayıyı kaldırdı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

YÖK katsayıyı kaldırdı

YÖK katsayıyı kaldırdı

1 Aralık 2011 Perşembe 00:49

YÖK Genel Kurulu katsayı uygulamasını kaldırmayı kararlaştırdı

--------------------------------------------------------------------------------

YÖK Genel Kurulu’nda alınan kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının "kaldırıldığı" bildirildi.

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplandı. Halen devam eden toplantıdan sürpriz bir karar çıktı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, toplantıda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması ele alındı.

Katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendiği, sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu kaydedildi.

Toplantıda ayrıca, Rize Üniversitesi’nin adının, "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi" olarak değiştirilmesi de kararlaştırıldı.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun "Yükseköğretime Giriş" maddesinde, "Mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek giriş sınavı puanlarına eklenir" hükmü yer alıyor.

Mevcut uygulamada, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın görev süresi 10 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

Cevap: YÖK katsayıyı kaldırdı

İmam Hatipler-Endüstri-Ticaret gibi meslek liselerinin dezavantajını ortadan kaldırmak...:)

İyi olmuş insanları okuluna göre bölüyorlardı...

böyle herkes eşit...

Herhalde anladim.

Eminimki anlamissindir. Ben anlamadim tam egitim sistemlerini mesala biraz da arastirmama karsin. Mesala garip bir sistemleri var. Sinav var orda alanlar var søzel ve sayisal falan tercih yapiyorlar. Sonra o sinavi da ikiye ayirmislar. Bu YØK ne yapar bu YØK bildigim kadariyla bir diktatørluk gibi birsey. Universiteleri øzerk degil bunlarin yani yasalari falan var mesala eyleme giden øgrenciyi falan okuldan atiyorlar. YØK falan garip bir sistemleri var. Yani anlamaya calisma ben tam anlamadim halen ne oldugunu. Saglik sistemi de øyle. Mesala aile doktoru falan tam yok gibi garip bir sistem herkes hastahaneye gidebiliyor basim agridi falan diye. Herkesin saglik sigortasi yok sadece calisanin varmis yani garip tam anlamadim acikcasi ben de.

Edit: Universiteyi bitirince bir sinava daha giriyorlar. KPSS diye kamuda calismak icin. O da garip sinav mesala sen insaat muhendisisin ya da ben sosyolog diyelim sinavda alanimiza dair soru yokmus. Genel Turkce matematik falan soruyorlarmis o da garip mesala o sinavda sen mesleki olarak yeterli misin degil misin onu da ølcmuyor tarih mat falan yaparsan calisiyorsun kamu da yapamazsan yok senin mesleki yetenegini falan ølcmeyen garip bir sistem. Ciddiyim cok ilginc bir sistem. Dershaneler falan var herseyin kursu var. Universite icin sonra universiteyi bitirince girilen bu KPSS sinavi icin garip bir sistem :)

Eminimki anlamissindir. Ben anlamadim tam egitim sistemlerini mesala biraz da arastirmama karsin. Mesala garip bir sistemleri var. Sinav var orda alanlar var søzel ve sayisal falan tercih yapiyorlar. Sonra o sinavi da ikiye ayirmislar. Bu YØK ne yapar bu YØK bildigim kadariyla bir diktatørluk gibi birsey. Universiteleri øzerk degil bunlarin yani yasalari falan var mesala eyleme giden øgrenciyi falan okuldan atiyorlar. YØK falan garip bir sistemleri var. Yani anlamaya calisma ben tam anlamadim halen ne oldugunu. Saglik sistemi de øyle. Mesala aile doktoru falan tam yok gibi garip bir sistem herkes hastahaneye gidebiliyor basim agridi falan diye. Herkesin saglik sigortasi yok sadece calisanin varmis yani garip tam anlamadim acikcasi ben de.

Selen ben egitim sistemini anlamadim. YÖK neymiş onu anladım :)

Katsayıyı kaldırsan ne olur ?

Bu eğitim meselesini de sürekli siyasi alanlarda kullanıyorlar ya deli oluyorum.

Bunu kaldırmış olman meslek liseliler için hiçbirşeyi değiştirmez, hea varolması büyük bir aptallıktı gerçekten. Bu katsayı sorunu kazanamayana neden kazanamadın diye sormak yerine kazanana sen neden kazanıyosun ? diye hesap sormaya benziyordu. Kalkması da iyi oldu ama benim çooooook kızdığım bir nokta varki burada zerre samimiyet yok.

Zaten dikkat ederseniz katsayı meselesinde sürekli imam hatip liselerini öne sürüyorlar halbuki tek meslek liseli imam hatip değil.

Sen hala ilkel toplumlar gibi çatal eğitim sistemi kullan, eğitimin temel gereklerinden hiçbirini yerine getirme çık katsayıyı kaldırmakla -ki şu basit işi yapmaları bile yıllarını aldı ben sistem değişikliği diyorum bi yüzyıl alır heralde- insanlarını kandır duygularını sömür.

:) YØK acilimi anladin iste tam olarak o kurum ne yapar belli degil. Ne yapiyor o kurum mesala ? :) Biraz giciklasiyim ben de tam bilmiyorum o kurumun ne yaptigini søyleyim de.

YÖK'ün ne işe yaradığını bu ülke de bu işi yapan adamlar bile bilmiyorki sen bilesin. Ki bu kurum 12 eylül dayatması bir kurumdur. O zaman kuruldu. Hani şimdi bunlar hep Amerikanın oyunları tarzında düşünülebilir söylediklerim belki ama evet birazda gerçekten 12 eylül dayatması olması itibariyle bir açıdan öyledir. Üniversiteler üzeri bir kurumdur, atamaları onlar yaparlar kontenjanlar mesela onların elinden geçer. Üniversiteler bu konularda tamamen bu manyak gibi maaş alan adamların sözünden çıkamazlar.

Türkiye'de üniversitelerin mevcut sistemi tamamen rezilliktir mesela üniversiteleri YÖK elinde tutar ama ama mezun öğretmen atamaları konusunda mesela hangi fakülteden öğretmen atanacağı konusu milli eğitimin işidir. Böyle de yalama edilmiş bir üniversite sistemi var. Bunun sorumlusu işte YÖK'ün varlığıdır.

Mesela biliyormusun bilmiyorum ama Türkiye'de büyük bir sorun olan alan dışı atama meselesi var özellikle milli eğitimde. Bizim okulda mesela Fen-Edebiyat ile bizim okuduğumuz Eğitim fakültesi arasında büyük bir anlaşmazlık var aynı üniversite de bile hocasından öğrencisine bu 2 fakülte birbirini sevmez. Bunların sorumlusu YÖK'ün varlığıdır.

Üniversitelerde bölümlerin fakültelerin ne yapacağına YÖK karar verir. Üniversiteler nasıl bir işleyiş içinde hareket edecek buna YÖK karar verir. YÖK eğitimden ve üniversitelerden sorunlarından gram anlamayan ama onlara başkanlık eden bir kurumdur yani. Kaldırılmalı hemen kaldırılmalı. Bunu mevcut iktidarda biliyor ama kaldırılması bugün kendisine bir oy katkısı sağlayacak mı ? Hayır. O zman neden o değerli vakitlerini harcasınlarki.

Üniversiteleri kontenjanı belli, üniversitelerdeki profların,doçların sayıları belli, mezun olduğunda karşına çıkacak iş fırsatları sınırlı kısacası boş işler.Evir çevir totalde birşey değiştiremezsin

bir meslek liseli mezunu olarak şunu söyleyebilirim ki aslında tam mezun olamadım ama her neyse hayata 1-0 geride başlamaya mahkum edilmiş bu çocuklar işe yaramaz olarak etiketlendirilen bu çocuklar yökün aptal bi katsayı uygulamasını merak etmeyin hiç ama hiç önemsemiyorlar.

bu çocukların başka problemleri var.

YÖK'ün ne işe yaradığını bu ülke de bu işi yapan adamlar bile bilmiyorki sen bilesin. Ki bu kurum 12 eylül dayatması bir kurumdur. O zaman kuruldu. Hani şimdi bunlar hep Amerikanın oyunları tarzında düşünülebilir söylediklerim belki ama evet birazda gerçekten 12 eylül dayatması olması itibariyle bir açıdan öyledir. Üniversiteler üzeri bir kurumdur, atamaları onlar yaparlar kontenjanlar mesela onların elinden geçer. Üniversiteler bu konularda tamamen bu manyak gibi maaş alan adamların sözünden çıkamazlar.

Türkiye'de üniversitelerin mevcut sistemi tamamen rezilliktir mesela üniversiteleri YÖK elinde tutar ama ama mezun öğretmen atamaları konusunda mesela hangi fakülteden öğretmen atanacağı konusu milli eğitimin işidir. Böyle de yalama edilmiş bir üniversite sistemi var. Bunun sorumlusu işte YÖK'ün varlığıdır.

Mesela biliyormusun bilmiyorum ama Türkiye'de büyük bir sorun olan alan dışı atama meselesi var özellikle milli eğitimde. Bizim okulda mesela Fen-Edebiyat ile bizim okuduğumuz Eğitim fakültesi arasında büyük bir anlaşmazlık var aynı üniversite de bile hocasından öğrencisine bu 2 fakülte birbirini sevmez. Bunların sorumlusu YÖK'ün varlığıdır.

Üniversitelerde bölümlerin fakültelerin ne yapacağına YÖK karar verir. Üniversiteler nasıl bir işleyiş içinde hareket edecek buna YÖK karar verir. YÖK eğitimden ve üniversitelerden sorunlarından gram anlamayan ama onlara başkanlık eden bir kurumdur yani. Kaldırılmalı hemen kaldırılmalı. Bunu mevcut iktidarda biliyor ama kaldırılması bugün kendisine bir oy katkısı sağlayacak mı ? Hayır. O zman neden o değerli vakitlerini harcasınlarki.

Bilgiler icin sagol. Yani ciddi anlamda sacma bir egitim sisteminiz var. Ya sacma oldugu bu KPSS sinavindan belli. Ben sorulari da bulmustum. Ne alaka muhendis birisinin ya da sosyolog birisine o sorulan sorular. Yani o sinavda bir soru bile sosyolog olarak yeterliligi ølcen bir soru degil. Fakat is elde ediyorlarmis o sinav sonucunda. Benim duydugum bir de acik universite varmis iste sinavda herkes hemen hemen oraya gidebilirmis. Simdi mesala ekonomi falan okuyanlar varmis kamu yønetimi falan fakat bunlar uniye gidiyorlar surekli derslere falan yani iki sekilde uni varmis gibi. Ama bu acik uniler mesala disardan egitimden farkliymis.Fakat iste KPSS denen sinavda aciktan gidenler de bunlar da esit olarak ele aliniyorlarmis. Hatta øyleki mesala cok az puan alip acik universiteye gidenler sadece sinava giriyorlarmis onlar ve basitmis mesala o acik universitedki sinavlari. Fakat onlardan daha fazla fazla puan almalarina karsin matematikciler kimyacilar falan KPSS sinavinda atanamiyorlarmis. Ben anlamiyorum ciddi ciddi anlamiyorum. Yani universite sinavinizla ordaki adimlarla sonraki adimlar birbiri ile celisiyor. Matematikci is bulamiyorsa mesala ve o acik universiteye giden bu KPSS denen sinavla dusuk puanla ataniyorsa ( ki ne demek bu sen matematikci olamazsin demek o kisilere cunku matematik bølumlerinin puani yuksek fakat matematikci kimyaci olamazsin dedigi kisilere sonradan is olanagini matematikciler ve kimyacilardan daha fazla saglamasi ) zaten orda problem vardir.

Üst Alt