Yurt Dışına Taşınıyorum (Master + İş) / Tavsiyelerinize Açığım | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yurt Dışına Taşınıyorum (Master + İş) / Tavsiyelerinize Açığım

Merhabalar, öncelikle konuyu doğru başlıkta mı açtım emin değilim, eğer yanlışsa bir moderatör doğru başlığa atabilirse sevinirim.
Detayları okumak istemeyenler için en alta TL/DR ekleyeceğim

Bugün yurtdışında, Amerika'daki Ivy League okullarından birinin yüksek lisans (master) teklifini kabul ettim.
Bölümüm mühendislik üzerine ve ileride çalışmak istediğim alan "data science" ile alakalı.
Ağustosun ortasına doğru oraya gitmiş olacağım ve 1 yıllık bir bölüm okuyacağım, bitirdiğimde en az 3 yıllık çalışma iznim olacak.

Ancak bazı endişelerim var. 26 yaşımdayım, sorumluluk sahibi biriyim, Koç lisans, Boğaziçi Yüksek lisans mezunuyum.
Ancak daha önce yurtta bile kalmadım, yemeğimi vs hep dışarıdan sipariş eden, kendi çamaşırını yıkamayan biriyim.
Gideceğim yerde de hizmet sektörü çok pahalı olduğu için bunlar artık bir opsiyon olmayacak.
Duygusal birisiyim, ancak gideceğim okul en yüksek intihar oranı olan okul Amerika'da.
Hiçbir zaman canıma kıyabileceğimi zannetmiyorum, böyle yönelimim yok, ancak orada 3 yıl çalışmayıp,
buraya geri döndüğüm senaryoyu gerçekçi yapıyor sadece. Ha bu arada aşırı soğuk, Ardahan Simulator gibi bir yere gidiyorum okumaya.

Okuduğum bölümün mezunlarının medyan maaşı yıllık 105.000 dolar, ancak bundan vergi düşünce vs elimde kalacak olan 63.500 civarı olacak.
Bu paraları kazanmak için California'ya gidersem bir de, zaten aylık 2bin dolar falan kiraya gidecek,
1500 de yaşam masrafı olsa, kenara her ay 1750$ ayırabiliyor olacağım. Bu zamanla artabilir, çünkü yeni mezunların maaşı bu.
Ve tabii bu her türlü şu an bana teklif edilen aylık 5bin liraya kıyasla üstün de olsa, yine de zahmete değer mi diye düşündürtüyor.

Şimdi affınıza sığınarak, ben post çok atmıyorum, daha çok okumayı ve "lurklemeyi" seviyorum, ancak postlarını beğendiğim birkaç kişiye bir şeyler sormak istiyorum:

@Levent Akgün abi gideceğim yer baya soğuk bir yer. Yanılmıyorsam sen de İzlanda'ya yerleşmiştin. Soğuk yerler için önerin var mıdır, nereden ne almalıyım,
başka kariyer tavsiyelerine de açığım, bir de Amerika'ya giden uçaklar güvenlidir değil mi, çok uçmama rağmen, bir türlü alışamadığım bir olay uçmak.

@Keramettin TANRIVERDİ yorumlarınızı okuyorum ve çok beğeniyorum. Benim yaşımdaki birinin kaçırmaması gereken bir şey aklınıza geliyor mu?
Malum teknoloji sektörünün kalbine gidiyor olacağım, okuyacağım bölüm de Operations Research and Information Engineering,
yani kabaca endüstri ve bilgisayar mühendisliği karışımı bir ders programı çıkarabiliyorum kendime.
Zaten Koç'ta elektrik elektronik, Boğaziçinde mühendislik yönetimi okudum (endüstri dersleri.) Yani altyapım var, eğer şu sektörü yakından takip etmeni
öneririm dersen mutlaka bakarım, orada Machine Learning, Artificial Intelligence vs almayı düşünüyorum.

@Osman SEDEN reis sen de zevkli adamsın. Aklına takılan, şunu mutlaka yaşa diyeceğin bir olay var mıdır, gitmişken kaçırmayayım.
Amazonda çalışırsam, figüran olarak yüzüklerin efendisi dizisi 2.sezona falan yanlamaya çalışırım.

@Hayri Cund Reis tier 1 troll olduğun için, ne zaman ciddi olduğunu anlayamıyorum bazen, ama senin düşüncelerine de saygı duyuyorum,
sormuşken sana da sormak istedim tavsiyen varsa diye.

@Oğuzhan Ölmez ne olur bol bol dolar al.

TL/DR Aklımda bu tarz bin soru var, eğer yurtdışında yaşamakla ilgili tecrübeniz varsa, şuna bak, bunu sakın kaçırma diyebileceğiniz;
Ya da data science sektöründe şunlarla ilgilen, böyle network kurman önemli tarzı önerileriniz varsa, her türlü tavsiyeye açığım,
bilinçsiz olarak başlayacağım bir yolculukta hazırlıklı olmak istiyorum.
Ve dürüst olmak gerekirse güzel bir heyecan hissiyle beraber aynı zamanda korkuyorum.
Eğer tavsiye vermek için benden daha çok bilgiye ihtiyacınız varsa lütfen çekinmeyin, teşekkürler.

Ha bir de 3 yıllık bir ilişkim var, psikolog kız arkadaşım.
Onu nasıl getireceğimi de düşünüyorum, buna da çaresi olan varsa, bu konuda da öneriye ihtiyacım var.
Orada researcher olarak veya ne biliyim belediye sağlık hizmetleri gönüllüsü olarak falan kalabilir tarzı
tecrübeden paylaşabileceğiniz bilgiler çok makbule geçer.

Tebrik ederim öncelikle. Senin gibi donanımlı ve kapasitesi yüksek insanların bu ülkede geçirdiği her bir dakikanın kayıp olduğunu düşünüyorum.

Sorularına verecek çok bir cevabım yok ama bu ülkeden ümidini kesmiş ve bir şekilde yurtdışına göç etmenin yollarını arayan biri olarak sana ancak cesaret verebilirim.

Başlarda belki biraz zorlanabilirsin adapte olmakta ama kuşku duyduğun şeylerin hiç biri üstesinden gelinemeyecek şeyler değil.

Yolun açık olsun.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tebrikler! F1 vizesi ile geliyorsun diye tahmin ediyorum. Bitirdiginde OPT (optional practical training) ile 27 aya kadar uzatilabilir (en son oyleydi) calisma iznin oluyor. Bu sure icerisinde sponsorun senin icin H1B'ye basvuracak ve cikmasini bekleyeceksin. ABD'de master yaptigin icin sansin biraz daha yuksek olacak.

Oncelikle konsolosluklar vize basiyor mu ona bakman lazim. Turkiye'deki ABD konsolosluklari su an icin cok kisitli hizmet veriyorlar. Gecen sene F1 ile gelmesi gerekenler gelemedi. Bunu bir kontrol et.

Eger vizen ile ilgili detaylari verirsen kiz arkadasinin durumu ile ilgili de yorum yaparim.

Tebrikler! F1 vizesi ile geliyorsun diye tahmin ediyorum. Bitirdiginde OPT (optional practical training) ile 27 aya kadar uzatilabilir (en son oyleydi) calisma iznin oluyor. Bu sure icerisinde sponsorun senin icin H1B'ye basvuracak ve cikmasini bekleyeceksin. ABD'de master yaptigin icin sansin biraz daha yuksek olacak.

Oncelikle konsolosluklar vize basiyor mu ona bakman lazim. Turkiye'deki ABD konsolosluklari su an icin cok kisitli hizmet veriyorlar. Gecen sene F1 ile gelmesi gerekenler gelemedi. Bunu bir kontrol et.

Eger vizen ile ilgili detaylari verirsen kiz arkadasinin durumu ile ilgili de yorum yaparim.

Aynen ilk kısım aynı dediğiniz gibi, bugün de okula depozito yatırınca gelen mail'i spoyler içinde paylaşayım:

Visa Documents
If you need Cornell to issue paperwork for an F-1 or J-1 student visa, you will be asked to scan and upload several documents with your supplemental form. Make sure each document is properly scanned and legible before you upload it.
  • Photo/biographic page of your passport (and the passports of your dependents, if applicable)
  • Documentation of your current immigration status (if applicable)
  • Financial documents (see below)
  • You may also be asked to pay a $24 visa document processing fee at the time you submit the form
Once we receive all of your required information and documents, it will take us approximately 7-10 business days to issue and mail your I-20 or DS-2019. You will be able to track the status of your visa documents using your ApplyWeb account. If you need to have your SEVIS record transferred to Cornell, we will only able to produce your new I-20 or DS-2019 after your SEVIS record is released by your current institution.

SPECIAL COVID-19 NOTICE

• Due to COVID-19, we are temporarily allowed to issue electronic I-20 forms with digital signatures for F-1 students. We will send you download instructions when your I-20 is ready.
  • We have NOT received approval to issue electronic DS-2019 forms for J-1 students. If we are producing your DS-2019 for you, we will work with you on a shipping plan once you've scheduled your visa appointment.

Yani I-20 doldurup onlara yollayacağım F1 vizesi için anladığım kadarıyla. 1 Hazirana kadar da sürem olmalı, ben yine de erkenden
1 hafta içinde bana yolladıkları formları doldurup cornell'e geri atacağım hemen.

OPT süresinde, H1B için sponsor bulacağımı tahmin ediyorum, bölümün Big 5'a fellowshipi var,
yani Google, Amazon, Facebook vs'e baya öğrenci girdiğini gösteriyordu istatistikleri.

Kız arkadaşım da bu arada Amerikada master olmasa da klinik psikoloji okuduğu için sertifikaya başvurma durumu var,
o sertifika ile bazı eyaletlerde çalışabileceğini okumuştu, eğer yardımı dokunursa.

Aynen ilk kısım aynı dediğiniz gibi, bugün de okula depozito yatırınca gelen mail'i spoyler içinde paylaşayım:

Visa Documents
If you need Cornell to issue paperwork for an F-1 or J-1 student visa, you will be asked to scan and upload several documents with your supplemental form. Make sure each document is properly scanned and legible before you upload it.
  • Photo/biographic page of your passport (and the passports of your dependents, if applicable)
  • Documentation of your current immigration status (if applicable)
  • Financial documents (see below)
  • You may also be asked to pay a $24 visa document processing fee at the time you submit the form
Once we receive all of your required information and documents, it will take us approximately 7-10 business days to issue and mail your I-20 or DS-2019. You will be able to track the status of your visa documents using your ApplyWeb account. If you need to have your SEVIS record transferred to Cornell, we will only able to produce your new I-20 or DS-2019 after your SEVIS record is released by your current institution.

SPECIAL COVID-19 NOTICE

• Due to COVID-19, we are temporarily allowed to issue electronic I-20 forms with digital signatures for F-1 students. We will send you download instructions when your I-20 is ready.
  • We have NOT received approval to issue electronic DS-2019 forms for J-1 students. If we are producing your DS-2019 for you, we will work with you on a shipping plan once you've scheduled your visa appointment.

Yani I-20 doldurup onlara yollayacağım F1 vizesi için anladığım kadarıyla. 1 Hazirana kadar da sürem olmalı, ben yine de erkenden
1 hafta içinde bana yolladıkları formları doldurup cornell'e geri atacağım hemen.

OPT süresinde, H1B için sponsor bulacağımı tahmin ediyorum, bölümün Big 5'a fellowshipi var,
yani Google, Amazon, Facebook vs'e baya öğrenci girdiğini gösteriyordu istatistikleri.

Kız arkadaşım da bu arada Amerikada master olmasa da klinik psikoloji okuduğu için sertifikaya başvurma durumu var,
o sertifika ile bazı eyaletlerde çalışabileceğini okumuştu, eğer yardımı dokunursa.
Tam Cornell mi diye soracaktim. : ) Tekrar tebrikler! I20'yi okul sana gonderecek, sen de onunla konsolosluktan F1 vizeni pasaportuna bastiracaksin ve ulkeye bu sekilde giris yapacaksin. Covid dolayisiyla electronic olarak gonderecekler. Belgeleri cok dikkatli doldur ve en az iki kez uzerinden gec. Olasi bir yanlislik surecte uzamalara sebep olabilir.

Is bulma konusunda ben de zorlanacagini dusunmuyorum. Burada birlikta calistigin profesor cok onemli. Onun baglantilarindan ilk yaz icin en azindan bir staj koparmaya calis. Sonrasinda is sende bitiyor. Bu arada San Francisco ve Bay Area cevresinde yoksulluk sinirinin yillik $120k oldugunu belirtmek isterim. : )

Soguk konusunda durust olmak gerekirse, kendini hazirla. : ) Gelince kendine guzel bir mont al. Turkiye'den getirdigin (eger ozel bir mont degilse) ise yaramayacaktir. Gozunde cok da buyutme, sogugun caresi var. Kampus yasaminda zorlanmazsin. Yemekhane turunde hizmetler var veya disardan yiyebilirsin. Zaten degisik gelecegi icin bir sure seni idare eder diye dusunuyorum.

Evli olmadiginizi dusunuyorum, bu durumda kiz arkadasin tamamen kendi basina bulmaya calisacak. Evli olsaydiniz F2 vizesi olacakti ve kismi calisma izni alabilecekti. Sertifika ile ilgili bilgim yok fakat Covid sonrasi isler cok yavasladi ve degisti. Umarim istediginiz gibi bir seyler bulabilir. Eger turist vizesi yoksa, konsolosluklar acilir acilmaz almasini oneririm. Boylelikle en azindan seni ziyarete gelebilir. Hem boylelikle (eger sertifikasi ile calisabilme durumu varsa) yuzyuze is bulmasi daha kolay olur.

Tam Cornell mi diye soracaktim. : ) Tekrar tebrikler! I20'yi okul sana gonderecek, sen de onunla konsolosluktan F1 vizeni pasaportuna bastiracaksin ve ulkeye bu sekilde giris yapacaksin. Covid dolayisiyla electronic olarak gonderecekler. Belgeleri cok dikkatli doldur ve en az iki kez uzerinden gec. Olasi bir yanlislik surecte uzamalara sebep olabilir.
Aynen, Cornell mühendis olduğum için hep hedefimdeki bir okuldu, başka okullar da kazandım, burs veren de oldu, ancak parayı
yalvar yakar babama bastırtıp Cornell'i seçtim. Columbia'dan henüz yanıt alamadım ve o çok aklımda kaldı ama Cornell depozitosu için
yarın son gündü, kaçırmak istemedim. Belgeleri doldururken teker teker bölüm kordinatörüne screenshot atarak bu böyle değil mi,
diye darlayarak dolduruyorum, yakında block yiyeceğim :D, ama aynen çok dikkatli bakıyorum merak etmeyin.

Is bulma konusunda ben de zorlanacagini dusunmuyorum. Burada birlikta calistigin profesor cok onemli. Onun baglantilarindan ilk yaz icin en azindan bir staj koparmaya calis. Sonrasinda is sende bitiyor. Bu arada San Francisco ve Bay Area cevresinde yoksulluk sinirinin yillik $120k oldugunu belirtmek isterim. : )

noted, arkadaşım san diego üniversitesinden amazonda staj koparıp, oradan Robinhood'da işe girdi,
ben de onun gazıyla bu sürece başladım, o 120k'dan çok daha yüksek bir sayı kopardı,
ben de öyle olacağını umuyorum da görene kadar inanmıyorum / beklenti yaratmak istemiyorum,
ama dediğinizi dediğim gibi kenara yazdım, aç kurt gibi çökeceğim muhtemelen, zaten bölümün capstone project'i var,
yani endüstrideki bir şirketle - home depot, wallmart vs- seni partner yapıyorlar,
onlar için proje yapıyorsun 1 semester boyunca bir takım ile beraber, bunu da sömürmeyi planlıyordum.
Soguk konusunda durust olmak gerekirse, kendini hazirla. : ) Gelince kendine guzel bir mont al. Turkiye'den getirdigin (eger ozel bir mont degilse) ise yaramayacaktir. Gozunde cok da buyutme, sogugun caresi var. Kampus yasaminda zorlanmazsin. Yemekhane turunde hizmetler var veya disardan yiyebilirsin. Zaten degisik gelecegi icin bir sure seni idare eder diye dusunuyorum.

8 ay dayanıcam o zaman artık, hem orada elektronikler daha ucuz, muhtemelen bir xbox veya playstation alıp odaya kapanırım zaten.
Evli olmadiginizi dusunuyorum, bu durumda kiz arkadasin tamamen kendi basina bulmaya calisacak. Evli olsaydiniz F2 vizesi olacakti ve kismi calisma izni alabilecekti. Sertifika ile ilgili bilgim yok fakat Covid sonrasi isler cok yavasladi ve degisti. Umarim istediginiz gibi bir seyler bulabilir. Eger turist vizesi yoksa, konsolosluklar acilir acilmaz almasini oneririm. Boylelikle en azindan seni ziyarete gelebilir. Hem boylelikle (eger sertifikasi ile calisabilme durumu varsa) yuzyuze is bulmasi daha kolay olur.
Peki ben oraya gittiğimde H1B vizesi alabilirsem ve ondan sonra evlenirsek ne olur? Dediğiniz F2 vizesine erişebilir mi?
Bir de benim vatandaş olduğum senaryoda - ki bu herhalde baya uzun sürecek bir süreç olur, 6-7 yıl? -
evlenirsem ona da vatandaşlık çıkıyor mu o senaryoda bilginiz var mı acaba?

Tekrardan çok teşekkür ederim, çok aydınlatıcı oldu, emeğinize sağlık.

Hayırlı olsun renktaş, bak sana bir fikir veriyim.
Oradan bir GoPro9 al sonra oradaki yaşamını çek.
Bir nevi Amerika'ya nasıl gelinir neye dikkat etmek gerekir.
Ne kadar kazanılır hangi ek işler yapılır vs.
Hatta çek altına eli ayağı düzgün bir araba, zevkine uber yap.
YouTube Twitch felan derken yürür bu iş.

Gscimbom mobil

Soğuk yer ise hakiki kaz tüyü montlar almalısın. Önerim Jack Wolfskin kaz tüyü biraz pahalı ama değer. Ayrıca ülken belli olsa ona göre araştırma da yapabilirim. Soğuk yerlerin dezavantajı yiyecek ve barınma pahalı oluyor. Bir de ulaşımı zorsa daha da pahalı ayrıca vizen nedir onu bilmiyorum. Lakin kız arkadaşını getirmeden önce kendin bir gidip ortamı görmelisin.

Öncelikle başarılar dilerim. Benim diyeceğim öncelikle her sene Green Card çekilişine başvurmayı ihmal etmeyin. Yüzde 1 şans ama çıkarsa altın değerinde olur mezuniyet sonrası iş ararken eliniz bayağı güçlenir.

Onun dışında sorumluluk sahibi biri yemek yapmayı, kendi çamaşırını yıkamayı öğrenebilir. 26 yaşındaki bir insanın ev çekip çevirebilmesi gerekiyor. Türkiye'nin üst düzey okullarını bitirecek kapasitedeki biri bunları çok kısa sürede halledebilir diye düşünüyorum. Elinize iyi bir fırsat geçmişken değerlendirin böyle basit şeyleri engel olarak görmeyin kendinize lütfen.

Soğuk yer ise hakiki kaz tüyü montlar almalısın. Önerim Jack Wolfskin kaz tüyü biraz pahalı ama değer. Ayrıca ülken belli olsa ona göre araştırma da yapabilirim. Soğuk yerlerin dezavantajı yiyecek ve barınma pahalı oluyor. Bir de ulaşımı zorsa daha da pahalı ayrıca vizen nedir onu bilmiyorum. Lakin kız arkadaşını getirmeden önce kendin bir gidip ortamı görmelisin.

Abi Amerika'ya gidiyorum, Eyalet New York, ama gittiğim yer Ithaca, yani Canada'ya daha yakın New York'a yakınlığa kıyasla.
Baya dağlık soğuk bir yer olarak geçiyor. Barınma olarak ben yurtta kalmaya çalışacağım, çoğu okulda masrafı aşağı yukarı aynı,
ama yiyecek konusunu bilmiyorum araştırmadım. Tek güvencem kırsal bir yer olması, New York şehri kadar pahalı değildir herhalde yani.

Ulaşımı zor, millet ilk ya New York'a uçup oradan 4 saat otobüsle gidiyor ya da Syracuse'e uçuyor ilk.
Vizem B1 var şu an 10 yıllık, ama oraya öğrenci vizesi F1 ile gidiyor olacağım.
Kız arkadaşımın durumu için Bora Ege bey açıklama yaptı, ona göre bir şeyler kovalamaya çalışacağız, teşekkürler yine de.
Amerika'ya giden uçaklar kaliteli değil mi, bunu da içimi rahatlatmak için onaylarsan çok sevinirim,
13 saat havada olduğumu düşünmek şimdiden darlıyor beni :)

Jack Wolfskin araştıracağım, ücreti soru değil, kaliteli bir şeyi alıp tam almayı tercih ederim donmaktansa, çok teşekkür ederim

Üst Alt