Yuval Noah Harari: "Elit insanların bir sonraki hedefi beynimiz!" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yuval Noah Harari: "Elit insanların bir sonraki hedefi beynimiz!"

3bff697a3434e69c94fd8a2a0c7ed30f2ac36dba.jpeg

Davos Zirvesi'nde bir konuşma gerçekleştiren yazar Yuval Noah Harari, verinin sahipliği konusunun tartışılması gerektiğini, verilerin kontrolünün elit bir kesime ait olması durumunda bir dijital diktatörlüğün var olabileceğini belirtti.

Davos Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşma ile dikkatleri üzerine çeken tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari, biyoloji ve verinin yakın gelecekte bir araya gelerek daha önce hiç görülmemiş boyutta tehlikelere yol açabileceğini belirtti. Harari, biyolojinin teknoloji ile birleşmesi sonucunda insanlığın hatta tüm yaşamın veri yönetenlerin kontrolüne geçeceğini söyledi.

Homo Sapiens'in son nesli olduğumuzu belirten Harari, ‘’Önümüzdeki dönemde bedenimizi ve zihnimizi yeniden inşa etmenin yollarını bulacağız. Dolayısıyla veri 21. yüzyılın ekonomisinde yeni bir ürüne dönüşecek. Tekstil, otomobiller ya da silahlar değil; bedenler ve zihinler geliştireceğiz.’’ dedi.

Geçmişte en önemli şeyin arazi olduğunu, fakat günümüzde yerini veriye bıraktığını söyleyen Harari, endüstri devriminin makineler sayesinde insan gücüne olan ihtiyacı yok ettiğini ve insanlar arasında sınıf ayrılıklarına neden olduğunu söyledi: ‘‘Günümüzde veri, makinelerin yerini alıyor. Verilerin kontrolü az sayıda insanda olması halinde insanlık sınıflara değil türlere ayrılabilir.’’

Bilimin insanlığı organik sınırlardan inorganik sınırlara taşıyacağını söyleyen Harari, ‘’4 milyar yıllık organik yaşamdan akıllı tasarımın şekillendireceği inorganik yaşama sürükleniyoruz. Verinin kimin elinde bulunduğu bu yüzden her zamankinden daha önemli.’’ dedi. Harari’ye göre bilim, doğal evrim süreçlerini akıllı tasarıma aktarma görevini üstleniyor ve bu tasarım bulutların üzerinde bulunan bir tanrının değil bulut sistemleri kullanan IBM, Microsoft gibi şirketlerin aklını temel alıyor.

Verinin sahipliği konusunda bilim insanlarına, hukukçulara, filozoflara hatta şairlere dahi danışılması gerektiğini belirten Harari, bunun tüm yaşamın geleceğini etkileyen bir sorun olduğunu belirtti: ‘’Bu sorun önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde gündemimize gelecek. 200 yıl sonra zaten bugünkü anlamda insanların kalacağını sanmıyorum. Bambaşka bir tür ortaya çıkacaktır.’’

1ba91fd2a711e10e243449e48ef75eaa1f4c5267.jpeg

Ülkesi İsrail’in Batı Şeria’da dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir takip sistemi inşa ettiğini ve insanların her anlamda her adımını kontrol etmeye çalıştığını belirten Harari, Çin, Kuzey Kore ve ABD gibi ülkelerin de benzer çalışmalar içinde olduğunu belirtti: ‘’Yarın bir akıllı bileklik takmaya mecbur kalacağımız yapılarda işler daha da değişecek. Sokakta liderinizin posterini gördüğünüzde ne hissettiğinizi merkeze rapor edecek tarzda sistemlerden söz ediyorum.’’

Harari, en büyük çıkmazların sağlık alanında yaşanacağını belirtirken daha iyi hizmet alabilmek için sağlık kurumlarına beynimizde olup bitenlere erişim hakkı vermemiz gerekecek dedi: ‘’İnsanlar daha iyi sağlık için mahremiyetlerinden vazgeçecek. Hatta bazı ülke ve durumlarda bu mecburi olacak. Daha iyi şartlarda bir sigorta istiyorsanız, bu verileri vermeniz gerekebilecek.’’

Son olarak içinde bulunduğumuz çağın bir dijital diktatörlük yaratabileceğini belirten Harari, yapay zeka ve makine öğreniminin ortaya çıkardığı gücün demokrasinin üstünlüğünü diktatörlüğe geçebileceğini söyledi: ‘’Demokrasi merkezi, veri işlemeyi mümkün kılan yapılara uyum sağlayamazsa insanlar dijital diktatörlüklerin boyunduruğu altına girebilir. Bugün dahi bu teknolojileri kullanan demokratik görünümlü ülkelerin bu tip yapılar kurmak için çalıştığını gözlemliyoruz.’’

Neyseki daha şehrin göbeğinde çekmeyen hatta sahip olan bizim ulkeye gelmesi bi 50 yılı bulur diğer ülkeler düşünsün

Bilim adamı masturbasyonu. Deri altına çip takacaklar!!, her duygumuzu bilecek ve cloud'a yükleyecekler. Kontrol edecekler ve teknolojinin gelişimi de totaliter rejimleri ortaya çıkartacak. Allah allah. :D İki de yapay zeka, sinir bilim, mekanik mühendisliği ekledik mi gelsin korkunçlu Skynet ve köle dünyası.

Ya arkadaş bu elitlere tavsiye vereceğim. Madem elitler halka o müthiş, gelecek üstü yazılım ve cloud teknolojili çipi taktıracak güzel kardeşlerim o kadar para neden harcanıyor bu yazılımcılara, mühendislere? Salak mısınız?

Çıkart bir kanun hemen. Her yeni doğan bebeğin ve halihazırdaki vatandaşın kulağına 1 adet devlet kontrollü nano teknoloji mikrofon koyulmasını zorunlu kıl. Gözlerine de kamera görevi gören bir çift lens takılması zorunluluğunu. Al sana veri, insan kontrolü. Hangi durumlarda küfür ediyor hükümete vatandaş? Hangisi hükümete oy atmıyor. Mikrofondan anında duyarsın,kameradan anında görürsün duygu durum kontrolünü de yaparsın. Beğenmediğinin gider kafasına da sıkarsın, sağlık hizmeti de vermezsin. Elinde telefon olanın kalp atışından da haberin var nokta atışlı dünya üzerindeki yerinden de. Neyin zırvası yani şimdi 50 yıl sonra verilerimizi çalacaklar demek? :D

Yazılım da yazılım, Big data da Big data, düşünebilen, özgür iradesi olan bilinci olan robotlar yapılacak aman Allah'ım herkese çip takılacak!!!1111. Hüllüminatih! Ne için peki? Veri ve insanlığı kontrol için. Ha bugün yapılmıyor çünkü. :D 200 yıl sonraya gitmeye gerek yok. Bu yıl önümüzdeki ay yapacak teknolojiye sahibiz zaten. Hadi çıkartsın elitlerin hükümetleri öyle kararları.

Elitlerin 3 ana derdi var ;

İnsanlığın nüfusunu azaltmak (İnsan emeğine ihtiyaç, emekçi robot kardeşlerimiz sayesinde büyük oranda ortadan kalktığında bulaşıcı bir hastalık çıkar 6 milyar telef oluruz misal)
Kölelerin tam kontrolü (Kalan kölelere dediğim yöntemi uygulamak. Şu anki halleri üzerine + 1 Nano Mikrofon ve +1 kamera zorunluluğu)
Ölümsüzlüğü bularak Tanrı rolüne soyunmak. ( Bir HDD olan insan beynini, insan yapımı bir HDD'ye kopyalamak) Bu en önem verdikleri konu.

Sağlık hizmeti almak için 9 milyar insana çip takılabilir öngörüsü muazzam. Maşallah. O hastaneyi de devleti yıkar o 9 milyar insan. Gelecekte benim gördüğüm bu. Ted de konuşmaya çağırılmadığım için dikkate alınmayacağım ama haklıyım. :D

Bilinci matematiğe indirgeyecek bilimi yok, bilinç nerededir bildikleri yok, zırvalıyorlar veri de, yapay zeka da bilmem ne diye. Bak yukarıda formül. Hadi taktırsın beni kontrol etmek isteyen elitler mikrofonla kamerayı bana bekliyorum kahvemle. :coffee: Yapay zeka, veri ve yazılım fetişi oluştu toplumda. Kurzweil'in 2045 Singularity'sini duyan fütürizm kasıyor. Abiye yine de hürmetler diyeyim tabi. Ben kendisini burada kızım olarak gördüm.

Bilim adamı masturbasyonu. Deri altına çip takacaklar!!, her duygumuzu bilecek ve cloud'a yükleyecekler. Kontrol edecekler ve teknolojinin gelişimi de totaliter rejimleri ortaya çıkartacak. Allah allah. :D İki de yapay zeka, sinir bilim, mekanik mühendisliği ekledik mi gelsin korkunçlu Skynet ve köle dünyası.

Ya arkadaş bu elitlere tavsiye vereceğim. Madem elitler halka o müthiş, gelecek üstü yazılım ve cloud teknolojili çipi taktıracak güzel kardeşlerim o kadar para neden harcanıyor bu yazılımcılara, mühendislere? Salak mısınız?

Çıkart bir kanun hemen. Her yeni doğan bebeğin ve halihazırdaki vatandaşın kulağına 1 adet devlet kontrollü nano teknoloji mikrofon koyulmasını zorunlu kıl. Gözlerine de kamera görevi gören bir çift lens takılması zorunluluğunu. Al sana veri, insan kontrolü. Hangi durumlarda küfür ediyor hükümete vatandaş? Hangisi hükümete oy atmıyor. Mikrofondan anında duyarsın,kameradan anında görürsün duygu durum kontrolünü de yaparsın. Beğenmediğinin gider kafasına da sıkarsın, sağlık hizmeti de vermezsin. Elinde telefon olanın kalp atışından da haberin var nokta atışlı dünya üzerindeki yerinden de. Neyin zırvası yani şimdi 50 yıl sonra verilerimizi çalacaklar demek? :D

Yazılım da yazılım, Big data da Big data, düşünebilen, özgür iradesi olan bilinci olan robotlar yapılacak aman Allah'ım herkese çip takılacak!!!1111. Hüllüminatih! Ne için peki? Veri ve insanlığı kontrol için. Ha bugün yapılmıyor çünkü. :D 200 yıl sonraya gitmeye gerek yok. Bu yıl önümüzdeki ay yapacak teknolojiye sahibiz zaten. Hadi çıkartsın elitlerin hükümetleri öyle kararları.

Elitlerin 3 ana derdi var ;

İnsanlığın nüfusunu azaltmak (İnsan emeğine ihtiyaç, emekçi robot kardeşlerimiz sayesinde büyük oranda ortadan kalktığında bulaşıcı bir hastalık çıkar 6 milyar telef oluruz misal)
Kölelerin tam kontrolü (Kalan kölelere dediğim yöntemi uygulamak. Şu anki halleri üzerine + 1 Nano Mikrofon ve +1 kamera zorunluluğu)
Ölümsüzlüğü bularak Tanrı rolüne soyunmak. ( Bir HDD olan insan beynini, insan yapımı bir HDD'ye kopyalamak) Bu en önem verdikleri konu.

Sağlık hizmeti almak için 9 milyar insana çip takılabilir öngörüsü muazzam. Maşallah. O hastaneyi de devleti yıkar o 9 milyar insan. Gelecekte benim gördüğüm bu. Ted de konuşmaya çağırılmadığım için dikkate alınmayacağım ama haklıyım. :D

Bilinci matematiğe indirgeyecek bilimi yok, bilinç nerededir bildikleri yok, zırvalıyorlar veri de, yapay zeka da bilmem ne diye. Bak yukarıda formül. Hadi taktırsın beni kontrol etmek isteyen elitler mikrofonla kamerayı bana bekliyorum kahvemle. :coffee: Yapay zeka, veri ve yazılım fetişi oluştu toplumda. Kurzweil'in 2045 Singularity'sini duyan fütürizm kasıyor. Abiye yine de hürmetler diyeyim tabi. Ben kendisini burada kızım olarak gördüm.

49841

Üst Alt