zeitgeist - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

zeitgeist

Cevap: zeitgeist

Bu kadar olumlu yazıyı okuyunca lan benim neden bundan haberim yok diyerek hayıflandığım ve hemen izlemeye başlayacağım belgesel.

elhamdülillah Müslümanım ama farklı tüm fikirlere açığım. Bi değişiklik olacağını zannetmiyorum olursa yazarım:p

Bu arada biri sevabına yazarsa sevineceğim bu belgeselin Türkçe olanı yapıldı mı var mı nerden bulurum dediğim belgesel :)

Edit: buldum:D

Belgeseli izlemedim ama bu konuyla ilgili bir çok kitap var hemen hemen çoğunu okumuşumdur. Özellikle İlluminati ve tapınak şovalyelerine merak salanlar için Texe Marrs'ın yazdığı "Illuminati" kitabını öneririm.

Zeitgeist'in doğru yanları var mı? Var. Zeitgeist, adam gibi adamdır. Ama yaptığı düzenlemeler yanlış, yaptığı düzenlemeler yanlış değil.

Osmanlı'dan kimse kalmadı artık. CHP Türk'ün has partisidir ama başta Kılıçdaroğlu olduğu sürece iktidara gelemez. Hristiyanlara bir şeyimiz yok, Attttteistlerin gözlerinden öperim. Çare Sarıgül.

Bir yerde bu belgesin aslında dini inançların sorgulanması için yapıldığını okumuştum.Yapılan yorumlarda bunu kanıtlıyor esasen.

Aslında dini bilgilerinin büyük bir çoğunluğu başarısız eski bir antik mısırcıdan alıntı olduğu söylenir bu belgeselin. Dinle ilgili öğelerine çok daha derin bir biçimde yaklaşmak gerekiyor. Ekonomik sistem ile ilgili kısmın doğruluğuyla ilgili birşey demesemde fikirleri tüyler ürpertici ve aslında baya bir üzücü.

Din kısmıyla ilgili olarak eskiden ateist bir blogda çok güçlü bir karşıt yazı okumuştum. Ekonomik durumla ilgili elimizden pek birşey gelmese de dini olarak belki biraz daha araştırmaya itebilecek bir belgesel.

NOT: böyle hafiften genç yaşta izleyince insanın içinde böyle bir başkaldırı isyan havası uyandırıyor.Aman dikkat sonra geçiyor beyler :D

Belgesel yapilmasada dünya ekonomik sistemi ve nelerin döndügü ile ilgili genis bir literatür var. Belgeselde anlatilanlar kismen dogru bana göre ama belgeseller genelde subjektiftir, belgeseli yapan kisinin görüslerini yansitir. Buna en iyi örnek de Türkiyeden Banu Avar. Isterse bir ülkenin tüm kötü yanlarini tek tek ele alip bunu o ülkenin gercekligi gibi sunabilir insan. Ama genelde bu durum gerceklikle cok örtüsmez. Belgeselleri fazla umursamamak lazim ya da daha dogru bir ifade ile belgeseli kimin yaptigi nasil bir fikri dünyaya sahip oldugunu arastirmak ve sonra karsitlarini da arastirmak gerekir. Subjektiftirler genelde özellikle Zeitgeist gibi belgeseller.

Tamamen akil yurutmeyle olusmus subjektif kurgu bi belgesel.Ozellikle din ile ilgili soylediklerinin hicbir gerceklik yani yok, biraz bu tarz belgesellerin herseyi herseye benzetirim ossurur ossurur ipe dizerim kafasinda yapilmasiyla alakali, teolojiye ve antik misir medeniyetine ilgi duyan,arastiran biri olarak bunu soyleyebilirim hele Horus-Isa baglantisi tamamen palavra.

Belgeseli izlemedim ama bu konuyla ilgili bir çok kitap var hemen hemen çoğunu okumuşumdur. Özellikle İlluminati ve tapınak şovalyelerine merak salanlar için Texe Marrs'ın yazdığı "Illuminati" kitabını öneririm.

Illiminati denilen sey finans sermayedir, yani bunu illimunati deyip mistik bir hava katinca gerceklik degismiyor. Dünya ekonomisinde istedikleri zaman dalgalanmalar yaratacak bir grub var, finans sermayesi. Illiminati denilen sey birazda o mistikliginden arindirilirsa orda kapi gibi duran sey finans sermayedir. Yoksa biz de bir grup kurariz adina tollotiminutabitu deriz ama bir halta yaramaz, kendi aramizda debelenip dururuz, dünya finans sermayesinin büyük bir kismina sahip degilsek. Hatta kapitalist dünyanin en büyük tekelleri ve finans sahipleri daha dogru bir ifade. Yani para yoksa illuminati falan fis kalir. O yüzden mistik seylere girmeden en dogru ifade ile anilan o güc, dünyayi avucunda tutan cok büyük sermayeye sahip saygideger burjuvazidir o.

Tamamen akil yurutmeyle olusmus subjektif kurgu bi belgesel.Ozellikle din ile ilgili soylediklerinin hicbir gerceklik yani yok, biraz bu tarz belgesellerin herseyi herseye benzetirim ossurur ossurur ipe dizerim kafasinda yapilmasiyla alakali, teolojiye ve antik misir medeniyetine ilgi duyan,arastiran biri olarak bunu soyleyebilirim hele Horus-Isa baglantisi tamamen palavra.

YHWH-tetragrammaton, israel - isis-ra-elohim vaziyetlerine nediyorsun peki (ay-gunes-saturn) = israelites, ie-dunyayi yoneten gruh. yani birde bu mavikan soyun kutsal geometriyi ve ekinoks bilincini nereden ogrendigi konusunda bir teorin var mi.

birde jesus latin little zeus manasina geliyor, o da jupiter (bildigin uzre Jew Peter), elohim=saturn. belgeselden haric fikirlerin varsa alayim.

Çok güçlü ve etkileyici bor belgeseldir. Eleştorel bakmayı öğretir olaylara. Din konusundaki tespitler çok çarpıcı buna karşı tez hala okumadım. Hacı hocanın masalları yerine bir bilim bir felsefe gözüyle dine bakanlar varsa çoğu etkilenecektir.

YHWH-tetragrammaton, israel - isis-ra-elohim vaziyetlerine nediyorsun peki (ay-gunes-saturn) = israelites, ie-dunyayi yoneten gruh. yani birde bu mavikan soyun kutsal geometriyi ve ekinoks bilincini nereden ogrendigi konusunda bir teorin var mi.

birde jesus latin little zeus manasina geliyor, o da jupiter (bildigin uzre Jew Peter), elohim=saturn. belgeselden haric fikirlerin varsa alayim.

Guzel soru Emir ,belgeseli izleyeli baya oldugu icin tam kestiremiyorum aklimda kalan kisimla ama kendimce cevap veriyim.Tetragramaton yani Islam'da ismi azam olarak gecen Tanri'nin ozel ismi ve sana bi nevi tanrisallasma(!) veren Yhvh olarak kodlanan seyin(!) suan okunusunun kimse tarafindan bilinmedigi bi gercek ,acikca kimse gercek okunusunu bilmiyor bilmesi gerekenler disinda.Ne Yahveh ne Yehova bilinen acilim ve okunus degil.Bunun ne onemi var dersen ,Ses tum dinlerin en ozel olgularindandir 'once soz vardi' incil,'Kun Feyekun(Ol dedi) yada taa hindistanda 'om' sesi uzerine yapilan meditasyonlar vs.Tum dunya dinlerinin ortakliklarindan biri.Eski Majisyenler,Rabbinler,Tasavvufcular,Gnostikler rituellerini bu ozel sesler uzerine yapar isin onemli kismi budur (tabi daha cok kismi var) o sesleri dogru cikarmak Kabaladaki Tanri isimlerini net teleffuz etmek icin yillarca calisirlar yada bizdeki Kuran okumalarini da katabilirsin isin icine,anlam otesi bi anlam bulmaktir amac.Ses zihni yonlendiren bi numarali seydir cunku harf ve sembolde bu sesin kalip haline getirilmis kismidir,enerji kapalidir ama bu islerle ugrasanlar o harfi,sembolu acarak enerjiyi de serbest birakirlar.

Ibranice,Arapca ve bunlarin kokeni oldugu dusunulen Aramca,Sankristce buna gore olusturulmus dillerdir.Bu yuzden ozeldirler ve herf harf bi sayiya,gezegene,insan bilincindeki kilitli kisimlara atif yapar.Birlesmelerinden yeni algoritmalar kelimeler cikar.Isis-Ra-Elohim bu tarz bi algoritma sonucu olabilir inan bana isin icine biraz girince boyle sembolik anlatimlarin, boyle seyler suruyle cikiyor ,o yuzden cok sasirmiyorsun.Pagan inanclardan Ibrahim dinine gecisi iyi anlamak icin kabala bilmek lazim ,ne neydi aslinda neye donustu?Aslinda gozledigimiz Maddesel olgular Manevi soyut seylere mi donusturuldu?yoksa zaten metafizik olgular miydi yada ileri teknoloji miydi?Inan bana isin icinden cikmak zor..

Biyere kadar varsanda sana sonsuzu gosterip tirsitiyor cunku inan bana dil uzerinden bunlari cozmek sonsuza kadar ugrasmak demek ama dil olmadan asla cozulemez.Pagan inanislardan Tevhid dinlerine gecisi Yahudiler sagladigina gore(tabi butun yahudiler degil onlarin cogunun hicbiseyden haberi yok,onemli olan dusunceyi yoneten sinif) dunyayinin sirlarini elinde tutanlarda Yahudiler oluyor..

Dedigim gibi senin sordugun seyleri konusabiliriz ama biyerden sonra insan burdan bisey cikmaz kafasina giriyor.Cunku aslinda zihnini boluyorsun farkinda olmadan diyorsun ki aaa aslinda bu buymus sonra bu olmus diyip kafanda bi ikilik cikiyor.Benim bu isten anladigimsa cokluga degil butune ve teklige yonelmek insani dogruya iter.Yani tum bunlari carpistirmak yerine zihninde bi butune koymak oyle yorumlamak lazim..Misal Idris,Hermes,Hanok hepsi ayni seyler neden sey diyorum cunku insan mi ,insanin kafasinda atif yapilan bi zihinsel bolme mi ,metafizik bi yaratik mi,yoksa teknolojik bi uzayli mi?Bunlarin hem hepsi dogru hem hepsi yanlis..Olayin kilit noktasi da burasi zaten herkes ayni seye bakip farkli yorumlamis sende kendin gormelisin ki anlam verebilesin,insanin onemli ozelligi bura anlam verebilmek. Bu dunyanin algisiyla algilanmayan biseyi,duyu organlarini asan bi seyi bu dunyaya gore kodlayabilmek(sayi,ses,alegori,harf,kutsal semboller,geometri)..Din dedigin,kutsal kitaplari dedigin seylerin ozu budur baska bisey degil.

Idris Peygamber yani Hermes ilk terzidir derler terzi dedigin insanlarin ustune basina uygun kiyafetler cizer,keser..Yani Insanlara uymayan biseyi uyar hala getirir.Yani insanlarin aslinda algilayamayagi,algilasa da ne anlattigini anlayamayacagi seyleri insanin algisi duzeyine indirir bu da senin dedigin gibi kutsal geometri,sayisal sistemler,harf sistemleri,ses ve bazi kutsallik atfedilen esyalar uzerinden olur ,anlam icinde sonsuza uzanan bi anlam yumagi cikar sonunda yani yukarisinin bilgisini insanlarin anlayacagi duzeye indirir keserek,bicerek ..Tabi ki kiyafeti ustune gecirmek cok uzun bi calisma gerektirir o ayri.

magi.jpg

Misal siradan bi yildiz figuru aslinda anlatmak istedigi cok farkli bisey ama bizim icin sadece bi sekil..Cunku biz o kiyafeti nasil ustume giyecegimizi bilmyoruz.Cine de gitsen Ortadoguya da gitsen hatta Amerikaya gitsen bu sekilleri gorursun.Pisagorda soyledi Platon'da soyledi tum ezoterik,batini inanclarda da hala kullaniliyor.Peki neden?Cunku Tanrisal olusun dunyaya dusen bozuk parcalari bunlar platonik anlatirsak.Yani kopya ama gercege en yakin halde, maddesel olusa zemin olusturan hatta olduran sekiller bunlar.Ayni sekilde illumnati ile populer olan aslinda insanlik tarihinde daha eski olan sekiller dediginiz seylerde oyle(piramit,cember,penta-tetragram vs)Kimiside putu hatirlatici olarak kullandi,yukardaki enerjiyi puta donusturdu ona kodladi,anlayabilenler icin.(Baphomet,Abracax,Baal vs).Insanlar Rituellerinde bunlari enerji cekimi olarak kullaniyor yukardaki enerjiyi bu sekillerle asagiya getiriyo cemberle koruma alani olusturuyor(As Above So Below),tabi zihnini programlamak icin birsuru asama gecerek(elbiseyi uygun keserek!)..Bu sekiller insanlar icinde durup dururken ortaya cikmadi ,biri gelip alin size cember alin size piramit diye bisey uydurmadi,bunlar hep vardi insandan once onun olusumunda hatta her olusta sua bile.

Cok kapsamli bi mevzu oldugu icin bu ancak on bi cerceve olusturur konusulacak sey bitmez.Idris Peygamber yani Hermes bu mevzularin cikisi oldugu icin onu aldim yoksa her peygamber,melek,cin olarak gecenler kendi sirrini kendilerinde tasir ve ayni seyleri onlar ustundende yapabiliriz.Hafifte olsa biseylere netlestirebildiysem ne mutlu :)

Zenginler dünyayi istedigi gibi sekillendirirken, heyecanli fakir gencleri illuminati, komplo teorileri, sunlar bunlar diye hayal aleminde oyaliyor.

Money talks canlarim, bu böyle gelmis böyle gidecek. Hayatinizi buna göre sekillendirirseniz daha basarili olursunuz, yoksa bir hayalperestden öteye gidemessiniz.

Zeitgeist belgeseli yüzünden imanini kaybedenlere "the arrivals/gelenler" belgeselinin 37. Bölümünü izlemesini tavsiye ederim.

Almanca Dublaj

[media]https://www.youtube.com/watch?v=6y0mB72Axd8[/media]

Türkce Alt yazili

[media]https://www.youtube.com/watch?v=UOXw210_1oQ[/media]

Üst Alt