GSC Anket - Önümüzdeki Sezon Uygulanacak Olan 14 Yerli Kuralı Bize Fayda Sağlar mı? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Anket Önümüzdeki Sezon Uygulanacak Olan 14 Yerli Kuralı Bize Fayda Sağlar mı?

Önümüzdeki Sezon Uygulanacak Olan 14 Yerli Kuralı Bize Fayda Sağlar mı?

• Kullanılan toplam oy
    33
A takım listesine yazılacak futbolcu sayısı 30'dan 26'ya düşürüldü.

Önümüzdeki sezonun kadrosu 26 oyuncudan oluşacak ve 14 yerli 12 yabancı şeklinde olacak.

A Milli Futbol Takımı'nda oynamaya uygun 14 futbolcudan ilk üç sezonda en az 2'sinin, sonraki iki sezonda en az 3'ünün kulüp akademisinden yetiştirilmiş olması zorunlu.

Kulüp akademisinden yetişmiş oyunculara ek olarak beş sezonda da A Milli Takım'da oynama uygunluğu bulunan 14 futbolcudan en az 5'inin ise yerli akademilerde yetişmiş olması gerekiyor.

Hali hazırda kadromuzda bulunan Günay Güvenç, Abdülkerim Bardakcı, Kaan Ayhan, Kerem Demirbay, Berkan Kutlu, Kerem Aktürkoğlu ve Barış Alper Yılmaz gibi 7 yerli oyuncumuz var. Kiradan dönmesi muhtemel Emin Bayram ve Yunus Akgün ile birlikte 9 yerli oyuncuya ulaşıyoruz (giden olmazsa).

Her bölgede yerli oyuncu olmak zorunda ve bizim bu hususta mevcutta eksik bölgelerimiz var.

Sizce önümüzdeki sezon uygulanacak olan 14 yerli kuralı bize fayda sağlar mı?

Hem evet ...hem hayır aslında (hayır büyük resimde bende ağır basıyor)

bir kere herhangi bir kısıtlamaya karşıyım - futbolcu yetiştirmeye yönelik kıstaslar olsa eyvallah derim. ekonomisini sağını solunu ayarlayan istediği kadroyu kursun.

yani mesela 3 genç futbolcu çıkaracaksın - hiç bir isim 3 sezon arka arkaya sayılmayacak , yani 1 futbolcu seni 2 sezon kurtarabilir.Öylesine müzmin yedek yazma yok - hepsi attım 45 dk dan az olmamak kaydıyla 360 DK görev alacak gibi (Tamamen kafadan attım süreleri - mantıksal yaklaşıyorum) - daha doğrusu mevcut kıstasların üzerine çıkıp OYNATMAYA TEŞVİK edecek kurallar gelmeli.

Evet kısmı sadece ilk 11 de 3 yerlie hsabı gibi saçmalıkla uğraşılmayacak olması.

Bu Okan hocaya bağlı.Dursun başkan seçilirse sözleşmesi uzayacakmış.Eğer başka 1'i seçilirse o da kendi hoca adayını getirmek isteyebilir.Kadro olarak bakıldığın iyi Türk oyuncumuz fazlasıyla var ama takımda tutmak önemli.Dolayısıyla iyi 1 sezon geçireceğimizi kulüp başkanlık seçimleri belirleyecek gibi..

Sağlamaz bu kuralın konmasinin sebebi Galatasaray in tek başına şampiyonluk yarisinda yalnız kalmasın diye yapılmasındandir.

Ne zaman şampiyonlukta seri yakalasak bir kural değişikliği olur Türkiye'de. Kağıt üzerinde zararımıza ama bunu lehimize çevirmek de elimizde.

Hiçbir sınırlandırma futbol gibi evrensel bir oyunda işe yaramaz. Yasak koyarak zihniyetleri değiştiremezsin. Yıllarca sırf bize köstek olsun diye yabancı sınırı uyguladılar. Sonuç olarak ülke futbolu baş aşağı çakıldı. Biz çoğu maçı 3’ten fazla yerli ile oynar hale geldik.

Eyüp ve gokdeniz nasıl katkı verecek gelecek sezon bu önemli. Alternatif olmayı başaramadılar bu sezon. Gelecek sene olurlarsa hırslı azimli 2 genç yerli oyuncu takıma ekstra güç sağlar.

kalşreli yerli oyuncumuz ne kadar çoksa avrupada da ligde de başarı ihtimalimiz o kadar fazla bence

bu da kendimce bir teori

Yabancı sınırı hiç olmasa, 30 tane de alabiliyor olsan, elinde çok iyi en az 5-6 tane Türk oyuncu yine olmak zorundaydı. Artık bunu herhalde herkes anladı. Sahaya 11 yabancıyla çıkma işi de zor. Çıkarsın çıkmaya da en iyi Türk oyuncularını bile sürekli yedek bekletirsen bir süre sonra oynamaya niyeti olan kimseyi bulamayabilirsin.

Bizde şimdiki gibi ilk 11'de kemik kadroda en az 2 ya da 3 tane sağlam Türk oyuncu her zaman olmalı. Yabancıların zaten bu sene gelenlerin çoğu gidecek gibi, Zaha, Ziyech, Tete dahil. Nokta atışı transfer yapmak zorundayız. Ben başka bir başlıkta yaşı ileri tek 1 tane oyuncu alınacaksa o oyuncu Modric olabilir demiştim, Mustafa abi de emin misin, kontenjanı nasıl ayarlayacaksın demişti. Haklı yani. Ekstra hareket alanı bırakmadı bu kural. Yedek forvetin bile İcardi'yi kesebilecek kadar iyi olmalı. Bizim şu an stoper hattında nasıl ki 3 tane çok iyi çok formda adam varsa bunu orta sahada da yapmamız lazım. Hatta forvette de yapmamız lazım. Alacağın santrafor iyi olmazsa yine her şey İcardi'ye kalacak, yine saçma durumlar ortaya çıkacak. Çok iyi bir sağ bek de bulmamız lazım. Tutmazsa yine Kaan'ı oynatmak zorundasın. Zor olacak.

Ben bu kuralın kimsenin elini rahatlatacağını düşünmüyorum. En ufak bir deneme yapma imkanın bile yok çünkü.

Yerli oyuncu kalitemiz bence iyi durumda. Tabi takviye yapılacaksa, oğuz aydın dışında yurtdışındaki gurbetçi oyunculari kadromuza katmaya devam etmeliyiz. Yabancı konusunda ise yetenekleri son derece belli olan genç bir oyuncudan başka, genç oyuncu transferinden uzak durmaliyiz. Yapılacak eksik bolgeler için transfer stratejimiz ne vereceği net belli olan oyuncular olmalı.

Üst Alt