ŞL 22/23 ÇF M:1 | Manchester City 3-0 Bayern Münih | MS | 11 Nisan | CBC Sport - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kim kazanır?

• Kullanılan toplam oy
    9
  • Anket kapatılmış .
Upamecano'nun Bayern'i yaktığı ilk maç değil bu.

Irkçılık gibi olmasın ama siyahi stoper almayacaksın.
Basketbolda takımı siyahi dolduracaksın dediğinde beyazlara ırkçılık yapmış olmuyorsun, olimpiyatların koşu dallarında siyahilerin bariz üstünlüğü var, beyaz adam yarıştırmayacaksın aga burada dediğinde beyazlara ırkçılık yapmış olmuyorsun. Siyahi stoperlerin de ciddi defoları var o yüzden siyahi stoper almayacaksın dediğinde de ırkçılık olmaz bu. Çünkü gerçek böyle.

Basketbolda takımı siyahi dolduracaksın dediğinde beyazlara ırkçılık yapmış olmuyorsun, olimpiyatların koşu dallarında siyahilerin bariz üstünlüğü var, beyaz adam yarıştırmayacaksın aga burada dediğinde beyazlara ırkçılık yapmış olmuyorsun. Siyahi stoperlerin de ciddi defoları var o yüzden siyahi stoper almayacaksın dediğinde de ırkçılık olmaz bu. Çünkü gerçek böyle.
Beyazlar zıplayamaz, siyahlarda liderlik yapamaz.

Eğer ki Münih'de bir adam gibi forvet olsa, rövanşta Kel elenirdi , ama adamalrda forvet yok.

Kel bu sene de alamayacak şl yi.

Katılmıyorum

Salihamidzic dingili kına yaksın. Bayern gibi takımın NET forveti yok. Mane alınacağına 9 alınmalıydı. Stoperlerin bence ikisi de yetersiz. De Ligt'i de oldum olası beğenmem ,Upa da atlet fakat beyinsiz bir stoper. Süle gibi adamdan çıkıp bunlara kalmak çok büyük aptallık. Siyahi stoperler konusunda da ortada net bir realite var. Nispeten iyi olanlar da zaten Avrupa tedrisatından geçmişler genç yaşlarda. İstisnalar kaideyi bozmaz , ortada net bir stereotype varsa eğer gerçeği reddetmeye gerek yok , dünya düzdür demekle aynı şey. İstisnasız hepsinde konsantrasyon kaybı var , maç sırasında ara ara kafaları gidiyor. Atletizme güvenip lüzumsuz risk almaya da teşne çoğu.

Mane bayernde tüm sezon hicbir halta yaramadı di mi. Sozde salahın golgesinden çıkıp bayernin yildizi olacakti. :asd:

Yazın gönderirler herhal.

Kimsenin öyle bir şey söylediği yok , niye çarpıtmaya çalışıyorsun ?
Çarpıtmak derken? Stoperin hata yaptığını "siyahi" diye tanımlayarak mı anlatırız normal hayatta. Bu işin siyahı veya beyazı niye olsun.

Mental olarak zayıfsan hata yapma potansiyelin artıyor. Türkiye futbol tarihi stoper hatalarıyla doludur. Sebebi siyah veya beyaz oldukları için değil mental olarak zayıf oldukları için bana kalırsa.

Hepsini geçtim mental sıkıntısı olmasa da bir insan hata yapabilir. Hepimiz yapıyoruz.

Çarpıtmak derken? Stoperin hata yaptığını "siyahi" diye tanımlayarak mı anlatırız normal hayatta. Bu işin siyahı veya beyazı niye olsun.

Mental olarak zayıfsan hata yapma potansiyelin artıyor. Türkiye futbol tarihi stoper hatalarıyla doludur. Sebebi siyah veya beyaz oldukları için değil mental olarak zayıf oldukları için bana kalırsa.

Hepsini geçtim mental sıkıntısı olmasa da bir insan hata yapabilir. Hepimiz yapıyoruz.
Çarpıtmak şu , biz beyaz stoperler hata yapmıyor diyormuşuz gibi yansıtmışsın yazılan şeyi ki alakası yok. Belli başlı milletlerin , ırkların stereotype davranışları vardır. Bunların hepsi de bu bütünleri oluşturan kültürle , tarihi mirasla ve bunların geliştiği coğrafya ile ilgili. Politik doğruculuk adına bunlar yokmuş gibi davranmanın fizik kanunlarını reddetmekten zerre farkı yok.

Kuzey milletlerinin fertlerinin ekseriyeti soğuk kanlıdır mesela , dolayısıyla oyun içi konsantrasyonları çok yüksektir , bireysel hata yapan kuzeyli stopere daha az rastlarsın. Bak hiç demiyorum , ortalamaya göre daha az diyorum. Güney Amerikalılar ortalamaya göre daha disiplinsizler , bununla ilgili de gözlem yapmak mümkün. Diğerleri toptan disiplinli demek değil bu. Bir ortalama var ise siyahi stoperler daha fazla bireysel hataya teşne. Ha oyun içi konsantrasyonu daha yüksek olan Nelsson da daha kolay çalım yiyor atıyorum Upa'ya nazaran. Tercih meselesi.

Mental zayıflık zaten kültürle ilgilidir. Afrika kökenli futbolcuların dezavantajı bu. Tarih maalesef böyle geliştiği için bunun yükü gelen nesillere de aktarılıyor. Sırf ten renkleri değil yani mevzu , Avrupalılar daha geç medenileşseydi aynı şeyi onlar için de konuşurduk. Bunu söylemek de ırkçılık değil , tarihin böyle gelişmesinin sorumlusu da bunu söyleyenler değil.

Hülasa , sadece siyahiler hata yapıyor demiyor kimse , belli başlı hataları daha fazla yapıyorlar. Atletizme güvenip risk alıyorlar , pozisyon kaybediyorlar , konsantrasyon kaybı yaşıyorlar. Beyazların da başka dezavantajları var , başka hataları daha fazla yapıyorlar. Bu senin ne beklediğinle alakalı stoperden.

Üst Alt