2018 DK H Grubu M:3 | Senegal 0-1 Kolombiya | MS | 28 Haziran | TRT Spor - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

2018 DK H Grubu M:3 | Senegal 0-1 Kolombiya | MS | 28 Haziran | TRT Spor

Onur un analizi gayet gerceklere dayanan ve doygun bir yazi . Itiraz edecek ne var ? Her insan hukuk karsisinda esit olabilir ama her insan ne anatomik , ne tavir ,ne de duygusal acidan esittir

O bolgenin insaninin da genel olarak analizi yukaridaki gibidir . Simdi her aklimiza esince , veya ben kuzey avrupadan ornek verdigimde , "turkiyeye uzaksin , hangi cografyada yasiyorsun.." benzeri elestiriler yoneltildi bana

afrika insaninin analize yonelik bu kadar gercekci bir yoruma neden itiraz ediliyor anlamadim

"Aptal insanlar" lafinda niyet okumayalim mi
Afrika ulkelerinin dunya kupasinda basarisiz olmasi insanlarinin duygusal, hirsli ve aptal olmasindan mi
Bunun neyini irdeleyelim yaw.

Her sene think tank kuruluşları dünya ülkelerinin zeka sıralamasını açıklar. Bu zeka neye göre belirleniyor bilmiyorum. Çok spesifik etkenler değildir elbet. Gidip yalnızca astronomi ve matematikle ilgisine göre belirlenmiyordur. Muhtemelen kurumlardaki gelişmişlik, milli hasılat gibi belirleyici etkenler vardır yapanların. O sıralamada Afrika ülkeleri açık ara alt sıralarda yer alırlar.

Bu veri, benim söylediğim bir şey mi, tüm dünyanın bildiği bilgi mi? Ben de basınla öğrendiğim için benim söylediğim bir şey değildir.

Dünya kupalarındaki başarıya geçelim burdan. Edebiyat, spor, sanat ülkelerin kültürünü gösteren alanlar. Aynı zamanda gelişmişliğini de. Birincil ihtiyaçlarını sağlayan ülkeler haliyle yatırımı bu alanlara yaparlar. Bu alanlara yapılan yatırımın sonucunda başarı istenir doğal olarak. Yani zeka ile ekonominin başarıyla bağlantısı bu şekilde açıklanır.

Yav Afrika ile ne alakası var Avrupada bir sürü ülke kaç tanesinde kupa var yada çok zeki denilen Japonlar bugün 2 tane az sarı kart gördüler diye tur atladılar

Yav Afrika ile ne alakası var Avrupada bir sürü ülke kaç tanesinde kupa var yada çok zeki denilen Japonlar bugün 2 tane az sarı kart gördüler diye tur atladılar

Yahu çok basit. Birincil ihtiyaçlarını temin etmeye çalıştıklarından futbola yatırım gibi bir gayeleri yok. Ülke halkının çoğu tepkisel/duygusal davranıyor. Neden? Çünkü yıllardır eziliyorlar. Ve haliyle bunu gidermek için hırs var. Bak bireysel olarak bu hırs sonuç veriyor. Gomis en yakın örnek. Aptallıkları nerden kaynaklanıyor? Halk olarak yatırım yapamamışlar, eli kolu bağlılar, gelişemiyorlar. Zekanın belirlenmesinde bunları artı özelllik olarak yazmayız sanıyorum?

Her sene think tank kuruluşları dünya ülkelerinin zeka sıralamasını açıklar. Bu zeka neye göre belirleniyor bilmiyorum. Çok spesifik etkenler değildir elbet. Gidip yalnızca astronomi ve matematikle ilgisine göre belirlenmiyordur. Muhtemelen kurumlardaki gelişmişlik, milli hasılat gibi belirleyici etkenler vardır yapanların. O sıralamada Afrika ülkeleri açık ara alt sıralarda yer alırlar.

Bu veri, benim söylediğim bir şey mi, tüm dünyanın bildiği bilgi mi? Ben de basınla öğrendiğim için benim söylediğim bir şey değildir.

Dünya kupalarındaki başarıya geçelim burdan. Edebiyat, spor, sanat ülkelerin kültürünü gösteren alanlar. Aynı zamanda gelişmişliğini de. Birincil ihtiyaçlarını sağlayan ülkeler haliyle yatırımı bu alanlara yaparlar. Bu alanlara yapılan yatırımın sonucunda başarı istenir doğal olarak. Yani zeka ile ekonominin başarıyla bağlantısı bu şekilde açıklanır.

ülkenin refahı ve ortalama zekası dediğin gibi efektif olsa Lichtenstein falan DK kazanırsı. Ülkenin ortalama zekasının da çoğunluğu avrupada yetişmiş ve yüz binlere yakın topçu arasından seçilmiş topçulara bu denli sirayet edeceğini sanmam. Dediğin şeyin ana sebebi Afrikada doğru dürüst lig olmaması. Son bir şey de ilk izahatte belirttiğin siyasi şeyle ilgili, misal polonya da bahsettiğin şeyleri yaşamış bir ülke ve onların da başarılı olduğu söylenemez. Afrika -sömürge ve milli takımlar arasında bağ kurmak anlamsız geliyor

Bu forumda bir kere olsun , karsit fikirli birinin digerini ikna edebildigini goreyim

su an gokten tanriyi indirse onur yine de hakli bulunmayacak , cunku dk 1 ilk mesajinda karsi cikildi , artik is namus meselesine dondu tabi o an

adamin her mesaji dogru veriler iceriyor , zorla illa ki haksiz oldugu vuruluyor kafasina .. ne enteresan is ya , ben karsimdaki dogru seyler soyluyorsa ikna olmaktan asla utanmam ..

ülkenin refahı ve ortalama zekası dediğin gibi efektif olsa Lichtenstein falan DK kazanırsı. Ülkenin ortalama zekasının da çoğunluğu avrupada yetişmiş ve yüz binlere yakın topçu arasından seçilmiş topçulara bu denli sirayet edeceğini sanmam. Dediğin şeyin ana sebebi Afrikada doğru dürüst lig olmaması. Son bir şey de ilk izahatte belirttiğin siyasi şeyle ilgili, misal polonya da bahsettiğin şeyleri yaşamış bir ülke ve onların da başarılı olduğu söylenemez. Afrika -sömürge ve milli takımlar arasında bağ kurmak anlamsız geliyor

Zeka kelimesine takıldın sen. Zekadan kastımı açıkladım. Kısaca şöyle söyliyim: futbolla aşırı ilgilenip bir kültür yaratamamışlar senelerdir. Spor ülkelerin kültürüyle ilgili bir şey ya (bu da tartışılır ama böyle gelişmiş böyle kabul edildiği için biz de bunu böyle kabul ediyoruz) kültürü gelişmemiş diyoruz bu yüzden. Aslında çok acayip bir şey söylemedim, birbiriyle bağlantılı kavramlarla ülkeleri kıyasladım. Neden anlaşılmak istenmediğimi anlamıyorum. :D

Yahu çok basit. Birincil ihtiyaçlarını temin etmeye çalıştıklarından futbola yatırım gibi bir gayeleri yok. Ülke halkının çoğu tepkisel/duygusal davranıyor. Neden? Çünkü yıllardır eziliyorlar. Ve haliyle bunu gidermek için hırs var. Bak bireysel olarak bu hırs sonuç veriyor. Gomis en yakın örnek. Aptallıkları nerden kaynaklanıyor? Halk olarak yatırım yapamamışlar, eli kolu bağlılar, gelişemiyorlar. Zekanın belirlenmesinde bunları artı özelllik olarak yazmayız sanıyorum?
Manasız 1 tez bence o zaman İsveç,İsviçre,Lüksemburg,İrlanda,Danimarka,Norveç,Finlandiya gibi ülkelerin Afrika ülkelerinden fazla ne başarısı var

Manasız 1 tez bence o zaman İsveç,İsviçre,Lüksemburg,İrlanda,Danimarka,Norveç,Finlandiya gibi ülkelerin Afrika ülkelerinden fazla ne başarısı var

Adam zaten kuzey avrupalilarin afrikalilardan daha basarili , ya da afrikalilarin basarisiz oldugu uzerine kurmamis tezini .. Baski altinda olmanin ve fevri tepkilerin onlari potansiyellerini yansitmaktan ve akilci karar almaktan uzak tuttugunu ve bunun bir nevi kalitsal hastalik gibi o cografyaya sirayet ettigini soyluyoruz

nesi yanlis bunun

Bu forumda bir kere olsun , karsit fikirli birinin digerini ikna edebildigini goreyim

su an gokten tanriyi indirse onur yine de hakli bulunmayacak , cunku dk 1 ilk mesajinda karsi cikildi , artik is namus meselesine dondu tabi o an

adamin her mesaji dogru veriler iceriyor , zorla illa ki haksiz oldugu vuruluyor kafasina .. ne enteresan is ya , ben karsimdaki dogru seyler soyluyorsa ikna olmaktan asla utanmam ..

Söylenenlerle kişi kıyaslandığından. Söylenenlerin ne derece doğru, ne derece yanlış olduğuna bakmıyor okuyan kişiler (forumun çoğunda gördüğüm bu). Biri bir şey yazıyor ya '' o kişi bucu, şucu, şu olmak istiyor'' diye düşünülüyor. Mantığın en büyük yanlışı da ''ad hominem'' yapmaktır. Kişi hemen fişleniyor. Mantıksız bir davranış (mantık'a göre)

Maalesef Türkiye'de ilkokuldan itibaren temel mantık dersi verilmediğinden, hep geçmişe göre etiket verilmek istendiğinden Türkiye eğitim sistemi bu tür düşünme şeklini veriyor (son tartışmadan bağımsız söylüyorum bunu bu arada, alınmasın arkadaşlar).

Yalnız sende de narzism izleri mevcut. Piskokoji konulara hazır girmişken.

Her zaman benim fikrim geçerli konusunda haklısın ama bu hastalık Dünya'da her yerinde yayılmış bir sorun.

Konuyu bu arada takip etmedim ama ırkçılık yokdur umarım :)

Adam zaten kuzey avrupalilarin afrikalilardan daha basarili , ya da afrikalilarin basarisiz oldugu uzerine kurmamis tezini .. Baski altinda olmanin ve fevri tepkilerin onlari potansiyellerini yansitmaktan ve akilci karar almaktan uzak tuttugunu ve bunun bir nevi kalitsal hastalik gibi o cografyaya sirayet ettigini soyluyoruz

nesi yanlis bunun
O zaman bende zengin ve refah içinde olupta futbolda başarısız olanlara aptal diyorum bunun nesi yanlış

O zaman bende zengin ve refah içinde olupta futbolda başarısız olanlara aptal diyorum bunun nesi yanlış
abi elbet diyebilirsin ,bunu demen o fikri dogru yapmaz , karsi cikilmasi da yanlis yapmaz

fikir belirtmeye karsi degilim zaten , belirtilen fikre karsit onerme getirilmesi cok anlamsiz .. sen de o arkadas kadar ona "ama...." demeden fikrini sunabilirsin , herkes istifade eder

yani o mesajinda bahsettigin seyi yazsan ve onur senden alinti yapip karsit seyler soylese bu dediklerimi ona da derdim

Saçmalama
Verilere değil verileri nasıl interpret ettiğine itiraz ettiğim açık
Bahsettiği şeylerin sporda milli takım bazında ne yür etkisi olduğu yahut Afrikaya has olmayan bazı siyasi ve sosyolojik şeylerin sadece Afrikaya ihale edilmesi gibi şeylerle alakalı veri de yok
2 şey söyledi
Afrikalılar sömürge oldukları için hırslı
Think tanklere göre de aptal
Bunlar veri olabilir
Ama spora etkisine dair veri nerde
Konu dünya kupasındaki başarıysa onla ilgili bir çalışma varsa onu gösterir ya da senin bir fikrin varsa onu şey yap da onu değerlendirelim uzaktan herifin flufferlığına gerek yok

Argüman üzerine fikir oluşturmak olması doğal olan şey.
Argüman üzerine ''o kişiye'' dair fikir oluşturmak da neyin nesi?
O ''kendisini'' konuşmuyor ki, o bir konu hakkında fikrini belirtiyor.
Sen de o konu hakkında fikrini belirtlemelisin ki sağlıklı, yapıcı bir tartışma ortamı olmuş olsun.
Örneğin bir fikri yeterli bulmadın, açıklaması tatmin etmedi bunu yazabilirsin. ''O kişiye dair'' izlenim bırakmak neden ki ya da onun öyle yaptığını söylemek?

Adam zaten kuzey avrupalilarin afrikalilardan daha basarili , ya da afrikalilarin basarisiz oldugu uzerine kurmamis tezini ..

Dünya kupası uzaylılarla mı oynanıyor? Direk dünya kupasında başarısızlık üzerine gelişen bir tartışma. Afrikalıların sönürüldükleri için futbolda başarısız olduğuna bağlanınca da direk olarak avrupayı dahil eden bir tartışmaya dönüşüyor ilerleyen postlarda
Bunu dahi idrak etmeden hakemlik yapmak yanlış

Onurdan bana ne ? acikcasi ilk kez gordugum bir uye , umrumda da degil .. ben surekli insanlarin fikirlerini beyan etmesine alintilarla curutme girisimine itiraz ettim burada

fikrine katilmadiginiz her kisiye , her gorusune bir karsit tez uretmek ve bunu katiyen ikna olmamak dusturuyla devam ettirmeniz mi gerekiyor ?

bu konu ozelinde yapmadigim bir yorum oldugu belli bu dediklerimi

Dünya kupası uzaylılarla mı oynanıyor? Direk dünya kupasında başarısızlık üzerine gelişen bir tartışma. Afrikalıların sönürüldükleri için futbolda başarısız olduğuna bağlanınca da direk olarak avrupayı dahil eden bir tartışmaya dönüşüyor ilerleyen postlarda
Bunu dahi idrak etmeden hakemlik yapmak yanlış

Avrupa'ya dair bir şey yazmadım ki? Avrupa ülkelerinin neden başarılı ya da başarısız olması ''ayrı bir konu'' değil mi?
Afrikaya dair olan şey bence tüm kıtadaki aynı sebeplerden. Sömürülme, ezilme, o alana dair yatırım yapılamaması vs vs.

Üst Alt