A Grubu M:1 | Fransa 2-1 Romanya | M.S | 10 Haziran | TRT 1 - Sayfa 36 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

A Grubu M:1 | Fransa 2-1 Romanya | M.S | 10 Haziran | TRT 1

Olaylara biraz fransız kaldım hazard ve benzema nerelerde yahu ?bu fransa iş yapamaz gibi duruyor ilk yarıyı izledim neredeyse ceza sahasına giremediler

lkrwtf.gif

Hiç bir ülke bu avantaja sahip değil.
Milli takımlar arasında kulüp takımlarının transfer avantajına sahip gibi takım oluşturabilen bir takım var ortada

Mesela Almanya'nın Avrupa kıtasının en iyilerini toplaması gibi bir durum bu ve bence gayette haksızlık

Şu da var Almanya'da da devşirme oyuncular var fakat onlar Alman oyuncu da yetiştiriyorlar çokça.
Onlara laf edilmez mesela, zaten ben bir sınırı olmalı diyorum 2-3 tane bu şekilde seçebilmek lazım mesela en fazla

O eğitim süper de niye fransızlar yetenekli futbolcu olarak çıkamıyor da sadece Afrikalılar milli takımlarını ve liglerini sırtlıyor?
Alt yapının elbette ki katkısı olur ama bu fransız alt yapısının sihirli değneği neden fransız oyuncular için işlemiyor?

Diğer verdiğin örnekteki ülkeler bir kıtanın karmasını oluşturmuyorlar ki benim demek istediğimle alakası yok

Bak güzel kardeşim, bu "devşirme" lafını Türklerden başka kullanan yok. O yüzden belki de bu ülke insanı ülke dışına çıkınca çoğu düzgün arkadaş edinemiyor, sadece batılılarla diil, müslümanlarla asyalılarla da düzgün ahbaplık kuramıyor ben görüyorum Amerika'da öyle çok Türk yalnızlık yaşayıp sadece Türklerle takılıp ülkesine dönüverdi..

Devşirme diye birşey yok.. Varsa Lefter, Türkiye'deki kürt futbolcular vs onlar da devşirme. Türkoğlutürk diiller çünkü.

Obahsettiğin adamların hepsi orda doğma büyüme, o ülkenin dilini konuşuyor kültürünü almış, eğitimin, alt yapısını almış, onu temsil ediyor, sonradan ırkını ortaya koyup hazıra konmaya çalışan ülkeyi temsil etmiyor. O yüzden bence bazı üretmeyen ülkelere haksız avantaj verdiği için bence yasaklanması lazım.

O Fransız zenciye de sorarsan sana Fransızım diye cevap verecek. Üstelersen de kavga çıkacak. Bak geçen gün Thuram (zenci) milli takıma ırkçılıktan alınmıyorum bık bık diye konuşan Benzema'yı eleştirdi, sen bu ülkeye sahip çıkmıyorsun biryerde oynayamazsın diye. Fransa'da beyazlar da var gayet iyi futbol oynayan zenciler de. Fransa'da zenci nüfus İngiltere gibi çok olduğundan daha çok zenci çıkıyor, İspanya Almanya İtalya'da daha az olduğu için beyaz daha çok çıkıyor. Ayrıca o zenciler daha fakir mahallelerden geliyorken daha zengin mahallelerdeki beyazlar futbol yerine eğitime başka şeylere daha çok kanalize oluyorlar belki, o şekilde de düşünmek lazım.

Almanlara gelince, "Almanya'nın Avrupa kıtasının en iyilerini toplaması gibi bir durum"dan ne kastettiğini anlamadım. Adam senin gibi allahın Brezilyalısını Mehmet yapıp oynatmıyor, ülkesinde doğup büyümüş, alt yapısını almış, eğitimini verdiği o ülkenin liginde oynayan o ülkeyi her anlamda temsil eden vatandaşını oynatıyor.

Senin gibi hazıra konmaya kalkmıyor yani, bak onun oynattığı da Türk asıllı, senin bu ülkedeki adamın da Türk. Ama o 5 yıldız birinci sınıf eğitmiş, sen 2 yıldız, şimdi onun emek verip yetiştirdiklerine hazır konmaya çalışıyorsun, bir de kalkmış "haksızlık" diyorsun.

İşte onun için yasaklanması gerekiyor. Çünkü mesela Nuri Şahin veya Hakan Çalhanoğlu Türkiye'nin hiçbirşeyini temsil etmiyorlar, ne futbolunu temsil ediyorlar ne kültürünü. Milli takımda bile aralarında Almanca konuşuyorlarmış.

Asıl devşirme o. Yok kalkıp da "o Türk ırkından" lafı hikaye.

Türk ırkı filan diye bişey de yok artık. Şu ülkede komple açık bi DNA testi uygulasalar 100% Türk diye bişey çıkmayacak ama yapmıyorlar. Türk diye bişey kalmadı, kültürü bile karıştı bırak dna'sını. Herkes karıştı bu coğrafyada.

Son düzenleme:
Bak güzel kardeşim, bu "devşirme" lafını Türklerden başka kullanan yok. O yüzden belki de bu ülke insanı ülke dışına çıkınca çoğu düzgün arkadaş edinemiyor, sadece batılılarla diil, müslümanlarla asyalılarla da düzgün ahbaplık kuramıyor ben görüyorum Amerika'da öyle çok Türk yalnızlık yaşayıp sadece Türklerle takılıp ülkesine dönüverdi..

Devşirme diye birşey yok.. Varsa Lefter, Türkiye'deki kürt futbolcular vs onlar da devşirme. Türkoğlutürk diiller çünkü.

Obahsettiğin adamların hepsi orda doğma büyüme, o ülkenin dilini konuşuyor kültürünü almış, eğitimin, alt yapısını almış, onu temsil ediyor, sonradan ırkını ortaya koyup hazıra konmaya çalışan ülkeyi temsil etmiyor. O yüzden bence bazı üretmeyen ülkelere haksız avantaj verdiği için bence yasaklanması lazım.

O Fransız zenciye de sorarsan sana Fransızım diye cevap verecek. Üstelersen de kavga çıkacak. Bak geçen gün Thuram (zenci) milli takıma ırkçılıktan alınmıyorum bık bık diye konuşan Benzema'yı eleştirdi, sen bu ülkeye sahip çıkmıyorsun biryerde oynayamazsın diye. Fransa'da beyazlar da var gayet iyi futbol oynayan zenciler de. Fransa'da zenci nüfus İngiltere gibi çok olduğundan daha çok zenci çıkıyor, İspanya Almanya İtalya'da daha az olduğu için beyaz daha çok çıkıyor. Ayrıca o zenciler daha fakir mahallelerden geliyorken daha zengin mahallelerdeki beyazlar futbol yerine eğitime başka şeylere daha çok kanalize oluyorlar belki, o şekilde de düşünmek lazım.

Almanlara gelince, "Almanya'nın Avrupa kıtasının en iyilerini toplaması gibi bir durum"dan ne kastettiğini anlamadım. Adam senin gibi allahın Brezilyalısını Mehmet yapıp oynatmıyor, ülkesinde doğup büyümüş, alt yapısını almış, eğitimini verdiği o ülkenin liginde oynayan o ülkeyi her anlamda temsil eden vatandaşını oynatıyor.

Senin gibi hazıra konmaya kalkmıyor yani, bak onun oynattığı da Türk asıllı, senin bu ülkedeki adamın da Türk. Ama o 5 yıldız birinci sınıf eğitmiş, sen 2 yıldız, şimdi onun emek verip yetiştirdiklerine hazır konmaya çalışıyorsun, bir de kalkmış "haksızlık" diyorsun.

İşte onun için yasaklanması gerekiyor. Çünkü mesela Nuri Şahin veya Hakan Çalhanoğlu Türkiye'nin hiçbirşeyini temsil etmiyorlar, ne futbolunu temsil ediyorlar ne kültürünü. Milli takımda bile aralarında Almanca konuşuyorlarmış.

Asıl devşirme o. Yok kalkıp da "o Türk ırkından" lafı hikaye.

Türk ırkı filan diye bişey de yok artık. Şu ülkede komple açık bi DNA testi uygulasalar 100% Türk diye bişey çıkmayacak ama yapmıyorlar. Türk diye bişey kalmadı, kültürü bile karıştı bırak dna'sını. Herkes karıştı bu coğrafyada.

Ben ne diyorum sen ne diyorsun yahu
Türkiye ile Türklük ile ilgili bir şey mi dedim? Konuyu oralara getirdin dnalara girdin
Bu dna karışması muhabbetini sadece Türklere özel bir şeymiş gibi konuşanlarada tavım ayrıca

Ben diyorum ki Fransa resmen Afrika kıtası karması yapmış bunun eşit seviyesi Almanya'nın avrupa kıtası karması yapması gibi bir şey diyorum
Bu adil mi sence?

''Milli Takım'' bu. Oldu o zaman fransa'da yetişen arjantinli,italyan,senegalli,ganalı,nijeryalı,kongolu vs vs hepsini toplasın buna da ''Fransız'' milli takımı densin.
Bütün ülkeler bu şekilde kıta karması yapmaya kalksa nerede kaldı bunun ''Milli Takım'' olayı.

2-3 tane olabilir ama tüm takımın böyle kurulması haksızlık diyorum sen Türk yok , dna muhabbetlerine (dünyada nedense sadece Türkiye için konuşuluyor bu muhabbet diğerleri karışmamış sanırım o da ilginç) girdin saçma sapan yerlere çekiyorsun konuyu.

Konuyu saçma sapan yerlere götürmeyeceksen cevap yaz yoksa hiç uğraştırma

Osmanlı topraklarında kurulacak milli takımı yazalım renktaşlar

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben diyorum ki Fransa resmen Afrika kıtası karması yapmış bunun eşit seviyesi Almanya'nın avrupa kıtası karması yapması gibi bir şey diyorum
Bu adil mi sence?

''Milli Takım'' bu. Oldu o zaman fransa'da yetişen arjantinli,italyan,senegalli,ganalı,nijeryalı,kongolu vs vs hepsini toplasın buna da ''Fransız'' milli takımı densin.
Bütün ülkeler bu şekilde kıta karması yapmaya kalksa nerede kaldı bunun ''Milli Takım'' olayı.

Öyle deniyor zaten, o ülkede doğup büyüyen vatandaşı olan herkes "milli takım" oluyor, DNA'sına bakılıp sadece asil Fransız kanı taşıyandan kurulmuyor milli takım, ordular da sadece DNA'ya bakılıp özbeöz o ırkın DNA'sını taşıyandan kurulmuyor.. Fransa'da çok Afrika asıllı nüfus var, dolayısıyla Afrika kökenliler de milli takımın parçası. Afrikadan alıp devşirmiyorlar onları, orda doğup büyüyen oranın vatandaşı. Zenci olduğu için oynamasın mı? Bu nasıl kafatasçı bir yaklaşım, bunu gidip o zenci Fransız futbolcuya söyle bakalım sana nasıl bi cevap vericek.

Senin mantığına göre İngiltere'de de zenci futbolcu oynamaması lazım, Anglo Sakson ırkından diiller. Türkiye'de de Kürt filan oynamaması lazım, hatta DNA testi yapılmalı, çerkezler filan da oynamasın. Türkoğlutürk oynasın.

Almanya'da da tabi ki o toplumun parçası kim varsa (Mesut, Khedira, Gomez, Müller) oynayacak. Homojen toplum değiller. Bana bozulacağına bence mantığını bir gözden geçir.

Son düzenleme:
Öyle deniyor zaten, o ülkede doğup büyüyen vatandaşı olan herkes "milli takım" oluyor, DNA'sına bakılıp sadece asil Fransız kanı taşıyandan kurulmuyor milli takım, ordular da sadece DNA'ya bakılıp özbeöz o ırkın DNA'sını taşıyandan kurulmuyor.. Fransa'da çok Afrika asıllı nüfus var, dolayısıyla Afrika kökenliler de milli takımın parçası. Afrikadan alıp devşirmiyorlar onları, orda doğup büyüyen oranın vatandaşı. Zenci olduğu için oynamasın mı? Bu nasıl kafatasçı bir yaklaşım, bunu gidip o zenci Fransız futbolcuya söyle bakalım sana nasıl bi cevap vericek.

Senin mantığına göre İngiltere'de de zenci futbolcu oynamaması lazım, Anglo Sakson ırkından diiller. Türkiye'de de Kürt filan oynamaması lazım, hatta DNA testi yapılmalı, çerkezler filan da oynamasın. Türkoğlutürk oynasın.

Almanya'da da tabi ki o toplumun parçası kim varsa (Mesut, Khedira, Gomez, Müller) oynayacak. Homojen toplum değiller. Bana bozulacağına bence mantığını bir gözden geçir.

Bozulduğum falan yok gereksiz detaylarda boğuyorsun olayı
Diğer takımlar böyle bir avantaja sahip değil ve bu haksızlı diyorum bana göre öyle
Romanya vs Afrika karması maçıydı bu adil mi?
Her ülke bu avantajlara sahip olmadığı için bana göre adil bir durum değil.

Yoksa bunun milli takımlık durumu mu kalır? Her ülke scout ekipleriyle en yetenekli genç oyuncuları toplasın kendi takımına koysun, dünya karması gibi takım yapsın ondan sonra bu milli takım olsun, ve haksız rekabet yaratmasın.

Bak mesela Kosova takımı olmadığı için başka takımlarda oynayan oyuncular isterlerse Kosova'yı seçebilecekler.
Milli takım mantığı budur. Bunu diyorum diye de kafatasçı muamelesi yapıp saçma sapan yerlere çekme olayı gözünü seveyim

Yine alsınlar ama bu 3 tane falan olsun mesela en fazla diyorum.
Öbür türlü afrika kıtasının , Senegal,Gana,Kongo,Kamerun vs oyuncu havuzunun en iyilerinin karması gibi bir takım oluşuyor diyorum.
Ve bu bana göre haksız rekabet oluşturuyor ister istemez diyorum.
Bugün Romanya ile oynadılar onlarda böyle 10-15 ülkenin en iyilerini toplayabilecekleri bir sistem yok.
Romanya vs Afrika karması ona rağmen yine iyi mücadele etti Romanya
Diğer milli takımların oyuncu havuzu çok dar, Fransa ise kulüp takımları gibi çok geniş bir oyuncu havuzu imkanına sahip oluyor.
Bu bana göre haksız ben bunu diyorum sen yok kafatasçı ırkçı yok dna vs nerelere girdin ben sadece futbol odaklı baktım duruma sen dna'dan girdin
Türk yok dedin vs.
Konuyla ilgili futbol çerçevesinde haksız rekabet yaratmadığını kanıtla ilgisiz durumlara girme lütfen

Bu arada eminim ki roller değişse ve bu durum Türkiye milli takımında olsa, ve bu şekilde başarı sağlasak bu tarz elestirileri en önce sen yaparsın

Son düzenleme:
Devşirme sistemi güzel bir sistemdir. Zira Osmanlı bile bu sistem bozulduktan sonra çöküşe geçmiştir. Kimse sana devşirme demiyor, sen de devşir yani.

Bozulduğum falan yok gereksiz detaylarda boğuyorsun olayı
Diğer takımlar böyle bir avantaja sahip değil ve bu haksızlı diyorum bana göre öyle

Bu bi avantaj değil, adam elindeki nüfusu düzgün kullanıp eğitiyor, bazıları (mesela biz) eğitemiyoruz, o eğitebildiği için avantaja çeviriyor, biz eğitemiyoruz o yüzden dezavantaj haksızlık diye ağlıyoruz.

Örnek: Türkiye'de 80 milyon Türk var, Avrupa'da büyük liglerde iş yapan bir Arda Turan çıkıyor. Almanya ise 3-4 milyon Türkten Mesut, İlkay, Emre Can, Nuri, Hakan... çıkarıyor da çıkarıyor.. Almanya'da yaşayan Türk asıllı nüfus özel hormonlu değilse bir avantaj değil, nüfusunda toplumunda kim varsa onu eğitiyor, Almanya'nın avantajı elindeki nüfusun etnik yapısı değil eğitim sistemi ve insanlarını yontabilmesi. O yüzden Bavyeralı da koysan yontuyor, İran'lı da koysan aynı şekilde yontuyor, Japon Kagawa diye ismi motosiklet markasına benzeyen herifi bile yontup yıldız yapıyor. O sistem bizde olmadığı için biz 80 milyonu bir halta çeviremiyoruz, sonra haksızlık diye Almanya'nın ürettiklerine konmaya çalışıyoruz. O yüzden Nuri, Hakan gibi adamların bizde oynaması aslında bir nevi ters, çünkü Türkiye'nin ürünü değiller, Almanya'nın ürünü onlar. Made in Germany.

Bize 30 milyon Afrikalı verseler biz onu da avantaja çeviremeyiz, Afrika ülkeleri de çeviremiyor, Afrika'da Fransa'dan daha çok Afrikalı var. Fransa elindeki 6-7 milyon herneyse Afriki Fransızı avantaja çevirir. Çünkü alt yapısında yontuyor okulunda eğitiyor sistemini kültürünü aşılıyor. çünkü Türkiye'de sanılanın aksine "zenci" bi avantaj değil, hatta dünyanın en iyi futbolcuları ya latin ya beyaz. Fransa onları da iyi futbolcu yapıyor, yani zencisi beyazı yok bu işin.

O Afrikalı dediklerinin hepsi Fransa doğumlu Fransa vatandaşı ve o toplumun içinde yaşayan insanlar. Tabi ki de oynayacakları milli takım Fransa. Onların Fransa milli takımı forması giymesi de ırkçı Fransız asilzadelerinin suratına atılmış en güzel tokattır.

Osmanlı topraklarında kurulacak milli takımı yazalım renktaşlar

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hemen

Handanovic
İvanovic Subotic Sokratis Caner
Matic-Modric
Arda-Hakan-Brahimi
Mandzukic

Son düzenleme:
Bu bi avantaj değil, adam elindeki nüfusu düzgün kullanıp eğitiyor, bazıları (mesela biz) eğitemiyoruz, o eğitebildiği için avantaja çeviriyor, biz eğitemiyoruz o yüzden dezavantaj haksızlık diye ağlıyoruz.

Örnek: Türkiye'de 80 milyon Türk var, Avrupa'da büyük liglerde iş yapan bir Arda Turan çıkıyor. Almanya ise 3-4 milyon Türkten Mesut, İlkay, Emre Can, Nuri, Hakan... çıkarıyor da çıkarıyor.. Almanya'da yaşayan Türk asıllı nüfus özel hormonlu değilse bir avantaj değil, nüfusunda toplumunda kim varsa onu eğitiyor, Almanya'nın avantajı elindeki nüfusun etnik yapısı değil eğitim sistemi ve insanlarını yontabilmesi. O yüzden Bavyeralı da koysan yontuyor, İran'lı da koysan aynı şekilde yontuyor, Japon Kagawa diye ismi motosiklet markasına benzeyen herifi bile yontup yıldız yapıyor. O sistem bizde olmadığı için biz 80 milyonu bir halta çeviremiyoruz, sonra haksızlık diye Almanya'nın ürettiklerine konmaya çalışıyoruz. O yüzden Nuri, Hakan gibi adamların bizde oynaması aslında bir nevi ters, çünkü Türkiye'nin ürünü değiller, Almanya'nın ürünü onlar. Made in Germany.

Bize 30 milyon Afrikalı verseler biz onu da avantaja çeviremeyiz, Afrika ülkeleri de çeviremiyor, Afrika'da Fransa'dan daha çok Afrikalı var. Fransa elindeki 6-7 milyon herneyse Afriki Fransızı avantaja çevirir. Çünkü alt yapısında yontuyor okulunda eğitiyor sistemini kültürünü aşılıyor. çünkü Türkiye'de sanılanın aksine "zenci" bi avantaj değil, hatta dünyanın en iyi futbolcuları ya latin ya beyaz. Fransa onları da iyi futbolcu yapıyor, yani zencisi beyazı yok bu işin.

O Afrikalı dediklerinin hepsi Fransa doğumlu Fransa vatandaşı ve o toplumun içinde yaşayan insanlar. Tabi ki de oynayacakları milli takım Fransa. Onların Fransa milli takımı forması giymesi de ırkçı Fransız asilzadelerinin suratına atılmış en güzel tokattır.

Almanya'yı zaten tartışmaya dahil etmedim.
Adamlar başarılı alt yapı işinde laf yok. Almanya aynı zamanda çok fazla kaliteli Alman oyuncuları da yetiştiriyor Fransa'da bu yok genellikle Afrikalılar sırtlıyor diyorum.
Fransa ise Fransız oyuncu yetiştiremiyor bu afrikalı oyuncularda olmasa futbol anlamında yandılar bence
Aşırı başarısız olurlardı

Benim anlatmak istediğim ana olgu genelde tüm milli takımların oyuncu havuzu çok dar Fransa'nın ise, bir kulüp takımı gibi çok geniş seçme imkanı oluyor böyle
Bence bu haksız durum bunu anlatmaya çalışıyorum sense ırkçı kafatascı falan diyorsun hiç olmadı bu :)

Biz iyiyiz de demedim zaten.
Türkiye'yi katma zaten bizim bu saçma sapan torpille dönen boş beles düzeni övecek değilim.
Yıldırım Demirören gibi bir futbol fakirinin yönettiği ülkenin futbolundan hiç bişey olmaz. Şansa bir altın jenerasyon gelmediği sürece tabii.

Almanya'yı zaten tartışmaya dahil etmedim.
Adamlar başarılı alt yapı işinde laf yok. Almanya aynı zamanda çok fazla kaliteli Alman oyuncuları da yetiştiriyor Fransa'da bu yok genellikle Afrikalılar sırtlıyor diyorum.
Fransa ise Fransız oyuncu yetiştiremiyor bu afrikalı oyuncularda olmasa futbol anlamında yandılar bence
Aşırı başarısız olurlardı

Benim anlatmak istediğim ana olgu genelde tüm milli takımların oyuncu havuzu çok dar Fransa'nın ise, bir kulüp takımı gibi çok geniş seçme imkanı oluyor böyle
Bence bu haksız durum bunu anlatmaya çalışıyorum sense ırkçı kafatascı falan diyorsun hiç olmadı bu :)

Biz iyiyiz de demedim zaten.
Türkiye'yi katma zaten bizim bu saçma sapan torpille dönen boş beles düzeni övecek değilim.
Yıldırım Demirören gibi bir futbol fakirinin yönettiği ülkenin futbolundan hiç bişey olmaz. Şansa bir altın jenerasyon gelmediği sürece tabii.

Afrkalılar tabi ki ailelerinin göçmen olarak sığındığı ve kendilerinin doğup büyüdüğü, kendilerini eğiten ülkeyi temsil edecekler, onlar Fransanın ürünü.

Aynı Amerikalı zencilerin gidip Liberya filan milli takımında oynamayıp ABD basket takımında oynadıkları gibi onlar da tabi ki Fransa için oynayacaklar, bunu anlamayan veya anlamak istemeyen biriyle de bu konuyu daha uzun tartışamayacağım.

Futbolda "Zenci" bir avantaj değildir, basketbol oynamıyoruz. Enteresan bi zenci hayranlığı var ama aslında en iyi futbolcular genelde beyaz veya latinlerden çıkıyor (Pele ve Eusebio hariç). Zenci beyaz latin önemi yok, bu bir oyun ve iyi oyuncunun kafası bu oyuna iyi basan oyuncunun ve ona verdiğin eğitimin yatırımın önemi var. Fransa da elinde kim varsa onu yontmuş, çünkü sadece Almanların sahip olduğu zannedilen altyapı ve eğitim sistemi Fransa'da da var. Fransız alt yapıları dünyanın en iyileri arasında (Almanya, İspanya, Hollanda, Fransa, Portekiz, İtalya.. bunlar futbol altyapısı iyi ülkeler). Aynı Alman gibi kim futbolcu olmayı seçmişse onları yontmuş. Afrika asıllılar ve Afrikalı olmayan diğer bazı göçmenler fakir mahallelerden gelen, iyi eğitim almayan, avukat, doktor vs gibi kariyerler yerine futbola (veya kriminal bir hayata) yönelen kesimler. Onun için futbolcular daha çok onlardan çıkmış, banliyölerden çıkanlar futbol oynarken daha iyi mahallelerde büyüyenler onların menajerliğini avukatlığını yapıyor mesela.

Türkiye'deki sorunun Demirörenle alakası yok, kültürle alakası var. Türkiye elindeki futbolla yatıp kalkan 80 milyondan ne dünya çapında futbolcu ve sporcular yetiştiriyor, ne dünya çapında bilim adamları yetiştiriyor (o yüzden Amerika'daki Mehmet Öz'le Türk olduğu için övünüyor bu ülke, sanki onu bu ülke yetiştirmiş doktor yapmış gibi), ne teknoloji üretiyor, ne sanat ne sinema ne bişey.. Bir halt yapmıyor bu ülke. Türkiye Osmanlı döneminde de kendi silahını üretmez Cenevizli yok bilmemnereli tacirlerden temin ederdi. Şimdi de futbolcusunu hiçbirşeyini düzgün üretemiyor, silahlarını teknolojisini hala ithal ediyor. Bu bilgi çağında hemde.

Hala bu forumda da yazıyrouz işte, genç oyuncuyla kaybedecek zamanımız yok, Song gelsin Dzeko gelsin diye. Hala milletin kullanıp attıklarının peşindeyiz. Kültür olarak kendimiz birşey üretelim geliştirelim merakımız pek yok. Olmadığı için başkalarının ürettiklerine konmaya çalışıyoruz. Arada bunu yapmaya çalışanlar yok mu var tabi. Ama genele yayınca az. Kim uğraşır yea deyip geçiyoruz. Belki de böylesi daha iyi, 3 günlük hayat ne uğraşıcan diye de düşünebiliriz.

Fransa Almanya bunlar uğraşıyor. Almanya şimdi Suriyeli göçmenlerden de bi futbolcu ordusu yaratıcak daha bekle bak.

Son düzenleme:
Üst Alt