Aylık Harcamalarınız? - Sayfa 23 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Aylık Harcamalarınız?

Eşimle gelirim 60 civarı, 15 civarında özel dersten geliyor. Ev kiram kavga dövüş 4500 TL. Ay sonunda cebimde 400-500 TL harçlık kalıyor. Lüksümüz arabaya biniyoruz, günlük 3 km ortalama, sigara içiyorum, haftada bir restorana gideriz, 500 TL hesap falan geliyor onda da. Nereye gidiyor bu para bilmiyorum.
para parça parça geçiyor ise elinize harcanması daha kolay oluyor

aylik sigara icmek de cok pahali bir lüks bu arada

her gün bir kutu alan insanlar var

deli gibi iciyorlar

bu da haliyle cepteki parayi etkiliyor

Eşimle gelirim 60 civarı, 15 civarında özel dersten geliyor. Ev kiram kavga dövüş 4500 TL. Ay sonunda cebimde 400-500 TL harçlık kalıyor. Lüksümüz arabaya biniyoruz, günlük 3 km ortalama, sigara içiyorum, haftada bir restorana gideriz, 500 TL hesap falan geliyor onda da. Nereye gidiyor bu para bilmiyorum.

Kardeş acı gerçeği benden duymanı istemezdim ama muhtemelen yenge yiyor. Normal bir çanta, ayakkabı, elbise 3-5 bin tl arası artık. E her ay bunları almayınca da hacca gitmemiş mümin gibi oluyorlar biliyorsun. Bizim evin ekonomisinin beştepe sarayı hatun ve çocuk. Vallahi böyle bir savurganlık yok, kıyas yaptım yanlışsa hakkını helal et.

Kardeş acı gerçeği benden duymanı istemezdim ama muhtemelen yenge yiyor. Normal bir çanta, ayakkabı, elbise 3-5 bin tl arası artık. E her ay bunları almayınca da hacca gitmemiş mümin gibi oluyorlar biliyorsun. Bizim evin ekonomisinin beştepe sarayı hatun ve çocuk. Vallahi böyle bir savurganlık yok, kıyas yaptım yanlışsa hakkını helal et.
Gel burdan yak.
Eve gelen kargonun haddi hesabı yok. Bir ara oturduk konuştuk, şimdi de kendi iş yerine yollatıyor paketleri. Evde koyacak yer kalmadı, dediğin gibi böyle israf yok.
Sonra da bu ev çok küçük, daha büyük ev alalım geliyor.
Doldurma evi küçük gelmez sana, alma o kadar fuzuli şeyler alalım daha büyük bir ev.

@Onur Üründül @Serdar Ünsal Onur'umla geçen telefonda görüntülü konuşuyoduk genelde hep yurt dışına gitme işini konuşuruz.Onur'um bu işlerde her zaman 1 dayın olacak Murat'ım demişti.Benim de aklıma sen geldin dayım dayıcım.İsveç'te genelde evler hava soğuk olduğundan dolayı balkonlar camdan olurmuş.Ayrı 1 oda ayrı 1 ev gibi dururmuş.Ben de dedim ki biz İsveç'e sevgili ve sayın dayımızın cam balkonunda olan 1 kanepe bize yeter sırasıyla birimiz kanepede birimiz yerde yatarız.Kapıyı da kitlersin balkonun biz camdan içeri gireriz geri camdan dışarı çıkarız.Daha sonrasında ise planın senin bize 1 iş bulman gerekiyo.İşi bulduktan ve evleri tuttuktan sonra o yengeyi almak için dönecek ben de kız arkadaşımla evlenmek için dönecem.Nasıl 1 plan ama sevgili ve sayın dayımız..

Gel burdan yak.
Eve gelen kargonun haddi hesabı yok. Bir ara oturduk konuştuk, şimdi de kendi iş yerine yollatıyor paketleri. Evde koyacak yer kalmadı, dediğin gibi böyle israf yok.
Doldurma evi küçük gelmez sana, alma o kadar fuzuli şeyler alalım daha büyük bir ev.

Senin adına üzülmekle beraber ne bileyim bir rahatlık verdi gene okumak. Çok şükür, yalnız değiliz demek ki.

La gunde uc km arabaya mi binilir? Yalniz ben gunde 200 km gidiyorum

Gel burdan yak.
Bizimki de shopaholic. Ucuz bi sey gordu mu dayanamiyo. 😂 herhalde beni de ondan seviyo

Para biriktirmek diye bir şeyin kalmadığı bir dönemdeyiz.

Geçen hafta yurt dışına iş seyahatine gittim.

Açıkçası bizim alıtşığımız büyük şehir tarzı imkanı olan yaşanabilir yerlerin kirası ve yaşam maliyeti ile İstanbul'un çok da büyük farkı yok.

Berlin, Düsseldorf gibi yerlerde aylık kira 2000 Euro civarında sanırım. Maaşın yarısından çoğu yine kiraya gidiyor. Evet açıkçası market ürünlerinde kesinlikle daha ucuz Almanya. Giyim de ise Türkiye'de de olan 1-2 marka ile Euro/TL karbon kopya gibi geldi. (Burada 1000 TL satılan orada 30 Euro gibi). Temizlik ve bakım ürünleri daha ucuz. Araba vs de çok daha kolay alınabilir durumda. Yine de buraları değerlendirmek için daha çok dataya ihtiyaç var.

Konuya dönecek olursak burada ne kazanıyorsam neredeyse o harcanıyor. Ya da en geç bir sonra ki ay bir şey çıkıyor orada harcanıyor kaldıysa da. Bir şey biriktirmek için tek yol borçlanmak ya da paran varsa satın almak.

Aylık geliri 100.000 TL altı olan biz dahil her aile ya da birey de bence bu sıkıntıyı yaşıyordur. Ortada hedefsiz kalmışlık var çünkü.

Biriktirip araba alamazsın.
Biriktirip ev hiç alamazsın.
Arsa 10 yıl biriktirsen kervan geçmez bir yerden belki alırsın.

Bunun yanında aldıkların eskiyor. Telefon, araba, giysi vs dönemsel yenilemek zorundasın. Üç kuruş fazla geçerse zaten onu yapıyorsun. Küçük ihtiyaçları gideremeyen insan, gider harcar.

Yoksa dışarıda olmuş bir kahve 120 TL kimse vermez, ama her yer tıklım tıklım. Bir tane isyan eden yok. Çünkü zaten bir tek ondan keyif alıyor artık insanlar. Orada unutuyor biraz biriktirememe derdini.

Kısacası günümüzde çalışma hayatı bizim daha az okumuş anne ve babalarımızın çok kolay erişebildiği evlere, arabalara; bugün bizim ek iş yapsak bile çok zor erişilebildiği, sürekli yaparsak fark yaratırız diye yutturulan ''Yüksek Kalite'' Master, Doktora diplomalarının süs niteliğinde çerçevede asılacak kağıt parçası haline geldiği, ve fark yaratmayı geçtim o zaten olacak ama seviyesine indiği bir şey haline geldi.

Doğacak çocuklar neleri görecek merak ediyorum?

Üst Alt